Buitenland. aanvoering van inspecteurs, doorkruisten reeds vroeg in den avond de stad. Men heeft hoop, dat de wanordelijkheden thans een einde zullen nemen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal er cavalerie uit den Haag worden ontboden. Tot Vrijdag heeft men krasse maatregelen willen vermijden, uit vrees voor erger, met het oog op de sterke verbittering onder het volk, dat openlijk ver klaart, voor niets terug te deinzen, om die verbittering aan de aanhangers van Domela Nieuwenhuis te koelen. Het rijk der socialisten dit is zeker is hier uit. De schrik is er dan ook in geslagen. Geen aan hanger van die partij zal zich voortaan meer op de straat kunnen wagen, of hij stelt er zich aan bloot, mishandeld te worden. Zonderling genoeg in eene stad, die feitelijk in staat van oproer verkeerde, zag men Vrijdag bij alle koffiehuizen en herbergen en bij tal van particulieren nationale en oranje-vlaggen uithangen. Voor een deel geschiedde dat uit vrees, dat men voor socialist mocht worden aangezien, maar de meesten deden dat op de vordering van de anti-socialisten, die, naar het schijnt, meenden op die wijze aan hunne »betooging" een meer vaderlandslievend en oranjelievend aanzien te geven. Een mooi berouw Onder dit opschrift wijst de Nieuwe Delftsche Courant er op, hoe Domela Nieuwenhuis een der redenen, waarom in den regel gratie verleend wordt: het berouw, letterlijk in het aangezicht geslagen heeft. Nadat een menigte radicale pennen, zegt het blad, die slechts het gunstig oogenblik afwachten om naar het socialistisch kamp over te loopen, hemel en aarde bewogen hadden om hun wensch vervuld te zien, is die man eensklaps in vrijheid gesteld. Zij echter, die kortzichtig genoeg waren aan berouw te gelooven, zijn op vreeselijke wijze gelogenstraft dooi de gewelddadigheden, welke de socialisten verleden week in den Haag gepleegd hebben. In plaats van zijne partijgenooten tot het volgen van den wettigen weg te vermanen, ten einde door eerlijke middelen te trachten het beoogde doel te be reiken, heeft Domela nauwelijks één dag de vrijheid genoten, of zie: een geheele wijk der residentie is in opstand gebracht door het verzet der mannen, die boven alles over «recht voor allen!" schreeuwen en hun medeburgers het recht ontnemen onder eigen dak van de vermoeienissen van den dagelijkschen arbeid uit te rusten. Zieken worden door het rumoer daar buiten op hun legerstede opgeschrikt en de eigendom van den eerlijken en fatsoenlijken medeburger wordt met schade en ruïne bedreigd door de woelingen eener bende, die niets te verliezen heeft en dus gemakkelijk het gehate kapitaal kan vervolgen en benadeelen. Deze straatschenderijen, deze belemmering van de vrijheid van den burger, die belasting betaalt om zijne vrijheid van beweging verzekerd te zien, zullen boven dien schandvlekken blijven voor het gezag, als dat naar geen middelen gaat uitzien om met kracht al dit socialistisch drijven te onderdrukken. Wanneer daarmede niet tijdig begonnen wordt, zal eenmaal het uur slaan dat het te laat is. Kunst, Wetenschap en Letteren. Mevrouw Albregt Engelman zal in Januari haar 40-jarige tooneelloopbaan vieren. Deze actrice betrad reeds op '12-jarigen leeftijd het tooneel. iCtiiclr ilsa De betrekking van architect en opzichter van publieke werken te Pretoria is, volgens de Volksstemaangeboden aan den heer Wierda, een gunstig in Nederland bekend ingenieur, die het aanbod aangenomen heeft en over eenige maanden hier verwacht kan worden. Middelerwijl is de heer van Rijssen als waarnemend architect, enz. aangesteld. De Standard Bank heeft per «Roslin Castle" naar Engeland verscheept twee kistjes Transvaalsch goud, wegende 314 oneen en 41 wichtjes, ter waarde van 4,071 p. st. 2 s. 6 d. Met diezelfde gelegenheid ver scheepten de heeren Maxwel Earp een zak gesmolten goud, wegende 46 lbs. en gewaardeerd op 2,149. p. st. Van de goudvelden in de Transvaal wordt gemeld: Er schijnt geene verpoozing in het bouwen te komen. Aan alle kanten worden huizen en pakhuizen opge trokken zelfs cantines, die men meenen zou meer dan overvloedig te zijn, vermeerderen voortdurend. Eenigen tijd geleden waren wij eenigszins twijfelachtig over den snellen groei van Johannesburg, daar wij vreesden, dat de mijn-industrie, die de ruggegraat is van alles, niet gelijken tred zou houden met de handels- bevolking doch nu er in alle richtingen machinerieën worden opgericht, die spoedig in werking komen, is er minder reden tot onrust. Wat men drie maanden geleden verwachtte, (fat een jaar zou kosten om tot stand te brengen, is thans reeds bijkans volbracht. Er zullen spoedig over de zeven honderd stampers op den rand aan het werk zijn." Bulgarije- »ïn de Russische regeeringskringen zoo wordt uit Petersburg aan de Pol. Corr. geschreven acht men het zeker, dar prins Ferdinand, hetzij onder de pressie van een diplomatieke!) veldtocht, hetzij tengevolge van een binnenlandschen omkeer in Bulgarije, binnen niet langen tijd dat land verlaten zal. Zoo niet, dan zou de opzegging van het Berlijnsche tractaat worden uitgelokt en de vrede in gevaar gebracht worden door al die pogingen, welke het vervallen van dat tractaat tengevolge zou hebben. Daar de Russische regeering besloten is, desnoods op zoo nadrukkelijke wijze positie te nemenzal zij kleine maatregelen vermijden zij denkt niet aan een overrompeling van Bargas of Varna; zij heeft de hoop niet opgegeven, dat een diplomatieke oplossing van het vraagstuk ge lukken zal, en dat de pogingen om Turkije tot handhaving van zijne eigene rechten te bewegen eindelijk zullen slagen. De Porte moet inzien, dat geen wettelijke waarborg voor Turkije's integriteit meer bestaat, indien hare dralende houding Rusland tot opzegging van het Berlijnsche tractaat dwingt. Turkije zou voor zulk eene houding dan zwaar boeten en allerlei gevaren doen ontstaan. Tusschen Rusland en de overige onderteekenaren van het tractaat vindt eene levendige gedachten wisseling plaats, maar de mogendheden hebben nog geene duidelijke en vaste positie gekozen. Ten aanzien van Berlijn schijnt het wantrouwen der Russische bladen zich nog niet mede gedeeld te hebben aan de personen, die Ruslands buitenlandsche aangelegenheden leidendeze blijven liever nog gelooven aan Duitschlands oprechte correcte houding". Italië. Zeker Gabriel de Rosa is wegens oplichterij door het hof van Milaan tot 4 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Hij had aan zekeren Zanoletti voor het inatig sommetje van 50 frs. de volgende titels bezorgd: Eerelid van de Academie van Porthenope, correspon- deerend lid van de Ecole classique italienrie, ridder van den heiligen engel van Jeruzalem, officier van den Grooten Gouden Leeiïw, graaf Elberton, consul van Venezuela te Milaan, eerekapitein van Achilles I, eereridder van de prinses van Lusigan, ridder van de 4e klasse der Alpes-Martimes. Alles voor 50 frs; het is te geef! Groot-Brittanje. Van het «Children's Country Holiday Fund" te Londen, een instelling, die veel overeenkomst heeft met onze vacantie-koloniën, zijn er te Londen reeds negenentwintig subcornitié's opgericht, die te zamen aan twaalfduizend kinderen een veertiendaagsch verblijf in de buitenlucht bezorgden. De comité's nemen na tuurlijk alle mogelijke voorzorgen, zoodat ze zeker zijn, dat de kinderen bij fatsoenlijke en zindelijke lieden terechtkomen. Reeds tweehonderd gezinnen staan als zoodanig geboekt. De uitkomsten waren zeer gunstig. Het is voorge komen, dat de «buiten-moeders" hun logeetjes een week, of zelfs veertien dagen extra hielden, zonder daarvoor betaald te willen worden. Als regel wordt aangenomen, dat de ouders een kleinigheid in de kosten bijdragen. Een der comité's ontving één derde van de onkosten van de ouders terug. De begrafenis der slachtoffers te Exeter was eene indrukwekkende plechtigheid. Het kisten dor 420 lijken duurde van Dinsdagavond tot Woensdagmorgen. Voor de niet herkende lijken een 60tal werden door het armbestuur kisten geleverd. De herkende en door de familie opgeëischte lijken werden gekist voor reke ning van het stadsbestuur en dan naar hun huis gezonden. Onder toeloop van duizenden en duizenden personen, werden Woensdag de onkenbare overblijfsels van een GOtal slachtoffers ten grave gebracht. De meeste aanwezigen hadden een vriend of een nabe staande te betreuren. De meeste winkels waren gesloten, terwijl voor de vensters der particuliere huizen rouw floers hing. Op het kerkhof werden de kisten in een enkele groeve geplaatst. Op elke kist was een koperen plaat gehecht met het opschrift: «Overblijfselen van niet herkende lichamen van personen, verbrand bij de ramp in den schouwburg van Exeter, den 5 Sept. 4887". De gewonden in het gasthuis gaan beter, ofschoon er nog eenige in zeer bedenkelijker! toestand zijn. Gedurende het zoeken tusschen de puinen heeft men overal verbrande beenderen aangetroffen. In den foyer heeft men de lijken gevonden van een kind en van een volwassen persoon. Op andere plaatsen ont dekte men gouden ringen, horloges, kettingen, jumelles, enz. Volgens het verslag van den coroner werden 68 lijken door de familiën herkend, 48 volkomen verkoold, waren onkennelijk, 9 personen zijn in 't gasthuis gestorven de gevonden overblijfsels moeten een 30tal personen vertegenwoordigen35 lijken liggen waar schijnlijk nog onder het puin. Zoo zou men tot 490 slachtoffers komen. Men vindt verbrande beenderen en menschelijke overblijfsels, die men niet meer onder zoeken kan en die in groote kisten naar het kerkhof worden gebracht. De puinhoopen worden streng bewaakt. Men vertelt, dat menschelijke overblijfsels zijn gestolen en in de stad als rariteiten verkocht. Voor een been betaalde men 2 shillings, voor een hoofd, waaraan nog haren kleefden, een halve guinje. Gemengd Kiiiteiilandsch Nieuws. Eene aangename ontvangst voor Anton Rubinstein. In een badplaats nabij Moskou zat de vorige week de geheele tijdelijke bewoning van badgasten op het terras van het eenige hotel bijeen, toen eensklaps een wagen komt aanhotsen en op dien wagen, o schrik der 49e eeuw, een klavier. Een vreeselijke opschudding ontstond en men maalae zich, reeds vreeselijke denkbeelden van smachtende oude jongejuffrouwen, die met een ijver, een betere zaak waardig reeds voor dag en dauw het ongelukkige instrument zitten te mishandelen en het hartverscheurende tonen ontlokken, folteringen voor het menschelijk gehoor, en anderen dachten aan een jongen virtuoos in spé, die in de stille, vrije natuur zich voor zijn examen als piano-onderwijzer kwam voorbereiden. In één woord ieder zag in het onschuldige instrument een rustverstoorder. De verbolgenheid en de opgewondenheid namen steeds toe en men besloot coüte que coüte den rustverstoorder te weren. Eenige heeren namen een kloek en door tastend besluit en eer de voerman er goed het zijne van had, stond hij met zijn last weder buiten de poort. Juist was deze heldhaftige daad volbracht, daar kwam een elegant rijtuig aan en een rijkgelokt mannen- hoofd boog zich uit het portier met de vraag wat men toch met zijn klavier ging aanvangen. Verrast keeiden de heldhaftige heeren zich om en herkenden tot hun ontzetting Anton Rubinstein, die, van den voerman inlichtingen ontvangen hebbende, onmiddellijk weder liet omkeeren, natuurlijk weinig gesticht over een dergelijke ontvangst. De badgasten kunnen nu van hun rust en verveling genieten. Een eigenaardig schouwspel, zoo verhaalt Daily News, was onlangs in een der Engelsche badplaatsen te zien. Daar ging een moeder te water, omgeven door hare kinderen, van 4 tot 11 jaren, en met het jongste, dat nog gedragen moest worden, op den arm. Zoodra zij op de vereischte diepte was gekomen, dook de vrouw onder water en verscheidene seconden daarna kwam zij lachend weer boven met het kindje op den arm. Het geheele gezin zwom nu, dook en dreef dat het een lust was om te zien. Het jongste kindje dreef, door de moeder losgelaten, met uitgestrekte armen op den rug, zwom toen op den buik als een jonge eend, en had blijkbaar de grootste pret. «Zoo is het, als het wezen moet", zegt het blad. «Het is betreurenswaardig, dat het zwemmen bij de opvoeding van jonge kinderen zoo zeer verwaarloosd woidt. Het is misschien niet algemeen bekend, dat een kind op jeugdigen leeftijd veel eerder zwemmen leert dan later. Het leert door instinct de juiste bewegingen maken." In de Gaulois komt de volgende, niet onaardige persiflage voor op de onhandigheid van sommige jagers. «Eenige dagen voor de opening der jacht", verhaalt het blad, «verbreidde zich in B. het gerucht, dat er in de gemeenteweide een haas was gezien. Dadelijk kwam er een ongewone vraag naar jachtakten. Op den dag van de opening dei- jacht waren reeds 's morgens om vijf uur alle weerbare mannen van B. onder de wapenen. Bij zonsopgang verspreidden zij zich door het veld, maar kwamen allen weer bij elkaar bij het hek, waar de haas de eerste maal was gezien. De honden liepen onrustig vooraan; het was een verheffend schouwspel. Intusschen spitste de haas, die bemerkte, dat er iets gaande was, de ooren. Plotseling klonk een salvo in zijne onmiddellijke nabijheid. Het hek waggelde en verscheidene boomtakken wanneer deze uitdrukking geoorloofd is, moesten in 't gras bijten. De haas was niet getroffen. Op goed geluk rende hij weg; met groote sprongen vloog hij langs een troep jagers, doorstond zonder eenig ongeval een nieuw salvo en was buiten schot. Twintig maal werd hij in den loop van den dag aangevallen; twintig maal ontving hij het moordend lood. De avond vielvermoeid keerden de jagers huiswaartsvijf hunner waren ge vaarlijk gewond, de anderen hadden slechts in de weeke deelen eenige onbeduidende kogels gekregen. Den volgenden dag was de jacht nog hardnekkiger. De haas, alleen tegenover zoovele vijanden, gevoelde zich ontmoedigd. Hij vluchtte minder snel, zijne voor zorgsmaatregelen verminderden, maar hem oveikwam niets, de jagers schoten allen mis. Den derden dag was de arme haas geheel levensmoede en besloten tot een heldhaftig uiteinde. Vrijwillig gaf hij zich aan de schutters bloot, maar de dood scheen van hem te vlieden. Des avonds echter, toen de jagers zonder buit hunne haardsteden hadden opgezocht, sloop hij langs den weg tot aan de woning van den burgemeester, drong in de keuken en rende zich daar, de afwezigheid

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2