Z1ERIKZEESCHE COÜRANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 66. Zaterdag 27 Augustus. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEIVJIASI. ZIERIKZEE, 26 Augustus 188 7. Programma van het vierde en laatste Zomer-Concert in Parklust, op Woensdag 31 Augustus 1887 (verjaardag van Neêrlands Kroonprinses), 's avonds 8 uur precies. 1. Nationale FeestmarschKessels. 2. Ouverture de ConcoursVan Herzeele. 3. Fantaisie PolonaiseBaudonck. 4. Duo de Concert. Voor Cornet a pistons en AlthoornCanivez. 5. En revenant de la Revue, Polka- MarcheArr. Van Aken. 6. Fantaisie la Fille du Regiment". Donizetti 7. Fantaisie Variée. Voor Saxophone. Canivez. 8. Potpourri sur des motifs d'Opéras. Verdi. Het denkbeeld, dat aan de manoeuvres der land- en zeemacht in de stelling van het Hollandsch Diep tusschen Willemstad en Ooitgensplaat ten grondslag ligt, is het volgende Een vijand bevindt zich met een groot leger in Brabant, doch stuit op onze breeds rivieren die hij bijna onverdedigbaar waande, maar die, doordat de marine zich niet aan den strijd in de stelling van Hellevoetsluis gewaagd heeft, zoowel door de forten als door de geheele scheepsmacht van het zuider- frontier verdedigd worden. De vijandelijke schepen van geringen diepgang bewegen zich nu op het Haringvliet, de zware schepen zijn door het Brouwers- havensche gat naar binnen geloopen en zoodoende wordt de stelling Hollandsch Diep van twee zijden door de vijandelijke vloot en aan de andere zijde door het leger aangetast. Hieruit zjjn verschillende onder stellingen opgemaakt; o. a. zullen een landing en nachtelijke torpedoboot-aanvallen geschieden. Deze oefeningen worden tevens dienstbaar gemaakt aan de beproevingen van verschillende seinstelsels en seintoestellen, als: het seintoestel-Kromhout, het Engelsche semaphore-stelsel, gewijzigd volgens de ideeën van den luitenant ter zee Vreede, en een seintoestel, met zinken cylinders, die de verschillende vlaggen van het marine-seinboek voorstellen. Aan »Artis" te Amsterdam is ten geschenke aan geboden een buitengewoon groote krab, die in de Noordzee bij Tessel gevangen is. Het zeldzaamste van dat beest is, dat zeven groote oesters op zijn rug zijn gegroeid. De Nederlandsche Alpenclub kan trotsch zijn. Den 5en dezer hebben twee Haagsche jongelieden eene stoutmoedige bergbestijging ondernomen en met goeden uitslag volbracht. Vergezeld door twee gidsen, hebben zij den oostelijken top van den Dent du Midi bestegen over den gletscher van Plan Névé en de bergkam volbrachtten zij den tocht van Champéry in 10*/a uur. Het Journal de Genèvedat deze bergbeklirnming vermeldt, voegt er bij, dat die Alpentop dit jaar nog door geen menschenvoet betreden was en ook overigens slechts zeer zelden van Champéry uit werd beklommen. Een lOOjarig weesmeisje, dat zich reeds ruim 90 jaar in hetzelfde weeshuis bevindt, behoort zeker tot de zeldzaamheden. In Amsterdam doet zich eerlang een dergelijk geval voor. Op 9 November a.s. hoopt in het Burgerweeshuis, in de Kal verstraat aldaar, Alida Maria Pruman, haar eeuwfeest te vieren. Den 3en Mei 1797 werd zij op ruim 9jarigen leeftijd als wees in genoemd gesticht opgenomen, en nadat zij den leeftijd had bereikt, dat zij het huis kon verlaten, trad zij als dienstbode aldaar in dienst. Te Aal ten zal eene tentoonstelling gehouden worden van »Floralia"; onder de bepalingen komt voor: «Inzenders zijn met een huisgenoot vrij, mits zij hun toegangskaart en die van hun huisgenoot, zoo noodig, kunnen vertoonen en behoorlijk netjes gekleed zijn. Zonder bijzondere toestemming van het bestuur mogen zij, die klompen dragen, niet in de zaal komen". Naar aanleiding van het verslag eener commissie belast met het onderzoek naar de meest doelmatige middelen om in den slechten toestand van het drink water te Bergen op Zoom verbetering te brengen, is in den gemeenteraad met algemeene stemmen besloten tot het verleenen van een crediet van f 2100 tot het doen van boringen. In de gemeenteraads-vergadering te Bergen op Zoom heeft eene vrij hevige woordenwisseling plaats gehad tusschen den voorzitter (Burgem. A. J. L. de Roock) en den heer L. de Ram, ten gevolge waarvan laatst genoemde meende te moeten constateeren, dat zijne waardigheid als raadslid door den voorzitter was aan gerand, en hij zich derhalve verplicht achtte zijn mandaat neder te leggen. Dr. Mezger te Amsterdam heeft verklaard, noch van regeringswege, noch van het stadsbestuur, noch van particuliere personen een titel, eene waardigheid, eerbetoon, geschenken of ovatiën, van welken aard of onder welke benaming ook, te willen hebben. Dezelfde redenen om geen professoraat aan te nemen bestaan voor hem nog, en nu klemmender dan vroeger. Het N. v. d. D. spreekt het bericht der Kölnische Ztg., dat er te Wiesbaden een sanatorium opgericht en van Amsterdam uit door dr. Mezger bestuurd zou worden, tegen. Naar wij vernemen, is een consortium gevormd van verschillende lucifers-fabrikanten, met het doel om eene Nederlandsche maatschappij tot fabricatie van gewone en Zweedsche lucifers op te richten. Uit Wissekerke meldt men dd. 21 Aug. aan de N. R. Ct.Nadat vóór geruimen tijd aan den Bastiaan de Langepolder (Zeeland) een goed stuk zeedijk in de golven was verdwenen, is nu weder een deel van de naastliggende zandplaat verzonken. Onmiddellijk daar naast heeft het water echter het tegendeel verricht, nl. uitgestrekte platen en slikken aangebracht in den noordelijken mond van het Sloe. Deze zijn van zoodanige uitgestrektheid, dat men bij lage ebbe van den De Lange- of den aanliggenden Calandspolder met een paar dichte schoenen naar den vasten wal van Walcheren kan wandelen. De heeren J. M. G. en Jos. Lips, en P. A. de Bont te Breda, zullen deelnemen aan de manoeuvres, die in het zuidwesten van Zuid-Holland van 2 tot 14 Sept. zullen gehouden worden. In costuum, zullen zij dienst doen als wielrijders en alzoo gebezigd worden tot het overbrengen van orders. Zij zijn als wielrijders van naam door het legerbestuur uitgenoodigd, de genoemde taak op zich te nemenhetgeen van hun zijde geheel belangeloos zal geschieden. Een ingezetene van Amsterdam heeft aan den gemeenteraad een adres gericht, waarin hij er op aandringt, dat er van gemeentewege eene brand verzekering-maatschappij opgericht worde. Deze opbrengst kan z. i. de kosten der brandweer dekken. De uitslag van den wedstrijd voor volksbrood, door de hoofdcommissie der voedingstentoonstelling te Am sterdam uitgeschreven, is bekend gemaakt. De groote gouden medaille, uitgeloofd door de hoofdcommissie, is bij loting tusschen de heeren C. Doncker, te Haarlem, en Gijsbertse, te Winterswijk, aan eerstgenoemde toegewezen; aan den laatste is door de jury een diploma voor dezelfde medaille toegekend. Evenzoo is bij loting tusschen het ministerie van oorlog, inzending van 's Hage, en den heer C. L. Brandt, te Amsterdam, de zilveren medaille aan eerstgenoemde en het diploma aan den lieer C. L. Brandt toegewezen. Naar aanleiding van het bericht, dat de Nederl. reiziger Schuver niet dood zou zijn en «te Bahr Gazelle" vertoeft, merkt men op: Bahr el Gbasal is de naam van, een provincie en van een rivier in Denka of Djanghe. In een brief d.d, 16 Aug. 1883, geschreven uit Meschraer-Rek, ontvoudt Schuver zijn plan om over Chattas Wau en Dem Idris naar Dem Soeleyman te gaan, waar hij meende den reiziger Lupton Bey te zullen aantreffen. Van dezen Lupton Bey bevatten de Proceedings van het Engelsch aardrijksk. genootschap van Mei 1884 een brief uit Djoer Chattas, dd. 5 Nov. 1883; hij vermeldt daarin, dat Schuver met zijn gevolg te Rek vermoord is, met uitzondering van een Denkedragoman, Anyar geheeten, die gevangen werd gehouden. Deze Anyar is na eenige dagen door zijn bloedverwanten bevrijd en door Lupton Bey naar Khartoem gezonden, om als ooggetuige den Engelschen consul aldaar verslag te doen van het gebeurde. Er is dus reden om aan bovenbedoeld bericht geen geloof te slaan. En daarenboven is het ondenkbaar, dat Schuver in vier jaar tijds geen gelegenheid zou gehad hebben om, zelfs uit Bahr el Chasal, iets van zich te doen hooren. Uit het goudschip de »Lutine" zijn Vrijdag geborgen twee zware ballastbrooden, een koevoet, veel oudroest, 24 Spaansche matten en 2 goudstukken. Dinsdag zijn opgevischt: 260 Spaansche matten, 1 halve dito, 5 goudstukken, 9 verschillende zilver stukjes, 7 koperstukken, 1 ballastbrood, benevens eenig lood, koper en roest. Valsch geld De Staats-Courant bevat de volgende bekendmaking van den Minister van Financiën In ervaring gekomen zijnde dat sedert eenigen tijd vooral in de provincie Noord-Holland en voornamelijk te Amsterdam vele valsche geldstukken worden aan getroffen, waarschuwt een ieder met verwijzing naar art. 21 der wet van 26 November 1847 (Staatsbl. No. 69) zich niet door aanneming van dergelijke stukken schade te berokkenen. De voornaamste uiterlijke kenmerken, waardoor die valsche meest uit tin en lood samengestelde stukken zich van echte onderscheiden, zijnmeer grauwe (minder zilverwitte) kleur; eenige vettigheid der oppervlakte; minder heldere klank; mindere scherpte der omtrekken van den beeldenaar en minder gewicht, terwijl het randschrift zeer onduidelijk is of bij sommige geheel ontbreekt. Het Hbl. acht het lot van de hoofdzaak der grondwets herziening beslist door het besluit der deputaten- vergadering van de anti-revolutionaire partij, om niet den weg van obstructionisme in te slaan. Daardoor is althans voor de kiesrechtswijziging de meerderheid van verzekerd, al stemt geen van de katholieken voor. Omtrent de andere deelen der herziening is den anti-revolutionairen leden vrijheid gelaten. Hoe zal de beslissing zijn? Het Hbl. wijst er op, dat het grootste en belangrijkste gedeelte der herzieningswetten zóó nauw samenhangt, zóó kunstig inéénzit, dat, wie vóór alles het nieuwe kiesrecht wil ingevoerd hebben,

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1