Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seiiteiit Zierihzee. 1887. No. 72. Zaterdag 17 September. 90ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P ij s per drie maanden f '1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENUAN. ZIERI IC ZEE, 16 September 1 8 8 7. Te Ileinkenszand slacht een houder van rundvee voor eigen rekening een gemesten os en verkoopt het vleesch voor 45 cent per kilo. Zondagavond te 8 uur zouden, naar men meende, de socialisten een openbare vergadering houden in hun lokaal.te Dordrecht, een bierhuis aan de Groote- kerksbuurt. Reeds voor half acht bewogen zich eenige nieuwsgierigen voor dat gebouw. Vermoedelijk bevreesd, verzochten de sociaal-democraten al zeer spoedig om bescherming door de politie, welke hun werd toegezegd, mits zij de wenken, hun door den commissaris wel willend gegeven, opvolgden. Groote samenscholingen ontstonden later in den avond in die buurt, doch tot ongeregeldheden kwam het niet. De vergadering had niet plaats. Het tot stand komen van de waterleiding te Oud- Beierland is thans verzekerd. De gelden, voor de uitvoering noodig, zijn bijeen en de heeren W. Botten berg c.s., concessionarissen, zijn ijverig in de weer om de zaak zoo spoedig mogelijk haar beslag te doen krijgen. Op het tweede internationaal spoorweg-congres, hetwelk, naar reeds vroeger gemeld werd, den 17en dezer te Milaan zal bijeenkomen, zullen de volgende Staten vertegenwoordigd zijn: Nederland, Groot- Brittanje, de A rgen tij nsche Republiek, Oosten rijk- Hongarije, Duitschland, België, Brazilië, Bulgarije, Denemarken, Egypte, Spanje, de Vereenigde Staten, Frankrijk met Algiers, Griekenland, Italië, Zwitserland, Luxemburg, Portugal, Mexico, Rumenië, Rusland, Servië, Zweden, Noorwegen, Tunis en Turkije. Behalve 36 regeeringscommissarissen voor verschillende der ge noemde staten, zullen 280 vertegenwoordigers van spoorweg-maatschappijen, stoomvaart-maatschappijen, lokaalspoorweg-maatschappijen en slaapwagen-maat schappijen het congres bijwonen. Van deze 280 per sonen zullen er zijn uit Nederland 6, uit Duitschland 3, uit Oostenrijk-Hongarije 10, uit België 58, uit Groot- Brittanje 19, uit Italië 60, uit Rusland 81, enz. Tot de 32 onderwerpen, welke in het Congres behandeld zullen worden, behoort o.a. het vaststellen van liet reglement voor het internationale spoorweg congres. Het ontwerp van dat reglement bepaalt, dat het internationale spoorweg-congres eene vereeniging is van blyvenden aard, met het doel den vooruitgang te bevorderen op het gebied van het spoorwegwezen, gevormd door vertegenwoordigers van regeeringen en spoorwegmaatschappijen en met een te Brussel gezeteld centraal bestuur. Het congres zal om de twee jaren bijeenkomen. Het maximum van het aantal vertegen woordigers wordt bepaald naar het aantal kilometers, hetwelk elke der te vertegenwoordigen instellingen in exploitatie heeft. Tot dekking der kosten hebben de spoorwegmaatschappijen eene vaste bijdrage van 100 francs en bovendien eene som van ten hoogste 25 centimes per kilometer te betalen, terwijl de bijdragen der verschillende regeeringen aan het goedvinden van deze zeiven worden overgelaten. Aan het hoofd der commissie van organisatie voor het congres te Milaan staat de secretaris-generaal van het departement der spoorwegen in België de heer Fassiaux. Nederland en Luxemburg zullen de volgende heeren als afgevaardigden op het internationale spoorweg congres te Milaan zenden: 1°. de regeering het lid der Tweede Kamer J. J. van Kerkwijk; 2°. de Noord- brabantsch-Duitsche spoorweg, den voorzitter van den raad van bestuur Kerstens, den directeur Voorhoeve en den secretaris Rij per man3°. de Nederlandsche Staatsspoorwegen den chef der exploitatie Engeringh, den chef-ingenieur Kalft en het lid der spoorweg- commissie Perk; 4°. de Hollandsche Spoorweg-maat schappij het lid van den bestuursraad Van der Vliet en den administrateur Van Hasselt; 5°. de Neder landsche Rijnspoorweg-maatschappij den ingenieur Verloop. De Arnh. Ct. betuigt haar leedwezen over het be richt, dat eene afdeeling van den »Algemeenen Neder- landschen Vredebond", tegenover de oproepingen der regeering van vrijwilligers voor het Nederlandsch- Indisch leger, een soort manifest heeft uitgegeven, waarin tegen die vrijwillige dienstneming ernstig ge waarschuwd wordt met opsomming van al de nadeelen, daaraan verbonden, terwij) de regeering in haren ijver voor de werving natuurlijkerwijze bij voorkeur op de voordeelen wees. Die waarschuwing komt de Arnh. Ct. voor te zijn ondoordacht en ongemotiveerd, en ten slotte geen ander gevolg zullende hebben dan nadeel voor den Vredebond zelf, met welks streven en werken het blad sympathie heeft. Wij vermoeden, schrijft de Arnh. Ct., dat zij wel niet opgekomen zal zijn tegen bijzonderheden der voor waarden van dienstneming, en den volke zal zijn be toogd, dat de beloofde voordeel..niet in verhouding staan tot de oflers, die de vrijwilliger brengen moet. Zulk. een betoog toch ligt niet op den weg van eene vereeniging van vredevrienden die, indien zij optreedt, dat wel doen zal uit afkeer van den oorlog, en met het motief, dat het krijgvoeren is een mensch-onteerend misdrijf, een motief, waartegen niets in te brengen is, maar dat in dit concreet geval niet kan opgaan. Een staand leger, gevormd en onderhouden om op een niets verdachten buurman onverhoeds op 't lijf te vallen, strijdt met den geest van deze eeuw, die de werken des vredes tot hare taak heeft. Maar een nationaal leger tot bescherming van den vaderlandschen grond, eene politiemacht tot handhaving van orde en rust worden overal noodig geachtzelfs de warmste vredevriend zal daarmede instemmen. En daar nu onze legermacht in Inilië inderdaad niets anders is dan eene politiemacht tot handhaving van het Neder- landsch gezag ten nutte van beschaving en vrede, keurt de Arnh. Ct. het ernstig af dat er, onder het voorwendsel van afkeer van den oorlog, pogingen worden gedaan hoewel er niet veel effect van is te vreezen om de maatregelen der Regeering tot het voltallig houden van dat onmisbaar element van handhaving van het gezag tegen te werken. Het Hbl. trekt uit het overzicht van de opbrengst der rijksmiddelen over Augustus de slotsom, dat de inkomsten des rijks, die nauw samenhangen met den meerderen of minderen bloei van handel en scheepvaart en met de meerdere of mindere welvaart der ingezetenen, schier alle hooger zijn geweest. De invoerrechten gingen 5 pet., de loodsgelden 16 pet. vooruit en ook de registratie-rechten, die geruimen tijd aan het afnemen waren, zijn weder den weg der vermeerdering opgegaan. Als barometer van de welvaart, wijst de opbrengst der rijksmiddelen niet meer zoo ongunstig als vroeger de depressie begint allengs af te trekken. Het Vacl. constateert, dat de totale opbrengst der 8 maanden nog 3 millioen bij de raming te achteren is. Toch zijn de vooruitzichten voor het geheele dienst jaar niet onbevredigend. Van de invoerrechten, de accijnzen, posterijen, telegrafen, loodsgelden, laat het zich reeds aanzien, dat zij de raming zullen overschrijden, en ook de overige middelen staan niet ongunstig. In buitenlandsche vakbladen wordt verzekerd, dat de Nederlandsche regeering voornemens is, de eilanden Java en Celebes telegrapbisch te verbinden. Men geeft zijne verwondering te kennen, dat Borneo en andere voorname eilanden nog niet met andere streken in electrische gemeenschap staan. Stoomp. Bij de firma Bruning Mühren op den Nieuwendijk te Amsterdam is in werking te zien de Lamson-Kas- spoorweg, zooals reeds vroeger in winkels in Engeland is toegepast. Bij het ontvangen van het geld sluit n.l. de winkelbediende dit in een door een bepaald cijfer gemerkten houten bal, welken hij werpt in een voor hem geplaatst station", vanwaar de bal op rails komt en naar het centraalstation rolthet kantoortje van den kassier. Deze opent den bal, neemt het geld er uit en zendt hem, hetzij met hetgeen moet worden teruggegeven, hetzij ledig naar de plaats der afze nding terug. En of nu al door verschillende bedienden meer dan een bal wordt afgezonden, verwarring kan er niet komen, omdat de ballen van verschillende grootte zijn, en daardoor, onder het voor elk bestemde poortje, langs hun eigen rails loopen. Op deze wijze is een vrij ingewikkeld «spoorwegnet" tot stand gekomen, waarop botsing noch ontsporing kan plaats vinden, want alles gaat met de regelmaat van eene machine. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Hoe sommige lieden aan den kost komen is dikwijls curieus. Herhaaldelijk leest men waarschuwingen tegen zoogenaamde kooplieden, straatventers en der- gelijken. Nu weder is het een Colporteur, zekere DE MEERE, die zich bij voorkeur wendt tot dienstboden om in te teekenen op De Geschiedenis van het Protestantisme van Dr. J. A. Gerth van Wijk. Hij vraagt f 0,90 of f '1,20 voor 3 of 4 aflev., die hij belooft binnen 8 dagen te zullen bezorgen, maar laat niets van zich hooren. Niettegenstaande hij in Juni door de Arrondissements-Rechtbank te 's Hage tot 14 dagen gevangenisstraf is veroordeeld geweest voor dezelfde feiten, gaat hij nu laatstelijk te Haarlem en te Rotterdam met deze oneerlijke praktijken voort. Een ieder zij dus voor dezen persoon gewaarschuwd. Te Herdecke (Westfalen) verwekt de inhechtenis neming van een apotheker groot opzien. Het Frankf. Journ. meldt daaromtrent de volgende bijzonderheden. Het bestuur van het ziekenhuis te Herdecke viel het op, dat, niettegenstaande het verminderde aantal ziekten en ook den minder langen duur, de uitgaven toch even hoog bleven als in het voorjaar. Bij een onderzoek bleek, dat de sommen besteed voor medicijnen, ongeëvenredigd hoog waren, en daarom sprak men hierover met een doctor, wien men een recept voor legde. De arts erkende wel dat het recept door hem was geschreven, doch tevens vestigde hij de aandacht op een zichtbare vervalsching van de door hern voor geschreven hoeveelheid geneesmiddelende cijfers waren zoodanig veranderd, dat b,v. van 1 een 4 was ge maakt. De vervalsching kon slechts na de bereiding van het recept gemaakt zijn, daar anders ongetwijfeld de patient zou gestorven zijn aan de dosis, op het recept vermeld. De zaak werd verder onderzocht en het bleek, dat er 600 tot 700 dergelijke recept- vervalschingen voorkwamen, waardoor de apotheker, Narewski, een belangrijke winst behaalde. Toen de politie aan het huis van den apotheker kwam, was deze reeds verdwenen. Te Münster werd hij aan 't station gearresteerd, juist op het oogenblik toen hij met den trein naar Osnabrück wilde ver trekken. In de wachtkamer haalde de arrestant snel een papier uit den zak en bracht het naar dei mond; de politie-agent rukte het echter weg. Lat'è. werd hij overgebracht naar de gevangenis te Hagen. Volgens een nader bericht heeft Narewski in de gevangenis door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1