Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seiuent Zierikzee. 1887. No. 77. Woensdag 5 October. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- on VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,-. Franco per post Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k sGeboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever If. I.AKKXMAA. ZIERIKZEE, 4 October 1 8 8 7. De visschersvloot van Bruinisse neemt zoo in omvang toe, dat thans weder de haven, die reeds tweemalen werd vergroot, te klein is om haar te bergen. Een commissie overweegt nu een derde vergrooting. Als een bijzonderheid meldt de Z. K.dat de doleerende kerk te Vlissingen thans vergadert in hetzelfde huis, waarin vóór drie eeuwen onze vaderen saamkwamen om, uit de banden der toenmalige «Hiërarchie" bevrijd, godsdienstoefening te houden. De overlevering zegt, dat in de kelders van hetzelfde gebouw de vervolgde kerk het avondmaal gebruikte. De verscheidenheid van drukfouten en typografische feilen is eindeloos. Een van de merkwaardigste troffen wij heden aan. In het Dagblad staat dezelfde benoe ming met volkomen dezelfde woorden tweemaal vlak onder elkander. Dit komt nu en dan eens in alle bladen voor, maar denzelfden dag staat dezelfde be noeming ook met dezelfde woorden tweemaal vlak onder elkander in het Vaderland. 't Is geen aanmerking, maar een opmerking. Arnh. Ct. Van het goudschip de »Lutine." In den afgeloopen zomer hebben de beide stoom- schelpzuigers gedurende 103 dagen klaar gelegen om op de «Lutine" te werken, maar dit slechts 27 dagen kunnen doen, door den ongunstjgen toestand van wind en water. Dit jaar leverde die exploitatie dan ook treurige uitkomsten, en bevestigt veler meening, dat men op een andere wijze, dat is ook met nog andere hulpmiddelen, moet werken. De slagers te Lochem hebben de vleeschprijzen met 15 cents per kilo verminderd. De heer Blok, eerste redacteur van het Haagsche Dagblad., is wegens verschil met den nieuwen hoofd redacteur, tegen 1 Januari eervol ontslagen. De heer Blok, die 26 jaren lang als redacteur aan dat blad verbonden was, heeft volgens de N. R. Ct., dat ontslag niet gevraagd. Het is, zooals men aan dat blad uit den Haag meldt, »eene te 's Hage vrij algemeen bekend geworden zaak, dat de heer Blok zijn ontslag niet heeft aangeboden, maar dat hij verleden week onverwacht eenvoudig bericht ontving van een besluit om hem met '1 Januari eervol te ontslaan als redacteur van het Dagblad Met leedwezen vernemen wij, dat het lid der Tweede Kamer mr. J. L. De Bruijn Kops, die sedert geruimen tijd lijdende was, Zaterdagnacht te 's Gravenhage is overleden. In de Kamer, waar hij jarenlang zitting had, nadat hij zijn hoogleeraarschap aan de Polytechnische school te Delft had vaarwel gezegd, was hij algemeen geëerd om zijn degelijke economische kennis en de vastheid van zijne overtuiging. Verliest de liberale partij in hem een voortreffelijk lid, niet minder is zijn dood een zware slag voor de wetenschap, die hij o.a. door zijne bekende Handleiding en zijn tijdschrift De Economist met gezag en eere diende. Men deelt aan de N. R. Ct. mede: De socialist Methöfer, die, zooals gemeld is, wegens een artikel in Piecht voor Allen, getiteld «Jeanne Lorette en Domela Nieuwenhnis in den kerker", straf rechterlijk zal worden vervolgd, was vroeger korporaal bij het 5e reg. inf. Ongeveer 6 jaren geleden schoot hij in een berucht huis te Nijmegen eene publieke vrouw, met wie hij verknering had aangeknoopt, op haar bed dood, en richtte daarna de revolver op zich- zelven, met het doel ook zichzelf van het leven te berooven. Het schot miste echter het doel, en na een langdurig lijden herstelde hij van de verwonding, die hij zichzelf had toegebracht. Wegens den moord op bedoelde vrouw werd hij door den krygsraad veroor deeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en vervallen verklaard van den militairen stand. Z. M. de Koning verleende hem echter in zooverre gratie, dat de straf in 2 jaren cellulaire gevangenis werd veranderd, terwijl Z. M. tevens de eerloosheid, aan de tuchthuisstraf verbonden, ophief. Die 2 jaar celstraf onderging hij bij wijze van gunst echter niet in de gewone cellulaire gevangenis, maar hij werd als geëmploieerde werkzaam gesteld op het bureau van den directeur van het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem, zoodat hij daar meer als beambte dan als gevangene werd beschouwd. Na het einde van zijn straftijd werd hij ingedeeld bij het 7e reg. inf., doch op zijn verzoek werd hij van zijne militaire verbintenis ontslagen, en daarop benoemd tot schrijver in hetzelfde huis van burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem, waar hij als gevangene geëmploieerd was geweest. Men verwacht dat in 1888 in 25 schattingsdistricten de herziening van de taxatie der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen zal worden voltooid. Aan de suikerfabriek «De Phoenix" te Zevenbergen zullen de werkzaamheden half October een aanvang nemen en aan die der firma Lebret en Co. aldaar op 10 October. Bij gelegenheid van zijn afscheids-concert in het Kurhaus te Scheveningen ontving prof. Mannstadt Vrijdagavond een kostbaar geschenk in zilver, voor stellende een genius in zwevende houding met een voet rustende op een zilveren bol, houdende in de rechterhand een lauwerkrans en in de linker een lier. Op het voetstuk van het beeld prijken de naamcijfers van den musicus. Uit de fabriek van ICrupp, te Essen, zijn voor de marine aangevoerd 4 kanonnen van 21 cM. A, waardoor een begin zal worden gemaakt met het verwapenen van 4 stoomkanonneerbooten, klein model, op 's Rijks werf te Amsterdam en Hellevoetsluis. Dr. D. Hulst, geneesheer van de koudwater-inrichting «Bethesda" te Laag-Soeren,> heeft wegens redenen van gezondheid ontslag uit deze betrekking aangevraagd. In de garnizóensbakkerij te 's Gravenhage zullen verschillende belangrijke verbeteringen worden gebracht. Vooreerst: tot het houden van eene behoorlijke controle met betrekking tot de hoeveelheid meel, welke in de bakkerij wordt verwerkt, zal een automatisch weeg werktuig worden aangeschaft; voorts een reserveband voor het graantransport. Verder zullen in genoemde bakkerij de noodige inrichtingen worden gemaakt voor het vervaardigen van beschuit ter approviandeering van de versterkte plaatsen en forten, waar geen bomvrije bakkerijen worden aangetroffen. De particuliere industrie toch, zegt de minister, is niet bij machte om, ingeval van mobilisatie, binnen enkele dagen te voorzien in de groote hoeveelheden beschuit, ter appro viandeering van de bedoelde plaatsen en forten be- noodigd, zoodat het een dringende eisch is, hierin door militaire bakkerijen te voorzien. Daar in de gar nizóensbakkerij te 's Gravenhage reeds verschillende werktuigen enz. aanwezig zijn, welke tevens voor beschuitbereiding kunnen worden benut, zal deze, met minder kosten dan eenige andere, voor bedoeld onder zoek van het bakkersbedrijf ingericht kunnen worden. Bij de drie- en tweewielers zal men waarschijnlijk nu ook één wieiers meer algemeen over wegen en straten zien vliegen. Tot dusver was het rijden op een éénwieler wel niet onmogelijk dat heeft te Amsterdam de heer Loman Jr. getoond, maar toch een moeilijk kunststuk, waaraan men zich even noode waagde als aan het koorddansen. Thans heeft de heer Lawson, uitvinder van de «veiligheids-tweewielers", eene soort van éénwieler laten maken, waarop ieder met eenige oefening ge makkelijk zal kunnen rijden. Die één wieiers zijn slechts 12 pond zwaar. Men heeft in de werkplaats der New-Rudge-Company, te Coventry, zeer welgeslaagde proeven er mee genomen. Ned. Sport. Kunst, Wetenschap en Letteren. De jury voor den wedstrijd in schilderkunst aan de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam gehouden, deed Vrijdag uitspraak en kende het gouden eeremetaal, met daaraan verbonden Rijkssubsidie van f 1200, toe aan den heer P. Ph. Rink uit Oosterhout, voor zijn over het geheel correcte behandeling van het onderwerp: «Nausika en Ulysses." Een zilveren medaille werd toegekend aan den heer P. C. Moor uit Rotterdam, voor de behandeling van het onderwerp «Elektra zet Orestes tot wraak aan", dat veel aanleg verraadt., De vereeniging «het Nederlandsch Tooneel" heeft in studie genomen een oorspronkelijk Nederlandsch blijspel in één bedrijf van een onbekenden schrijver, dat den titel draagt«Langs dezer meer en meer gebruikelijke» weg." Ongelakken; Kampen, Misdaden, enz. Een dienstbode te Veere, die herhaaldelijk haar jongste kind te vondeling legde, is gearresteerd. In den Haag loopt het gerucht, dat een oud-Indisch officier een pistoolschot heeft gelost op den Minister van Koloniën. Een onaangename ontmoeting. De hoofdingenieur van den spoorweg WeenenBudapest was dezer dagen met verlof te Triest en maakte dikwijls gebruik van de zweminrichting, die aan den oever der zee was gevestigd. Dezer dagen nu, ging hij buiten het afge paalde gedeelte en koos het ruime sop. Eensklaps kwam een reusachtige visch op hem af, waaraan hij onmogelijk kon ontkomen. Het dier het was een haai wierp zich op hem en beet hem met zulk een hevigheid in het been, dat dit lichaams deel bijna geheel van het lichaam werd gescheiden. Op het geschreeuw van den ongelukkige kwamen eenige visschers met hun booten naar hem toe en slaagden er in hem op te nemen, waarna hij naar het ziekenhuis werd overgebracht. De toestand van den gewonde is zeer ernstig. Een brandstichtende bril. Te Torquay ontstond dezer dagen brand in den winkel van een opticiendoor de voortdurende werking der zonnestralen door een bril op de venstergordijnen, waren deze ten slotte ontvlamd. De brand werd spoedig gebluscht en do schade was niet belangrijk. Een ongepaste grap werd de vorige week door eenige Heidelbergsehe studenten uitgehaald, waarvoor zij zich voor de rechtbank zullen moeten verantwoorden. Een student IC. genaamd, zoon van een overste, reed van Freiburg naar Heidelberg en onderweg in

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1