CiUBANT. voor liet aiï'ondis- semeist Zierikzee. 1887. No. 71. Woensdag 14 September. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. BE KERMIS. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl jk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKE1VMAN. Nog met een enkel woord willen we terugkomen op de verschillende vermakelijkheden, die de kermis ons ditmaal te genieten geeft. Zooals we verwacht hadden, trekt de tent van den hoer C. Spriet eiken avond vele bezoekers tot zich en niet zonder reden, want de verschillende toeren, die wij rlaar gezien hebben, verdienen zeer zeker veler belangstelling. Zoowel de heer Christól met zijn sterk gebit, als de heer Antonelli in zijn kunstverrichtingen als slangenmensch, maar niet minder de heer Delbois, artist met één been, in een woord al de gymnastische toeren van die heeren grenzen aan het ongeloofelijke. De belangwekkendste toer van den heer Th. Spriet is het verdwijnen eener dame. We twijfelen dan ook niet of de heer Spriet zal zich gedurende de verdere kermisdagen in een druk bezoek mogen verheugen. De heer lï. Mart» directeur van het Groot Nederlandsch Alcazar, gaf gister avond zijn eerste voorstelling, die door een talrijk publiek werd bijge woond; allen keerden tevreden huiswaarts, voldaan als ze waren over hetgeen ze gezien hadden. De toeren, door de daar werkende gymnasten verricht, wekken algemeen belangstelling. Verder kunnen we met lof gewagen van het gezelschap onder directie van den heer Soesman dat bij den heer M. Franken in het „Huis van jNTassau" werkzaam is, zoodat ook daar voortdurend een groot getal bezoekers te vinden is. We twijfelen niet of menigeen zal gedurende de nog overige kermis dagen dit gezelschap gaan hooren. De voorstellingen in de Concertzaal zijn Zondag begonnen aldaar is werkzaam het gezelschap van den heer Frits van Haarlem Co. uit Amsterdam. Een overgroot publiek woonde de eerste voorstelling bij, die algemeen naar genoegen was. De heer Ed. Bam berg verwierf aller tevredenheid, terwijl de heeren Dewell, Moito en Rigolo tot aller bewondering werk zaam waren. Ongetwijfeld zal de heer Van Meteren zich deze kermis in een druk bezoek mogen verheugen. Nu rest ons alleen nog te vermelden het tooneel- gezelschap van den heer Van Lierwe houden dit daarom voor 't laatst, omdat we vermeenen met een enkel woord te moeten stilstaan bij de verschillende opvoeringen door dit gezelschap gegeven, na het verslag in ons vorig nummer. Vrijdagavond werd gegeven «Marianne", waarin wederom ten duidelijkste bleek, dat dit gezelschap ook dit jaar over goede krachten te beschikken heeft. De rol van Bernard in het voorspel en die als generaal in het eigenlijke stuk, dat 20 jaren later speelt, werd op meesterlijke wijze vertolkt door den heer Veltman, terwijl de hoofdpersoon in het stuk «Marianne" op uitstekende wijze werd voorgesteld door Mevr. Ellen berger, hierin op waardige wijze bijgestaan door den heer Potharst als de zoon van den generaal en mej. Grader in de rol van Helena. Het Zaterdagavond opgevoerde drama »Ne!ly" gaf mede evenveel stof tot het brengen van hulde aan de daareven reeds genoemde hoofdpersonen, immers de wijze waarop de rol van David Quilp door den heer Veltman werd vervuld, de rol van David Frens door den heer Hesselink en die van Nelly door mej. Grader, wekte algemeen stof tot groote tevreden heid. Hetzelfde mag gezegd worden van het gister opgevoerde blijspel «Vriend Frits", dat voorafgegaan werd door een tooneelspel in één bedrijf, «De Matroos". Ia beide stukken werden de verschillende rollen goed en vlug afgespeeld en verwierf het gezelschap wederom veel lof, hetgeen niet minder het geval zal zijn bij de opvoering van heden avond; alsdan wordt ten tooneele gevoerd het beroemd Historisch Drama «Joan Woutersz of alles voor het Vaderland". We hopen dat de Schouwburgtent beden avond, maar ook de verdere dagen telkens goed bezet moge zijn; we kunnen dan ook niet ontveinzen dat ons dit gister avond tegenviel, vooral voor de Maandag avond. Gaarne willen wij onzen lezers opwekken tot een druk bezoek aan het tooneelgezelschap van den heer Van Lier, overtuigd als we zijn dat daar voor menigeen niet alleen veel te genieten, maar ook nog veel te leeren valt. ZIERIKZEE, 13 September '1 88 7. Het «Leger des Heils" kan te Arnhem vooralsnog niet naar wensch slagen, om aldaar hare tente op te slaan; de pogingen tot het huren van eenig groot lokaal leden tot heden schipbreuk. Donderdagavond moest uit de vergadering van het «Leger des Heils," te Amsterdam, een bejaard heer verwijderd worden, die zich zeer opwond en geducht uitvoer, omdat een der heilsoldaten hem beleefd had verzocht de aandacht der anderen niet langer te storen, door op de bank te gaan staan. Het opvliegend oudje, dat blijkbaar in de war was, had de «socialen" beter willen zien. Wat men trouwens tegenwoordig al niet voor socialen aanziet! 'tKan een grapje geweest zijn, maar een feit is het, dat een muzikant van de roodgebroekte Guides dezer dagen op straat een: «Sociaal" naar het hoofd kreeg. N. v. d. D. Wij ontvingen een exemplaar van het jaarverslag van de Maatschappij van Weldadigheid, dat in de algemeene vergadering van 7 Juni j.l. werd uitgebracht en thans afzonderlijk in druk verschenen is. Wij hebben destijds reeds het een en ander medegedeeld uit dit verslag, en kunnen thans dus volstaan met bij vernieuwing de aandacht te vestigen op deze maatschappij, die de belangstelling van alle welden- kenden zoozeer verdient. De kennisneming van dit verslag kan er toe bijdragen, om de reeds dikwijls gesignaleerde, maar nog altijd niet geheel verdwenen misvatting weg te nemen, die oorzaak is, dat velen de koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid nog steeds verwarren met de bedelaarsgestichten Ommerschans en Veenhuizen. Een kaartje is aan het verslag toegevoegd, dat een overzicht geeft van het grondbezit der Maatschappij. De geheele oppervlakte van hare eigendommen is 2030 H.A. Hiervan zijn 1100 H.A. bouwland, waarvan 324 H.A. in eigen gebruik zijn en het overige bij vrijboeren en kolonisten; voorts 143 H.A. hakbosch en 230 H.A. dennenbosch, te zamen 373, waarvan 207 H A. gelegen in de kolonie No. 7. Van het uiteinde van Willemsoord tot het uiteinde van kolonie No. 7 is een afstand pl. m. 4 uur gaans. Recht voor Allen begint zijn nummer van Zaterdag met de volgende mededeeling van den heer Croll: «Onze vriend Domela Nieuwenliuis gaat gedurende eenigen tijd het land verlaten tot herstel zijner in de Bastille geschokte gezondheid. Wij verzoeken alzoo, ons tot nader order als zijn gemachtigde te blijven beschouwen." Het verder bouwen van den toren der nieuwe R. K. Kerk buiten de voormalige Oosterpoort te Groningen is verboden en reeds gestaakt. De hoogte moet naar de afmetingen van den voet te groot worden. Slechts voor de helft voltooid, helt de toren nu reeds naar de kerkzijde over. Mr. M. J. Pijnappel heeft zijne herbenoeming tot lid der Eerste Kamer niet aanvaard. Naar hij aan het Hbl. mededeelt, heeft hij bedankt, «omdat hij bij de tweede lezing noch vóór de additioneele artikelen zou kunnen stemmen zonder zijn eigen over tuiging geweld aan te doen, noch daartegen, zonder in strijd te handelen met de gebleken zienswijze van da meerderheid der Provinciale Staten." HH. MM. de Koning en de Koningin met het Prinsesje en gevolg worden Vrijdag 16 dezer des namiddags 4 uur in de residentie terugverwacht. Z. M. zal de zitting der nieuwe Kamers Maandag 19 September in persoon openen. Zaterdag '17 dezer zullen te 1 uur des namiddags de nieuw benoemde leden der beide Kamers den eed in handen des Konings, in de groote zaal ten paleize in het Noordeinde, afleggen. De residentie-briefschrijver van het Z. D. verklaart ten stelligste te kunnen verzekeren, dat er geen denken aan is, dat de grondwetsvoorstellen nog vóór 1 Januari 1888 zullen worden afgedaan. De Kamer zal niet afwijken van haar gewoonte om de Indische en Nederlandsche begrootingen het eerst in over weging te nemen. Uit Rotterdam wordt gemeld: Men kan zich buitenaf onmogelijk een denkbeeld maken van de in onze stad aangerichte verwoestingen. Niet alleen zijn van honderden huizen in verschillende buurten de vensterruiten verbrijzeld, maar in de woningen, winkeltjes en herbergen van sommige soci alisten is ook van binnen alles kort en klein geslagen, en velen hunner hebben ook lichamelijke mishandelingen ondergaan. Het volk, dat gezworen scheen te hebben, de socialisten uit te roeien, ging blijkbaar naar een vast plan te werk. Het was eene lijst machtig ge worden met de adressen van alle socialisten, en van hen die op eenigerlei wijze iets met hen uitstaande hadden, en aan al die adressen werd een bezoek gebracht en gaven de anti-socialisten, in plaats van hun kaartje, steenen af. die geen ruit heel lieten. Vooral de kasteleins, die als socialisten bekend staan of hen in hunne tapperijen ontvangen, hadden het zwaar te verantwoorden; hunne gelagkamers, hunne buffetten en voorraden sterken drank, het werd alles vernield en geplunderd. Ook bij personen, die vermoed werden socialisten in hunnen dienst te hebben, werden de ruiten ingeworpen. En zóóver werd de vijandelijkheid getrokken, dat bij den teekenaar, die de verwoesting in het vergaderlocaal der socialisten voor Eigen Hcicird in schets had gebracht (den heer Linse) de glazen vernield werden, omdat men daarin een blijk van sympathie voor de socialisten zag. Hoe nauwkeurig men ook de adressen der aanhangers van Domela Nieuwenliuis wist, dit verhindert niet, dat men tal van vergissingen beging, zoodat ook vele onschuldigen de slachtoffers werden. Dat ook de so cialisten hier en daar de ruiten ingooiden, is zeker. Zij sloten zich in schijn bij de anderen aan en sloegen aldus hun slag. Waar dit ontdekt werd, ontstonden vechtpartijen. Viijdag is men zelfs op klaarlichten dag bezig geweest om hier en daar, waar men gister avond vergeten had een bezoek te brengen, het vernielings werk voort te zetten, en Vrijdagavond werd daaraan de laatste hand geslagen. De politie heeft echter nog veel weten te beletten; talrijke patrouilles, onder

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1