ZÏlHKZEESfflF, milMIVT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 75. Woensdag 28 September. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. O 055/,« aangevende srtentiën vooraf eleverd. lier publici- de daarin Iplaats van Reel Nedcr- king is dit hebben wij 'au wensclit is, waarin ijke order cent Snelpers- alsmede AM pt- 73'/,6 ms 98,3As 105 911/» 63 J6'5/" Ml'/, a 85% 101'/s 1341/, 641/, 5*»" S6/» M'/io 32% «5=/,s /iG SU/I ®53/i« 1,05 2,48 I Doze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. i Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Gent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1G regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den nitgever H. IAKENMAN. ZIERIKZEE, 27 September 1 8 8 7. Onder de militairen te Middelburg heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan. Onder het bestuur der Louisa-stichting werd Zaterdag de eerste steen van het gebouw te 's Hage aan het Alexandersveld gelegd door den gedeputeerden groot meester mr. A. M. Maas Geesteranus in tegenwoordigheid van genoemd bestuur, oud-regenten, groot-officieren van de orde van de vrijmetselaren, vertegenwoordigers van verschillende loges in Nederland en zijne koloniën en belangstellenden. De nieuwe cursus der Gerard-Adriaen van Swieten- Tuinbouwschool te Frederiksoord is begonnen met 13 leerlingen, van wie 6 in het eerste leerjaar, namelijk 3 uit de bevolking der Maatschappij van Weldadigheid en 3 van elders op eigen kosten. Aan 3 aanvragen kon niet worden voldaan. De zes jongelieden, die dezen zomer voor het eind examen slaagden, zijn reeds allen geplaatst; een bewijs, dat de school in eene behoefte voorziet. Mr. S. C. H. Nederburgh, oud-lid in den raad van Ned-Indië, heeft zijn voorstel om Groot-Atjeh, met uitzondering van een enkel aan zee gelegen punt, te ontruimen verdedigd en nader toegelicht in een tweede vlugschrift, waarin hij in 29 punten, de bestrijding wederlegt, aan bedoeld voorstel te beurt gevallen van den heer Kielstra, lid van de Tweede Kamer, in den Tijdspiegel van December j.l. De Schr. hernieuwt voorts zijn betoog aangaande de noodzakelijkheid der ontruiming, voornamelijk omdat het bezet houden van onze tegenwoordige stelling op den duur zulke zware offers aan soldaten en geld vorderen zal, dat het Indische leger onmogelijk op zijne tegenwoordige ge talsterkte te houden zal zijn, veel minder de uitbreiding en versterking zal kunnen ondergaan, welke het noodig heeft, indien het zijne taak naar behooren zal kunnen volvoeren. Bij dezen stand der zaak is, volgens den heer N., ontruiming van Groot-Atjeh in elk geval noodzakelijk, gepaard aan gestadige en krachtige ver sterking der Indische land- en zeemacht. Vooraf wil hij, zoo mogelijk, het sultanaat van Groot-Atjeh hersteld zien, met dien verstande, dat des sultans onbeperkt gezag over alle binnenlandsche aangelegenheden ge ëerbiedigd worde, doch de sultan zich verbinde Ne derlands suzereiniteit te erkennen, waartegen hem en zijnen rijksgrooten jaargelden uit de Indische schatkist zullen worden toegekend. Blijkt het niet mogelijk zoodanige overeenkomst te sluiten, dan moet, volgens den heer N., de ontruiming niettemin geschieden, doch behooren wij voort te gaan met pogingen om Groot-Atjeh tot rust te brengen, door vreedzame middelen, en zoo deze niet baten, door met onze zeemacht de positie der Groot-Atjehers onhoudbaar te makenalsmede: «krachtig te streven naar het herstel en de handhaving van rust en veiligheid in de onder- hoorigheden en op de eilanden, en naar de versterking van onzen invloed, een en ander inzonderheid door diplomatieke en maritieme middelen." Het honinggewin is in Overijsel ruimer dan men verwacht had. De honing is zeer blank en uitstekend van qualiteit. Prijzen kunnen nog niet opgegeven worden, omdat men nog niet aan het uitsnijden is. De vereeniging tegen de kwakzalverij hield hare algemeene vergadering op Zaterdag j.l. Uit het verslag bleek dat het ledental in 1886 was 1082 tegen 1102 in het jaar te voren. Het nadeelig saldo der rekening is 2061. Mi'. J. C. Meyer, periodiek aftredend, werd herkozen en dr. H. P. Kapteyn, die bedankt had, werd ver vangen door dr. J. A. Quanjer. O. a. werd behandeld de vraagIs er kans dat de aanhangige wetsontwerpen tot herziening der genees kundige wetten, zoo zij tot wet verheven worden, iets zullen bijdragen tot bestrijding der kwakzalverij? Na beraadslaging werd eene motie aangenomen van den volgenden inhoud: »De vergadering acht het niet wenschelijk dat bij de wet, regelende de uitoefening der artsenijmengkunde, een lijst worde vastgesteld van middelen, waarvan de verkoop ook buiten de apotheek wordt toegelaten." Men wenschte nog eene motie tegen de geheim middelen, die echter niet schijnt voorgesteld te zijn. Voorts is behandeld een voorstel van het bestuur: dat de vereeniging zich wende tot de staatscommissie aan wie is opgedragen het herzien van de Pharmacopoea Neerlandica, Editio altera, met verzoek daarin ook op te nemen enkele samengestelde geneesmiddelen (pillen enz.), die op advies van geneeskundigen, doch zonder recept van dezen, kunnen afgeleverd worden. Dr. Coster deelde mede, dat aan dien wensch reeds voldaan wordt. Nadat nog eenlge punten besproken waren, werd de vergadering gesloten. Op de boerderij der Rqks-Landbouwschool te Wage- ningen is dit jaar weder een belangrijke hoeveelheid groene maïs, circa 30,000 kilo, ingekuild, om in den a.s. winter te dienen voor groen voeder voor het vee, 't welk het steeds met graagte nuttigt. De minister van financiën heeft voor het toezicht bij de beetwortelsuikerfabrieken als chefs aangewezen de heeren P. Bergmans, commies verif. 3e klasse te Bergen-op-Zoom aan de fabriek van P. Wittouck aldaar; G. L. Oostingh, commies verif. 2e klasse te Rotterdam, aan de Gastelsche fabriek te Stampersgat; M. Baeteu, commies verif. 3e klasse te Maastricht, aan de fabriek te Statendam; B. L. van Leer, commies verif. 2e klasse te Harlingen, aan de fabriek te Standaardbuiten H. Moes, commies verif. 3e klasse te Rotterdam, aan de fabriek te Dordrecht; B. Kruze, commies verif. 3e klasse te Amsterdam, aan de fabriek Azelma te Zevenbergen; II. Bekker, commies verif. 3e klasse te Amsterdam, aan de fabriek de Mark te Oudenbosch A. M. H. Smits, commies verif. 3e klasse te Zwolle; aan de fabriek te Werkendam, en F. W. H. Schmitz, commies verif. 3e klasse te Medemblik, aan de fabriek De Leur. De sociaal-democratische sigarenmakers-vereeniging «Nemesis" te 's Gravenhage, die 25 September te 's Hertogenbosch zou komen om, tot het maken voor propaganda, optochten en redevoeringen te houden, is niet verschenen. Op het voor de komst aangekondigde uur bewoog eene onoverzienbare menigte volks zich in de nabijheid van het station. Mevrouw Bell, echtgenoofce van den Amerikaanschen gezant, heeft den dwergzebu (Bos indicus pygmaeus), waarmede haar kinderen in een keurig wagentje in de residentie en in de omstreken rijtoeren maakten, aan den Dierentuin te 's Hage ten geschenke aange boden. Het diertje is niet grooter dan een éénjarig kalf en glimmend gitzwart van kleur. De heer Bell bracht het exemplaar, dat «Waida" heet, uit Ceylon mede. In den Werkmansbode leest men het onderstaand oordeel over de hedendaagsche vrouw van den werkman «Als wij haar beoordeelen, dan mogen wij niet verzwijgen, dat zij naast de vele deugden, die zij beoefent, toch in menig opzicht niet meer gelijkt op haar oud-overgrootmoeder, op die oud-hollandsche vrouw, welke, spreekwoordelijk gezegd, een gulden tot vijf-en- twintig stuivers wist te maken. Opschik, lust naar gezelschappen, komediespel, zang en dans, ziedaar eenige welputten, waarin, helaas! zooveel dubbeltjes verzwolgen worden, die beter en nuttiger hadden kunnen worden aangewend en welke, nadat zij eenmaal in dergelijke putten verdronken zijn, niet meer ten nutte der offeraars of hun gezinnen op te pompen zijn. Men verdenke ons niet, dat wij de hier genoemde genietingen onze vrouwen misgunnen; dat wij haar bij de vele moeiten en zorgen geen lieve, vriendelijke kleedjes en hoedjes of, na een onverpoosden arbeid, geen genoeg lijke ontspanning zouden wenschen. Integendeel, wij verklaren gaarne, dat zij, als deel der schepping, recht hebben op een evenredig deel der genietingen, die het leven veraangenamen kunnen, die het leven tot een leven maken; maar wij wenschen ook, dat zij, en vooral zij in de eerste plaats, medewerken om onzen stand te verbeteren juist zóóveel van de wereldsche genoegens als haar deel nemen, dat zij genieten, zonder dat haar genot tegelijkertijd de oorzaak worde van latere ontberingen en ellende." Op het terrein van de tentoonstelling van Voedings middelen, te Amsterdam, heeft Maandag eene Tentoon stelling van Visschen, Schaal- en Schelpdieren plaats gehad. Z. M. heeft benoemd tot command, van het koL mil. invalidenhuis op Bronbeek, K. v. d. Heyden, gep. luit.-gen. van het leger in Ned.-lndië, adj. in buit. dienst. De elf wetsontwerpen, houdende veranderingen in de Grondwet, zijn door de Regeering ingezonden met korte memorie van toelichting, waarin wordt mede gedeeld, dat de indiening geschiedt krachtens art 197, in verband met art. 196 der Grondwet. Voor de toe lichting wordt verwezen naar de over dit onderwerp reeds tusschen regeering en staten-generaal gewisselde stukken en de daarover in beide Kamers gevoerde beraadslagingen. Als bijlage is toegevoegd de tekst van de Grondwet, zooals die zal luiden na aanneming der thans voorgedragen veranderingen. De Tijd verneemt, dat een bij het officiers-examen geslaagde cadet wegens wangedrag bij het leger is ingedeeld, terwijl een andere cadet, die zich aan be- leediging van een leeraar schuldig maakte, gestraft is met onthouding van zijn verlof van 15 Juli tot 1 Sept., zoodat deze al dien tijd geheel alleen op de Kon. Mil. Academie heeft kunnen doorbrengen. Uit deze twee straffen blijkt wel, dat de tegenwoor dige gouverneur, generaal Taets van Amerongen, streng de hand houdt aan de krijgstucht, welke vooral door een toekomstig officier moet beoefend worden. De hierboven bedoelde leeraar is thans reeds elders aan een andere inrichting van onderwijs werkzaam. De N. Rott. Ct. vermeld het volgende als historisch Twee heeren brachten dezer dagen een bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam. Op eene der schilderijen trok eene voorstelling bijzonder de aandacht van een hunner, en hij wees die daarom den ander aan. Onmiddellijk schoot een der fraai uitgedoste wachters toe. «Meneer, u mag de schilderijen niet aanraken «Maar, man! ik raak geen schilderij aan. Zie toch beter uit je oogen, vóórdat je aanmerkingen maakt. Ik wijs slechts naar de schilderij." «Dat zie ik wel, meneer! maar u mag niet wijzen ook, heeft meneer gezegdwas het wederwoord van den oppasser.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1