aanbesteed, door de vegeering gegund is aan dc firma J. F. Sogers Sc Zoon te Breda, tot den prijs van 2,59 por stuk. De firma Pauwels Zoon in Don Haag had niet mede ingeschrevenonze bericht gever was dienaangaande de vorige maal verkeerd ingelicht zoodat Segers Sc Zoon te Breda de laagste Nederlandsche insclirijvers waren. Msb. Wen schrijft uit Bergen-op-Zoom aan het Bolt. Nbl: Het berichtje omtrent oestervergiftiging, dat men voor eenige dagen in een der bladen kon lezen, heeft in de oesterstreek niet zooveel sensatie gemaakt als men meende te mogen verwachten. De oesterhandelaars zijn er dood kalm onder gebleven, wel een bewijs, dat zij er niet veel gevaar voor hunne belangen in zagen. Toch was een weinig meer licht in dat zaakje misschien niet zoo geheel overbodig als men wel schijnt te denken. In het buitenland, met name Duitschland, waar het eveneens bekend werd, is men ten minste van oordeel, dat het we! degelijk dc aan dacht der oestertelers waard is en men verwonderd er zich blijkbaar over, dat men er hier zoo rustig onder blijft. Wol kan men hier hooren verkondigen dat de oorzaak vermoedelijk daarin moet gezocht worden, dat de bewuste oesters een tijdlang in onrein water hebben gelegen, en, wijl er bij de oesterhandelaars steeds met de meeste zorg voor gewaakt wordt het water geregeld te ververschen men hoorde ook nooit van de schadelijkheid der oesters: integendeel! komt men geleidelijk tot de gevolgtrekking, dat men te Rotterdam oesters heeft gegeten, welke naar alle waarschijnlijkheid door stroopers gekaapt ondanks de vrij sterke politie hoort men daar dikwijls van en op ongeschikte plaats bewaard zijn. Zou het nu zoo lastig zijn daaromtrent zekerheid te verkrijgen en zon het de moeite niet loonen daartoe pogingen in het werk te stellen? Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. De lieer Ronchotti, fabrikant in vogelkooien te Amsterdam, kreeg dezer dagen de opdracht met vogel kooien te komen bij den heer Hoyack, waar een Engelsch stuurman wachtte, die een keuze uit zijn fabrikaat wenschte te doen. De fabrikant ging en nam drie kooien ter waarde van f 70 met zich. Een man ont ving hen, nam de kooien mede naar boven, en vroeg den leverancier' over een half uurtje terug te komen om rapport. Toen deze terug kwam. waren de kooien en de bestellers verdwenen, de Engelsche stuurman was 't zelf niet geweest, en niemand wist iets van de hcele zaak. De politie zoekt de behendige oplichters. Te Zaandijk beproefden in den nacht eenige kwaad willigen een schuit, geladen met cokes, bestemd voor de Vereeniging Helpt elkander", te doen zinken. Gelukkig werd do vrouw van den schipper door het binnendringend water wakker, zoodat het opzet nog intijds veiijdeld werd. Afgunst wordt als de vermoedelijke oorzaak van deze schandelijke poging aangemerkt. Een 44-jarig man, onlangs uit een krankzinnigen gesticht ontslagen, heeft te Haarlem een schot gelost. De kogel ging door het raam van de woning zijner vrouw, van wie hij gescheiden leefde, zonder gelukkig iemand te kwetsen. De man is, als verdacht van poging tot moord, naar het huis van bewaring overgebracht. Op de spoorweglijn Bergerac-Musidon in Frankrijk liepen dezer dagen twee goederentreinen op elkander. De botsing was zoo hevig, dat de wagons letterlijk in elkaar drongen en de meeste verbrijzeld werden. Vier arbeiders werden gedood en zes gewond. De stokers en de machinisten bleven ongedeerd, daar de locomo tieven zich achter aan den trein bevonden. Ten gevolge van uitgestrekte en hevige boschbranden worden eene menigte dorpen in oostelijk Ontario en in de provincie Quebeck (N. Amerika) bedreigd. De onvermoeide pogingen van de inwoners hebben het vuur beperkt tot liet bosch, maar de brand wint steeds meer veld en het gevaar, waarin de dorpen verkeeren, is zeer groot. Enkele gehuchten, in het bosch gelegen, zijn reeds verbrand. De.straten van Ottawa, Montreal en andere steden zijn met een dichte rook gevuld en het verkeer op de St. Laurens tusschen Montreal en Quebeck werd geheel gestremd, daar verscheidene stoombooten reeds niet meer in staat zijn, Montreal te verlaten. Buitenland. Spanje. De Standard verneemt uit Madrid, dat de minister van buitenlandsche zaken Morot heeft verklaard, dat de Spaansche regeering niets wenschte dan handhaving van den status quo in Marokko, mits geen der mogend lieden zich met de Marokkaansche aangelegen heden in late. Men vreest, dat de dood des Sultans, ongeregeldheden te Meguinez zal ten gevolge hebben, want de stad is op het oogenbiik vol pelgrims, die daar wegens een godsdienstig feest vereenigd zijn. De Spaansche regeering acht daarom noodig minstens 3000 man te Tarifa en te Algesiias gereed te houden, ten einde onmiddellijk de garnizoenen van Cuuta, Melilla, Comera en de Chafarinu-eilauden te verstei ken, want deze garnizoenen moeten de geheele uitgebreide lijn van het Spaansche grondgebied tegen de woelige en goed gewapende Arabieren-stammen verdedigen. Volgens den heer Moret beoogt de Spaansche regeering slechts een burgeroorlog in Marokko te verhoeden, omdat licht andere mogendheden daarin aanleiding kunnen vinden tot een interventie. Natuurlijk had de minister daarbij alleen het oog op Frankrijk, voor welks tusschenkomst in Marokko de Spanjaarden het meeste beducht zijn. De Temps noemt een dergelijke vrees ongegrond. Van het samentrekken van Fransche troepen bij de Marokkaansche grens is niets waar en Frankrijk heeft ook geen plan troepen naar de grens te zenden. Over de Marokkaansche aangelegen heden voegt het blad er bij heerscht tusschen Spanje en Frankrijk volkomen overeenstemming. Wat betreft Engelands voorstel, dat elke mogendheid een oorlogsschip naar Tanger zou zenden, ten einde zijne onderdanen in Marokko te beschermen, hiervan heeft de Fransche regeering nog niets vernomen. De Fransche regeering zelve heeft nog geen maatregelen genomen, want tut dusver is het zoowel te Tanger als langs de geheele Marokkaansche kust volkomen rustig gebleven. Zwitserland. Het geheime congres van socialisten, dat op 3 Oct. te St. Gallen is bijeengekomen, heeft drie dagen geduurd. De uiterste richting behield de bovenhand. Reeds herhaaldelijk was ontevredenheid te kennen gegeven over de houding der partij in den Rijksdag, vooral over haar deelneming aan de afdeelingsberaad- slagingen. De Duitscbe leden der partij werden in deze hunne opvatting door de buitenlandsche gesteund. Ook de houding der leden bij verschillende verkiezingen, o. a. bij die voor den Beierschen Landdag te München en Furth, toen de sociaal-democraten met de democraten samengingen, vond afkeuring; zulk een samengaan met de burgerlijke partijen werd een «afwijking van het partij-programma, eene misdaad aan de partij zelve gepleegd" genoemd. Van jaar tot jaar heeft de uiterste zijde meer en meer terrein gewonnen en mannen als Frohme, Heine en Viereck, die naar rechts neigden, hebben geen invloed meer. Op het congres is ook de vraag behandeld, of met het oog op de steiker wordende reactie de tegenwoordig dooi de sociaal-democratie gevolgde methode van strijd- voeren doeltreffend is, en er moeten besluiten genomen zijn, die geheel in de richting der uiterste leden vallen. Men verzekert, dat met algemeene stemmen een voorstel van den heer Behl is aangenomen, luidende: «De partijdag roept de leden op, om zich zooveel mogelijk te verzetten tegen de vlucht van partijgenooten wegens dringende processen of ge vangenisstraf en eventueel elke stoffelijke ondersteuning (tot dat doel) te weigeren." Sedert de laatste bijeen komst der socialisten zijn '170,000 Mark uitgegeven, waarvan '100,000 M. voor de verkiezingen en 50,000 M. voor vervolgde werklieden der partij. Frankrijk. De XlXe Siècle houdt vol, dat generaal Cafferel handel in decoraties heeft gedreven. Eenige afgevaar digden zullen hieromtrent eene interpellatie doen in deze zaak zijn tal van hooggeplaatste personen betrokken. Generaal Cafferel werd gearresteerd op het oogenbiik, dat hij zijn huis verliet. Hij werd als een eenvoudige misdadiger naar de militaire gevangenis van Cherche Midi gebracht. Men had reeds voor 3 maanden generaal Ferron gewaarschuwd voor generaal Cafferel. Cafferel zocht zijn toevlucht tot allerlei middelen om aan geld te komenhij beloofde decoraties, verkocht zijne paarden, enz. De prefect van politie spande hem oenen strik. Men zond hem een man, die zich uitgaf voor een koopman uit de provincie, die eene decoratie verlangde. Cafferel liet zich beet nemen. De schuldige heeft aan den minister van oorlog bekentenissen gedaan. In die zaak zijn nog andere generaals betrokken, alsook eenige hooggeplaatste personen men zegt Senatoren wier dubbel zinnige houding reeds sedert lang verdenkingen fiad doen ontstaan. Onder voorwendsel van aalmoezen te doen, wisten zij groote sommen voor het verleenen van decoraties te krijgen. Deze handel had zijn zetel in het ministerie van oorlog en werd door tusschen- personen gedreven, voornamelijk door eene leelijke en mismaakte vrouw. Deze dame werd sedert jaren ontvangen in het ministerie van oorlog en wist van ile ministers allerlei gunsten te bekomen. De Lanterne zegt, dat men moeilijk het schandaal Cafferel zal kunnen smoren. Het blad zegt verschillende personen te kennen, die in deze zaak betrokken zijn. De République Franoaise deelt onder voorbehoud mede, dat sommige dokuinenten der mobiliseering verdwenen zijn. Eenige bladen beweren, dat generaal Cafferel zich zou schuldig gemaakt hebben aan dc openbaarmaking der proeve van mobiliseering. Men herinnert zich nog het spottend woord van de Figaro, na de aanhouding der twee geheimschrijvers van het ministerie, beiden onrechtvaardig beschuldigd: «zoek hooger!" In '1884 werd generaal Cafferel tot brigade generaal benoemd, onder het ministerie van generaal Camperion: vervolgens tot chef van den staf van het 5e legerkorps te Orleans, en eindelijk verkreeg hij van generaal Boulanger de plaats van onder-chef van den algemeenen staf; generaal Ferron had hem in deze bediening gelaten. Het Journal des Débals laat zich over de zaak aldus uit: Generaal Cafferel werd op '12 Maart 1887 door generaal Boulanger, destijds minister van oorlog, benoemd tot den post welken hij de vorige week nog waarnam. Llij verving den generaal Peaucelüer, die geweigerd had zekere maatregelen, door den minister met betrekking tot de mobilisatie genomen, mede te onderteekenen. Toen generaal Ferron als minister van oorlog optrad, was hij aanvankelijk voornemens zich te ontslaan van een medewerker, wiens gedrag hem verdacht voorkwam. Men kende toen echter nog geen enkel ernstig feit ten laste van generaal Cafferel; alleen wist men, dat hij in geldelijke verlegenheid verkeerde, en generaal Ferron aarzelde aan zijn voornemen gevolg te geven, omdat hij niet den schijn op zich wilde laden een soort van wraak te oefenen op de officieren uit de omgeving van zijn voorganger. De minister behield dus den generaal Cafferel, doch ontnam hem de stukken, welke betrekking hadden op de mobilisatie in geval van oorlog, welke stukken hem door generaal Boulanger waren toevertrouwd. Generaal Cafferel werd alleen aangesteld als hoofd van het 2e bureau, doch ook in die hoedanigheid moest hij natuurlijk kennis hebben van de mobilisatie, welke bij wijze van proef zou worden ondernomen. Een der Parijsche correspondenten van de Köln. Zeitung zegt«Gelijk te voorzien was, laten de bladen doorschemeren, dat Cafferel ook oorlogsgehcimen heeft verraden; zij noemen daarbij den naam van zekeren Duitschen baron Kreitmayer, die overigens in Duitsche kringen volkomen onbekend is." Ook deze correspondent deelde mede, dat Aubanel, die de stukken betreffende de proefneming met de mobilisatie aan de Figaro verkocht, een werktuig was van Cafferel, die, als ijverig aanhanger van Boulanger, den tegenwoordigen minister van oorlog, generaal Ferron, onaangenaam wilde zijn. Verder zegt hij, dat vele aanzienlijke personen bij de zaak zijn betrokken. JEngeland. Zes van de pachters van Herberstown, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf wegens verzet tegen de politie, werden Donderdag te Limerick in vrijheid gesteld. Bij het verlaten der gevangenis werden zij door een groote menigte, voorafgegaan door muziek, ontvangen. Een stoet werd gevormd en de zes pachters werden in triomf dooi' de straten gereden. In de Cathedral-square hield pastoor Ryan een redevoering tot de menigte, waarin hij zeide, dat de slachtoffers van de land-lord-dwingelandij niet onteerd waren door de gevangenisstraf; het is geen schande, gevangen te zitten voor de verdediging van zijn vaderland. In een ander land zou men als een held worden geroemd, en hier in Ierland, riep do spreker uit, werpt men ons in de gevangenis, omdat wij ons land lief hebben, liet bloed der slachtoffers van Mitchelstown roept wraak in den Hemel tegen de hatelijke tory-regeeringf Daarna trok de stoet naar Herberstown. De uitdrijvingen te Gweedore werden Woensdag morgen hervat, üe opgewondenheid, door het gebeurde van den vorigen dag veroorzaakt, was merkelijk toe genomen en de uitzettingen werden gekenmerkt door een feit, dat den grootsten indruk maakte op de boereneen Engelsche konstabel weigerde op bet volk te schieten. Slechts eene uitdrijving kon gedaan worden en weer stiet zij op een hevigen tegenstand. De menigte was zeer aanzienlijk, 20 tegen 1, in vergelijking met liet aantal konstabels. Dit was dan ook de oorzaak, waarom de uitdrijvers voorzichtigheids-halve te 1 ure het werk staakten. De hoeve, die werd aangevallen, was thans die van Margaret Boylea. Men had zich op den aanval voorbereid, want de deuren waren met kettingen vastgemaakt en met groote steenen gebarri- kadeerd. Toen de politie, na vruchtelooze pogingen om door de deur in huis te komen, een gat in den muur wilde maken, werd met kokend water geworpen. Toen de opening breeder was, wierp men met steenen. Om de bewoners nu te beletten verder kokend water te maken, klom de politie op het dak, brak de schoorsteen af en wierp zware steenen op het vuur. De woede der menigte was onbeschrijfelijk. Men omsingelde de konstabels, en wilde niet achteruitgaan, toen hiertoe bevel werd gegeven. Eindelijk, to half een, liet do bevelvoerende magistraat de oproer wet lezen en ver klaarde aan het volk, dat zijne vergadering onwettig was en men dus moest uiteengaan. Eene afdeeling konstabels, acht man sterk, werd voor het volk peplaatst en kreeg het bevel te laden. Op dit oogenbiik weigerde

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2