■y 1 f f Buitenland. sn| w i De Voorzitter sluit, nadat de commissie is terug gekeerd, de vereenlgde zitting der Kamers. kunst, Wetenschap en Letteren. Professor De Vries deelde op het Taal- en Letter kundig Congres den tegen woordigen toestand en zijn verwachtingen voor de toekomst van zijn Woordenboek" mede, en huldigde daarbij de nagedachtenis van Te Winkel en Verwijs, terwijl hij zijne tegenwoordigen mede-arbeider Kluyver roemde. Ofschoon dankbaar voor de '1000 ondersteuning van de Nederlandsche en de f 500 van de Belgische Regeering voor elke aflevering, constateerde spreker, dat bij meer steun het Woordenboek" sneller zou vorderen en hij diong er bij allen op aan om ook voor het «Woordenboek" te zorgen als hij er niet meer zou zijn. De heer Van Beers beloofde pogingen aan te wenden voor meer financieelen steun. Dr. Laurillard wenschte een commissie van bijstand benoemd te zien voor finan cieelen steun en onverhoopt om het werk, bij ont steltenis van prof. De Vries, voort te zetten in zijn geest. Die taak werd aan de Permanente Commissie opgedragen, welke bestaat uit de heeren Alberdinck Thyrn, De Veer, prof. Ten Brink, Max Rooses, Paul Fredericq, Jan Van Beers en Delcroix. Het Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap heeft onder nadere goedkeuring der regeering besloten, op eigen kosten eene expeditie naar de Kei-eilanden te ondernemen. De uitgaven daarvoor zuilen bestreden worden uit het legaat, ten vorigen jare aan de ver- eeniging geschonken uit de fondsen, haar voor eenige jaren ten behoeve van nasporingen in Ned. Indië ter beschikking gesteld, en voorts uit de som van f 4000, haar door de firma Langen Co., te Keulen, welke op de Kei hare vestigingen bezit, voor dien exploratie tocht aangeboden. liet onderzoek zal vooral van geographisch-geologischen aard zijn. Verder zal de eigenaardige flora van de groep en de geschiktheid van den bodem voor ver schillende cultures onderzocht worden. Ook zal, voor zoover mogelijk, een anthropologisch-ethnographisch onderzoek ingesteld worden. Als chef der expeditie heeft zich reeds een Nederlandsch zee-officier aange boden ook voor bet botanisch onderzoek zyn reeds voorbereidende maatregelen getroffen. Naar de voor het overige onderzoek benoodigde krachten wordt omgezien. Amst. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Aan de westzijde van Harderwijk heeft men langs het strand kribwerken van dennetakken aangebracht, om de stadsweide bij hoogen vloed voor het zeewater te beveiligen. Deze zeewering stond Donderdagmiddag in lichterlaaie. Door den wind aangewakkerd, strekten de vlammen zich uit over een lengte van verscheidene metersen verhieven zich hoog in de lucht. Een van zeezand opgeworpen dam belette het voortwoekeren der vlammen; en dit was zeer noodig, want het van hout opgetrokken Sophia-Badhuis was niet buiten gevaar. Vermoedelijk hebben baldadige jongens het ongeval veroorzaakt. Terwijl een juffrouw aan den Noord wal in den Haag bezig was met de glazen te wasschen, had een jongen de baldadigheid het laddertje, waarop zij stond, omver te trekken, zoodat zij voorover door de ruiten viel. Met verscheiden wonden in het aangedicht, weid zij door eenige voorbijgangers in haar woning gedragen, waar men verplicht was geneeskundige hulp in te roepen. De jongen had het op een loopen gezet. Van de kusten van Nefr-Foundland komen ver ontrustende berichten. Een verschrikkelijke storm, die nog aanhoudt, woedt daar reeds sedert enkele dagen en richt groote verwoestingen aan. De geheele visschers- vloot, uit honderden schepen bestaande, is vernield, het getal personen die om het leven gekomen zijn, bedraagt volgens de laatste berichten 85. Er is geen schip, dat niet meer of minder beschadigd is. Veertig schepen die in volle zee waren, zijn niet meer terug gekeerd en worden als verloren beschouwd. De Fransche flotille is geheel te gronde gegaan. De huishoudster van een heer en dame te Rijssel heeft, in een aanval van krankzinnigheid, voor eene waarde van 80,000 fr. aan effecten uit de secretaire genomen en verbrand, waarna zij zichzelve door verdrinking van het leven beroofde. JB e 1 g' i e. De winter begint vroeg, zegt het Handelsblad van Antwerpen. De zwaluwen maken zich gereed voor de reis; de boomen worden bruin en verliezen hun ge bladerte en de pachters, over het algemeen goede weerprofeten, zeggen, dat wij vroegen vorst zullen hebben. In West-Viaanderen klaagt men over gewel dige stormen en hagelvlagen, onweer en al wat er bij behoort. Liet slechte weer heeft in die streek veel schade aangel icht. De bliksem heeft te Oostkamp en te Uitkerke brand veroorzaakt. Te Lombartzijde is tijdens eene door en door koude lucht en eene geweldige regenvlaag een onweer uitgebarsten, zooals men er nooit een bijge woond had. Eene ontzaglijke bliksemstraal, onmiddellijk gevolgd van een scbrikkelijken donderslag deed de kerk en het geheele dorp dreunen. In de kerk werd de pastoor, die zijne getijden las, getroffen door een sterken reuk van buskruit. Personen, die buiten waren, zagen eenen vuurbol op het telefoontoestel vallen en deze volgde de draden in de richting van Nieuwpoort. De pastoor en eenige dorpelingen hebben vervolgens den toren onderzocht, waar men Insgelijks een sterken reuk gewaar werd. Men heeft echter niets verdachts ontdekt. Uit verschillende andere gemeenten dier provincie wordt gemeld, dat men van het slechte weer te lijden heeft gehad. Zwitserland.. De regeering van het kanton Bern heeft aan den Bondsraad verzocht de Mormonen uit Zwitserland te verdrijven. De regeering beroept zich op eene door haar ingestelde enquête, waaruit het volgende is ge bleken. De Mormoonsche propaganda heeft sedert 1869 haren zetel te Bern. De eerste sporen dier propaganda gaan tot in het jaar 1851 terug. Bern is thans voor geheel Europa het middenpunt der sekte en daar wordt ook haar orgaan, de Etoüe, uitgegeven. Aan het hoofd staat een Duitscher, SchönfeJd genaamd, die den rang eens bisschops heeft en sedert '1884 te Bern woont. Hij wordt door talrijke agenten, meest Amerikanen, ondersteund. Schönfeld heeft in Utah verscheidene vrouwen en vele kinderen. Het getal Mormonen bedroeg in '1885 in Zwitserland 610, van welke 336 in het kanton Bern wonen. Zij houden overal zondagsscholen om de kinderen te winnen. De Zwitsersche leden brengen het tiende deel van hun inkomen op, om de kosten der propaganda te dekken; bovendien wordt nog ge collecteerd en komen vrijwillige gaven in. Bij gelegenheid der enquête in het voorjaar van 1886 zijn in de lokalen en bureau's der Mormonen huiszoekingen gedaan. De agenten leverden bereidwillig hunne brieven en rekeningen uit en gaven alle verlangde inlichtingen; alleen over de veelwijverij lieten zij zich niet uit. Het is intusschen gebleken, dat zij die ook in Zwitserland prediken. Overigens heeft de enquête geene onzedelijk heid der Mormonen aan het licht gebracht. De agenten wachten zich wel, hun leer in practijk te brengen, doch desniettemin houdt de Bernsche regeering hen voor gevaarlijke heden, wien het verbiijf in het land behoort te worden ontzegd. JKngfeland. Te Dublin is een meeting van Iersche grondeigenaars gehouden. Zij kwamen op tegen de beschuldiging, dat zij hun plichten zouden hebben verwaarloosd en betoogden, dat zij aan den landbouw gewichtige diensten hadden bewezenzij verklaarden dat de boeren hen lasterden en dat de agrarische wetten hen ten gunste van de boeren hadden beroofdzij eischen verlaging van de giondbelasting en een op lossing in der minne van de agrarische quaestie. In verschillende steden van Engeland en Ierland zijri meetings gehouden om te protesteeren tegen liet gebeurde te Mitchelstown. Na de begrafenis van een der slachtoffers van de tumulten bij Mitchelstown heeft eene bende de buizen aangevallen van twee inwoners, die verdacht werden van vijandige gevoelens tegen de League. De ruiten werden verbrijzeld en deuren en meubelen vernield, zoodat de bewoners zich door de vlucht moesten redden. Eene politie-afdeeling werd met steenworpen begroet en moest zich in de kazerne terugtrekken. Te Mitchelstown is eene inschrijving geopend om een monument op te richten voor de drie personen, die Vrijdag gedood werden door de politie. Het armhuis te Killarney is in brand gestoken, omdat de autoriteiten hadden geweigerd de behoeftigen op te nemen. De schade wordt op 15000 gulden geschat. Italië. Te Milaan is het internationaal congres voor spoorweg zaken geopend, onder het voorzitterschap van den minister van openbare werken, den beer Saracco, die in eene toespraak wees op de belangrijke uitkomsten van het congres te Brussel en de hoop te kennen gaf, dat dit congres niet minder vruchtbaar zon zijn. De senator Brioschi werd tot voorzitter gekozentot onder-voorzitters werden sir A. Hutchinson en de heeren Lax, v. Bloch, Thommen, Deboros en de heer v. Hasselt benoemd. De heer Lax bedankte echter voor de benoeming, alleen, zooals hij zeide, om plaats te maken voor den heer Léon Say, een man van zoo groot aanzien. De heer Auguste de Laveleye werd benoemd tot secretaris-generaal. Frankrijk. De man, die het mobilisatieplan aan de Figaro verried, is zekere Aubanel, correspondent van ver scheidene buitenlandsche bladen, die toegang had tot de 'bureels van het Fiansche Ministerie van Oorlog. Aubanel kreeg van de Figaro slechts 250 fis.hij is naar België gevlucht. In de gemeente Saint-Claude hebben eenige politieke dwepers beproefd het standbeeld van Voltaire omver te halen, van den «Pruis" legen wien op aanplak biljetten de ruwste aanvallen werden gericht. De talrijke kransen, die bij de inwijding van het beeld, op 4 dezer, aan het voetstuk waren nedergelegd, werden vertrapt gevonden. De politie heeft de poging ontdekt, die reeds een begin van uitvoering had gekregen. Drummond Wolff is te Parijs aangekomen. Zijn reis staat in verband met onderhandelingen betreflende het Suez-kanaal. De handelsbeweging van Frankrijk over de maand Augustus jl. wijst een invoer aan van 325,197,000 fr., tegen 306,913.000 fr. over dezelfde maand van '1886; de uitvoer 279,012,000. fr. tegen 295,369,500 over Augustus '1886. Die uitkomsten zijn niet gunstig. De invoer van grondstoffen voor industrie is 6 millioen achteruitgegaan. In Juli was reeds eene vermindering van 41 millioen te constateeren en in Juni was de invoer 21 millioen minder dan in Juni. 1886. De uit voer van gefabriceerde producten is 17 millioen achter uit, terwijl het cijfer van den invoer derzelfde producten een vooruitgang aanwijst van 2'/2 millioen. De uit komsten over de eerste acht maanden van dit jaar zijn invoer 2748,094,000 fr. tegen 2704,531,000 fr. in 1886; uitvoer 2095.058,000 fr. tegen 2051,699,000 fr. over hetzelfde tijdvak des vorigen jaars. Le Matin noemt het manifest van den graaf van Parijs een aansporing tot oproer. De heer Ranc, die het artikel onderteekent, verlangt te weten, wat Rouvier er van denkt, die een werk van vaderlandsliefde meende te doen door saam te spannen met de rechterzij. Het Journal des Débats is van meening, dat vele monarchalen tot hiertoe twijfel hadden. Zij weten nu, waar de graaf van Parijs heen wil. Zij zullen thans zien, dat er geene regecring betere waarborgen oplevert dan de republiek. Zij kunnen zich bij de republiek aansluiten, zonder afstand te doen van hunne waardigheid. In de Autorité zegt de Cassagnac, dat niets veranderd is in den stand der partijen. Het ministerie Rouvier heeft zijn lot in eigen handenhet zal oogsten, wat liet gezaaid heeft. Roche fort ziet in het manifest het werk van een leerling uit een jezuïeten-kollege. De monar chalen zullen glimlachen, de republikeinen de schouders ophalen. De Gaulois zegt, dat het manifest de voorbode is van de handelingen der monarchalen; zij mogen zich hunnen aanvoerder waardig toonen. De Rappel denkt, dat het manifest oneenighaid zal brengen onder de monarchalen. Tegenover de verklaring der monar chalen, dat zij slechts den val der republiek ten doel hebben, zegt le XlXe Siècleis thans alle verdrag met de rechterzijde eene misdaad. IV oord-Amerika- Te Philadelphia is ter gelegenheid van het eeuwfeest der Constitutie een grooteu optocht gehouden. Hij be stond uit honderden reusachtige wagens met voorstel lingen van de vorderingenin de afgeloopen honderd jaar door kunst en industrie gemaakt. Voorop ging eene reeks van historische tafereelen uit den revolutie tijd en van het teekenen der constitutie. Daarop volgden twee tempels van de timmermansyereeniging, de eene met 13, de andere met 38 zuilen, het getal der staten in 1787 en thans. Vervolgens zag men alle soorten van oude en nieuwe landbouwwerktuigen, vele in werking. De afdeeüng der drukkers vertoonde een tafereel van Gutenberg met zijne eerste proef en allerlei persen, tot de allernieuwste toe, waarop dagbladen gedrukt en gevouwen werden. Allerlei scholen werden vervolgens vertoond, ook van Indianen; de tegenstelling duidelijk makende tusschen de wilde en de beschaafde roodhuiden. Het bouwvak vertoonde houtzagerijen, een ouderwetschen timmermanswinkel, de oude en de nieuwe wijze van baksteenvervaaidiging, de tegenwoordige wijze van huizen bouwen enz., alles verdeeld over 25 wagens, elk door vier paarden getrokken. De metaalwerkers, leidekkers, loodgieters, stukadoors, zadelmakers, schilders enz. traden op met meer dan 30 wagens. Op al deze wagens waren te zaïnen een duizendtal personen aan den arbeid en duizenden anderen, gedelegeerden van de verschillende ambachten, deden dienst als eerewachten bij de wagens. De zaagmakers vertoonden de oude en de nieuwe wijze van zaagmalcen met stoomtoestellen in vollen gang. De brandweer verscheen met oude en nieuwe brandspuiten, de brouwers met tal van wagens, waarop koning Cambrinus niet werd gemist en waarop vertoond werd, hoe men voorbeen en hoe men thans het brouwen verstond. Een duizendtal ambtenaren van de Munt, de posterijen, de douane volgden, en daarop de ijsmakerijen en 4500 «ridders van den Gouden Adelaar." De weverijen en spinnerijen werden na hen vertegenwoordigd met vertooningen van de verschillende overgangen der ruwe stoffen tot de fijnste weefsels; de Pennsylvaansche Spoorweg-Maatschappij gaf stalen van de verschillende middelen van vervoer, alspakezels, Ni schei voor niet Fran dat over evenM zoov de van gew wiei voor Clou ding-'3 wer ont\ den het nietH win pyi' 3 heeif teel grofl ing. heel O de gen het zou waf dri' fab Fr; hij bez darfl s in kal gel tot ZOliM VO( me sle bef eei Fl op da pl Is 1 II T i

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2