ZIERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 68. Zaterdag 3 September. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelyks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKE1VMAN. Bij deze Co a rant behoort een Bijvoegsel. ZIERIICZEE, 2 September 1 8 8 7. Op de slijperij van de firma A. E. Daniëls en Zoon, te Amsterdam, wordt thans, volgens het Hbl., een diamant bewerkt van 150 karaat, bekend onder den naam van Porter-Rhodesdiarnant. De steen werd ge vonden in de Kimberleymijn (Zuid Afrika) en behoort door zijne helder blauw-witte kleur en volkomen zui verheid tot de uiterst zeldzaam voorkomende diamanten. De beroemde Groninger harddraver »De Haas" is dezer dagen verkocht aan de heeren Comijs, Pompe c. s. te Utrecht, nadat eene poging van eene Groninger com binatie van eenige liefhebbers, om den zoo gunstig bekenden ruin voor de provincie Groningen te behouden, was afgesprongen. De N. R. Ct. waarschuwt ook tegen de dwaling, alsof de Kamer, die thans zal worden samengesteld, geen andere bevoegdheid zou hebben dan te beslissen over de grondwetsherziening, en in elk geval weer heengaat, als de beslissing gevallen is; zoodat het er de grondwetsherziening daargelaten -weinig toe doet, hoe zij zal zijn samengesteld. Geen gevaarlijker dwaling dan deze. De Kamer, die in September bijeenkomt, heeft meer te doen dan het werk der grondwetsherziening. Zij heeft volmaakt dezelfde bevoegdheden als elke andere Kamer. «Nergens vindt men eenige bepaling, die hare bevoegdheid beperkt. Zij heeft zitting voor twee jaren, tenzij in geval van ontbinding, zooals met elke Kamer het geval is. Wat is het eenige verschil? Dat wanneer de grondwetsherziening slaagt, de verkiezingen voor de nieuwe Kamers plaats hebben binnen vier maanden na de afkondiging van de veranderingen in de grondwet. Maar is men wel zeker, dat de herziening slagen zal, of dat althans de Kamer zich haasten zou de grond wetsontwerpen af te doen, wanneer de rechterzijde de macht in'handen kreeg? »Om een doel te bereiken, zouden de middelen wel gevonden worden. Niemand kan voorzeggen, wat de loop van zaken zou wezen, wanneer men de liberalen er werkelijk onder kreeg, en de Kamer »om" ging. Er kunnen allerlei dingen gebeuren, die thans niet met juistheid zijn aan te wijzen, omdat natuurlijk de geheime gedachten niet worden blootgelegd. Maar dat er groote dingen zouden gebeuren, wanneer de stembus 1 eene overwinning bracht aan onze vijanden, en dat vóór alles de veroverde vesting bezet zou blijven, wie twijfelt er aan?" Het plan om een stoomtram aan te leggen van Eecloo over Caprijcke en Watervliet (België) langs ÏJzendijke naar Schoondijke, om zich aldaar te ver binden met dé stoomtram van Breskens-iVlaideghem, ondernomen door de heeren de Vos en Oarpreau te ÏJzendijke, heeft alle kans van slagen. Het comité is thans geconstitueerd. De aanvrage voor de concessie, zoowel in Nederland als in België, zal geschieden door de maatschappij van Buurtspoorwegen, gevestigd te Brussel. Te Haarlem werd de 14e algemeene vergadering van den volksbond gehouden. De voorzitter, mr. H. Goeman Borgesius, gaf in zijne openingsrede een vergelijkend overzicht van de Neder- landsche drankwet en van die voor naburige landen; hij eindigde, met den heer Lammers uit Bremen, secretaris Van de Duitsche vereeniging tegen drank misbruik, een hartelijk welkom toe te roepen. De secretaris, mr. Snijder van Wissekerke, gaf vervolgens zijn verslag, waaruit bleek, dat het drank- verbruik in Nederland belangrijk afneemt. De hh. Egeling en Walburgh Shmidt werden her kozen als leden van 't hoofdbestuur. Het vervalschen van jenever, waaromtrent een onderzoek was ingesteld, bleek niet zoo groot te zijn als men vermoedde. Volgens voorstellen van het hoofdbestuur werd besloten weer een plaat uit te geven in den geest van de bekende plaat «Ach vader, niet meerverder, het houden van openbare vergaderingen, waaraan een feestelijk karakter wordt gegeven, te bevorderen, en eveneens het vroeger sluiten en later openen van drankgelegenheden, en ten slotte een onderzoek in te stellen naar den sluikhandel in spiritualia op de grenzen en de oplichting van een asyl voor dronkaards voor te bereiden. Verder werd nog aangenomen een voorstel van Groningen om door het verspreiden van gepaste lectuur, voor het doei van den Bond propaganda te maken. Wegens het vergevorderde uur werden twee voorstellen van de afdeeling Haarlem aangehouden tot eene volgende vergadering. De vraag door Sliedrecht gesteld: «Is het oprichten van zoogenaamde bondshuizen in het belang van het volk te achter} werd nog toestemmend beantwoord, waarop na afdoening van de verdere huishoudelijke werkzaamheden, de vergadering door den voorzitter werd gesloten. Onder het opschrift: Nog iets over aardstroomen en het vrijwaren tegen bliksemgevaar", schrijft prof. Buys Ballot in het Maandblad voor Telegraphie Met belangstelling heb ik in Nos. 3 en 4 van uw Maandblad voor Telegraphie eene mededeeling gelezen omtrent aardstroomen, en in No. 3 ook omtrent de maatschappij in Engeland opgericht tot bescherming van leven en eigendom tegen bliksemslagen. Een enkel woord tot toelichting, hoe de aangelegenheden in Nederland behartigd worden, zij mij vergund. Z. Exc. de vorige minister van waterstaat heeft mij reeds in 1883 op de waarneming van aardstroomen opmerkzaam gemaakt, die ik wegens de ligging van de weerkracht van het instituut en den aard van het terrein wel beproefd had, maar niet had kunnen doen. Onmiddellijk heb ik toen den dienst der tele grafen op een ander terrein daartoe gevraagd en inmiddels de noodige toestellen ontboden. De minister van oorlog stond mij verleden jaar toe, de lijnen naar 2 gunstig gelegen forten hij Utrecht daartoe te ge bruiken. Het eenige wat er nog ontbreekt is geld voor eene electrische geleiding van het vereenigingspunt bij de brug van Jerernie naar Sonnenbrug (de weer- wacht). De 2000, daarvoor en voor eenige kleine inrichtingen nog noodig, zijn onmogelijk uit de gewone toelagen van het instituut te bestrijden, en eene buitengewone herhaaldelijk gevraagde toelage moest worden afgewezen. r Wat de beveiliging tegen bliksemgevaar aangaat en het onderzoek van de bliksem-afl-iiders, zoo ben ik reeds sedert ger ui men tijd met brandwaarborg maatschappijen in onderhandeling, insgelijks met het doel om het goed plaatsen en een geregeld onderzoek daarvan, waartoe de zoo gunstig bekende mechanicus Olland bereid is mede te werken, te bevorderen. Dr. Snellen bepaaldeiijk heeft zijne aandacht daaraan gewijd en reeds menigeen, die hem raadpleegde, ge holpen. Behalve het meer wetenschappelijk onderzoek naar de ontwikkeling en den voortgang van het onweder, gaf hij ook practische medudeelingen, en wekte hij in vele tijdschriften, door brieven op tot bescherming vooral van torens en molens. De Katholieke Illustratie geeft in No. 1 van den 21en jaargang een geestig geteekenden rebus, die zeker al hare inteekenaren zullen trachten óp te lossen. De prijs, die er aan verbonden is, bestaat toch uit niets minder dan uit een compleet ameublement voor een slaapkamer in notenhout; voorzeker een geschenk, dat uitlokt om een abonnement te nemen op dit gunstig bekend tijdschrift. De volgende «wetenschappelijke" verklaring, waarom Juli en Augustus 31 dagen tellen, zal wel niet alge meen bekend zijn. Genoemde maanden hebben zich ten koste van Februari verrijkt. Vóór de troonbestijging van den Romeinschen Keizer Julius Caesar had Juli maar 30 dagen; maar ter eere des Keizers namen de sterrekundigen van Februari een dag af en gaven dien aan Juli. Als daarna Augustus den troon besteeg, werd nogmaals gelijke operatie op Februari verricht, en daar deze zich die zonder morren liet welgevallen, werd haar in het schrikkeljaar een extra dag toe gevoegd. Arnli. Ct. De feesten in de Beemster ter herdenking van de droogmaking van bet meer vóór 275 jaar, zijn bijzonder goed en in de beste orde geslaagd. Het meest voldeden het schoolfeest aan achthonderd kinderen aangeboden, en de gecostumeerde optocht, die een bezoek van Prins Maurits aan de Beemster voorstelde. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Op de Teems te Londen, niet ver van de Londen-brug, is een treurig ongeluk voorgevallen. Bij gelegenheid van een roei wedstrijd klommen verscheidene personen op een schuit om beter te kunnen zien. Plotseling sloeg het vaartuig om, allen die zich er op bevonden vielen in het water en veertien werden eenigen tijd later levenloos uit de rivier opgehaald. Het Drager Tagebl. deelt het volgende ongeluk mede, dat bij de manoeuvres van een Oostenrijksch infanterie-regiment in de nabijheid van Piek plaats had. Oogenblikkelijk na een salvo met losse patronen stortten een student en een oppasser, die zich onder de toeschouwers bevonden, met een luiden gil op den grond. De oppasser was onmiddellijk dood, de ander stierf des namiddags. Een geneeskundig onderzoek van de wonden bracht aan het licht, dat niet een scherpe patroon, maar een paar kiezelsteenen, die toevallig of met opzet in den geweerloop waren geraakt, het ongeluk hadden veroorzaakt. Te Frankfort aan den Main woont een bankier, die zeer sterk snorkt. Om hem dit af te leeren, wierp zijn vrouw hem een natten handdoek op het gelaat. De bankier werd plotseling wakker, meende dat hij door dieven werd aangevallen, nam de waterkaraf en sloeg die op bet hoofd zijner vrouw stuk, waardoor zij zoo erg gewond werd, dat haar leven in gevaar is. Een wijnhandelaar, die zijn wijn had vervalscht, is door het gerechtshof te Madrid tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat de vervalsching was gepleegd met zelfstandigheden, door de geneeskundigen als schadelijk voor de gezondheid verklaard. Voor den krijgsraad te Wennen verscheen dezer dagen een man van 22 jaren, wieu een been moest worden afgezet, terwijl hij wellicht het andere ook niet zal kunnen behouden. Hij werd op een draagbaar de zaal binnengebracht en moest zich verantwoorden wegens on willigen manslag. Hij was soldaat van een infanterie-regiment te Weenen en had in December van het vorige jaar door zijne onvoorzichtigheid een kameraad gedood, door bij de exercitie handgrepen te maken met een scherp geladen geweer. Dit was afgegaan en het schot trof een ander doodelijk. De dader verborg zich in zijn angst en vertwijfeling in

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1