Z1ERIKZEESCIIE (Mil A NT. voor het arrondis- sensent Zierikzee. 1887. No. 73. Woensdag 21 September. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct 411e stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiteiTik een dai? voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENVIAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIERIKZEE, 20 September 188 7. Benoemd tot Ontvanger-Griffier van den polder »de Vier Bannen in Duiveland", in plaats van wijlen Jhr. J. L. de Jonge, de heer C. van der Vliet Dz. te Zierikzee. Te Amsterdam werd Zaterdag 10 Sept. de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van aandeelhouders in de Ned. Algemeene Maatschappij van Levens verzekering »Conservatrix." Deze vergadering was zeer talrijk bezocht. Zij werd geopend door den president-commissaris, die vervolgens het praesidium overdroeg aan den onlangs benoemden directeur G. L. Jansraa van der Ploeg. In de oppositie bevonden zich de advocaten mrs. Ph. A. Haas Azn., P. Pet, A. C. N. Pieren en L. W. Van Gigch. In zijn algemeen verslag gaf de directeur als zijn overtuiging te kennen, dat ))Con- servatrix" een alleszins levensvatbare zaak is, mits de kankerplekken, die haar bestaan bedreigden, werden uitgesneden en zij gesteld werd buiten den invloed van hen, die zich voordeden als de reddende engelen der Maatschappij, maar die inderdaad waren de ver- slinders harer activiteiten. Hij riep daartoe den steun der vergadering in, daar hij met de meest mogelijke openhartigheid en in volle waarheid den juisten stand van zaken der Maatschappij zou blootleggen. Die steun werd hem dan ook in volle matp verleend; de oppositie werd volkomen verslagen, de voorgestelde wijziging der statuten met schier algemeene stemmen aangenomen, en eindelijk de zaakkundige controleur M. J. J. Krol Ier met algemeene stemmen, waarbij de oppositie zich van stemming onthield, ontslagen, terwijl ook het ontslag aan den wiskundigen adviseur, dr. W. Gleuns, werd gegeven. De vergadering, om 12 uur begonnen, eindigde te halfzes ure. Het algemeen verslag en de goedgekeurde rekening en verantwoording vaa het boekjaar 1886 zullen •worden gedrukt en in ruimen kring worden verspreid. Met het oog op de eventueele verlenging van den muur van de kolenkade aan de buitenhaven te Vlis- singen werden aldaar in de laatste dagen opmetingen gemaakt. Het moet gebleken zijn, dat eene vergrooting van de buitenhaven noodzakelijk is, daar de ruimte te zeer beperkt is, wanneer, behalve de mailbooten, nog eene kolenboot voor de Maatschappij Zeeland aldaar moet lossen. De 12e algemeene vergadering der Vereeniging voor lijkverbranding werd te Rotterdam gehouden. De aan de orde zijnde voorstellen zijn aangenomen. Dr. Egeling is benoemd tot eerelid'de vergadering zal het vol gende jaar worden gehouden te Schiedam. De ajuin vindt op Zuid-Beveland goeden aftrek en wordt tegen f 2.50 per hectoliter gescheept en naar Holland verzonden. De teelders leveren liever af voor dien prijs, dan de risico te loopen d.it, zoo later de prijs eventueel nog mocht stijgen, ook de hoeveelheid vermindert. In het laatste No. van de Annalen des gesammten Versicherungswezens worden meer dan twee kolommen gewijd aan de vei slagen over '1883/4, 1884/5 en '1885/6 van de levensverzekering-maatschappij Dordrecht" te Dordrecht. De redactie eindigt dat artikel aldus: ))Meri moge de Dordrecht" beschouwen van welke zijde men wil, uit alles blijkt klaar en duidelijk, dat wij met eene solide onderneming te doen hebben, die zich in eene uitstekende leiding mag verheugen en die ook uit een financieel oogpunt met betrekking tot haar productie-vermogen lederen waarborg aanbiedt, en daarom onze volle aanbeveling verdient." Verzekeringsbode Woensdag jongstleden werd een Arnerikaansch koopman, die te Amsterdam vertoeft, op onaangename wijze verrast, doordien men hem in zijn hotel kwam arresteeren. De schatrijke Yankee maakte nl. bezwaar, om een postje van f 30,000, dat hij aan een Am sterdammer verschuldigd was, te betalen, en de cre diteur stond dientengevolge op zijn recht om den weerbarstigen vreemdeling te doen gijzelen. Toen de burger der Vereenigde Staten een uur of wat achter slot en grendel gezeten had, werd hij milder gestemd, betaalde en keerde naar zijn hotel terug. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van een ongeval, dat een der matrozen van de »Ceram" was overkomen door het drinken van bruin vocht dat door hem voor koffie was aangezien. Zijne opneming in het militair hospitaal heeft tengevolge gehad, dat men in hem een deserteur heeft ontdekt van de marine, die in 1876 gedeserteerd, maar later vrij willig teruggekeerd is. Bovendien blijkt nu, dat hij niet voldaan heeft aan zijne verplichtingen ten aanzien der wet op de nationale militie. Hij is nu als achter gebleven loteling der lichting '1877, in vermindering van het contingent 1887, voor 5 jaren ingelijfd bij de zeemilitie. Naar de Ind. Mere, verneemt, is door het bestuur der Vereeniging voor den Koffiehandel, nadat de zaak in een algemeene vergadering was behandeld, tot de »Nederlandsche Handelsmaatschappij" het verzoek ge richt, de veilingen die, (wanneer het volgende jaar het gewone getal van 9 veilingen gehouden wordt), hoogstens een hoeveelheid van 35,000 balen per veiling zouden omvatten, in aantal te verminderen en van 9 op hoogstens 5 terug te brengen. Het doel dezer aanvraag is, het. quantum voor elke veiling op pl. m. 70,000 balen te doen blijven, waardoor deze hun prestige zullen behouden, dat met dergelijke kleine veilingen voor goed verloren zou gaan. De N. Zutf. Ct. brengt hulde aan den rusteloozen arbeid en de vaak met levensgevaar ondernomen nasporingen der geneeskundigen, waardoor de algemeene gezondheidstoestand is verbeterd. Maar toch gaat de gezondheid des volks achteruit. Niettegenstaande wij tegenwoordig onder zooveel voordeeliger omstandigheden leven, gaat de werkelijke, krachtige, forsche gezondheid achteruit, die gezondheid waarop de leer doelt: mens sana in corpora sdno. En daar is reden voor. Een stedelijke bevolking moet onder nadeelige omstandig heden levenvoor een samengeperst leven van duizenden in eene beperkte hoeveelheid lucht is het rnenschelijk organisme niet bestemd. Daar hu in deze eeuw, om verschillende redenen, eene voortdurende verhuizing van het platteland naar de steden en vooral naar de groote steden wordt waargenomen, volgt hier reeds uit, dat de krachtige gezondheid des volks moet afnemen. Deze factor werkt meer direct op de zoogenaamde arbeidende klasse. De met ruimere middelen gezegende burgers zijn daardoor in staat, zich ook in eene stad de levensvoorwaarden te verschaffen, welke noodig zijn, en gaan dus althans minder gebukt onder de nadeelen, al laten die zich ook voor hen voelen. Maar die meerverrnogenden lijden op hunne beurt weder ontzaglijk veel onder de tweede kwaal: de geestelijke overspanning. Kan eeir gezonde geest alleen huizen in een gezond lichaam, er moet dus evenwicht zijn; doch dit evenwicht wordt vaak verbroken door de hooge eischen, aan den geest gestelden wederkeerig kan men dan tot deze slotsom komeneen lichaam, waarin een on gezonde geest woont, kan niet gezond blijven. Middelen daartegen aan te wijzen, het valt builen ieders bereik; tenzij middelen die niet kunnen worden toegepast. Zooals de maatschappij thans is en leeft, kan men de kwaal hoogstens matigen, doch hare oorzaken zijn niet weg te nemen. Toch is er veel te doen voor die matiging, en veel dat verzuimd wordt. Een groot geneesheer zeide eens: »de drie grootste doctoren zijn water, beweging en matigheid." Voegen wij daarbij: rust, dan liggen in die vier woorden aanwijzingen te over voor hetgeen ten nutte der volksgezondheid nog kan gedaan worden en maar al te veel verzuimd wordt. Vereenigde zitting der beide Kamers van Maandag den 19den September 1887. Ter opening van de gewone verga dering der Staten-Generaal. De heer jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen half één ure de vergadering, en laat een Koninklijk besluit, van den 12den September 1887 No. 13, houdende zijn benoeming tot Voorzitter der Eerste Kamer ge durende de aanstaande zitting der Staten-Generaal, door den griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkom stig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt een commissie die Zijne Majesteit den Koning, bij hoogst- deszelfs aankomst in het gebouw der Staten-Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De Ministers, hoofden van Ministerieele Departementen, de kanselier der orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich te één ure mede in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de Koning, die zich op de in het programma voor de opening van de vergadering om schreven wijze naar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Zijne Majesteit de Koning plaatst zich op den Troon en houdt de navolgende openingsrede: M ij n e Heere n Met genoegen bevind Ik Mij te midden der vertegen woordigers van het Nederlandsche volk, dat in den loop van dit jaar duidelijk blijken heeft gegeven van zijne verknochtheid aan Mij en Mijn Huis. De wetsontwerpen tot bekrachtiging dei- veranderingen in de Grondwet, die in de voorgaande zitting zijn goedgekeurd, zullen U worden aangeboden. Ik hoop en vertrouw dat op dien belangrijken arbeid in deze zitting het zegel zal worden gedrukt. Mijne betrekkingen met alle mogendheden zijn zeer bevredigend. De zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen, geven Mij reden van tevredenheid. Voor maatregelen in het belang van het landbouw onderwijs en van de zeevaart zal Uwe goedkeuring worden ingeroepen. De toestand van 's lands financiën is voldoende; geene vlottende schuld is in omloop gebracht en voor het volgende jaar behoeft geen buitengewone belasting te worden voorgesteld. Mogen Uwe werkzaamheden, onder Gods onmisbaren zegen, strekken tot welzijn van het vaderland. Ik verklaar de zitting van de Staten-generaal te zijn geopend. Zijne Majesteit de Koning verlaat, na het uitspreken dezer Troonrede, begeleid door de commissie, de ver gaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het Koninklijk paleis terug te begeven.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1