Z1ËRIKZËIME COURANT. voor het arrondis- scment Zierikzee. >y 1887. No. 70. Zaterdag 10 September. 90ste jaargang. s. jtm NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD DE KERMIS. Binnenland. ■seven tie ntiën oraf verd. publici- daarin ats van Neder- g is dit )ben wij wen sc lit I waarin 'a order cent 'nelpers- alsmede M t. 73=/8 88% 98'=/,. AS'5/,. 57'/. 101'/,. 85'/,. 10(1=/, 92'/,. 83=/,. 133 04"/,. 04'=/,. 66'/,. 65=/,. 93'/, 67'=/,. 33 115'/. 56=/, 91% 96 99 61'/,. t 1,05 - 2,48'/. 5, - 4,00 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJD AG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s pe r d ri e maanden f 'IFranco per post Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKES/MAN. Zoo ongemerkt zitten we wederom in de kermis dagen, dagen van geluk en genoegen voor de jeugd, dagen van uitspanning voor iedereen voor wie de eigenaardige drukte die zij medebrengen geen aanstoot geeft; en mochten er soms zijn, die zich geërgerd gevoelen door de wanklank die sommige straatorgels ons te hooren geven, zoo iemand doet wijs daarin maar stil te berusten en zijne gedachten alleen te bepalen bij het goede dat de kermis ons toch ook te genieten geeft. Immers den liefhebbers van het tooneel wordt met die dagen eene gunstige gelegenheid aangeboden in den Schouwburg van den. heer Van üier even zoovele avonden van waar kunstgenot te smaken. Het gezelschap van den heer Van Lier gaf gister avond zijne eerste voorstelling met het bekende en beroemde stuk van R. Faassen, getiteld »Zwarte Griet", in welk stuk de hoofdrol op zoo uitstekende wijze werd vervuld door mevr. Ellenberger, daarin op waardige wijze ter zijde gestaan door den heer Putbarst in de rol van Jozef, de zoon van Zwarte Griet, en de heeren Veltman en Hesselink, de eerste in de rol van Noorman en de tweede in die van pastoor, terwijl verder de rol van Anna, dochter van Noorman, op eveneens natuurlijke wijze werd vertolkt door mej. Grader; ook de andere leden van het gezelschap werkten mede om het stuk tot zijn volle recht te doen komen. Jammer genoeg, zoowel om het ver dienstelijk spel, als om het stuk, was de tent, ouder gewoonte, slechts tamelijk bezet. We hopen van harte, dit heden en morgenavond beter moge zijn, en het tooneel minnend publiek toch eindelijk eens van hare gewoonte afwijkt om vóór Maandag van den schouwburg geen gebruik te maken. Onder de verdere vermakelijkheden van de kermis treffen we nog aan op Het Haven plein, het Theatre des Nouveautés, onder directie van de heeren C. Spriet oon, hetwelk heden middag met eene kirxler-feestvoorstelling, de reeks barer voorstel lingen heeft geopend. Heden avond heeft de eerste groote avondvoorstelling plaats we twijfelen geen oogen- blik of de tent van den heer Spriet zal gedurende de kermis een groot getal bezoekers bevatten, daar voor zooverre wij vernamen de kindervoorstelling van heden middag zeer goed heeft voldaan. In ons volgend nummer komen we nader op dit gezelschap terug. Nog treffen we bij het Havenplein aan het groot JVedferlandsch Alcazar onder directie van Iff. Mart, die met een groot gezelschap gymnasten, springers, acrobaten, koorddansset s en danseressen alhier is gearriveerdwat we ook van dit gezelschap hebben vernomen, geeft ons alle reden te verwachten dat ook de heer Hart zijn deel van de kermisbezoekers wel zal hebben. Ook hierop komen we nader terug. Morgenmiddag beginnen de vermakelijkheden in het „Huis van Nassau", alwaar het gunstig bekende gezelschap onder directie van den heer Soesman ge durende de kermisdagen werkzaam is. We wenschen ook den heer Franken een druk bezoek toe en hopen dat velen gebruik zullen maken van de aldaar aan geboden gelegenheid, om voor eene matige éntrée wezenlijk iets goeds te hooren. In de Concertzaal bij den heer Van Meteren zal van af Zondag a.s. de heer Frits van Haarlem en Co. uit Amsterdam werkzaam zijn met een flink gezelschap artisten, op welke voorstellingen wij ook nader zullen terngkomen. ZIERIKZEE, 9 September 188 7. Uit Middelburg wordt aan liet Rotterdamsch Nieuws blad geschreven: Het garnizoen alhier is bijna weder geheel hersteld en zullen na een viertal dagen rust de gewone oefeningen worden hervat. Het schynt dat men er niet goed kan achterkomen aan welke ziekte die zoogenaamde inge voerde koe lijdende was, want bij een ernstig onderzoek is toch gebleken, dat het vleesch de oorzaak dezer ziekte moet geweest zijn. Hoe het zij, het blijft een ontegensprekelijke waar heid, dat de meeste officieren, die met het keuren van vee belast zijn, er weinig of geen kennis van hebben waarom toch kan na zoo een verschrikkelijk voorbeeld de regeering in de hoofdplaatsen der garnizoenen geen eigen slachterij oprichten, zooals reeds in Maastricht en Den Bosch plaats vindt Laat die geschiedenis het rijk nu eens wat meer geld kosten, men is dan toch verzekerd dat het vleesch (goed is, en dergelijke gevallen als nu zich onmogelijk meer kunnen herhalen. Want men zou de beesten door een rijksveearts kunnen laten keuren alvorens die te koopen. Stel nu eens dat Bergen-op-Zoom, waar 3 batalj. infanterie, cavalerie en artillerie, gezamenlijk garnizoen houden, een eigen slachterij had; dan was het toch, dunkt mij, een kleine moeite, orn door middel van het spoor voor de garnizoenen Middelburg en Vlissingen versch geslacht vleesch voor twee dagen over te zenden, of, indien deze verzending in den zomer bezwaren zou opleveren,, wat zou er dan tegen zijn, om naar een der twee plaatsen gekeurd levend vee te zenden? Mij dunkt dat zou geen bezwaar opleveren, evenmin voov andere groote garnizoenendie wy in ons Jand tellen. Zoolang het vleesch door de slagers beneden 50 cent de kilogram wordt aangenomen, waarvoor wij 90 cent of 1,00 betalen, zoolang loopt men gevaar, dat hoe schoon de contracten ook gemaakt zijn, hiervan zal worden afgeweken. Professor A. Pierson en de andere hooggeleerde, zeergeleerde en geleerde heeren, die het gratie-adres voor Domela Nieuwenhuis teekenden, schitterden bij diens feestelijke ontvangst in Den Haag en in Amsterdam allen door hun afwezigheid. Het doorgroeien der late aardappelen, dat voor eenigen tijd op Zuid-Beveland mislukking van den oogst deed vreezen, blijkt gelukkig niet verder voort te gaan. Integendeel, de regen heeft nog zeer gunstig op dit gewas gewerkt. Reeds is men begonnen met het rooien en bet beschot zoowel als de grootte van den knol vallen nog al mee. De prijs der vroege aardappelen is thans f 2,50 a 2,80. De kantonrechter te Groningen heeft onlangs de vraag te beslissen gehad, of leverantiën, aan een minderjarige gedaan, door den vader moeten worden betaald, op grond van den wettelijken plicht des vaders om zijne kinderen te onderhouden. Een kleermaker te Hildeshem had aan den minderjarigen zoon van een koopman te Groningen gedurende twee jaren kleederen geleverd en daaraan verstellingen verricht, maar kon het bedrag van ruim 300 mark niet van den vader betaald krijgen. Hij stelde daarom eene vordering in op bovengemelden grond, maar werd beantwoord met de exceptie van minderjai'igheid, daar de vader de uitgave te hoog vond. De eisclier bood toen aan te bewijzen, dat de kleedingstukken noodzakelijk waren voor den zoon. De kantonrechter liet den eischer tot dit bewijs niet toe. Hij overwoog, dat de wet wel den vader verplicht zijne minderjarige kinderen op te voeden en te onderhouden, maar dat die bepaling enkel de verhouding regelt tusschen ouders en kinderen, en daaruit niet een derde, die den minderjarige eenige levering doet, het recht kan ontleenen, van den vader betaling te vragen. Evenmin kan een leverancier, die op bestelling aan een minderjarige goedei'en levei't, en daarmede zijn eigen zaken behartigt, dat doende geacht worden vrijwillig het belang van den vader waar te nemen, en mag daarom niet als zoodanig eene vor dering instellen. De Arnh. Ct. maakte de vorige week melding van plannen, die ten aanzien eener vermindering van ge rechtshoven in overweging waren. Van andere zijde deelt men aan het blad mede, dat er nog geen keus is gedaan, van welke hoven de opheffing zou worden voorgesteld. De Prov. Gr on. Ct. vestigt de aandacht op het rapport der enquête-commissie, de verkiezing van mr. Kerdijk tot lid van de Tweede Kamer en de beslissing van de juristen-vereeniging ten gunste van de dwangverzekering der werklieden, als zoovele ken- teekenen, die wijzen op de sympathie der openbare meening voor de inmenging van het staatsgezag in de oplossing der sociale kwestiën. De Kamer der honderd zal ongetwijfeld van die meening de afspiege ling zijn en zich er naar gedragen. Eene andere vraag is of over de kentering, die in de politieke opinie valt op te merken, over den wind die er waait over het land, de vreugde groot moet zijn. Opmerkelijk is het, hoe in 1848 alles werd verwacht van de vrijheid in de maatschappelijke ver houdingen, hoe thans telkens meerderen en bekwameren heulen met uitgebreide staatshulp. De beweging gaat snel. En als men geen Achilles is, heeft men eenige moeite mede te komen. Waarom zouden wij verzwijgen, dat wij minder dan vele anderen verwachten van de richting die voor de deur staat? Dat wij zelfs vreezen, dat zij illusies wekt, welker vervulling onmogelijk is, zoodat ontnuchtering en teleurstelling het uitvloeisel kunnen zijn? Maar hoe dit zij: de natie schijnt de proef te willen nemen op dit gebied en daarom zal zij goed doen de mannen aan het werk te zetten, die zich hebben gemaakt tot de apostelen der maatregelen, waarin door telkens nieuwe lagen vertrouwen wordt gesteld. Naar het Hbl. verneemt, is bij de bespreking, welke op den 6en dezer ten bureele van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten tusschen dit college en ver tegenwoordigers der verschillende spoorweg-maatschap pijen plaats had tot regeling van den aanstaanden winterdienst, door de Hollandsche spoorwegmaatschappij aangedrongen op het tot stand brengen eener aansluiting, welke tengevolge zou hebben, dat de trein van Ara sterdam naar Vlissingen over Utrecht, welke de avondpost voor Engeland vervoert en thans te 5 uur 55 nam. van het Rijn-spoorwegstation te Amsterdam vertrekt, in het vervolg vroeger zou moeten vertrekken. Onder den titel: «Het raadsel van de uitvinding der boekdrukkunst" komt in het laatste nommer van den Spectator een zeer belangrijk artikel voor van de hand van dr. M. F. A. G. Campbell, waarin de gronden worden nagegaan, die den heer Hessels er toe brachten, de aanspraken van Haarlem op de eer der uitvinding vooralsnog te laten gelden. Hij blijft echter van meening, dat die gronden meer spitsvondig zijn dan dat zij het vraagstuk tot eene nadere oplossing brengen, maar en dit is wederom een nieuw gezichtspunt is niet ongeneigd om hier aan iets zeer bijzonders, namelijk aan eene gelijk tijdige of eene na-uitvinding (co- of post inventio) te Mosseg;

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1