/II Mk/riSOll COURANT, voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 80. Zaterdag 15 October. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AYOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden '1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAHENMAS. ZIERIKZEE, 14 October 188 7. De regeering blijft bezwaar maken, om de herziene grondwet over te brengen in de nieuwe spelling. Men kan, zegt zij, geene veranderingen, zij het ook van spelling, brengen in artikelen, die in de voorstellen tot herziening niet zijn aangeroerd. Alsof eeriige be paling van beteek.enis zou veranderen door haar in de nieuwe spelling over te brengen. Waarom, als dan de regeering zoo overdreven nauwgezet is, heeft men niet in de additioneele arti kelen eene bepaling opgenomen, waarbij aan den Koning de bevoegdheid gegeven wordt, om in de officieele uitgave der herziene grondwet de niet gewijzigde artikelen mede te doen overbrengen in de nieuwe spelling, evenals den Koning de bevoegdheid gegeven is, oni de rangschikkingen der bepalingen te veranderen? Eene nieuwe grondwet in eene spelling, die door niemand meer wordt gebruikt, is toch inderdaad al te dwaas. De vasthoudendheid der regeering aan despeiling van Siegenbeek, terwijl op alle openbare scholen die van De Vries en Te Winkel is ingevoerd, en nadat reeds een gansch geslacht volwassen geworden is, dat nooit iets anders dan de nieuwe" spelling geleerd heeft, mist o. i. een redelijken grond. Worden thans in vele streken van ons vaderland duizenden lijsters en andere zangvogels gedood, niet minder worden er op zee buitgemaakt. Dit is vooral het geval op de vuurschepen, die eenige mijlen van de kust voor anker liggen. Soms worden 500 a 600 verschillende vogels in één nacht aan boord van die vuurschepen gevangen. De meesten vliegen met zooveel geweld tegen het glaswerk van het licht dier schepen aan, dat zij dood of zwaar gewond op het dek neer storten. Een vorstelijk geschenk. De prachtige villa op den hoek van de Ruijsstraat en Weesperzijde te Amsterdam, bewoond door den voormaligen eigenaar den heer Krasnapolski, is door de directie van het «Amstel-IIotel" met kleeden en gordijnstoffen aangekocht en als stoffelijk blijk van waardeering dr. Mezger aangeboden. Er zijn maatregelen in overweging, om ook hier te lande, evenals in Frankrijk het geval is, aan het per soneel van 's rijks zeemacht gelegenheid te geven tot het doen van inlagen in de Rijks-postspaarbank aan boord der schepen, waarop zij dienen, en aldus die gelden zoo spoedig mogelijk rentegevend te maken. Het 6e internationale hygièniesch congres te Weenen heeft besloten zich tot de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering te wenden met verzoek de hervatting dei- internationale sanitaire conferentie te Rome te bevor deren, of, ingeval daartegen bezwaren bestaan, te Weenen eene conferentie bijeen te roepen, ter over weging der maatregelen, door het congres aangegeven ter bestrijding der cholera. De getrokken kanonnen van 18 c.M., van Engelsch fabrikaat, zijn bij de marine buiten gebruik gesteld. Veertien Ncderlandsche werklieden zijn Maandag naar Fos, in het zuiden van Frankrijk vertrokken, om polder- en ploegwerk te verrichten voor de «Compagnie Agricole du desséchement de marai de Fos". Zij zullen daar met vooruitgezonden Nederlandsche paarden en werktuigen de Nederlandsche polderbewerking toepassen onder opzicht van den heer G. Leguit Czn. te Uithoorn en volgens de plannen en voorschriften van den heer Herman F. Bultman, voorzitter van de droogmakerijen in den Middelpolder en directeur van de Maatschappij tot droogmaking der Zuidelijke Legmeerplassen te Haarlemmermeer. Staatsblad No 168 bevat een Koninklijk besluit van 3 Oct. j.l., tot aanwijzing van de Nederlandsche standaarden der maten en gewichten en tot regeling van hunne bewaring. De standaarden van den Meter en het Kilogram worden volgens dat besluit bewaard in eene daartoe bestemde brandkast in het natuurkundig kabinet van de Polytechnische School te Delft. Zij worden gesteld onder het toezicht van eene commissie van drie leden, door den Koning, op voor dracht van den Min. van Waterstaat te benoemen. Over het ontslag van den heer Blok als lid der redactie van het Dagbl. v. Z.-Ii., meent de Avondpost te kunnen mededeelen, dat dien heer in eene Dinsdag gehouden vergadering van commissarissen van het Haagsche Dagblad is te kennen gegevendat er op zijn werk of karakter niet eene enkele aanmerking te maken valt, maar dat er alleen incomptabililé de caractère bestond tusschen den hoofdredacteur en den heer Blok. Volgens hetzelfde blad zou.er sprake van zijn, dat de heer I. Canter Visscher, oud-ontvanger in Indië en laatstelijk candidaat voor de Tweede Kamer, als redacteur van het Dagblad zal optreden. Eene verdere reorganisatie van het personeel zal met die benoeming gepaard gaan. Mr. A. Kerdijk heeft ontslag genomen als lid van den Amsterdamschen gemeenteraad; waarschijnlijk zal hij zich te 's Hage vestigen. Naar men aan de Bakkerscourant meldt, is de internationale bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam in 1889 zoo zeker, dat tijd en plaats reeds zijn vast gesteld. v De Arnh. Ct. maakt eenige opmerkingen over het aan den protectionist dierbare stelsel van concurreeren op den voet der gelijkheid. Dit stelsel dient tot grondslag van de bewering, dat bijvoorbeeld de ijzerfabrikant in Nederland in den vorm van invoerrecht op het buiten- landsch fabrikaat moet beschermd worden tot zoodanig bedrag, dat de natuurlijke voordeelen, welke de buiten- landsche mededinger vindt in de grootere nabijheid en goedkoopte van grondstoffen en steenkolen, daardoor gecompenseerd worden. Eveneens dient het als argument tot aanprijzing van een graanrecht, hetwelk zóó hoog behoort te wezen, dat het uit Amerika aangevoerd, goedkooper te leveren graan daardoor zooveel duurder wordt dat het met het inlandsche graan in prijs gelijk staat. Ditzelfde beginsel geeft ook aanleiding tot het beklag, dat de helmhoeden-leverancier van het O.-I. leger alleen door vroegere bevoordeeling in staat is geweest, de laagste inschrijver bij de laatste aan besteding te zijn. Al wat er van den aanvang juist en goed in dit beginsel van gelijkheid mag geweest zijn, gaat geheel verloren bij de schromelijke overdrijving, welke het in deze toepassing ondergaat. Er bestaat een voet van gelijkheid bij concurrentie, welke inderdaad wenschelijk is, maar niet kan bereikt worden door beschermende rechten ep maatregelen tot bevoordeeling van de inland sche nijverheid boven de vreemde. Dat is de gelijkheid der intellectueele en moreele kracht van vakkennis en ondernemingsgeest, waarnaar elk industrieel moet streven; en de Staat, die in dit streven behulpzaam is, betreedt niet den noodlottigen weg der protectie, maar doet eenvoudig zijn plicht. Bevordering van het onderwijs, eensdeels van het technische dat de nijverheidsman noodig heeft, maar niet minder van het algemeen ontwikkelende dat hem houdt op de hoogte van deu tijd en zijne veelzijdigheid bevordertwegneming door middel van eene verstandige wetgeving van alle storende invloeden, die de ontwikkeling der industrie schaden en belemmerenuitbreiding van handelsbetrekkingen en bevordering van het internationaal verkeer, ziedaar welke maatregelen op den weg liggen eener Regeering, die eene gezonde, krachtige ontwikkeling van de nijver heid verlangt. Niet bescherming van den zwakke, die niet op eigen beenen kan staan, maar effen maken van het pad voor den krachtige, die den strijd der concurrentie aandurft zelfs daar, waar natuurlijke omstandigheden den «voet van gelijkheid" uitsluiten. Dit alles is ver van nieuw besluit de Arnh. Ct. - en wij geven h^t dan ook niet als een nieuwtje oude waarheden mogen echter wel eens herhaald worden, vooral in een tijd als de onze, nu de ongunstige stand van zaken in de meeste takken der nationale nijverheid menigeen de oorzaken daarvan laat zoeken op een verkeerden weg. Wien 't in zijne zaken voordeelig gaat, die zal tevreden zijn met het bestaande; wie achteruit gaat daarentegen, is geneigd daarvan de eerste de beste oorzaak als ware aan te nemen, en slaat maar al te grif geloof aan de drogredenen van ben, die de schuld werpen op de in Nederland geldende handelspolitiek, zonder te bedenken, dat juist zij die ontwikkeling van deze nijverheid heeft bewerkt, welke naar de onveranderlijke orde der dingen thans tot eenigen stilstand en tijdelijke reactie heeft geleid." De Soer. Ct. schrijft omtrent de vergiftiging van vier pastoors te Soerabaya: Naar wij met genoegen kunnen berichten, zijn thans alle slachtoffers van de ketjoeboong-vergiftiging, welke we Zaterdag mededeelden, buiten gevaar te achten. Bij den bejaarden pastoor T. was de toestand nog lang zéér bedenkelijk, maar ook daar heeft ten slotte de behandelende geneesheer dr. D. de overwinning mogen behalen. Buiten twijfel is het thans, dat er een bepaalde misdaad heeft plaats gehad, met de waarschijnlijke bedoeling van diefstal en dat het gebezigde middel ketjoeboong is geweest. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te Amsterdam zullen in het «Grand Thê&tre" van Lier, door een Engelsch gezelschap voorstellingen worden gegeven van Arthur Sullivan's «The Mikado." Het nieuwe stuk van Justus van Maurik Jr., dat dezen winter door het Ned. Tooneel zal opgevoerd worden, is getiteld: «Frangoise's Opstel." De heer Louis Bouwmeester zal in de maand De cember zijn vijf en twintigjarige tooneelloopbaan her denken, vermoedelijk met eene wederopvoering van Delavigne's «Lodewijk XI", in de vertaling van Schimmel. Te Delden overleed op 10 dezer, in den ouderdom van 79 jaren de heer J. Chr. Gewin, in de letter kundige wereld een goede bekende. Prof. Jan Ten Brink is tot voorzitter van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde benoemd. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een militair duel heeft te Straatsburg plaats gehad tusschen den eskadron-chef Mackenser en een eenjarig vrijwilliger, Mackenser werd in de dij gewond. De aanleiding tot dit duel op pistolen was, dat de com mandant den vrijwilliger voor «smeerpoets" had uit gescholden.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1