Buitenland. Op de algemeene begraafplaats te 's Gravenhage heeft Woensdag de plechtige teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer mr, J. L. de Bruyn Kops, lid der Tweede Kamer. Een groote schare vrienden en belangstellenden was aan de groeve tegenwoordig, waaronder vele autoriteiten, o. a. de president, de griffiers en vele leden der Kamer, het oud-lid Rutgers van Rozenburg, de secretaris generaal Hubrecht, het lid van Gedep. Staten Van der Kemp, eene deputatie van de Polytechnische school, leden van de coöperatieve bouwvereeniging Vooruit", de oud-gouverneur-generaal Loudon. De laatste herdacht in gevoelvolle woorden de groote verdiensten van den overledene, sedert 46 jaren zijn trouwen vriend. De president der Tweede Kamer mr. Crerners, bracht hulde aan den bekwamen volks vertegenwoordiger, staathuishoudkundige, statisticus en tevens aan den edelen mensch. Als een der oudste medewerkers en vrienden van den overledene sprak jhr. mr. J. II. W. Quarles van Ufford eenige gevoelvolle woorden tot de treurende familie; hij herdacht den man, die zooveel voor de publieke belangen gedaan had en wiens trouw, recht schapenheid en werkkracht door velen ten hoogste gewaardeerd werden. De heer De Vries van Heijst sprak namens de centrale liberale kiesvereeniging te Alkmaar, dat jaren lang De Bruyn Kops had afgevaardigd. De president der coöperatieve vereeniging «Vooruit" te 's Gravenhage, de heer Knies, paste de spreuk »Weet te leven, gedenk te sterven", op den overledene toe, in wien de Vereeniging zooveel verloren heeft. De heer Snethlage, schoonzoon van den overledene, dankte namens de familie. Drie kransen waren op het graf nedergelegd. De hoofdcommissie der tentoonstelling van voedings middelen heeft een buitengewonen prijs uitgeloofd van f 500 en een diploma voor gouden, zilveren of bronzen medailles, voor een populaire verhandeling over de drie volgende onderwerpen 1°. De.voedingswaarde van de meest gebruikelijke voedingsmiddelen in Nederland in verband met den gemiddelden koopprijs. 2°. Den invloed der bereidingswijzen van die voedingsmiddelen op de voedingswaarde. 3°. De eenvoudige kenmerken van deugdelijkheid der meest voorkomende voedingsmiddelen. De Commissie, uitgenoodigd tot het onderzoek der ingekomen antwoorden, heeft aan geen dier geschriften den uitgeloofden prijs kunnen toekennen. Om op practische wijze tegemoet te komen in den nood van werkeloozen in den wintertijd, zal te Groningen eene klompenfabriek opgericht worden, waar, naar men hoopt, eenige honderden aan brood kunnen worden geholpen. Mr. D. Simons, advocaat te Amsterdam, zal als verdediger optreden van den heer J. A. de Bergh, beschuldigd van poging tot doodslag, door bet lossen van een pistoolschot op twee agenten van politie. De L. Ct. bevat het recept van den «hutsepot", zooals ze gegeten werd door de belegeraars der stad Leiden in de '16e eeuw en zooals ze waarschijnlijk ook werd gevonden door den weesjongen in den buit- gemaakten ijzeren pot buiten de veste. Aardappelen en wortelen waren toen bij de huismoeders niet bekend: ze kwamen er dan ook niet in voor. Wat er wel in voorkwam schrijft de L. Ct. af uit een «secreet- of kookboek" in 1574 of '1575 geschreven: «Neempt schape- of kalfsvleesch, wascht het schoon en hackt het fijn en doet daer groen kruyt en pinksternagelen of gestoofde pruymen ende sap van limoenen, oft oraengen oft citroenen toe, oft een pint stereken en claren azijn, mengtse samen, ende steltse op 't vier en laet se siëden en doet er gingember en sueer toe en ghij suit eenen schonen hutsepot bereyden." De Zwolsche uitgever W. E. J. Tjeenk Willink bericht, dat ten gevolge van het even plotseling als onverwacht uittreden van dr. L. Mulder, die 30 Sept. j.l. berichtte, dat hij met 1 October zijn betrekking tot de Landbouw-Courant afbrak, het nummer van laatstleden Zondag niet kon verschijnen. Een bevoegd landbouwkundige heeft zich echter inmiddels bereid verklaard de redactie van het blad op zich te nemen, zoodat de geregelde uitgaaf nog deze week zal worden hervat. Een der lezers van het Nbl. v. Ned. schrijft aan dat blad: Het is een kwarteeuw geleden, dat in de golf van Boni, tijdens de tweede Bonische expeditie, aan boord van Zr. Ms. stoomschip «Soembing", de inlandsche vuurstoker, genaamd Djan, de berri-berri kreeg. Toen men hem wilde aflossen, weigerde hij zich van de vuren te verwijderen. Aller aandacht trok, dat hij de eenige was van alle bem-berri-lyders aan boord van dat schip, die de ziekte te boven kwam. Er was op de vuurplaats een temperatuur van '130 Fahrenheit. Verwondering wekt het daarom, dat prof. Pekelharing, die den aard der berri-berri in Atjoh onderzocht en de middelen om haar te bestrijden, in 't geheel geen gewag maakt van het diepgeworteld geloof bij den inlander, dat een hooge temperatuur het meest afdoend middel is tegen deze vreeselijke ziekte. Eenigen tijd geleden leverden een paar Haagsche officieren in de «Seinpost" te Scheveningen een gevecht, waarbij pootun van stoelen en tafels als wapenen dienst deden. Deze wildemannen hebben voor een krijgsraad deswege terecht gestaan, en twee hunner werden met f '150 beboet, de derde werd vrijgesproken. Iïuust, Wetenschap en Letteren. Het muziekkorps van het 3e regiment huzaren in garnizoen te 's Gravenhage, kapelmeester de heer L. M. Van Waasdijk, is met den eersten prijs bekroond in den wedstrijd van muziekkorpsen te Mechelen. Adeline Patti gaat, zooals bekend is, een tournee maken door Zuid-Amerika en zij heeft medegedeeld, dat zij na dit engagement te hebben vervuld, bepaald het tooneel zal verlaten en zich niet meer zal doen hooren, behalve in enkele salons. Zooals men weet, is Jenny Lindt, die nu 68 jaar oud is, aan verlamming lijdende, waardoor haar leven in gevaar verkeert. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Eenige politie-agenten moesten Zondagavond bij het gebouw van het «Leger des Heils" te Amsterdam van hun wapenstok gebruik maken om de groote menigte volks, die het gebouw wilde binnendringen, uiteen te doen gaan. Op het werk voor de uitbreiding der centrale werk plaats te Zwolle, heeft een metselaar, bezig zijnde met het metselen boven in de kap een steen uit zijn handen laten vallende timmerman van den Bosch, die juist onder den steiger werkte, werd aan het hoofd getroffen. Hij bekwam eene hevige wond en ontving, nadat hij in bewusteloozen toestand naar de weideplaats was gebracht, van dr. Vitringa de eerste geneeskundige hulp. Daarna is hij per draagbaar naar zijne woning vervoerd. L.l. Zaterdag avond is, bij liet binnenvaren van de Suez-boot in de sluis te IJmuiden, overboord gesprongen en in de richting van Wijk aan Zee ontvlucht de tot tien jaren gevangenisstraf veroordeelde Oost-Indische militair De Wetter, geboren te Amsterdam, oud 24 jaar, lang 1.7 meter, aangezicht bleek, haar blond, gestalte middelmatig, gekleed met wit boezeroen, blauwe broek zonder biezen, zwarte phantasiehoed, schoenen of sloffenlaat onder liet spreken zijne tanden zien. De ontvluchting had plaats, doordien de sergeant geleider den gevangene vrij en ongehinderd op het dek liet rondloopen. Een later bericht meldt, dat hij te Amsterdam aangehouden is. Met de mailstoomboot «Engeland" der maatschappij Zeeland, werd Zaterdag namiddag te "Vlissingen aan gebracht het lijk van zekeren P. aldaar woonachtig en vuurstoker op genoemde boot. Hij was, terwijl de boot Zaterdag ochtend aan de pier te Queensborougli lag, en hij in de machinekamer was, van het zoo genaamde bordes op den hoogen-druk-cilinder gevallen, tengevolge waarvan hij zijn nekbeen brak en bijna onmiddelijk een lijk was. De man was een oppassend beambte der maatschappij Zeeland en reeds ongeveer tien jaar als stoker in haren dienst werkzaam. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. Zijn lijk werd per brancard van de mailboot naar zijne woning vervoerd. De bladen van Odessa melden, dat een verschrikkelijke brand de stad Cherson, in den Krirn, gedeeltelijk heeft vernield. Binnen enkele uren waren 500 gebouwen in asch gelegd. De politie en de troepen konden met moeite de orde handhaven. Vier en twintig personen werden aangehouden wegens tegenstand aan de overheid. De verliezen worden berekend op 120,000 roebels. Meer dan 200 familiën zijn in ellende gedompeld. Sinds eenigen tijd had de burgemeester naamlooze brieven ontvangen, meldende dat men de stad zou vernielen door het vuut'i indien men geen werk aan de werklieden gaf. Op het oogenblik dat de brand is ontstaan, bemerkte men, dat de waterleiding verstopt was. Hierdoor heeft men het vuur niet kunnen blusschen. Uit Tenesvar wordt de volgende eigenaardige roo- versgeschiedenis medegedeeld: De passagiers van den personentrein tusschen Bazias en Tenesvar waren getuige van een vreemd voorval. Toen nl. de trein een eenzaam wachthuisje aan den spoorweg gelegen, naderde, weerklonk plotseling oen schril gefluit van de locomotief en eenige oogenbükken later bleef de trein midden op den weg staan. Nu hoorde men uit het wachthuisje een vertwijfeld geroep van: «hulp dieven!" De machinist en eenige conducteurs begaven zich ijlings naar het huisje en kwamen spoedig terug met een man die aan handen en voeten gebonden was ende Rumcensche boerenkleeding droeg. De geboeide werd in den trein gebracht, waarna deze zich weder in beweging zette. Aan dit geval was het volgende voorafgegaanEen boer had gehoord, dat de bedoelde baanwachter twee koeien op de markt te Werschetz had verkocht. Des avonds drong hij met een makker in het wachtershuisje en eischte onder de vreeselijkste bedreigingen het geld. Toen de wachter zich verweerde, werd hij ge kneveld en de beide roovers begonnen de kasten open te breken. In dit gevaarvolle oogenblik kwam de vrouw van den baanwachter op eene reddende gedachte. Toen zij in de verte den trein hoorde naderen, nam zij de gereedstaande dienstlantaarn en gaf, voordat een der roovers dit had kunnen verhinderen, het noodsignaal door 't venster. Hierop werd de trein tot staan gebracht en volgde de inhechtenisneming van een der roovers, die daarna te Detta naar de ge vangenis werd gebracht. Zijn medeplichtige wist te ontkomen. Eenige dagen geleden kwamen, zooals de Köln. Ztg. mededeelt, op het station te Feuquières (Frankrijk) twee wagens aan, met takkebossen beladen, die aan een bakker te Feuquières geadresseerd waren. Daar zulke zendingen van hout uit België tot de grootste zeldzaamheden behooren en bovendien een bakker met den naam, zooals die op het adres stond vermeld, niet in de plaats bekend was, kreeg men achterdocht en het bleek, dat onder de takkebossen sigaren waren verborgen. Nu had men eenvoudig beslag op de sigaren kunnen leggen, maar daar men gaarne de personen wilde kennen voor wie ze bestemd waren, liet men de wagens doorgaan, doch zond tevens eenige douane beambten mede om ze in 't oog te houden. De beide wagens bleven aan het station staan. Zonder aan het stationspersoneel iets omtrent hunne zending mede te deelen, gingen de douaniers op den loer liggen. Tegen 11 uur in den avond bemerkten zij, dat een drietal personen naar de wagens gingen en zich van de sigaren meester maakten en dadelijk snelden ze toe om de smokkelaars in hechtenis te nemen. Deze boden tegen stand en riepen om hulp, waarop de douaniers eenige revolverschoten losten. De anderen, eveneens met re volvers gewapend, vuurden terug en er werden niet minder dan een en twintig schoten gewisseld, totdat de aanvallers in de aangevallenen collega's ontdekten. Deze laatsten waren telegrafisch van de aankomst der wagens verwittigd en hadden zich gehaast, om zich van den inhoud meester te maken, waarbij zij door hunne ambtgènooten, die zij eveneens voor smokke laars hielden, werden aangevallen. Gelukkig vielen er geen dooden, maar een paar douaniers zijn toch ernstig gewond. Dat de werkelijke smokkelaars zich na dit gevecht niet lieten zien, spreekt van zelf. Gri'oot-JBi'ittari j e. De Lord-mayor van Dublin en William O'Brien hebben de aanzegging gekregen om deze week voor den politierechter aldaar te verschijnen, ten einde zich wegens een vergrijp tegen de buitengewone of Coercion- wet te verantwoorden. Zij worden aangeklaagd, in de door hen uitgegeven wordende partijbladen Nation en United Ireland mededeelingen omtrent het ver handelde in eenige door de Regeering onlangs onder drukte afdeelingen der Ierscbe League door den druk verspreid te hebben, De burgemeester der Iersche hoofdstad geeft dus een goed voorbeeld. Vei*eenigcle Staten. De president der Vereenigde Staten vertrok Dinsdag met mevrouw Cleveland uit Washington, ten einde een bezoek te brengen aan de voornaamste steden in het Zuiden en het Westen. Hij reist met een extra-trein, bestaande uit drie waggons. De eerste bevat de dynamo-electrische werktuigen die den trein van licht voorzien, de slaapplaatsen der bedienden en een rook- en badkamer. Het tweede rijtuig is een Pullman-slaapwagen voor de leden van het kabinet en hunne echtgenooten, die de reis medemaken; terwijl de derde wagen geheel gereserveerd is voor den president en zijn vrouw. Deze bestaat uit een groot salon, een eetkamer, een lees- en schrijfkamer en een keuken. Alle kosten worden betaald door den President ze]ven. Hij wilde niet, dat de spoorwegmaatschappijen hem kosteloos zouden vervoeren. Men is van plan den President overal een schitterende ontvangst te bereiden.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2