Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seiaent Zierikzee. 1887. No. 78. Zaterdag 8 October. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMAA. ZIERIKZEE, 7 October 1 8 8 7. De commissaris van politie te Goes heeft als maatregel van voorzorg tegen misdrijven, de ingezetenen uit - genoodigd, wanneer zij uit de stad gaan, hem daarvan mededeeling te doen. De zaak-Willink-Ketjen! Uit Den Haag wordt aan de Ziuolsche Ct. geschreven De lezing van Ketjen's Open Brief geeft een zeer pijnlijken indruk, en het kan niet bevreemden, dat de- heer Ketjen, als 't ware door allerlei ininisterieele beloften gewiegd, allengs in een staat is gebracht, die tot zeer treurige uitbarstingen voeren kan. Men leze zijn brief, en dan zal men met mij instemmen, dat hij den toon der waarheid getroffen beeft. Bedrieg ik mij hierin niet, dat er dan ook mannen mogen opstaan om hem te steunen in zijn streven naar recht. En is hij een slachtoffer van willekeur en onrecht, dat hij dan ook afdoend geholpen worde! Waarlijk, M u 11 a t u 1 i heeft genoeg geleden, om het althans onmogelijk te maken, dat nogmaals een landsdienaar, die zijn plicht deed, met vrouw en kinderen tot den bedelstaf wordt gebracht, omdat hij durfde optreden ook tegen de hoogstgeplaatsten. Op het Prins-Hendrikplein, waar de oud-kommandant van het Indische leger, de generaal Boumeester, woont, hield dezer dagen de politie de wacht, omdat de heer K., naar 't scheen, tot ernstige feitelijkheden wilde overgaan, gelijk hij ook eenigen tijd den min. Sprenger Van Eijk persoonlijk heeft gedreigd. Misschien heeft zijn beroep op de natie het gevolg, dat het volle licht over deze zaak ontstoken wordt, en dat de heer K. dan inziet dat het verre verkieslijker is, de openbare meening gericht te doen houden, dan als eigen rechter op te treden. Het hoofdbestuur van de vereeniging van leeraren bij het midd. onderwijs heeft een adres gezonden aan de ministers van oorlog, marine, financiën, binnenl. zaken en waterstaat, waarin aangetoond wordt dat voor vele takken van openbaren dienst de opleiding aan de Hoogere Burgerscholen bijna niet of in het geheel niet mogelijk is. Voor de betrekkingen bij de posterijen, de belastingen en het kadaster, de marine, voor de toelating tot de rijks-veeartsenijschool, worden examens van algemeene voorbereiding afgenomen, welke in het geheel geen rekening houden met de organisatie van het midd. onderw. en met het leerplan, aan de Hoogere Burgerscholen in 't algemeen gevolgd. Daar door worden de leerlingen, welke zich voor genoemde en wellicht nog andere takken willen voorbereiden, van de openbare middelbare school naar de bijzondere school gedreven, omdat de middelbare school niet de geschikte plaats is waar de voor hun loopbaan ver- eischte kundigheden in den voor hen meest geschikten vorm worden opgedaan. In eene vergadering der vereeniging is daarom het gevoelen uitgesproken, dat het in het belang niet alleen van de verschillende takken van openbaren dienst, maar ook van de financiën van rijk, gemeenten en ouders wenschelijk is, de toelating tot tal van takken van openbaren dienst niet uitsluitend afhankelijk te stellen van de speciale examens daarvoor ingesteld, maar daarbij ook rekening te houden met het bezit van een einddiploma eener Hoogere Burgerschool, hetzij van driejarigen, hetzij van vijfjarigen cursus. Ten einde bij het eindexamen eener Hoogere Burger school met 3jarigen cursus de noodige waarborgen te verkrijgen, dat het diploma niet aan ongeschikten wordt uitgereikt, verdient wel het stelsel van gecom mitteerden, thans bij de gymnasia ingevoerd, de meeste aanbeveling. In dit stelsel zou het dan gewenscht zijn, om, evenals voor de toelating tot de universiteit, jaarlijks aan die leerlingen, welke geen Hoogere Burgerschool hebben bezocht, gelegenheid te geven, examen af te leggen voor een afzonderlijke commissie, die diploma's zou kunnen uitreiken, gelijkstaande met het eind diploma der Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen Het N. v. d. D. dringt aan op de instelling eener commissie van onderzoek door de vereeniging van leeraren bij het M. 0., opdat het geval van dr. J. M. Smit in het volle licht worde gesteld. Het is niet genoeg te weten, dat de heer Smit goed en degelijk onderwijs gaf, dat hij in de school zich van ergernis gevende uitdrukkingen onthield, enz. Door kortweg den eisch te stellen, dat ieder ondenvyzer zonder onderscheid en zonder verdero overweging het recht heeft buiten de school alles te doen zeggen, wat hij maar wil, zegt men eenvoudig een dwaasheid, in den trant van de toosten, door de volksmenners en de dolzinnige wijsgeeren van alle eeuwen als de hoogste wijsheid uitgegalmd, maar door niemand ooit als bindend voor alle gevallen opgevat. Wij verlangen, zegt het N. v. d. D., dat de com missie van leeraren bij het -M. O., die wij voor dit geval in het leven willen zien treden, zich in Apeldoorn volledig op de hoogte stelle, en dat alles wat ter zake dienen kan openbaar worde gemaakt. »Wij verlangen dit, omdat wij ons niet kunnen voorstellen, dat eenig gemeentebestuur of andere autori teit in Nederland den moed zou hebben een zoo grooten misgreep te doen als het ontslag van dr. Smit zou zijn, indien de gronden daarvoor inderdaad zóó ten eenenmale ontbreken als sommigen meenen. »Ware dit onverhoopt echter wel het geval, dan zou het ontslag van dr. Smit inderdaad een zaak van hoogernstigen en diep ingrijpenden aard zijn, waar tegen al wat in Nederland wij zeggen niet liberaal of anti-liberaal is, maar wat prijs stelt op onze duur gekochte vrijheid van denken en spreken, met alle kracht behoort te protesteeren." Te Amsterdam is door de vereeniging «Algemeen Kies- en Stemrecht" eene bijeenkomst gehouden, naar aanleiding van het ontslag van den leeaar bij het middelbaar onderwijs te Apeldoorn, dr. J. M. Smit. Mr. W. A. Paap hield eene rede tot inleiding van het debat. In den loop daarvan uitte hij den wensch, dat de nieuwe wetsbepaling betreffende beleediging zou vervallen, dat geen drukpers-delicten werden erkend en de vervolging wegens opruiing werd afgeschaft. Eene motie werd aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het besluit van den gemeenteraad van Apeldoorn op geen enkele wettelijke bepaling berust en in strijd is met de wetgeving en liet algemeen belang. Het bestuur had gewild, dat deze motie zou worden opgezonden aan het uitvoerend bewind, ver gezeld van het verzoek om het besluit van den gemeenteraad van Apeldoorn te vernietigen. Daartegen verzette zich echter de heer Croll, die verklaarde niet te willen, dat men zich wenden zou tot een regeering, die «reeds jaren lang de rechten van het volk met voeten had getreden". De motie behoorde bij de Tweede Kamer, die dan de regeering zou kunnen interpelleeren. Besloten werd tot verzending van de motie aan de Tweede Kamer. De Amhi Ct. brengt den minister van waterstaat hulde voor 't brengen op zijne begrooting van een post, bestemd tot onderstand aan tijdelijke ambtenaren bij de staats-spoorwegen, die in het volgende jaar zullen ontslagen worden. De minister van waterstaat geeft hiermede een goed voorbeeld aan zijn ambtgenoot van binnenl. zaken, die door zijne wet van 1876 de docenten der latijnsche scholen, die volstrekt niet konden meenen, dat zij een tydelijken werkkring hadden, hunne betrek king heeft ontnomen, zonder toekenning van wachtgeld of pensioen. Toch zou liet voorkomen dier onrechtvaardig heid aan het rijk slechts f 4000 gedurende eenige jaren gekost hebben, te betalen uit de aan de kleine gemeenten ontnomen subsidiën, die nog wel grooten- deels uit vroegere kerkelijke goederen voortsproten en dus niet aan het rijk toebehoorden. De minister zeide, op eene opmerking van den heer Pompe van Meerder- voort, overweging van de zaak toe; maar nog steeds wacht men op antwoord. De hoogere politiek merkt de Arnh. Ct. op schijnt dergelijke kleinigheden (die echter voor de verongelijkten geen kleinigheden zijn) in de Tweede Kamer te doen vergeten. Ten dienste van het ziekenvervoer heeft de Exploitatie- Maatschappij een rijtuig cloen vervaardigendat volgender wijze is ingericht. Het rijtuig bestaat uit drie afdeelingen, die door deuren met elkander gemeenschap hebbenaan het eene eind is een halve coupé met ruimte voor twee zitplaatsen, van hier uit komt men in een salon ter lengte van 3,83 M. Dit salon bevat het bed voor den zieke, vier leuning stoelen, een tafel en een bank. Door het neerslaan van de rugleuning kan het bed in een zitbank worden veranderd, het staat op rollen en is tevens voorzien van handvatten, ten einde den patient er mede in- en uit het rijtuig te brengen. Met het oog hierop zijn de portieren in de beide zijwanden van het station dubbel; hierdoor wordteen opening verkregen van 1,20 M. Uit het salon komt men in een afdeeling bevattende een waschtoestel en een clozet, en daarachter bevindt zich een ruimte met 5 zitplaatsen. In de fabriek «Nürnbei'g" te Neurenberg is het fraaie voertuig vervaardigd. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, bestaat bij het bestuur van de scherpschutters-veréeniging «Rotterdam" het plan om in het volgend jaar een nationalen schiet wedstrijd te houden. "Volgens de Echo zou de heer F. Domela Nieuwen- huis uit Zwitserland zijn teruggekeerd en zich weder in den Haag bevinden. De oud-minister van Koloniën Van Bloemen Waanders slaakt «een noodkreet", bij den heer Susan in Den Haag verschenen. Onder den indruk der berichten van den slechten koffie-oogst en van den hoogst on- beduidenden suikeruitvoer naar Nederland, voorziet hij den ondergang van ons land. In enkele trekken tracht hij tegen elkander over te stellen den bloei van onzen handel onder 't beschermend stelsel en zijn verval onder het vrijgevig stolsel, een en ander met zeer groote overdrijving en eenzijdigheid. De brochure geeft meer losse opmerkingen dan aaneengeschakelde redeneering. Zij is werkelijk een noodkreet, die het vaderlandslievend hart van den heer Waanders alle eer aandoet, maar inderdaad weinig gemotiveerd is. Is de slechte koffie-oogst ook al aan de vrijzinnige beginselen te wijten? Vad. Terwijl in het buitenland in zeer vele schouwburgen het voorschrift bestaat dat dames, die in de stalles of het parterre plaats nemen, verplicht zijn de hoeden af te zetten, wordt dit tot dusverre in ons land aan de welwillendheid der dames overgelaten. Toch zijn die hoeden zeer belemmerend voor de toeschouwers, die op de banken achter haar zitten, en de directie van den schouwburg te Arnhem heeft dan ook aan de dames het beleefd verzoek gericht, om hare hoeden niet op te houden.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1