Frankr ij l£. Men verzekert dat de oplossing van het Fransch- Duitsche conflict te danken is aan het keizerlijk echtpaar. De oude keizer moet woedend geweest zijn, dat hij bijna voor het feit gesteld was excuses te moeten aanbieden aan hen, die hij overwonnen heeft. In een zitting van den Gemeenteraad van Marseille deelde de burgemeester mede, dat hij, naar aanleiding van zekere geruchten, drie nachten had doorgebracht met het nagaan van de stukken betreffende het verleden der verschillende gemeente-ambtenaren en daarbij tot de ontdekking was gekomen, dat verscheidene hunner in aanraking waren geweest met de justitie. Eén had wegens aanranding van de eerbaarheid vijftien maanden gevangenisstraf ondergaan; anderen hadden veroordeelingen te hunnen laste wegens diefstal en bedelarij. Natuurlijk zou men de zaak hierbij niet laten. De bekende James Gordon Bennett heeft te Parijs het eerste nummer van de Europeesehe editie van cle New-York Reraid doen verschijnen. Ieder kent de Heralclten minste bij naam, de courant, die Stanley naar Afrika zond om Livingstone op te sporen en de Jeannette de Noordelijke ijszeeën liet bevaren. Bennett heeft haar gemaakt tot wat zij thans is, maar hij is nog niet voldaan en wil thans zijn bladen ook door Europa doen vliegen. Daar Bennett een eigen kabel heeft, kunnen de Parijsche en Amerikaansche Herald elkaar dagelijks het voornaamste deel hunner berichten overseinen, zoodat de Amerikanen aan hun ontbijt zullen kunnen lezen wat den vorigen avond te Parijs is voorgevallen. De telegraaf heeft reeds melding gemaakt van het bezoek van den burgemeester van Petersburg, staatsraad Likhatcheff, op het raadhuis te Parijs. De heer Ches- saing, onder-voorzitter van den gemeenteraad, ontving, omgeven door het bureau, hem met de volgende woorden»Het bureau van den gemeenteraad te Parijs roept, bij afwezigheid van den Raad, van harte het welkom toe aan den eersten magistraatpersoon van Petersburg. De stad Parijs kan de gevoelens van sympathie niet vergeten, die Rusland bij menige gelegenheid aan ons land betuigd heeft. Zij weet, dat die gevoelens ontstaan zijn en zich ontwikkeld hebben te Petersburg, het Parijs van het Noorden, waar de denkbeelden van broederschap zoo levendig zijn. Wees welkom onder ons, mijnheer de burgemeester. En als gij ons verlaten zult hebben, gelief dan, wij verzoeken het u, aan de bevolking van Petersburg en ook aan de Russische natie de uitdrukking der broederlijke gevoelens van Parijs, welke tevens die zijn van geheel Frankrijk, over te brengen." De heer Likhatcheff heeft het volgende geantwoord: »Ik ben u erkentelijk, mijnheer de voorzitter en mijne heeren leden van het bureau, voor de hartelijke ontvangst waarmede gij mij vereert. Ik kan die niet anders toeschrijven dan aan de sym pathie, de wederkeerige sympathie, mag ik wel zeggen, tusschen de beide steden, waarvan wij de vertegen woordigers zijn. Ik zal het mij ten plicht rekenen aan mijne am'otgenooten van den gemeenteraad te St. Petersburg de betuiging der gevoelens, welke de vertegenwoordigers van de stad Parijs mij te kennen hebben gegeven, over te brengen." Na deze wisseling van beleefdheden heeft de heer Likhatcheff, begeleid door de leden van het bureau, het raadhuis en het museum Carnavalet bezichtigd. B e 1 g i e. Eene depêche uit Saint-Paul do Lonnda brengt gunstige berichten omtrent de expeditie-Stanley, welke tot 25 Juli loopen. Op dat tijdstip was Stanley, zonder ernstige hinderpalen te ontmoeten, de Arruwini opge varen tot het grondgebied van Mabodi, waar de rivier niet meer bevaarbaar is wegens hare engte en van waar hij zich te voet begaf naar het meer Albral en Wadelai, met al het noodige om Emin-pacha van leeftocht te voorzien. De bevolking, welke de expeditie ontmoette, was vreedzaam. In Stanley-Falls hield Tippo-Tip, in afwachting van de bij den Congo-Staat aangevraagde versterkingen, bij voortduring stand tegen deoproerige Arabieren, sommige van wier chefs hij tot zich had weten te trekken; maar de agitatie, die bij voortduring tegen zijn gezag zich openbaarde, had hem belet de karavaan te voorzien van versterking en van approviandeering, die hij beloofd had naar Stanley te zenden. Op den rechteroever van de Congo vond men bij voortduring de sporen van de door de Arabieren aangerichte verwoestingen. Te Boma- liep het gerucht, dat de troepen uit het kamp der achterhoede, door Stanley onder bevel van majoor Barttelot gelaten, genoodzaakt zijn geweest in Stanley-Falls tusschenbeide te komen om aan Tippo-Tip hulp te bieden en de orde te handhaven. Grrielsen 1 a n d. Te Athene is dezer dagen eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt, propaganda te maken voor het denkbeeld eener federatie der verschillende Staten van het Balkan-schiereiland. Een der leden van die vereeniging, de heer Leonidas Bulgaris, heeft zich gewend tot den oud-president der Bulgaarsche Sobranje, den heer Sfcojanoff, om dezen de voordeelen van zulk eene federatie uiteen te zetten. De te Athene ver schijnende Aioen bevat het antwoord van den Bul gaarsche» staatsman. Deze zegt, dat alle intelligente mannen in het vorstendom zulk eene federatie be schouwen als het eenige middel om het nationaal bestaan te verzekeren van Griekenland, van Servië, van Rumenië, van Bulgarije en zelfs van Turkije, welke Staten, indien zij zich niet aaneensloten, allen binnen korter of langer tijd, door hunne machtige naburen in den naam van de beschaving en den vooruitgang zouden worden geabsorbeerd. De verwezenlijking van het confederatieplan zou, indien zij tot stand ware gekomen, reeds lang een einde hebben gemaakt aan de Bul gaarsche crisis, terwijl Bulgarije nu de speelbal is van de huichelachtige verklaringen der groote mogend heden. De heer Stojanoff merkt op, dat het verzet tegen de federatie voornamelijk zou komen van de zijde van Rusland, want zulk een bond alleen zou kunnen worstelen tegen Rusland's orthodoxie, zijn panslavisme en zijne »zending als bevrijder", terwijl Oostenrijk in zulk eene combinatie een voordeel zou zien, en de Magyaren zich reeds duidelijk ten gunste daarvan hebben uitgelaten. Gemengd Buitenlamiscli Nieuws. Een tooneelvoorstelling ten voordeele van een moorde naar is zeker iets zeldzaams. Het geval heeft zich nochtans voorgedaan. In het theater Victor Emanuel te Rome is een voorstelling gegeven om zekeren Femelli, die wegens moord op zijn vrouw tot 20 jaren galeistraf is veroordeeld, doch die door cle publieke opinie algemeen voor onschuldig wordt gehouden, het verblijf in het bagno te veraangenamen. Spanje. De 225 millioen pesetas, door de Cortes voor de Marine toegestaan, zullen, als het advies van den hoogen raad voor het zeewezen wordt gevolgd, worden besteed voor: een pantserschip6 gepantserde kruisers elk van 7000 ton; 3 kruisers van 3100 ton; 9 van 1600 25 torpedo-kruisers van hetzelfde type als de onlangs in Engeland aangebouwde Destructor; 30 torpedobooten 2e ld., een school-korvet'12 kanon- neerbooten van 500 ton en 20 stoombarkassen voor de koloniën. Italië. In den ouderdom van 74 jaar is te Florence de kardinaal Domenico Bartolini overleden. Deze prelaat, die wegens zijn vervaarlijken lichaamsomvang »de Ton" werd bijgenaamd, moet in 1878 de man geweest zijn, die den tegenwoordigen Paus deed verkiezen, dien hij eerst eenige maanden te voren nader had leeren kennen. De bisschop van Perugia had bij hem zijn intrek genomen en verpleegde hem gedurende eene lange ziekte. Bartolini was van nederige afkomst, had veel in het Oosten gereisd en was bekend als oudheidkundige. Ilij was voortreffelijk redenaar, on verzoenlijk vijand der nieuwe orde van zaken, bij afwisseling goedhartig en driftig, joviaal en gemelijk, vol vooroordeelen en er steeds op uit, zijne vele beschermelingen goed te doen. Een Amerikaansch ingenieur heeft besloten per ballon naar cle Noordpool te gaan! Hij zal 10 reizigers meenemen, elk voor 1000 dollars. Men kent de geschiedenis van den man, die zijn leven lang een wildedierenspel nareisde in de hoop van nog eens den leeuwentemmer te zien verslinden. Dit verhaal schijnt overdreven. Het wordt echter waarschijnlijk als men de Engelsche bladen in allen ernst hoort vertellen van een Engelschman, die geen andere liefhebberij kent dan maar voortdurend spoor- reizen te maken om getuige te kunnen zijn van een spoorwegramp. Als die Engelschman even nadacht, zou hij beseffen dat, wanneer hem werkelijk zoo iets over kwam, hij in eene zeer slechte stemming- zou verkeeren om bet verlangde schouwspel te genieten. Smokkelen met behulp van de tournure is aan de Mexicaansch-Texaansche grens onder de dames zeer in zwang, wel een bewijs, dat deze wanstaltige opschik toch nog ergens goed voor is. Dat het intusschen niet altijd gelukt, langs dezen weg accijnsplichtige waren in te voeren, bewijst de volgende ware gebeurtenis. Een welvarende en welgezeten Amerikaansche te Paso del norte, Mexico, begaf zich onlangs over de Rio Gi-ande naar El Paso, Texas, en kocht er onder andere zaken ook een pendule met wekker. Deze klok, waar voor in Mexico een hoog inkomend recht moet betaald worden, verborg cle dame iri haar tournure" om ze naar huis binnen te smokkelen. Alles ging best tot aan de grensmaar toen de smokkclaarster op Mexi- caansch grondgebied in een paardentram wilde gaan, begon plotseling door eene nog niet opgehelderde oorzaak, het alarm-apparaat, in de tournure te slaan, en wel zoo krachtig en luid, dat alle in de nabijheid toevende douane-beambten op het verdachte lichaams deel van de zondares toesnelden. Tableau Een ijzeren geschenk 'past het best voor den ijzeren kanselier dit zal wellicht lord Ranelagh, een van de grootste vereerders van vorst Bismarck, gedacht hebben, toen hij het plan beraamde om bij gelegen heid van het vijf en twintigjarig ministerjubilee, van deze vereering te doen blijken. De lord liet tot dit doel een geschenk vervaardigen dat zeer origineel, maar ook nog al zwaar is uitgevallen. Op den feestdag van den rijkskanselier werd er een ontzettend zware last gebracht, die, nadat ze was uit gepakt, een schrijftafel bleek te zijn, welke echter niet van hout is gemaakt, maar van kanonkogels vervaardigd schijnt te zijn. Een vermakelijk verhaal wordt naar aanleiding van het onlangs gehouden medisch congres uit Washington medegedeeld. Tijdens het congres zag men des avonds en des nachts bijna geen enkelen neger op straat, ofschoon de gekleurde bevolking in de bondshoofdstad zeer talrijk is. En de oorzaak van dit zonderling voorval? De negers gelooven over 't algemeen, dat, wanneer de doctoren niet genoeg lijken voor anato mische doeleinden kunnen krijgen, zij des nachts lieden uitzenden om negers te dooden en de lijken aan het anatomisch kabinet af te leverezi. Daar nu bij gelegen heid van het congres een zoo groot aantal artsen te Washington aanwezig waren, vermoedden de negers dat cle aesculapen een groot aantal lijken zouden noodig hebben en ze lieten zich dus des avonds zoo weinig mogelijk zien. De socialisten in DuitschlancL Tien jaar geleden, zegt de Schles. Ztgwaren de sociaal-democraten in geen enkele der LandtÈige van het Duitsche rijk ver tegenwoordigd en nu hebben zij in niet minder dan zes der parlementen van de verschillende Duitsche staten zitting, In de Tweede Kamer van Saksen telt men er zelfs vijf. Mejuffrouw Leisinger, die te Parijs zoo ongunstig door het publiek is ontvangen, debuteerde de vorige week Vrijdag te Berlijn voor een stampvolle zaal in de »Freischütz". Hoewel zij slechts middelmatig zong, werd zij met enthousiasme toegejuicht en na de aria van Agatha kreeg zij tien lauwerkransen en aan het slot der voorstelling regende het bouquetton. Men kan dus niet zeggen, dat de Duitschers hnn vaderlandslievende gevoelens onder stoelen of banken steken. Ongeveer 4000 werklieden uit verschillonde steden van Engeland hebben deze week te Londen eene meeting gehouden en zich ten gunste van beschermende rechten verklaard. De sprekers voerden aan, dat 50,000 werk lieden broodeloos waren ten gevolge der suikerpriemiön en 40,000 ten gevolge der aan vreemde reederijen toegekende premicn. De meeste deelnemers aan de meeting waren werk lieden in suikerfabrieken. Bij het personeel van de groote Duitsche spoorweg maatschappijen had dezer dagen de keuring van de kleurenblindheid plaats, die door den staat is voorge schreven en die in bepaalde twee-, drie-, vijf- en tienjarige periodes wordt herhaald. Bij 16201 herhaalde onderzoekingen weken 305 gevallen af van het vroeger verkregen resultaat. Van 64 personen, die vroeger niet kleurenblind waren, bleken 35 dit gedeeltelijk en 29 het geheel te zijn. Van 189 beambten, vroeger als gedeeltelijk kleurenblind bekend, waren 45 het geheel, terwijl '144 gevallen twijfelachtig waren. Ten slotte werd opgemerkt, dat 52 volkomen kleurenblinden thans niet meer kleurenblind waren. Deze uitkomst bewijst hoezeer eene herhaling van de keuringen noodig is. De meeste beambten, die geheel of gedeeltelijk kleurenblind zijn, hebben voor het meerendeel zulke betrekkingen gekregen, dat zij niet op signalen be hoeven te letten, en dus geen kleuren behoeven te onderscheiden. Een eigenaardig gebruik van de telefoon wordt uit Engeland medegedeeld. Een handelaar in muziekin strumenten kreeg de opdracht om dadelijk een har monium naar Moseley te zenden, waar dienzelfden avond een piano- en harmonium-concert zou gegeven woi'den en het was nu maar de vraag om de klank- van beide instrumenten zoo spoedig mogelijk met

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3