INSPECTIE Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. op den 15 October aanstaande tocht, zullen wij het voor een veel hooger en weldadiger doel gebruiken, dan wanneer wij het aan aalmoezen uitgeven." »Wat dit doel is" zegt de Nation «kunnen wij opmaken uit eene zinsnede in hetzelfde blad: »de groote middelen waardoor de emancipatie van den arbeid wordt verkregen, zijn niet de over winningen bij de stembus maar het prikkelen van het nadenken." Met andere woordenmen schaft de armoede af en emancipeert den arbeid door geld te storten in Henry George's fonds en zich te abonneeren op zijn blad of zijn boeken te koopen. Dit heet prikkeling tot nadenken, maar voor den gewonen onbevooroordeelden waarnemer heeft het machtig veel van een middel, om door kwakzalverij zijn brood te verdienen." Belgie. De Vondelsfeesten te Antwerpen zijn Maandagavond in het Paleis van Nijverheid voortgezet. De groote zaal, die naar men zegt 8000 menschen kan bevatten, was stampvol. De muziek voerde een programma uit, uitsluitend bestaande uit stukken van nationale toon dichters. In de pauze hield de heer Seghers eene rede voering, waarin hij namens het Vondelcomité, het bestuur van het Paleis van nijverheid en kunsten en stad, staat en provincie dankte voor hunne ondersteuning. Ook den heer M. Reynders-Bisdom, de leden van den Nederlandschen Club en velen anderen zegde hij dank. Het vuurwerk vertoonde o. a. het borstbeeld van Vondel, met een grooten heldergroenen krans omgeven en rustende op de wapens van Keulen, Antwerpen en Amsterdam. Onder het geheel Jas men in groote, vurig gekleurde letters: Hulde aan Vondel. Toen het om kranste Vondelsbeeld op den donkeren achtergrond verscheen, steeg er een lang en krachtig gejubel uit de menigte op. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. In Londen is onlangs een volkspaleis gebouwd, zooals dit tot nog toe slechts in de verbeelding van sommige schrijvers bestond; een romam van Walter Besant zou aan de oprichting daarvan den stoot hebben gegeven. Nu wil ook een Amerikaan den kinderen van zijne stad een waar paradijs schenken, zooals Martin Luther het reeds in zijne «brieven aan kleine Hans" beschreven heeft. In het drukste gedeelte van Buffalo zal door een vermogend ingezetene een groot kinderspeelhuis worden ingericht. De zalen zullen lang, goed verlicht en luchtig zijn en vol met hobbelpaarden, prenteboeken, poppen, schommels, vélocipèdes, draai molens, kegelbanen, hoopen zand en allerlei speelgoed dat ooit is uitgedacht, lederen middag zullen er in een der zalen voorlezingen gedaan worden en sprookjes verteld, of zullen marionetten-theaters, pantomime's en andere voorstellingen de jeugdige toeschouwers in verrukking brengen. Ieder kind uit de stad heeft vrij toegang; er wordt alleen verlangd dat handen en gezicht schoon gewasschen zijn en dat het kind zich behoorlijk gedraagt. In elke zaal zal iemand aanwezig zijn om de orde te handhaven, de ondeugender! tot rede te brengen, de kleineren te helpen en de spelen te leiden waar dit noodig mocht zijn. Een troep Chineesche tooneelspelers, 24 personen sterk, zal te Londen en Parijs binnenkort voorstellingen geven. In het Hemelsche Rijk zijn bijna geen schouwburgen de Chineesche acteurs zijn Nomaden, die van stad tot stad trekken en de repetities hebben onder een tent of in de open lucht plaats. De groote steden Shanghai en Nanking hebben hun vaste tooneelspelers. Actrices zijn een onbekende weeldeevenals bij de oude Grieken te Athene vervullen jongelingen de vrouwenrollen. De mise-en-scène moet men er maar bij denken, een acteur, die als regisseur dienst doet, zegt bij den aan vang van de acte dat men rechts een bosch moet denken, links een huis enz. Dat daartoe een echt Chineesch voorstellingsvermogen noodig is, kan men wel begrijpen. De liefde speelt in de Chineesche dramatische kunst slechts een ondergeschikte rol; de kinder- en moeder liefde treedt er meer op den voorgrond. Over het eerste onderwerp is een nieuw stuk geschreven Pi-Pi-Ki genaamd, in 42 tafereelen, dat als een meesterwerk wordt beschouwd. In China had die voorstelling plaats, waarvan Mare Trovain spreekt, die zeven dagen duurde; het publiek at, dronk en sliep op de plaats zelve, met alle moge lijke aandacht het drama volgende: de avonturen van een held van de wieg tot het graf. De Chineezen aanbidden het tooneel; de doortocht van een troep door een stad is een gebeurtenis van belang; alle werk houdt op en iedereen is vol van de voorstelling. Lyrische werken bestaan in China niet, men houdt echter bijzonder veel van muziek. Aan het Tijdschrift over boomteelkunde, bloementeelt en moeshovenierderij, opgesteld door Fr. Burvenich, Ed. Pynaert, Em. Rodigas en H. J. van Huile, leeraars aan de staats-hofbouwscbool van den kruidtuin der hoogeschool van Gent, van Augustus 1.1., ontleenen wij het volgende r Plantingen langs de wegen in België. In 1881 bedroeg de geheele lengte der wegen, welke met verschillende soorten van boomen beplant zijn, drie millioen acht honderd negen en tachtig duizend twee honderd een en twintig meters. Het getal boomen beliep 871,685, ter waarde, volgens M. Houba, algemeen opzichter van wateren en wouden, van meer dan tien millioen francs. Onder de gebruikte boomen staan aan het hoofd de olmen, ten getale van drie honderd een en zeventig duizend zes honderd; er waren 130,800 eiken, 80,800 populieren; 73,800 esschen, 32,900 beuken, 27,700 alhornboomen, 14,600 sorbenboomen, 43,700 epicea's, 41,700 lorkenboomen, 890 platanen, 970 onechte acacia's en 670 fruitboomen. Dit laatste getal bewijst dat de gedachte der fruitbeplantingen langs de wegen nog vrij wat veld moet winnen vooraleer zich te verwezenlijken. De Amerihaansche appelen. M. Ch. Joly, ge wezen ondervoorzitter der nationale maatschappij van tuinbouw, van Frankrijk, roept herhaaldelijk de aan dacht zijner landgenooten op de in- en uitvoeringen van tuinbouw-opbrengsten. Wederom gaf hij een nota over dit onderwerp uit, betrekkelijk de jaren 1884, 1885 en 1886. Wij zien er o. a. in, dat voor de Vereenigde Staten alleen, er in '1886 een millioen hectaren meer verbouwd werden dan het vorige jaar, en er eene vermeerdering van 36,000,000 hectoliters in opbrengst ontstond. Daarenboven, volgens een officieel verslag, door het departement van financiën uitgegeven, voerde men in 1886 droge appelen uit voor 548,434 dollars, versche appelen, voor '1,810,616 dollars, bewaarde appelen, voor 649,268 dollars, dus, aan appelen alleen, voor meer dan 17,000,000 francs. De aangedreven teelt alleen kan het hoofd bieden aan de groote bebouwing der nieuwe streken. Wij denken dat dit onderwerp veel belang moet opleveren voor onze bouwlieden, en wij meenen hunne aandacht te moeten vestigen op de tabel der versche vruchten, in 1885, in Engeland ingevoerd. Dit land ontving 2,764,103 bushels 1) voor eene gezamenlijke waarde van '1,370,742 pd. st., of 34,268,550 francs. België komt er in, voor 550,290 bushels. Ziehier eindelijk de tabelen der appelen, in 1885, in Engeland ingevoerd. Landen. Bushels. Waarde in pond sterl. Vereenigde Staten 1.349.798 440.925 418.280 105.596 Canada 291.746 91,545 152.972 31.232 101.580 25,407 Duitschland 42.415 11.851 19.733 7.906 Eilanden van het Kanaal 9.233 2.162 Andere landen '1.909 402 Samen 2.387.685 707.031 i) De bushel is gelijk aan 36Y3 liters. Te New-Orleans stierf kort geleden een zekere Jozef Klar, in den ouderdom van 81 jaren. Hij was een van de laatste der Europeesche landverhuizers, die in 1818 aan den meestbiedende werden verkocht om hunne overtocht te betalen. Velen dezer lieden bleven jaren lang in slavernij en huwden zelfs neger slavinnen; eenige daarentegen wisten een hoogen sport op den maatschappelijken ladder te bereiken; zoo b.v. Christiaan Roselius, die voor 50 dollars werd verkocht, doch later voor een van de beste advocaten van New-Orleans doorging en groote rijkdommen naliet. Uit Moskou wordt aan de W. A. Ztg. geschreven Anton Rubinstein is dag aan dag bezig om nieuwe schatten te verzamelen voor het uitzet zijner dochter Annette. Dezer dagen gaf hij de bruid een eikenhouten cassette, waarin tweeduizend blaadjes perkamentpapier geborgen waren. Het meisje zag haren vader ver wonderd aan en tot verklaring voegde deze er bij «Bewaar dit kistje zorgvuldig, de inhoud is wel 20,000 gulden waard; ik ken ten minste verscheidene menschen die er dien prijs voor zouden betalen. «Wat is het dan papa?" vroeg Annette. Glimlachend antwoordde de kunstenaar: «Elk van deze kaartjes is goed voor eene pianoles, die ik uwen eersteling zal geven." Het verbod drama's van Victor Hugo in de Rus sische schouwburgen op te voeren is ingetrokken een der voornaamste Russische schrijvers houdt zich nu onledig met het vertalen van «Hernani" ter op voering in Moskou, ter leiding waarvan de heer Clarétie van de Comédie Frangaise te Parijs is uit- genoodigd. De dramatische kunst in Turkije. Wasim Bei, een der redacteurs van een blad, dat te Konstantinopel het licht ziet, een man, die ook als schrijver en dramaturg een goeden naam heeft, richtte onlangs het verzoek tot den sultan om hem zijn nieuw dramatisch werk voor te lezen, welk verzoek de groote heer inwilligde. Hij vroeg hem inlichtingen omtrent het stuk en was zeer vriendelijk en ten hoogste ingenomen toen hij vernam dat het «Abdulfar" heette. Aan het eind der lezing drukte de sultan zijn hooge tevredenheid uit en gaf den schrijver de verzekering dat zijn penne- vrucht binnenkort in het keizerlijk paleis in tegen woordigheid van de geheele keizerlijke familie zou worden opgevoerd. De zilvermijnkoning Mackay in Nevada, wiens paleis te Parijs het centrum is van de haute volée, heeft door de zucht zijn millioenen te verdubbelen een groot verlies geleden. Hij speculeerde in den laatsten tijd sterk in tarwe en verloor daarbij 20 millioen gulden. Hoewel de man in zijn leefwijze niets behoeft te ver anderen is dit verlies hem bij zijn vele en velerlei zaken hij exploiteert ook eenige eigen onderzeesche telegraafkabels toch eenigszins lastig. Van 16—23 Sept. 1887. Geboren: Een dochter van E. Tuijnman en M. L. van der Jagt. zoon Mr. Ph. L. van Eeten en C. J. E. de Man. dochter A. de Keijzer en A. E. Tabbernce. zo on L. van der Valk en A. Berrevoets. L. Slager en E. H. Visser. A, van As en C. Brouwer. Overleden: G *J. van Schaik, 16 d., d. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen waarden vader en behuwdvader de Heer JACOB OCHTMAN Johsz.betuigen wij onzen welgemeende» dank. M.A P.A OCHTMAN. A. G. KIJN. Zierikzee, 20 September 1887. Ondergefceekendeerkentelijk voor de menig vuldige blijken van belangstelling, welke hij mocht ontvangen bij zijne benoeming tot Ontvanger-Grif lier van den Polder DE VIER BANNEN IN DUIVELAND betuigt daarvoor zijnen opredlten d.aiils5 inzonderheid ook aan hendiedoor hunne keuze die benoeming wel hebben willen bevorderen. C. VAST BEE VüIET Dz. op liet schoonmaken van water leidingen, vroeger op peil gedolven slooten, zijlen enz. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap Schouwen vestigt de aandacht op de aangeplakte afkondiging van do INSPECTIE op het SCHOONMAKEN van WATERLEI DINGEN, de vroeger op peil gedolven SLOO TEN, ZIJLEN enz.alsmede op de in 1886 voorgeschreven bedelving. Met het oog op de groote behoefte die bestaat aan eene onbelemmerde toestrooming van het water naar het Stoomgemaalbeveelt het MET DEN MEESTEN AANDRANG aan, dat Inge landen vóór dien dag zich van hunne verplich tingen kwijten. ZULLENDE ZONDER EENIGE VERSCHOONING tegen de nalatigen worden GEVERBALISEERD. Zierikzee, 22 September 1887. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, J. SCHALKWIJK, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz. Ontvanger-Griffier.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3