ZIERIKZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- HMnrnt leriiee. 1887. No. 79. Woensdag 12 October. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEJillAIY. ZIERIKZEE, 11 October '1 88 7. Gisteren werd ten Raadhuize alhier aanbesteed: 1°. liet leggen van 277 M. buisleiding van ijzer- aardpotbuis en het maken van twee vergaarputten en 22 zinkputten, tot afvoer van het vuile water van straten en huizen in deze gemeente. Minste inschrijver was de heer H. C. van den Ende voor f 41G. 2°. Het leveren van steenkolen ten behoeve van enkele gemeente-inrichtingen. Minste inschrijver was de heer A. P. Paulussen, voor 52 Cts. per Heet. Op de voedingstentoonstelling te Amsterdam is de heer P. P. de Crane alhier bekroond met de bronzen medaille voor zout in stopflesschen. Naar men verzekert, bestaat bij de directie der stoomvaart-maatschappij Zeeland het voornemen te Vlissingen, op bet zoogenaamde Eiland, een zestigtal arbeiderswoningen te doen bouwen en die voor de bemanning barer mailbooten te bestemmen. Daartoe, zegt men, worden met den Staat onderhandelingen gevoerd over den verkoop van den daarvoor noodigen bouwgrond. Een jachtliefhebber in eene gemeente, waar de muilkorfet van toepassing was verklaard, heeft nog eens officieel de vraag gedaan, of ook zijne hazen- windhonden in het veld gemuilband moeten zijn. Het antwoord was natuurlijk toestemmend. Onder verwijzing naar de stellige verklaringen, bij de be handeling van de wet in de Eerste Kamer afgelegd, werd hem nl. te kennen gegeven dat, waar hoogere belangen spreken, de mindere moeten zwijgen. En daar nu een hond evenzeer ter jacht als bij een kalme wandeling op straat plotseling een vlaag van dolheid kan vertonnen, is er geen reden om ter wille van de jagers voor hazewinden ter jacht eene uitzondering te vragen. v De vraag of in zoodanig geval zij, die jachtvelden gepacht hadden, schadevergoeding zouden bekomen, beantwoordde de minister mede ontkennendwel zou hij met zijnen ambtgenoot van Financiën de vraag bespreken: of en hoe in het ongelukkige geval, dat gedurende een geheel jachtseizoen in eene gemeente niet kan gejaagd worden, restitutie van de kosten van betaalde jachtakten kan worden verleend; maar die bespreking heeft, voor zoover bekend, tot dusver geen resultaat opgeleverd. D. v. Z. H. Naar men verneemt, zullen de besturen der spoor wegmaatschappijen hier te lande in overleg treden, ten einde het gebruik maken van de stoomfluit der locomotieven zooveel doenlijk te verminderen. Hoofd zakelijk zal dit plaats hebben op de grootste stations bij vertrek der treinen, daar het gebruik van de stoomfluit voor het publiek zeer hinderlijk is, terwijl het personeel doof het bij uitzondering fluiten op merkzamer zal worden. Een der lezers van de Zutf. Ct. meldde aan dat blad, dat bet ontslag van den heer B. Blok als redacteur van het Conservatieve Dagblad daaraan te wijten is, dat de heer B. in Israëlietische organen propaganda bij de Israëlietische kiezers maakte voor de liberale candidaten, ter gelegenheid van verschillende gemeenteraadsverkiezingen en ook bij die van de Tweede Kamer. Deze handelwijze was dus in strijd met zijnen «conservatieven" werkkring. Naar aanleiding hiervan richt de heer Blok, in een schrijven, dat als «ingezonden stuk" in het Dagbl. is opgenomen, tot de redactiën der verschillende Israëlietische organen hier te lande, beleefd, maar dringend verzoek om eene duidelijke en zoo pertinent mogelijke verklaring zooals zij die naar volle waarheid zullen meenen te kunnen afleggen, zoo spoedig mogelijk te doen toekomen aan den heer hoofdredacteur van het Dagbl. van Z.-IL en 's Gravenhage. Het Sociaal Weekblad deelt mede, dat de vorige week door de afdeeling Amsterdam van het algemeen Nederlandsch werkliedenverbond, in aansluiting aan de besturen der schuitenvoerders- en dei- scheeps- touwers-vereeniging, eene vergadering is gehouden met bazen in de hoofdstad, werkgevers van den handel en schuitenvoerders-bazen, om tot de afschaffing, of althans tot de beperking, van Zondagsarbeid bij het lossen en laden van schepen te geraken. De vergadering was ook door bazen tamelijk druk bezocht, en de toon der gevoerde gedachtenwisseling een zóódanige, dat tenminste hoop mag worden gekoesterd op de bereiking van het beoogde doel. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gericht verzoek om onderstaand ingezonden stuk uit De Amsterdammer over te nemen. LevensverzeSiering. Mijnheer de Redacteur Uw geacht blad maakte mij opmerkzaam op een artikel van mr. Levy in den Verzekeringsbode, in welk artikel andermaal de hooge noodzakelijkheid wordt betoogd van Staatscontrole bij levensverzekering. Na aandachtige lezing van dat flink geschreven, zoo van innige overtuiging en diepe studie getuigend artikel, gaf ik mij gewonnen. Ja, men kan voorstander zijn van vrijhandel en toch consequent blijven, wanneer men zich verklaart vóór een zeer strenge controle in deze. Levensverzekering is wel handel en toch weer zoo geheel iets anders; het is een zaak van publiek belang en het publiek zelf kan niet altijd onderscheiden en beoordeelen. Al dadelijk een bewijs. De nogal druk besproken Maatschappij «Gonservatrix" deelt in haar verslag over '1883 mede, dat de reserve voor de verzekerden f 59,676,43 bedraagt. Haar verslag over '1885 toont aan, dat dit cijfer geklommen is tot ruim f 80,000, terwijl het verslag over '1886 doet zien dat die reserve (ze wordt hier «vordering der verzekerden" genoemd) gedaald is tot f 30,491,88ya. De eerste vraag die zich hierbij voordoet is: ls deze berekening goed en deugden de berekeningen van dr. Hallman en dr. Kapteijn niet? Deze laatste bepaalde de reserve op: af 6266,23 voor 129 contracten, waarvoor koopsom was betaald; b. f 3319,68 voor 5 contracten, waarbij lijfrente was verzekerd; c. f 19,792 27 voor 298 contracten van toekomstig kapitaal, dat is, voor deze drie groepen samen f 29,378,18. Voor 38,099 contracten, waarbij f 2,4-85,595 bij overlijden betaalbaar kapitaal was verzekerd, bedroeg het reservebedrag f 68,725,45. Stellen wij het cijfer der drie groepen a. b. c. ook voor 1886 op f 29,378,18 (we nemen hierbij aan dat de noodzakelijke vermeerdering in '86, door rente en het quantum van de betaalde netto premie, volkomen vernietigd wordt door de noodzakelijke vermindering wegens afloop van contracten) en trekken wij dat cijfer af van het voor'1886 genoemde cijfer, ƒ30,491,88 ya, dan zou blijken dat er f 413,70ya aanwezig was als vordering van ruim 35000 verzekerden Wat is nu waarheid? vraagt het ongeruste deel nemende publiek. Staatscontrole had daarop alleen afdoende kunnen antwoorden. Amsterdam, 6 Oct. '87. Dr. Davidsz. Men zal zich nog de telegrammen herinneren, die de Wereldburger van zijn correspondent te Pretoria ontving, en waarin de stand van zaken als voor de «Transvaal-Spoorweg-Maatschappij" zeer ongunstig werd voorgesteld. Die telegrammen werden door de be trokken Maatschappij onmiddellijk als onwaar en onjuist tegengesproken. Thans wordt in een particuliere correspondentie uit Pretoria in de Haarl. Ct. verklaard, dat bedoelde telegrammen verzonnen waren. Die correspondent schrijft o. a. «De correspondent van De Wereldburger is bekend, en men weet ook dat hij, ofschoon Nederlander, zeer ijverde voor het Belgische syndicaat en alle mogelijke moeite gedaan beeft om de Nederlandsche concessie op zij te schuiven." Tot algemeen secretaris van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen is gekozen de heer Bruinwold Riedel, predikant te Hoorn, met 524 stemmen. Uit gebracht waren er 958. De heer Nieuwenhuyzen Kruseman had er 297, de heer De Bussy 137. Dr. van Hengel te Hilversum, die elk jaar giften inzamelt om aan de arme kinderen aldaar een Sint- Nicolaasfeest te kunnen bereiden, heeft weder zooveel ontvangen, dat hij op een 50 stuks na voor al de '1128 kinderen een geschenk heeft. Hij wil hen echter ook onthalen op krentebrood en chocolade en heeft daar nog geen geld genoeg voor, dat hij nu nog tracht bijeen te brengen, in de hoop dat velen hem steunen zullen. Uit de Hoekschewaard wordt aan de N. R. Ct. geschreven, dat aldaar puik rundvleesch, bij 10 kilo tegelijk, thans aangeboden wordt voor 29 cent per ya kilo. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gr on. Ct. spreekt het de Echo tegen, dat de heer Domela Nieuwenhuis te 's Gravenhage was teruggekeerd. Dit is niet zoo en het zal nog geruime» tijd duren, vóór de leider der sociaal-democraten zijn werkzaamheid hervat. In den Haag is overleden de officier van gezondheid le kl. dr. W. Hamaker, van het regiment grenadiers en jagers, die zijn carrière begon bij het Indische leger en op jeugdigen leeftijd op hoogst eervolle wijze in Atjeh het ridderkruis der Militaire Willemsorde verwierf. Bij het leger hier te lande overgeplaatst, kreeg hij verlof een der Noordpooltochten van de «Willem Barends" mede te maken, zoodat hij niet alleen in het warme Zuiden, maat- ook in het koude Noorden geen vreemdeling was. Een slepende ziekte, waarvan de kiem gelegd werd tijdens zijn verblijf in de keerkringen, maakte reeds op 39-jarigeri ouderdom een einde aan zijn leven. «Nederlands eerste komiek." In een tooneelverslag in het Vaderland werd onlangs deze titel toegekend aan den heer Schut ze. Daartegen komt nu in dat blad de heer mr. W. Drooglever Fortuijn op. Volgens dezen komt het nationale championschip voor het komische toe aan den heer W. van Zuijlen te Rotter dam, door velen zelfs met Coquelin op één lijn gesteld. De heer W. J. D. v. Wijck te Utrecht, wiens gade, van Leiden geboortig, haren heer gemaal op den 4 Oct., den gedenkdag van Leidens ontzet, trouw op hutspot trakteert, komt namens zijn huisvrouw in de Leidsche Courant op tegen de voorstelling als zouden in den ouderwetschen hutspot geen wortelen zijn voor gekomen. «Pinksternakelen", volgens het oude recept in den hutspot aanwezig zijn «pastinakken" en pastinakken zijn witte peen of witte wortelen. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de levering der 6700 helmhoeden, op 26 Sept. 11. te Amsterdam

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1