eeniging den noodigen aandrang bij het gemeentebestuur uit te oefenen ter afdoening dezer zaak. 3. Voorstel om aan de bevoegde autoriteit een ver zoek te richten, om door middel van een seinlicht de scheepvaart kennis te geven, als er met de sluis in het Hietdiep bij Zoutkamp wordt gespuid. Er werd nu te kennen gegeven, dat er in de zaak misschien zou kunnen worden voorzien door voldoende toepassing van liet algemeen politie-reglement op de rijkskanalen, zoodat men zich dienaangaande zou kunnen wenden tot den daaibij betrokken ingenieur. De vergadering machtigde het bestuur, dienaangaande te handelen. 4. Voorstel om aan den minister kennis te geven, dat de vereeniging het wenschelijk acht, dat er voor schriften worden gegeven betrelfende het laveeren van vaartuigen met buskruit geladen, in drukke vaarwaters. Na eenige korte toelichting aangenomen. 5. Voorstel om zich tot de betrokken autoriteit te wenden om wegruiming van de paalgording te Muiden. Aangenomen. 6. Voorstel om de pogingen te ondersteunen, die worden aangewend om te Tiel eene haven te verkrijgen. De vergadering verklaarde het wenschelijk te achten, dat het bestuur der vereeniging zich ter ondersteuning wende tot den minister. Voorts werd besloten een commissie uit het bestuur andermaal naar den minister van waterstaat af te vaardigen, om te bepleiten de verbetering van het Hellegat, zijnde een gedeelte van den waterweg van Brouwershaven naar Dordrecht. De heeren J. van der Schuyt en J. J. B. J. Bouvy, die als leden van het bestuur aan de beurt van af treding waren, zijn als zoodanig herkozen. Het Vad. gelooft niet, dat het bericht van 't vertrek van den heer Sassen eerlang naar Indië juist is, al is het waar, dat er plannen bestaan voor eene Indische postspaarbank, Sedert eenigen tijd komen in verschillende Neder- landsche dagbladen advertentiën voor, waarin voor Londen kantoorbedienden gevraagd worden voor licht werk, op een aanvankelijk salaris van 200 francs per maand, dat later voor verbetering vatbaar is. Degeen, die aangenomen wordt, moet echter het tiendubbele van het bedrag als garantie storten. Wie zich voor teleurstellingen wil vrijwaren, zal wèl doen op zijn hoede te zijn. Soliede firma's eischen gewoonlijk niet, dat een nieuw employé eene som gelds stort. Wanneer het in enkele gevallen eene betrekking van groot vertrouwen geldt, dan mag misschien ver- eischt worden, dat hij op eene of andere wijze cautie stelt, maar van geld storten is geen sprake. Men late zich niet door al te fraaie aanbiedingen misleiden. N.v.d.D. Het orgaan van het kamerlid Haffmans, het Venloosch Weekblad, verzoekt zijne ezers het volgende wel te willen onthouden: »Deze grondwetsherziening zal niet alleen een vloek voor Nederland blijken, maar ook meer bepaald voor de anti-liberale partijen. Hunne kracht wordt te gelijk met hunne eensgezindheid gebroken. Eene merkelijke verkoeling tusschen katholieken en anti-revolutionairen bestaat nu reeds. En wat zal het zijn, wanneer de beruchte zinsnede: »De wet regelt den verplichten krijgsdienst" door toedoen der anti-revolutionairen in de grondwet zal prijken? «Verre de meeste katholieken in Nederland zijn anti-militaristen en protectionisten. Wanneer nu de anti-revolutionairen militaristen en vrijhandelaars blijken, dan zal de algemeene bond van r. k. kies verenigingen moeite hebben, de katholieke kiezers voor anti-revolutionaire caadidaten te doen stemmen." De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft door den hoofddirecteur der posterijen doen uitmaken, dat gedrukte enveloppen, voorzien van postzegels, als drukwerk mogen verzonden worden. Het is verboden, geldswaardige papieren als drukwerk te verzenden, doch enveloppen met postzegels maken daarop eene uitzondering. Kunst, Wetenschap en Letteren. Bij den internationalen zangwedstrijd te Luik hebben de volgende Nederlandsche vereenigingen prijzen behaald. De vereenigde zangers, Amsterdam, 3e prijs; Man nenkoor, Caecilia, Amsterdam, 2e prijs; Mannen-zang- vereeniging, Vaals, 'le prijs; Roermonds mannenkoor, Roermond, 2e prijs; Eindhovens mannenkoor, 3e prijs; Haarlems Zanggenot, Haarlem, 4e prijs; Kunst na arbeid, Amsterdam, 5e prijs; Liedertafel Oefening baart Kunst, Amsterdam, eervolle vermelding. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Petersdof in het Reuzengebergte is een treurig ongeluk voorgevallen. Op een handkar werden drie bijenkorven vervoerd, waarvan er een door de on handigheid van de persoon die den wagen duwde, viel, juist op het oogenblik loen er een vrachtkar met vier paarden hespannen, voorbij kwam. Door den val brak de bijenkorf en de bijen, door het vervoer reeds onrustig geworden, ontsnapten uit hunne ge vangenis en overvielen in dichte zwermen den koetsier en zijne paarden. Een onbeschrijfelijke verwarring volgde nu; de paarden, dol van de pijn, gingen op hol, trokken hunne strengen stuk en wentelden zich op den grond, de koetsier gilde het uit van pijn. Van alle kanten kwamen er nu spoedig lieden met water, maar al het gieten baatte niets. In een zeer be- treurenswaardigen toestand werden ten slotte de koetsier en de paarden weggebracht. De koetsier is zwaar ziek, maar men hoopt hem te redden. Van de paarden is er één, een prachtig, sterk dier, reeds gestorven en de anderen zullen, wanneer ze in leven blijven, niet meer zooveel waard zijn. Naar men verneemt, zal het muisje nog een staartje hebben, daar de eigenaar van de paarden tegen dien van de bijenkorven een proces is begonnen. In eene woning in de Hoedemakersstraat te Am sterdam is Vrijdagavond een kind in een regenput gevallen en daarin verdronken. De ouders waren even uitgegaan om wat speelgoed voor den kleine te koopen, die den volgenden dag vijf jaar worden zou. Vrijdag namiddag geraakte een 7-jarig meisje uit Hees, dat op weg was naar de school te Nijmegen, al spelende onder een hespannen kar, waarvan een wiel haar over borst en hoofd ging, tengevolge waarvan het kind op de plaats dood bleef. De Rotterdamsche dame, wier kleederen eenigen tyd geleden bij het groote nationale gedenkteeken te Nieder- wald in brand geraakten door een onvoorzichtig wegge worpen sigaar, is Dinsdag aan de gevolgen daarvan overleden. De Köln. Ztg. noemt haar mevrouw Van Piitten. Engelsche bladen deelen het volgende, bijna onge- loofelijk klinkende geval mede. Kort geleden macheerde een regiment infanterie van Shornclilfe door een bosch naar een afgelegen oefeningsterrein. De soldaten zagen een ouden man onder een hoorn liggen, maar sloegen verder geen acht op hem. Tien dagen later macheerde het regiment denzelfden weg en vond den grijsaard nog steeds in het bosch liggen. Deze keer trokken de soldaten zich zijner aan en werd de man, die zwaar ziek was, naar het naastbijzijnde dorp gebracht. Hij was 60 jaren oud en had eerst kort geleden Canada verlaten om weer naar zijn vaderland terug te keeren. Toen hij al zijn geld" had uitgegeven, ging hij het bosch in met het plan om door den hongerdood een einde aan zijn leven te maken. Tijdens zijn verblijf in het bosch viel de regen in stj-oomen neder, maar de oude man bleef rustig liggen. Zesentwintig dagen lag hij zoo en gedurende dien tijd had hij niet het minste voedsel tot zich genomen. De doctoren twijfelen aan zijn behcud. Toch is het nog een wonder te noemen, dat zulk een bejaard man bijna een maand zonder eenig voedsel heeft geleefd. Vrijdag avond omstreeks half 8 ure is te 's Graven- hage een man van den toren der in aanbouw zijnde kerk aan de Limburg van Stirurnstraat gevallen en in een put met water terecht gekomen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd en is daar reeds overleden. In de Noordstraat te Scheveningen werd Zaterdag namiddag een jongen van vijf jaren in beschonken toestand gevonden; hij en twee andere knapen van denzelfden leeftijd hadden een fleschje met jenever gevonden en daarvan gedronken. Toen dr. de Niet bij den jongen kwam, was er weinig of geen polsslag meer; door de geneeskundige behandeling, die later ten huize van den dokter is voortgezet, keerde het leven weder langzaam terug. Buitenland. iilo geland. De uitzettingen van pachters duren te Herbertstown voort. De aankomst der politie werd vertraagd, doordien men overal barricades had opgeworpen, bruggen weggenomen, grachten gegraven, enz. Toen de ge wapende macht eindelijk verscheen voor de hoeve van vrouw Margaret Moloney, bevond zich daar eene groote menigte, waaronder de parlementsleden Condon en Sheehy, priester Ryan en talrijke personen uit Engeland. Vrouw Moloney is 70 jaren en ligt sedert langen tijd ziek te bed. Toen de zoon der pachteres wier voorouders reeds voor 200 jaar de hoeve bewoonden weigerde te openen, werd een der muren nedergeslagen en zoo drong de politie binnen. De oude vrouw werd in haar bed uit het huis gehaald; onder een slagregen moest zij naar een naburig huis gebracht worden. Zelfs de aanwezige Engelschen waren verontwaardigd over zulke handelwijze. Daarna begaf majoor Plunkett zich naar de hoeve van James Baggot. De menigte kwam hier in botsing met de politie; er werd met slcenen geworpen, en de politie deed eene charge, waarin eenige personen werden gewond. De laatste uitzetting was die der weduwe llogan, waar men insgelijks eene muur moest doorbreken om binnen te dringen. De vrouw en hare vijf jonge kinderen werden vervolgens op straat gezet. Hier ontstond weêr eene botsing tusschen de politie en de menigte. Juist op dit oogenblik kwam de heer O'Brien, het bekende Iersche Parlementslid. Hij trad op den officier toe en eischte de uitzettingen bij te wonen. De majoor wendde zich tot zijne manschappen en op het volk wijzende, dat achter O'Brien stond, zeide hijjaagt dat volk wegDe politie voerde dit bevel uit, waarop O'Brien den officier toeriep: Uw gedrag is schandelijk, mijnheer! Oogenblikkelijk nam hij een officier, die zich tusschen de menigte bevond, tot getuige, dat het volk niet eens den mond had ge opend en dat zóó de Engelschen te werk gingen. Na het vertrek der Engelschen had er eene meeting plaats, waarin O'Brien, Condon en anderen het woord voerden. Naar aanleiding der benoeming van den heer Cham berlain tot voorzitter van de Commissie, die naar de Vereenigde Staten zal gaan om over de quaestie der visscherijen te onderhandelen, laat de Pall Mall Gaz. zich aldus uit: »Dus heeft de lieer Chamberlain zich wederom1' bedacht! Hij gaat in 't geheel niet naar Ierland, maar naar Noord-Amerika. Onvriendelijke critici zullen mogelijk in de verzoeking komen om zich vroolijk te maken over de wijze, waarop de heer Chamberlain altijd spreekt over zijn gaan naar Ierland, zonder dat er op stuk van zaken ooit iets van komt. Maar wij hebben te veel arbeid voor hem, om dat te doen. De houding van den heer Chamberlain tegenover den pelgrimstocht naar Ieiland is gelijk die van zoovele christenen tegenover hun pelgrimstocht naar de andere wereld. Zij verzekeren altijd, dat zij den dag daarvan met vreugde tegemoet zien, maar als het er toe komt, tonnen zij gewoonlijk weinig Just om te gaan. Mogelijk hebben zij gelijk, en mr. Chamberlain ook. Men is immers niet altijd zeker van de wijze, waarop men zal worden ontvangen." Duitschland. Bisschop dr. Korum heeft, toen hij te Trier vertoefde, 30 Elzassers bij zich ontvangen. Dr. Korum was vroeger als aartspriester in den Elzas werkzaam. Hij voeide ook de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk aan; hij vermaande zijn landslieden om zich te plaatsen op het standpunt van de door God gewilde orde der dingen. Het gezag, hetwelk door God tot, de heei schappij was geroepen, heeft van de Voorzienigheid ook de gave ontvangen, om het bestuur over de nieuwe onder danen op de meest doeltreffende wijze te voeren. Uit Petersburg wordt aan de Köln. Ztg. geschreven, dat de heer Von Giers schertsend zou hebben gezegd, dat de heer Bksmarck in de Bulgaarsche quaestie zóó geheel zich op het Russische standpunt had geplaatst, dat men bijna kon vragen, of hij een Duitsch, dan wel een Russisch minister was. Inderdaad schijnen de czaar en de heer Von Giers bevreesd, zich daarvoor dankbaar te toonen, omdat de gansche Russische maatschappij, voor zoover zij zich om de politiek be kommert, de vriendschappelijke houding van de Duitsche regeering met het grootste wantrouwen opvat. Tot nu toe althans is niet de geringste verandering merk baar in de openbare meening van Rusland ten opzichte van Duitschland, De haat tegen den westelijken nabuur blijft onveranderd. In elk geval is men van oordeel, dat Duitschland, indien het werkelijk wil toonen een vriend van Rusland te zijn, nu het A heeft gezegd, niet slechts B moet zeggen, maar het gansche alphabet, tot de Z toe moet afbidden. Zoodia Duitschland zou weigeren, in de Bulgaarsche quaestie verder met Rusland samen te gaan, zou men liet met verdubbelde woede van verraad beschuldigende dankbaarheid van den czaar en van den heer Von Giers zou spoedig vervlogen zijn, en zich niet meer plaatsen tusschen de regeering en het volk, gelijk zij het thans onder den schijn eener goede verstandhouding doet. F rank i* ij k. Op den tienden verjaardag van den sterfdag van Thiers, is in beperkten kring op het kerkhof Père-Lachaise een monument op het graf van den grooten staatsman onthuld dat mejuffrouw Dosne aldaar heeft doen op richten. De Figaro en zij, die zich schuldig gemaakt hebben aan de openbaarmaking van het mobilisatie-plan, zullen vervolgd worden. Artikel 3 der wet op de spionneering, dat in deze zaak van toepassing wordt geacht, luidt: de straffen zijn 1 tot 5 jaren gevangenisstraf en 500 tot 5000 francs boete. Uit vrees van bespionneevd te worden, worden dooi de militaire autoriteit een tiental personen in het oog gehouden, die uit Parijs gekomen zijn en zich hebben laten inschrijven als komende van Luchon, Biarritz en andere Pyreneesche stations.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2