ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 67. Woensdag 31 Augustus. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEOTIAN. ZIERIKZEE, 30 Augustus 188 7. In de heden gehouden vergadering van den gemeente raad zijn, na kennisgeving van de ontvangst van twee brieven van de Gedep Staten, houdende bericht van de goedkeuring van raadsbesluiten, medegedeeld 1°. een verzoekschrift van den heer J. Lopse iïocke te Brouwershaven, om zijne weegbrug op de Nieuwe Haven te mogen verplaatsen naar het terrein ten westen der houtloods. Het voorstel van Burgem. en Weth., strekkende tot afwijzing van het verzoek, ter inzage van de leden gelegd 2°. een nader verzoekschrift van de heeren D. Q. Mulock Houwer te Zierikzee en C. H. Hummelinck te Vlaardingen om voorloopige concessie voor den aanleg en de exploitatie eener drinkwaterleiding in deze ge meente. Ter visie gelegd van de leden met een voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleenen van voor loopige concessie; 3°, een verzoekschrift van Commissarissen van het Harmoniegezelschap »Kunst en Eer", om de jaarlijksche toelage uit de gemeentekas aan het gezelschap toe gekend, van f 100 tot f 200 te verhoogen. Dit ver zoekschrift zal worden gevoegd bij de stukken der gemeentebegrooting voor 1888. De ingekomen rekeningen van het Burger-Weeshuis en van de dienstdoende Schutterij over 1886, worden ten fine van onderzoek gesteld in handen der heeren Moolenburgh, de Looze en de Crane. Door Burgem. en Weth. werd medegedeeld, dat p. J. Bossaert door hen definitief is benoemd tot bewaarder in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten. Aan J. C. de Vlieger werd remissie van hoofdelijken omslag over '1886 verleend van 2,10. Medegedeeld werd, dat voor het leggen van winter- krammat op de buitenbeloopen der havendijken, den Scheepstimmer- en den Visschersdijk, met bijlevering van schorgrond enz., het minst is ingeschreven door J. van Strien te Zierikzee voor f 799, en dat hem het werk is gegund. De rekening der gemeente over 1886 werd vast gesteld in ontvang op f 116524.34s in uitgaaf op '110829,14 met een goed slot van f 5695.205 De door Burgem. en Weth. aangeboden gemeente begrooting voor '1888, bedragende in ontvang en uitgaaf f 114978.99, en de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur en die van de dienstdoende Schutterij voor 1888, zijn tot onderzoek en verslag gesteld in handen van de heeren Zuurdeeg, Schneiders en Fokker. Donderdag had in den Nieuwen Waterweg aan den Hoek van Holland de beproeving plaats van den stoom- zandzuiger «Kisogawa", gebouwd voor rekening van het Japansche gouvernement, door de heeren J. K. Smit te Kinderdijk. De «Kisogawa", als schoener getuigd, zal onder eigen stoom, onder bevel van kapt. D.Ouwehand Wz. de reis naar Japan ondernemen. Deze stoom-zandzuiger is de tweede, welke door bovengenoemde scheepsbouwmeesters voor het Japansche gouvernement werd gemaakt. Naar de Prov. Gr, Ct. verneemt, is te Groningen het bericht ontvangen, dat bij den minister van binnenlandsche zaken geen bezwaar bestaat om het nader besluit der Staten tot heffing eener belasting op het geschat inkomen van de ingezetenen dier provincie aan 's Konings goedkeuring en aan de be krachtiging der wetgevende macht te onderwerpen. Tot het maken van een fort in de Zuiderzee aan het Pampus is reeds een begin gemaakt met het baggerwerk. Het fort zal op ongeveer 2400 M. noord waarts van het zeeeinde van den westelijken dam, begrenzende de zeehaven van Muiden, gebouwd worden. De oppervlakte za! bedragen, in cirkeivormigen stand genomen, ongeveer 20,000 M2'. Het geheele werk moet worden opgeleverd op 1 Febr. 1889. De Zw. Ct. verleent gaarne een plaatsje aan de volgende eenvoudige mededeeling, die haar door een vriendelijke hand werd toegezonden Wij schrijven einde van Juli 1887. 't Is bladstil op den straatweg, die van Vorden naar Ruurloo voert en over die stilte spreidt de maan haar toover- achtig licht. Tien slagen deed de torenklok van Vorden zoo even tintelen door de lucht met helderen zilver klank. 't Is weer stil gewordenhier en daar laat alleen een krekel zich hooren. Maar, wat geluid dringt van dat bouwland tot ons door? Wij gaan er op af en hooren nu duidelijk de snede der zeis door de roggehalmen; we zien weldra een man, die stapvoets voortgaande de halmen velt en achter hem een vrouw, die ze tot schoven bindt. »Zoo Iaat nog aan't werk" is een natuurlijke vraag. «Stil wat; spreek zachtkens", is het antwoord uit den mond der vrouw. »Daar ligt mijn jongske in den kruiwagen. Hij slaapt." En toen fluisterend een praatje gemaaid en een en ander ge vraagd werd, klonk het op nieuw over de schoven heen: «Mijn man en ik, we werken allebei bij een boer en moeten des morgens kwart over vieren op 't Jand zijn. Maar we hebben ook een eigen hoekje gepacht, dit stukske - ziet u - en nu is de rogge rijp en moet ze gemaaid. Overdag hebben we geen tijd; dus moet dit werk 's nachts gebeuren. Morgen ochtend moeten we weer bij den boer zijn. Neen juffer 1 geloof niet, dat mijn kind kou zal lijden. Hij ligt in vijf kussens, 't Is onze eersteling. We konden hem toch niet alleen in huis laten." «Maar beste vrouw, ben je nu niet dood moe?" vroeg met oprecht medelijden de dame, die gaarne eens in den kruiwagen den kleinen man had zien slapen. «Wel neen ik", was het antwoord. «We zijn nog jong en gezond. Als wij morgen avond slapen gaan, dan rusten we heerlijk uit, want overmorgen is het Zondag en dan behoeven we niet zoo vroeg uit de veeren." En voort ging ze aan 't binden der schoven, die de man op zijde gelegd had, nu en dan een blik werpende op den kruiwagen, waarin niets zich bewoog. En over het werkzame, moedige echtpaar bleef de zilveren maan haar licht als een zegen uitstralen. In eene vergadering van Burgem. en Weth. van Amsterdam is besloten, na de vacantie, dr. Mezger het ambt van hoogleeraar aan te bieden. Komt dit besluit tot uitvoering, dan heeft men alle kans, merkt de Amst. Ct. op, dat dr. Mezger zegt: «Ik dank u, mijne heeren!" De Amst. Ct. heeft alle kans, dat zij het raadt, want hetzij hij aanneemt of afwijst, kunnen deze woorden door hem worden gebezigd. Tijd. De Midd. Ct. is, met het oog op de besluiten, door de deputaten-vergadering van de anti-revolutio nairen en den bond van r.-k. kiesvereenigingen genomen, overtuigd, dat onder alle partijen thans mannen gevonden worden, die het met deze herziening der grondwet ernstig meenendie daaraan hunne stem zullen geven, en dus de kansen voor dezen gewichtigen arbeid gunstig staan. Maar zonder vrees voor tegen spraak durft de Midd. Cl. toch beweren, dat alleen bij de liberale leden der Kamers tegenover dit werk thans de gewenschte aaneensluiting te vinden is, dat deze alleen recht op het doel afgaangoedkeuilng der herziening. Bij de andere partijen heeft men ver schillende stroomingen, die men getracht heeft saam te brengen op kunstmatige wijze. Eene formule, zwalc van inhoud, moet dienst doen om zooveel mogelijk de geschillen te bedekkente waken, dat niemand uit het verband wordt verstooten, maar tevens, dat niemands vrijheid te veel aan banden worde gelegd. Door het schiften, waartoe elk lid nog de vrijheid behoudt en dat de Standaard zoo zeer aanbeval, mist men den waarborg, dat, wat de leden der rechterzijde aangaat, de grondwetsherziening hare tweede phase zal doorkomen. U. D. De Imperial Continental Gas-Association, eigenares van de gasfabriek te Vlissingen, heeft besloten, met 1 October a.s. aan particuliere verbruikers het gas te leveren a 10 cent per M3. Voor gas, dat gebezigd wordt tot verwarming, koken, enz., of wel voor in dustrieel gebruik dient, zal 9 cent per M3. berekend worden. Thans bedraagt de prijs 12 cent per M8. Naar men aan de D. Ct. mededeelt, kan eerstdaags de benoeming van mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, oud-minister van waterstaat, handel en nijverheid, tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delfland worden te gemoet gezien. Voor het gezin der weduwe van Thomas den schoen maker te Amsterdam, aan wiens noodlottig uiteinde Justus van Maurik een treffend schetsje wijdde, is nog door den commissaris van politie J. D. Stork aan verschillende giften ontvangen jfl402,66y2. Het libl. ontving verder nog van de uitgevers van de Spaarne- bode f 47,30. Donderdagavond, omstreeks il uur, had onder de voorstelling in het Theater Van Lier te Amsterdam achter op het tooneel, bij de kleedkamers, een gas ontploffing plaats. Een der beambten voorkwam door onmiddellijk de gaskraan op het tooneel af te sluiten, alle ongelukken. De paniek zou zeer gering geweest zijn, als de muzikanten zich kalmer hadden gedragen. Doch deze namen, terstond na het hooren van den knal, met hun instrumenten met veel beweging de vlucht. Hierdoor verlieten bijna allen de zaal en was het den inspecteur van politie, die tot kalmte maande en tot blijven zitten aanried, daar er geen gevaar was, onmogelijk stand te houdenhij werd weggedrongen. In een minimum van tijd (dank zij de thans zeer doelmatig gebleken ontvluchtings-toestellen buiten het theater aanwezig) kon het publiek het gebouw verlaten. Alleen de ladders, van het halkon tot de straat, ontbraken in het angstig oogenblik. Het geval heeft geen enkel ongeluk veroorzaakt, het gaf slechts aanleiding tot enkele grappige voorvallen. Artisten werden van hun stoelen gedrongen, een kleedster in een kostuumkist geworpen enz. Na een korte poos was de schouwburg weder gevuld en werd de voorstelling ten einde gebracht. Bedaardheid in dergelijke gevallen zij den kalmen Nederlanders aanbevolen. De heer D. J. H. Van Tussenbroek te Zwolle ontving dezer dagen uit Groningen 50 rijks-envelloppen met gedrukte adressen in den vorm van drukwerk. Niet tegenstaande voldoende postrecht was opgeplakt is door de post-administratie op het adres de bemerking gemaakt: «is geen drukwerk" en het postrecht met 15 ets te betalen verzwaard. De heer V. T. heeft zich onmiddellijk gewend tot den Minister van W. H. en N. om door ZExc. uitgemaakt te krijgen of gedrukte enveloppen drukwerk zijn of geen drukwerk. Uit het orgaan van Ds. Buitendijk. Waartoe, vraagt het Wageningsch Weekblad, ons met de verkiezingen op 1 September druk gemaakt?

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1