Buitenland. denken, waarvan de mogelijkheid door een zoodanig geval in onzen tijd wordt aangetoond. Bevoegde be- oordeelers wijzen in den laatsten tijd ook op Utrecht, als de bakermat der uitvinding, waar o. a. door de geleerde scholen, door het hof van den aartsbisschop, meer dan elders behoefte aan de boekdrukkunst moet bestaan hebben. Met de volgende opmerking eindigt dr. C. zijn artikel. Wellicht ook dat ten slotte de eer wordt toegekend aan eenig oord, waaraan men thans niet kan denken. Wij zullen afwachten of de sphinx zich zal doen hooren." Eene opmerkelijke bijzonderheid in den strijd tusschen de heeren Hesséls en van der Linde is dat zij beiden geboren Haarlemmers zijn. Het Engelsch blad, de Times, bevat het volgende schrijven van een Engelschman uit Scheveningen »Er is hier geen versche visch in de laatste 14 dagen te krijgen en ik geloof niet dat er een enkele tarbot in 's Gravenhage is. En toch brengen de visscher- lui uit Rarnsgate hun vangst naar Ostende, waar die zoo onwelkom is, en zij denken niet om ons, die dankbaar zouden zijn. Bezitten ze geen kaart van de Noordzee?" Het bericht, voorkomende in de Amst. Ct., ook door ons overgenomen, volgens hetwelk de heer A. Sassen, directeur van de Rijkspostspaarbank, eerlang naar Indië zou vertrekken, om aldaar den dienst voor een postspaarbank te regelen, blijkt niet geheel juist te zijn. De heer Sassen zelf schrijft daarover: Wel ben ik, ten aanzien van bedoeld onderwerp, dat mij wanne belangstelling inboezemt, reeds lang in briefwisseling met vereenigingen en particulieren, ginds gevestigdwel is uit Indië van hoogst geachte 2ijdenf tot mij het verzoek gericht, om ter verdere behandeling dezer zaak voor eenigen tijd over te komen, maar van een dienstreis te dien einde is op dit oogenblik geen sprake. Meelvervalsching met aluin. De redactie van het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelen heeft twee monsters meel onderzocht van verschillende inzenders, en deze bleken een hoeveelheid aluin te bevatten van 0,49 en 1,07 percent. De monsters waren voorzien van het merk«Société Anonyme Anversoise des Moulins a Merxem-jez-Anvers." De redactie voegt er nog het volgende aan toe Daar het bij een artikel van zoo algemeen gebruik als meel, vooral voor den kleinhandel en de huis houding ondoenlijk is, alle monsters vóór den aankoop aan een nauwkeurig scheikundig onderzoek te onder werpen, achten wij het gepast een eenvoudig middel aan de hand te doen, om aluin (vooral in groven vorm, waarin het hier bij het meel gevoegd is) in meel te constateeren. Het berust eenvoudig op het uitziften. Een zijden zeef met 96 openingen op den vierk. centim, (No. 8 van den handel), is voor het doel zeer geschikt blijkens onze ervaring, de stukjes aluin blijven bij de zifting van het meel terug, en kunnen behalve door de chemische analyse, zeer ge makkelijk door vorm en samentrekkenden smaak bekend worden. Wij bevelen deze min kostbare en doeltreffende wijze zeer aan voor bakkers, meelhandelaren enz., bij wie het natuurlijk op een spoedig onderzoek aankomt. Inhoud van No. 9 van den Zevenden Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. Berichten: Algeineene vergadering der Vereeniging te houden op 24 September aanstaande. - Statistiek over het getal leden der Vereeniging. Genezing als aannemers werk. Die practische Amerikanen. Een kluchtspel met zang in 5 bedrijven tot bestrijding der kwakzalverij. Uit Weenen. Een besluit der ge neeskundigen te Frankenthal. Uit Tiel. RechtszakenW. P. voor de rechtbank te Winschoten. Grootere artikelen: De Troost der Armen, een ge vaarlijk volksboekje. Voonnaals en thans. BoekbeoordeelingIngezonden stukken. Correspon dentie. Herhaalde Waarschuwingen: Fellow's stroop van hypophosphieten. Biscuits Olliviers. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Uit Bergen op Zoom wordt ons medegedeeld, dat vier stafmuzikanten met hun instrumenten bij zich, eenige dagen geleden zonder permissie vertrokken zijn naar Antwerpen. Een paar dagen daarna werden zij door een officier teruggehaald, en kregen ieder 8 dagen kamerarrest. De aanleiding tot deze overtreding, wordt toe geschreven aan de ongelijke verdeeling der gelden, die de kapelmeester aan zijn onderhoorigen moest uitbetalen. De stoomtram, die Zaterdagavond te 8,03 ure van Oostburg naar Aardenburg vertrok, is ter hoogte van het Paviljoen", gelegen aan het situatie-kanaal van de sluis aan de Wielingen ontspoord, doordien een kwaadwillige een steen op een der rails had neergelegd. De machinist kreeg een schok, die zoo hevig was, (lat hij van de machine op den straatweg terecht kwam. Gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest, weer op de machine te springen en den trein te doen stoppen. Niemand heeft overigens eenig letsel bij de ontsporing bekomen. Er zijn op dit oogenblik te Brussel valsche goud stukken van '10 fr. in omloop. Zij dragen de beeltenis van Napoleon III en het jaartal '1868. De kleur van het goud is matter dan bij de echte. Een 53jarig vrouwtje te Haarlem, dat gedurende 28 jaren lief en leed inet haar echtvriend heeft gedeeld, verliet dezer dagen de echtelijke woning, met zich nemende circa f 4000. Een schildwacht, die voor de provoost van eene kazerne te Weenen op post stond, heeft zich aan een ernstig plichtverzuim schuldig gemaakt. Hij had nog niet lang op wacht gestaan, of hij liet verscheiden gevangenen, wier cellen hij onder het een of ander voorwendsel geopend had, in vrijheid. Deze begaven zich dadelijk naar de cantine, zonder daarin door den schildwacht te worden verhinderd, aten en dronken daar naar hartelust en namen ook eene behoorlijke hoeveelheid drank voor den «vriendelijken" schildwacht mede. Deze liet het zich wel smaken en dronk zoolang, tot hij heelemaal vergat, dat hij op wacht moest staan. Hij ging op den grond zitten en zette zijn geweer naast zichde gevangenen namen bij hem plaats en daarna begonnen ze samen een vroolijk liedje te zingen. Door het ongewone rumoer opmerkzaam gemaakt, kwam de officier van de wacht eens kijken en vond den beschonken schildwacht te midden van eveneens beschonken gevangenen op den grond zitten. Dadelijk werden allen in arrest genomende schildwacht werd voor den krijgsraad gedaagd en tot twee jaren gevan genisstraf veroordeeld. Omtrent het vergaan van de »Rio Apa" worden uil Rio Janeiro verschrikkelijke bijzonderheden gemeld. Een groot aantal lijken is aan land gespoeld. Het lijk van een soldaat toont eenige wonden, die hern met een scherp wapen zijn toegebracht. Ook andere lijken waren met verscheiden wonden bedekt. Dit is een bewijs, dat er onder de passagiers vun de »Rio Apa" een hevig gevecht heeft plaats gehad. Ook werden er op het wrak in de, kajuit van den commandant bloed sporen waargenomen. Alle lijken zijn van zwemgordels voorzien en bevinden zich over het algemeen nog in vrij goeden toestand. Hun uiterlijk en hunne mager heid toonen aan, dat hun dood na de schipbreuk door honger en koude is veroorzaakt. De schipbreukelingen schijnen in hunne zwemgordels dagen lang levend op zee te hebben rondgedreven, en langzaam te zijn ver hongerd. Eenige lijken werden door de visschen zoo aangevreten, dat zij niet meer te herkennen waren. Een van de verschrikkelijkste en wreedste doodstraffen in China bestaat daarin, dat de veroordeelde door een wachter verhinderd wordt om te slapen. In den regel bezwijkt de ongelukkige binnen '10 dagen. Vijf jonge Parijzenaars, die blijkbaar al bitter weinig waarde aan hun leven hechtten, zijn door deze merkwaardige uitvinding van de Chineesche justitie op het denkbeeld gekomen om een onzinnige weddingschap aan te gaan. Zij wedden nl., dat zij zeven dagen lang zouden wakker blijven, onder voorwaarde, alle denkbare middelen te mogen aanwenden, om den slaap te weren. Om hun plan te volvoeren volgden zij een bepaalden leefregel. De nacht werd met dansen en koffiedrinken doorgebracht, over dag reden zij paard, maakten lichaamsoefeningen of gingen schijfschieten en ieder hall uur verkwikten zij hunne afgematte levensgeesten met sterke koffie. Een der jonge lieden gelukte het inderdaad, zich zeven dagen lang goed te houden; hij won de weddenschap, maar verloor tien kilogram aan gewicht; twee sliepen er in, naclat zij 130 uren wakker bleven. De vierde kreeg een longontsteking. De vijfde viel inslaap, terwijl hij te paard zat; hij viel en brak een arm. Omtrent de gevallen van trichinen-ziekte, welke te Hamburg voorkwamen, wordt nader bericht, dat er bij Hamburg een groote export-si ach te rij" bestaat, die, ter besparing van de groote kosten, de varkens niet laat onder-zoeken. Daar wordt door velen voor goedkoopen prijs afval gekocht, welke dikwijls geheel rauw of ongaar wordt opgegeten. Door het gebruik van dat vleesch zijn eenige gevallen van trichine- ziekten voorgekomen. De brand van den schouwburg te Exeter kon eerst den volgenden morgen tegen den middag gebluscht worden, en van den schouwburg blijven nog slechts eenige muren over, die op het invallen staan. Waar de brand ontstaan is, weet men niet, en het ingestelde onderzoek heeft dienaangaande nog niets aan 't licht gebracht. Men gelooft, dat het is begonnen in een kleerenmagazijn, boven het tooneel. Het aantal dooden zal niet ver beneden de 200 zijn, indien dit cijfer zelfs niet overtroffen wordt. Voortdurend haalt men nog lijken op en worden nog steeds menschelijke over blijfsels gevonden. Bijna geen enkele familie is in Exeter, of hij heeft een doode te betreurende gebeele stad is in rouw. De zaal van den schouwburg was gebouwd om 800 personen te bevattenhet vierde der toeschouwers vond dus den dood in de vlammen en de ramp te Exeter is bijgevolg verschrikkelijker dan die van de Opéra Comique. Op de bovenste gaanderij waren ongeveer 200 toeschouwersvan 50 slechts is vastgesteld, dat zij de straat konden bereiken. En dan nog zijn die geredden meerendeels erg gewondVan de gewonden in het gasthuis, zijn er reed.s 6 overleden. Het aantal weezen, door die ramp zonder steun ge bleven, is zeer groot. Ook zal de liefdadigheid hier een ruim veld van werkzaamheden vinden. Het geheele personeel van den schouwburg heeft zich kunnen redden, behalve twee ondergeschikte bedienden, welke vermist worden. De begrafenis der slachtoffers rnoet dadelijk plaats hebben. De ontbinding der lijken is begonnen en uit het puin stijgt reeds een onverdraaglijke stank op. Al de tooneelbestuurders van Londen hebben brieven geschreven aan de dagbladen, waarin zij verklaren dat zulk een ramp in de hoofdstad onmogelijk is. De koningin heeft een telegram van deelneming naar Exeter gestuurd. Talrijke blijken van moed werden door verschillende personen tijdens de ramp gegeven. Telkenmale als een hunner met een slachtoffer, aan de vlammen onttrokken, buiten kwam, werd hij dooi de menigte warm toegejuicht. Een dak is ingestort op het oogenblik dat eenige moedige mannen eene vrouw ter hulp snelden, die zij midden in de vlammen aan een venster ontwaarden. Twee der redders werden onder de puin gedood. De schouwburg was een paar jaren geleden gebouwd, en om zijn modernen stijl en de schoonheid der uitvoering, werd bij als een der schoonste schouwburgen van Engeland geroemd. De vroegere schouwburg was ingelijks geheel door brand vernield geworden en de nieuwe werd gebouwd «vol komen vrij van brandgevaar," JEngfelan cl. Te Sheffield, op het jaarfeest der messensmeden, hield de minister van oorlog Stanhope een rede. Hij verklaarde, dat thans alle wapenen aan een grondig onderzoek onderworpen waren. Hij hield zich overtuigd dat de Engelsche firma's, aan wie thans contractueel de levering is opgedragen, betere wapens zullen leveren, dan die tot dusver door Duitsche fabrieken werden geleverd. Daarop liet spr. zich uit over de Iersche politiek der regeering, verklarende, dat het Kabinet het bewijs zal leveren, dat het de hulpmiddelen om in Ierland het gezag der wet te herstellen, niet heeft uitgeput. Naar aaleiding van lord Carnarvons onlangs gehouden rede over de van verdediging ontbloote Britsche kolenstations, verklaarde de heer Stanhope, dat de versterkingen van Singapore en Hongkong nog in den loop van dit jaar voltooid zullen worden en de wetgevende machten van Mauritius en Ceylon eerst onlangs de vereischte. bijdragen hebben toegestaan. De versteiking van de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop), wellicht de gewichtigste van alle stations, zal over eenige maanden begonnen worden. Spanje. Generaal Cavero, een der Carlistische aanvoerders in den laatsten oorlog, verklaarde dat zijne partij op het oogenblik niet aan een opstand denkt. De partg is echter zoo goed ingericht dat, op het eerste teeken van den president, 90 bataillons de wapenen zouden opnemen. De generaal denkt niet, dat er dezen winter eene vergadering der Carlistische hoofden zal plaats hebben. De berichten der Madridsche pers, als zouden de Baskische provinciën don Carlos verlaten hebben, berusten op geenen grond. Wel is waar ontving daar de koningin een warm onthaaldoch dat was om haren moed, daar zij zich, zonder eskorte, te midden van eene vijandige bevolking had durven begeven. De Carlisten, zeide de generaal ten slotte, zullen evengoed tegen de bestaande monaichie als tegen de republiek in opstand komen, indien er hoop is, dat dit nieuwe bloedbad hen zal leiden tot den zegenpraal hunner zaak. Duitschland. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung acht het noodig de Duitsche regeering te verdedigen tegen het verwijt, dat zij met Frankrijk wedijvert in kuiperij om de gunst van Rusland te winnen. Het officieuse orgaan betoogt, dat Duitschlands houding volkomen zelfstandig is; dat het op den bodern der traktaten blijft staan, en dat de Coburger, welke die traktaten heeft geschonden, de gevolgen van zijne aanmatiging moet dragen. In het optreden van prins Ferdinand beweert de Norddeutsche niets dan eene Orleanistische

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2