ZIERIKZEiïSCME (MHAVI. voor het arrondis- seraent Zierikzee. 1887. No. 69. Woensdag 7 September. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f dFranco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent, PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. IJ u w e l ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukkende redactie betreffende, gelieve men niterljk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKEXMA1V. ZIERIKZEE, 6 September 1 8 8 7. In de heden namiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad zijn de herkozen raadsleden, de H.H. Moolenburgh, Mulock Houwer, Zuurdeeg. Schnei ders van Greijffenswerth en Fokker beëedigd en ge ïnstalleerd. Tot wethouder werd herkozen de heer H. G. Mulock Houwer. Overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. werd afwijzend beschikt op het verzoek van den heer J. Lopse Hocke te Brouwershaven, om zijne weegbrug op de Nieuwe Haven te mogen verplaatsen naar het terrein ten westen der houtloods op den Visschersdijk. Aan de heeren D. Q. Mulock Houwer en C. H. Hummelinck werd voorloopige concessie verleend voor het aanleggen en exploiteeren eener drinkwaterleiding in deze gemeente, onder voorwaarde dat zij binnen een jaar na heden eene aanvraag om eene definitieve concessie aan het gemeentebestuur moeten indienen, voorzien van de gegevens, die noodig zijn ter be oordeeling der zaak en om te doen blijken, dat zij in staat zijn het werk naar eisch uit te voeren, terwijl hun verder zal worden te kennen gegeven, dat thans geenerlei uitspraak zal worden gedaan omtrent, het al of niet toekennen van financiëelen steun door de gemeente en dat de gemeente zich de bevoegdheid voorbehoudt, na afloop van den termijn, waarvoor de definitieve concessie zal worden verleend, desverkiezende zelve de exploitatie over te nemen, onder nader overeen te komen voorwaarden. Gaarne maken wij melding van de Tentoonstelling van Zaaigranen, welke op Donderdag 8 Sept. a.s. in het «Huis van Nassau" alhier van wege de Centrale Tentoonstellings-Vereeniging «Landbouwbelang" zal worden gehouden. We ontvingen een exemplaar der Catalogus van die Tentoonstelling en zagen daaruit met genoegen, dat deze Tentoonstelling even belangrijk belooft te zijn als de vorige, daar toch in "t geheel zijn aangegeven 85 nummers, voor 't roeerendeel be staande uit Tarwe, Rogge en Gerst. De Zeeuwsche Spoorboot geeft uitmuntende gelegenheid voor de land bouwers buiten Schouwen en Duiveland, om deze Tentoonstelling te bezoeken, en wij hopen dat zij daarvan een ruim gebruik zullen maken. De stoom heeft een groote omwenteling gebracht in bijna alle industrieën, doordat het met behulp van deze kracht mogelijk werd een groote hoeveelheid arbeidsvermogen op één punt te richten en daardoor machines in beweging te brengen, waaraan vroeger niet gedacht kon worden, terwijl aan andere machines een snelheid wordt medegedeeld, die voorheen onbe reikbaar was. In cijfers geven de drukpersen dit verschil aan. Een goed drukker van de handpers leverde 100 ex. per uur af, mt?t een snelpers zijn 800 a 1200 ex. te leveren, ja, courantenpersen brengen het tot 4000 ex. per uur, terwijl de zoogenaamde rotatiepersen nu 20,000 en meer ex. per uur leveren. Wat nu? Wat nu? vraagt het Sociaal Weekblad naar aan leiding van de gratie aan Domeia Nieuwenliuis verleend. Zal hij op dezelfde wijze als vroeger, thans nog bovendien geprikkeld door persoonlijken wrok, voortgaan zijn talenten te misbruiken voor het prediken van den klassenhaat, voor het werken op de lage hartstochten der menschen, voor het verkondigen van het evange.ie van het geweld? Of zal hij blijken gelouterd uit den kerker te zijn teruggekeerd? voortaan getrouw aan hetgeen hij eenmaal zelf schreef: »Wij hebben één godsdienst, dat is de liefde; één streven, dat namelijk om de edelste beschaving der menschen en het hoogste geluk te verspreiden." Reeds meer dan eens hebben wij beleden, dat onze grootste grief tegen de sociaal-democratie niet betreft haar maatschappelijke en staatkundige denkbeelden (hoezeer wij deze ook wraken), maar de middelen, waarmede zij streeft naar de verwezenlijking van haar doel. Mocht de man, die in Nederland haar leider is, gedurende de maanden, in eenzaamheid door hem ge sleten, inderdaad tot het besef zijn gekomen, dat hij ten aanzien van die middelen tot nu toe was op den verkeerden weg. Het Hbl. zegt over de vrijlating van Dornela Nieuwenhuis: «Wij hebben reeds vroeger betoogd, dat de verleening van gratie in dit geval geenszins de beteekenis mag hebben, die in sommige adressen eraan is gegeven, alsof zij noodig ware omdat een onrechtmatige of bovenmatige straf was opgelegd. De rechterlijke gewijsden, in drie instanties uitgesproken, geven voor deze opvatting geen aanleiding. Veeleer zal het koninklijk besluit zijn grond vinden in de overweging, dat het gedrag des veroordeelden tijdens zijn opsluiting voor de inwilliging der verzoeken om kwijtschelding van verderen straftijd pleitte, en dat ook de aard van het misdrijf' én een wijs staatkundig beleid een gunstige beschikking in dit jaargetijde wenschelijk maakte." De Haagsche socialisten hebben Vrijdagavond de terugkomst van hun leider F. Domela Nieuwenhuis uit de gevangenis gevierd met eene feestelijke bijeenkomst in Walhalla. Nadat deze om half elf het gebouw in een rijtuig had verlaten, wilden de feestgenooten hem eene ovatie brengen in zijne woning in de Mallakkastraat. In de Laan van Meerdervoort ontmoette de politie den stoet, ongeveer 500 personen sterk, en verbood de hoofdcommissaris het zingen, doch de politiemacht alleen kon de menigte niet tegenhouden, die dringende voortging. Een vroeger gerequireerd doch eerst op nader opontbod verschenen piket huzaren dreef met de politie de menigte, die inmiddels voor de woning van Nieuwenhuis eene ovatie had gebracht, bij haren terugkeer bij de Elandstraat, uiteen en zette daarna de Westerbaanstraat en omliggende straten af. Te 12 ure werd het Walhalla-gebouw op last van den hoofdcommissaris ontruimd en de menigte verspreid, waarna de cavalerie inrukte. De politie was bezadigd opgetreden, ofschoon uit een poortje in de Wester baanstraat een steen was geworpen en een persoon getracht had een huzarenpaard met een mes te ver wonden, wat door een sabelslag werd belet. Na het inrukken van de cavalerie en het hoofd der politie poogde op de Veerkade een troep eenen arrestant te ontzetten, door een regen van steenen op de politie agenten te werpen. De hoofdagent Biegel kreeg eene bloedende hoofdwonde. Op een alarmsein chargeerde de politie met stok en sabel en behield den arrestant. Bij deze gelegenheid werden nog twee personen ge arresteerd. De meeste steen werpers zijn bekend. Bij strooibiljet is te Amsteidam bekend gemaakt dat Zondagmiddag te twaalf uur in het Volkspark »eene groote feestviering zal worden gehouden ter viering van den terugkeer van den heer Domela Nieuwenhuis." De zoo betreurenswaardige gebeurtenissen, dezer dagen te Ostende voorgevallen, hebben opnieuw veler aandacht gevestigd op de haringvisscherij in het algemeen en op die aan onze Nederlandsche kust in het bijzonder. Het zal intusschen wellicht aan slechts enkelen bekend zijn, dat in Engeland en Schotland de haring niet alleen gekaakt of gezouten, maar ook versch in den handel wordt gebracht en als zoodanig aldaar een zeer geliefkoosd gerecht vormt, dat in smakelijkheid en voedingswaarde de meeste andere vischsoorten verre overtreft. Meermalen rees bij ons de vraag of het niet mogelijk zou zijn, ook hier te lande de aan onze kust gevangen haring voor een deel versch ter markt te brengen. Hierdoor zou voor onzen reeds zoo belangrijken binnen- landschen vischhandel een nieuw uitgebreid arbeidsveld worden geopend, dat niet alleen aan dien handel, maar in de eerste plaats aan onze in de laatste jaren zoo gedrukte haringvisscherij zou ten goede komen. Het lijdt toch voor ons geen twijfel of de versche haring zal voor onze landgenooten (en ook voor onze Duitsche naburen) spoedig een even geliefd en gezocht vischgerecht zijn, als hij dit thans voor de bevolking van Engeland en Schotland is. Deskundigen, die wij over dit denkbeeld raadpleegden, spraken echter de vrees uit, dat de stormen, die onze kust zoo dikwerf teisteren, zullen beletten de inrich tingen in zee te maken en in stand te houden, die ter verwezenlijking van ons denkbeeld onmisbaar zijn, terwijl in Schotland die inrichtingen door de natuur zelf zijn daargesteld. Wij erkennen dit bezwaar, doch achten het, met het oog op de vorderingen der wetenschap op water bouwkundig gebied, niet onoverkomelijk. Wy veroorloven ons daarom ons denkbeeld ter algemeene kennis te brengen, in de hoop, dat zich daarover een strijd van meeningen zal ontspinnen, welke zal leiden tot het vinden van de middelen, om bet te verwezenlijken. U. D. Den dagblad-redacteurs, die zoo dikwijls en niet ten onrechte klagen, dat het publiek hun bureaux te veel bestormt en hen geen oogenblik aan den arbeid laat, kunnen wij den raad geven om het voorbeeld na te volgen van een redacteur te Sydney in Australië, op wiens deur met groote letters te lezen staat »De redacteur is slechts tegen schadevergoeding voor tijdverlies te spreken. Wie den redacteur wil spreken, moet eerst een toegangskaart vragen. Een audiëntie van een uur kost zes, van een half uur drie en van een kwartier twee gulden." In de werkplaatsen der Kon. Maatschappij De Schelde te Viissingen is de volgende kennisgeving opgehangen »Aan de chefs der afdeelingen en bazen wordt kennis gegeven, dat voortaan geene jongens meer mogen worden aangenomen om op de werf of in de werk plaatsen te werken, zonder voorzien te zijn van een bewijs, dat zij alle klassen van lager onderwijs, hetzij op de openbare of bijzondere scholen, hebben doorloopen. «Bij hooge uitzondering, doch niet dan met mijne voorkennis, mag hiervan worden afgeweken. De Directeur der Kon. Mij. «De Schelde De "Vereeniging tot behartiging der stoom vaartbelangen in Nederland hield jl. Dinsdag te Rotterdam hare vierde algemeene vergadering. De volgende voorstellen werden behandeld. 1. Voorstel om zich te wenden tot het gemeente bestuur van Kampen, ten einde op de brug over den IJsel seinborden geplaatst te krijgen. Dienovereenkomstig werd besloten. 2. Voorstel om pogingen aan te wenden om af schaffing te verkrijgen van den tol op het vervoer van vee per stoomboot door de gemeente Harlingen. Een der leden gaf eene korte toelichting, ten betooge dat die tol z. i. in strijd is met de gemeentewet. Voorts werd medegedeeld, dat burg. en weth. aldaar de af schaffing er van hebben voorgesteld, maar dat dit bij den raad nog niet in behandeiing is gekomen. Naar aanleiding daarvan werd nu besloten, namens de ver-

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1