Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 81. Woensdag 19 October. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJD AG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 18 October '1 8 8 7. Men schrijft ons uit Iloedekenskerke Sommigen verheffen den ouden tijd hemelhoog boven de dagen, waarin wij leven. Zij kennen de zegeningen niet, die zij genieten, roemen van dingen van het verleden, waarvan zij niets weten als van hooren zeggen en smalen op het tegenwoordige. M. i. is er alle reden tot het tegenovergestelde. Een paar staaltjes. Toen ik bijna 39 jaren geleden alhier kwam, ontving men 2 maal per week zijne brieven en moest men een brief verzenden, dan was men genoodzaakt een wandeling van 2 uren naar Goes te doen, althans als men zekerheid wilde hebben. Gaf men ze aan een vriend of kennis mee, men liep gevaar dat ze vergeten wierden en kreeg ze soms 14 dagen later vuil en gekreukt terug, zooals steller meermalen gebeurd is. Welk een onderscheid met den huidigen tijd, nu zelfs op dit nederig dorpje 2 maal daags zijne brieven en couranten worden bezorgd en men ook 2 maal daags gelegenheid heeft ze te verzenden. Ook de armoede prangt minder, dan toen. Gebeurde het toen menigmaal, dat kinderen ter school kwamen, die 's morgens niet gegeten hadden, thans geschiedt dit nimmer. Werd er toen door velen bitteren nood geleden, zag men troepen werkelooze arbeiders aan het vischhuis staan, reeds in October, thans zijn 't slechts enkelen, die in het hartje van den winter door werkeloosheid tot het armbestuur hunne toevlucht moeten nemen. Ook in dit opzicht is er vooruitgang. En wat de arme weezen betreft, nu, dit is genoeg bekend. Ook hier werden die beklagenswaardigen publiek aan den minst eischende uitbesteed en gegadigden uitgenoodigd »hun voordeel" te komen doen. Van voorwaarden was geen sprake, slechts moest men zich verbinden hen 3 maanden 's jaars te laten schoolgaan. En thans met zorgvuldigheid worden hier en bijna overal menschen gezocht, van wie men zich overtuigd houdt dat zij de weezen goed zullen behandelen of zij worden naar de Weesinrichting te Neerbosch gebracht. De nieuwe lokalen der Hollandsche Club te Londen zullen door den eere-voorzitter, graaf Van Bylandt, onzen gezant, ingewijd worden. Hij zal ook het praesidium waarnemen bij het feestmaal in de Criterion- restauratie, dat op 5 November de inwijding zal volgen. De dwaasheden, die men zich op onderwijsgebied veroorlooft, loopen hoe langer boe meer in 't onge looflijke. Een staaltje van die dwaasheid levert de Raad van Utingeradeel. Daar deed een raadslid, de heer E. Hoekstra, het voorstel om de leerlingen der hoogste klasse van de openbare school eenmaal in de week te doen oefenen in dewelsprekendheid Dan konden ze later, meende bij, in openbare ver gaderingen goed en gemakkelijk het woord voeren. De voorzitter scheen inderdaad dit denkbeeld nog ernstig op te vatten, en beloofde, de zaak met de schoolhoofden te bespreken. Door Bulgaarscbe veekoopers zijn in Zuid-Holland, Noord-Holland en Friesland een groot aantal stuks vee aangekocht. Met het delven van een graf op de Protestantsche begraafplaats te. Leerdam, stuitten de doodgravers op een vergane kist, waarin nog een gaaf lijk lag. Het lijk heeft een wasachtige kleur en is nog kenbaar. Door doctoren is het lijk onderzocht. Men kan niet met zekerheid constateeren wat de oorzaak is van dit vreemd verschijnsel. De kleedingstukken, die het lijk aan had, zooals kousen, waren ook niet verteerd. Het lijk moet circa 45 jaren aan de aarde toevertrouwd zijn geweest. Men heeft het in een nieuwe kist opnieuw begraven. De werving voor Indië houdt steeds de aandacht van den Minister van Koloniën bezig. Thans zullen eenige officieren het land doortrekken in het belang der werving. Ten behoeve dezer werfofficieren wordt de hulp van de commissarissen des konings en der burgemeesters ingeroepen. De gewichtige arbeid is volbracht, schrijft bet D. v. Z.-H. De grondwets-ontwerpen zijn ook in tweede instantie door de Tweede Kamer goedgekeurd. Reeds vroegtijdig viel de laatste hamerslag, en mocht de minister van binnenlandsche zaken de gelukwenschen ontvangen van de leden van alle richtingen, die zich om de ministertafel verdrongen om den grooten staats man de hand te drukken. Geen onpartijdig man zal den heer Heemskerk, als hoofd der regeering, dan ook den lof kunnen onthouden voor de uitstekende talenten en de ongeëvenaarde volharding, waarmede hij, gesteund door zijne ambtgenooten, dit werk heeft verdedigd en tal van moeielijkheden wist te door worstelen. In het jaarverslag van den rijks-telegraafdienst wordt nagegaan welke invloed de lariefsverhooging heeft gehad, ook meer bijzonder wat de telegrammen voor de dagbladpers betreft. In 1885 bedroegen de dagblad-telegrammen 3 .25 pet. van het geheel; in 1886 3,08. Er was dus onder den invloed van het nieuwe tarief eene vermindering van 0,17 pet. Evenwel wordt in het verslag beweerd, dat het gemiddeld woordental der dagblad-telegrammen sedert 1 Juli 1886 niet is teruggegaan. Aannemende dat dit laatste juist is, dan doet dit in elk geval niets af van het feit, dat het aantal telegrammen, voor dagbladen bestemd, verminderd is. Bij een natuurlijken loop van zaken moest het integen deel met elk jaar vermeerderen, want de dagbladpers streeft naar gestadige verbetering. Op zich zelf pleit daarom ook het feit dat het gemiddelde aantal woorden niet is teruggegaan, volstrekt niet ten gunste van de tariefsverhooging, want bij dat streven naar verbetering is ook stilstand achteruitgang. Een verlaagd tarief voor dagblad-telegrammen blijft eene wenschelijke zaak. Het geldt daarbij geene parti culiere belangen, maar de belangen van het algemeen. Hoe meer telegrafisch nieuws de dagbladen kunnen geven, des te meer wordt het publiek gebaat. En niet enkel het publiek, dat om zijne weetgierigheid te bevredigen dagbladen leest, maar ook de velen, wier materieel belang betrokken is bij hetgeen de bladen bevatten. Men heeft ook niet te vreezen, dat de opbrengst van den telegraafdienst zal verminderen, want hoe lager het tarief, des te drukker zullen de dagblad ondernemingen van de telegraaf gebruik maken. De scherpe concurrentie, ook op het gebied der dagblad pers, is daarvoor een waarborg. Veeleer heeft men eene hoogere opbrengst voor de schatkist te wachten, daar ook kleinere bladen van de telegraaf gebruik zullen maken, zoodra het telegrafeeren niet meer zoo duur is. In Januari a.s. zal het 25jarig bestaan der schippers- vereeniging »Schuttevaer" feestelijk worden herdacht. Iemand, die ziel) bijzonder toelegt op het weghalen van ooievaars, deelt hieromtrent mede, dat hij in Jnni, als de jonge beesten goed in de veeren zitten, daarmee begint. Hij levert jaarlijks circa 400 stuks af, waarvoor f 2,10 per stuk wordt betaald. Hoofd zakelijk zijn zij, naar hij beweert, voor diergaarden bestemd, en hij rekent op een zuivere verdienste van f 600, in zes weken tijds verkregen. M. Ct. Bij een algemeene Landbouw-vergadering opende de president die aldus: »Gij allen die zijt hier gekomen, afgevaardigden en leden, ik beet U allen welkom: gij Amster-, Rotter-, Schie-, E-, Veen- en Monnicken-, Volen-, Zwammer-, Alblasser-, Leer-, Zaan-, Giesen-, Leidschen-, Appinge-, Dubbel-, Langen-, Nieuwen-, Ob-, Schar-, Stellen-, Di-, Ilpen-, Zed en andere dammers! weest welkom!" Het onstuimig gelach belet den spreker voort te gaan. Na eenige oogenblikken hervat hij zijn rede»Ook U, gij Borcu-, Ruur-, Groen-, Ilenge-, Al me-, Ven-, Urse-, Zwee- en verdere looiers. (Stemmen uit het publiek): Bravo! Da Capo! geschreeuw en applaudissement met stokken, stoelen en andere hulpmiddelen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Het bericht, dat een Groningsche student ten gevolge van het misbruik van sterken drank overleden is, kunnen wij aanvullen met de bijzonderheid, dat deze jongeling na het gebruik van veertien borrels den dood heeft gevonden. Bij de Zwitsersche troepen-oefeningen is volgens een bericht uit Bern een soldaat gewond en een Een der soldaten had »uit aardigheid" niet met los kruit, maar met een scherpe patroon geladen. De man had nog een aantal dergelijke patronen in zijn zak, waarmede hij ongetwijfeld een aantal zijner makkers zou hebben getroffen. De woede de soldaten kende geen grenzen en de officieren moesten den moordenaar met geweld tegen hen in bescherming nemen. Frankrijk, Het strenge arrest gedurende een maand, dat generaal Boulanger is opgelegd, bestaat voor een legercommandant in het niet verlaten van zijn appar tementen, in het overhandigen van den degen aan den officier, die hem met de opgelegde straf in kennis stelt en in het afstaan van het bevelhebberschap aan den oudsten officier. Generaal Boyle vervult thans de functie van legercommandant. Generaal Boulanger heeft thans drie schildwachten voor de deur. Als legerbevelhebber heeft hij recht op één schildwacht en nu hem streng arrest is opgelegd, zijn er nog twee aan toegevoegd, om te waken, dat hij niet ontsnapt. Op verzoek van den heer Wilson is Kreytmayer met de dames Ratazzi en Limousin, in zijn tegenwoor digheid door den rechter van instructie Athalin verhoord. Na een langdurig verhoor, waarbij mevr. Ratazzi flauw viel, bekenden allen, dat zij den heer Wilson ten onrechte hadden beschuldigd. De dames verklaarden dat zij den naam van den heer Wilson slechts genoemd hadden om de oplossing der zaak te bemoeielijken en Kreytmayer erkende, dat hij nimmer den brief had gezien, waarover hij in de Intransigeant had geschreven. Intusschen blijft graaf d'Andlau zoek. Het vermoeden windt veld, dat de generaal te Parijs een schuilplaats heeft gevonden, maar alle nasporingen zijn tevergeefs gebleven, ofschoon de heer Goron alle gelegenheden heeft laten onderzoeken, welke de generaal placht te bezoeken. De heer Tayler, de chef der politie, kan L

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1