bochtige straat te veel zou belemmerd worden. Daar het echter steeds lastig blijft voor de liefdezusters, om voortdurend van het hoofdgebouw naar de scholen over straat te gaan, wenscht de overste thans de goedkeuring te verkrijgen, om een onderaardschen toegang te kunnen doen maken. Door de Vereeniging van de processie van Onze Lieve Vrouw van Kevelaar is aan Cornelia Goossen, te Breda, de zilveren medaille toegekend, wegens het 25 jaren achtereen deelnemen aan genoemde processie. Het Algemeen Neêrlandsch Informatie» en Schuld- invorderings-Bureau, onder directie van den heer D. J. H. Van Tussenbroek te Zwolle, ondervindt bij den degelijken handelsstand in Nederland ongekenden bijval. Juist omdat dit Bureau gegrondvest is dooi de voornaamste handelaars in ons land, om te voor komen bedi iegelijk pogen op dat gebied, wat in te ruime mate werd geëxploiteerd, zoo zijn in den laatsten tijd aanzienlijke operatiën, op zeer laakbare gronden gebaseerd, afgesprongen, zoodat daardoor aan den handel aanzienlijke diensten zijn bewezen. Op het verzoek om gratie van den onderwijzer J. K. te Roden, die wegens meineed tot één jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, is afwijzend beschikt. Hij ondergaat zijn straf reeds. In een van den 16en dezer gedagteekend bericht uit Kaïro wordt gemeld, dat de Duitscher Klein, de gewezen bediende van Hicks Pacha, en thans koopman te Aou Fatma, in Soedan, te Kaïro gekomen is, en o. a. het gerucht »dat de Hollandsche wetenschappelijke onder zoeker Schubert door de inboorlingen vermoord zou zijn, ongegrond noemt." De zoogenaamde Schubert, met wien vermoedelijk de bekende heer J. M. Schuver uit Amsterdam bedoeld wordt, moet zich, voor zoover Klein wist, te Bahr Gazelle bevinden. De Japanners zijn toch nog niet volkomen rijp voor de YVestersche beschaving. De regeering heeft bepaald, dat niemand op de beurs mag speculeeren, die geen borgtocht van f '1500 heeft gesteld. Wat zou er van de Europeesche beurzen terecht komen, als zoodanige bepaling ook daar werd ingevoerd Uit Wiesbaden wordt aan de Köln. Zeitung ge schreven, dat het voornemen, om aldaar een Sanatorium onder leiding van dr. Mezger op te richten, volstrekt niet is opgegeven. Integendeel, de plannen zijn reeds het tijdperk van uitvoering genaderd en weldra zal met den bouw een aanvang worden gemaakt. Daaruit volgt echter niet, dat dr. M. zijn werkkring te Amsterdam zal opgeven. Uit het bericht blijkt, dat men zal terugkeeren tot het oorspronkelijke plan, volgens welk dr. M. te Amsterdam zou gevestigd blijven en van daar de instelling te Wiesbaden zou leiden en daartoe vaak er een bezoek aan zou brengen. Eene eerste vrucht der Utrechtsche vergadering van 16 Juni j. 1.door de meelfabrikanten bijeengeroepen, is een rapport der Tilburgsche industrieelen over den toestand der industrie in hun midden en de maat regelen, tot hare opbeuring te nemen. Dit rapport, door 94 firma's geteekend, komt tot de conclusie, dat de Tilburgsche productie verminderd is èn tengevolge der hooge invoerrechten der omliggende landen èn tengevolge der algemeene malaise, die zijn oorsprong vindt in de landbouw-crisis. De eerste oorzaak te doen ophouden ligt buiten het bereik der regeering; alleen kan Nederland, meenen zij, door op zijn beurt den pas aan den vreemde af te snijden, dezen wellicht tot milder maatregelen ten onzen opzichte stemmen. De tweede oorzaak, althans grootendeels, te doen verdwijnen, ligt in de macht onzer regeering en volksvertegenwoordiging, doch daartoe is noodig, dat Nederland zijne handels-politiek wijzige. Ook meenen zij, dat wij het door wijziging onzer handels-politiek in onze macht hebben, aan vele, tot dusver onvoldoend beschermde takken der textiel- en andere industrieën op vaderlandschen bodem het bestaan mogelijk te maken en compensatie te vinden voor de arbeids- vermindering der laatste jaren. Knust, Wetenschap eu Letteren. Prof. J. A. Alberdingk Thijm te Amsterdam, is door Z. M. den Koning opgedragen de Regeering te vertegenwoordigen op het 20e Nederlandsch taal- en letterkundig Congres, dat van 14-17 September e.k. te Amsterdam zal gehouden worden. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. De bekende. Duitscher Carl Lobitz, die in de straf gevangenis te Breda verblijf houdt, als verdacht van diefstal (of althans van medeplichtigheid) te Tilburg, heeft een poging gedaan om te ontvluchten. Door middel van een spijker had hij in de muur een opening j j weten te maken, welke reeds zoo groot was, dat hij j er zijn hoofd zou kunnen doorwerken, doch des morgens vond een der bewakers hem in bewusteloozen toestand, waarschijnlijk tengevolge van voortdurenden arbeid van drie nachten. Dat onmiddellijk de noodige maatregelen zijn genomen, die hem het ontvluchten bepaald onmoge lijk zullen maken, behoeft geen betoog. In enkele plaatsen van Friesland is de oogst van groene en grauwe erwten bedroevend. Men schrijft dit toe aan de ratten, die in 't voorjaar de gepoote erwten opdolven en opaten. Enkele verbouwers, die dit tijdig genoeg bemerkten, pootten ten tweeden male, maar ook hun oogst is thans niets beter, want ook de ratten herhaalden hun onderzoekingstocht met succes. Een tweede editie van de millioenen-julfrouw is verschenen. In verschillende voorname hotels te Amster dam logeerde dezer dagen een Friezin, uit Dokkum geboortig, die bij verschillende winkeliers vrij aan zienlijke inkoopen deed. Uit het rijke Friesland kwamen intusschen zwaar beladen koffers aan. Toen de ver- koopers echter orn geld kwamen, en zich niet met een kluitje in het riet lieten sturen, poetste Jannetje struik 11 de plaat, met achterlating van hare bagage, die bij onderzoek grootendeels bleek te bestaan uit graszoden. Twee Duitschers reisden Donderdag middag in een waggon 3e klasse van Zevenaar naar Arnhem en hadden onderweg zeer veel pret over hun valies, dat voor eene vrij aanzienlijke waarde aan gouden en zilveren voorwerpen inhield, die zij over de grens hadden weten te smokkelen. Te Arnhem aangekomen werd echter hun prettige stemming gestoord, daar een medereiziger hen noodzaakte om uit te stappen; de slimme smokke laars hadden meteen belasting-commies incognito gereisd. Een verschrikkelijke gebeurtenis is te Zlönitz bij Oppelu voorgevallen. Om vijf uur in den morgen stond het huis van een landbouwer, zekeren Clemens, in vlammen. Binnen weinige minuten lag alles in asch. Clemens stond bij den brand te kijken naar den onder gang zijner have, toen een zijner buren hem vroeg: »Cleinens, waar is je vrouw toch?" »lk weet het niet", was het onwillig gegeven antwoord van den man. Nu was het een bekend feit, dat Clemens gedurende zijn 13jaiig huwelijk met zijn vrouw, ofschoon zij een voorbeeld van vlijt en werkzaamheid was, niet op een goeden voet stond en dat hij haar zelfs herhaaldelijk mishandeld had. Eenmaal was zij tengevolge eener mishandeling den dood nabij. Zij herstelde evenwel en droeg haar harde juk geduldig verder. Op den avond vóór den brand hadden de echtelieden weer twist. De buren hoorden duidelijk, hoe Clemens zijn vrouw toeriep: »Bereidt je maar voor op den dood, want over vijf minuten besta je niet meer!" Bij het weg ruimen van het puin vond men het verkoolde lijk van de vrouw met verbrijzelden schedel tegen den muur liggen. Op dezen muur zag men bovendien een breede bloedstreep. Deze omstandigheden doen vermoeden, dat Cleinens zijn vrouw vermoord, en daarna, om de sporen van de verschrikkelijke daad uit te wisschen, zijn huis in brand gestoken heeft. Ten aanzien van de typhus-epidemie in het Hanno- versche stadje Dussel vérneemt men nader, dat van de 1580 inwoners aldaar (blijkens het onderzoek van den landraad en den physicus) tot nu toe 120 door de ziekte zijn aangetast; dat verreweg de meeste ge vallen onderbuikstyphus waren, en dat verregaande onzindelijkheid in de huizen en in den bodem de oorzaak waren van de uitbreiding der ziekte. Door al dat vuil werden de drinkputten verontreinigd, en men kon aantoonen, hoe van huis tot huis ook de vuile slooien de ziekte overbrachten. Nu het te laat is, begint men al dat vuil op te ruimen. Buitenland. Servië. De Standard verneemt uit Bucharest, dat de tolk van het Russisch consulaat daar ter stede, zekere Jacobson, die reeds eene zeer verdachte rol heeft gespeeld in den aanslag te Bucharest op den Bulgaarschen prefect van Roestschoek, den heer Mantoff, gepleegd, thans weder de hoofdaanlegger is geweest van een plan, orn het kruitmagazijn te Roestschoek in de lucht te laten springen. De samenzweerders hebben echter de onvoorzichtigheid gehad den heer Mantoif in een ongeteekenden brief te bedreigen met een dood, veeJ vreeselijker dan hij de muitende Bulgaarsche officieren had laten ondeigaan. Dientengevolge werden de Wachtposten verdubbelden werd de politie gewaarschuwd. Deze laatste heeft op een eiland in den Donau, tegenover Roestschoek, twee verdachte personen gearresteerd. Jacobson heeft zich nog tijdig uit de voeten weten te maken. Te Pirot is ontdekt, dat het corps der gendarmerie zich er op toelegt reizigers te vennoorden, die veel geld bij zich dragen. Een Russisch koopman. Abramovitcli, werd gearresteerd. In het wachthuis der gendarmerie werd hem een doodvonnis voorgelezen onder beschul diging van spionage, dat buiten de stad terstond werd voltrokken. De f 15,000, die het slachtoffer bij zich had, werden onderling verdeeld. X> iiitsclil and. Omtrent den gezondheidstoestand van den kroonprins wordt gemeld, dat hij wel in staat zou wezen om naar Duitschland terug te keeren; doch de kroonprinses ondersteunt zeer krachtig den wensch der geneesheeren, die de nakuur zoo lang mogelijk willen voortzetten. Het is thans te doen om de versterking der keel door de Schotsche lucht zooveel mogelijk te bevorderen. De geneesheeren achten het wenschelijk, dat de kroonprins zich uit het woelige leven nog eenigen tijcl terugtrekke, om het gevaar van drukke gesprekken te voorkomen. Daar de kroonprins na zijn herstel niet gaarne weder aan zijn oude kwalen zou worden herinnerd, zoo onderwerpt hij zich, hoewel niet dan noode, aan al de maatregelen van voorzorg, door de artsen bevolen. Spanje. De Koningin wilde Woensdag in St.-Sébastien de Destructor gaan bezichtigen. Nauwelijks was zij, vergezeld door den voorzitter van den Ministerraad, den Minister van Marine en haar gevolg in het bootje gestapt, toen plotseling de golven zich hemelhoog vei hieven. Op de straten vielen de wandelaars op het trottoir, de boomen werden tot op den grond gebogen, schoorsteenen stortten neer, twee-a drieduizend vensters braken met een verschrikkelijk leven en stofwolken bedekten de stad. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de cyclonen te St.-Sébastien, die zóó plotseling verschijnen dat men niet den minsten tijd heeft om zich tegen iets te hoeden. Een paar jaren geleden werd de Fransche consul door een cycloon overvallen, die hem tien meter hoog opnam en over een muur op het strand wierp, waar hij met gebroken beenen neerkwam. De Koningin bleef zeer kalm en trok haar regen mantel aan. Een paar seconden later werd de boot door een reusachtige golf overstelpt en de officieele personen kregen een stortbad. Een jeugdig ambtenaar had zijn overjas aan den heer Sagasta afgestaan. In een der zakken was een billet doux" vol teedere ontboezemingen. De minister vond het briefje, lette niet op den inhoud en verzond het den volgenden ochtend, bij vergissing, tusschen allerlei gewichtige Staatsstukken. Frankrijk. In een werk over statistiek van markies de Nadaillac, lid van het Instituut, wordt aangetoond dat het geboortencijfer in Frankrijk sinds 1770 van 380 gedaald is tot 245. Wanneer men de jaren, die tot de vorige eeuw behooren, van dit cijfer aftrekt, blijkt dat sedert het begin van deze eeuw het geboorten- cijfer van 325 tot 245 is gedaald. Het groote verschil van deze verhouding met die van andere landen valt dadelijk in het oog In Rusland zijn gemiddeld 507 geboorten op 10,000 inwoners, in Hongarije 416, in Wurtemberg en Saksen 400, in Pruisen 384, in Oostenrijk 381, in Italië 370, in Engeland 337, in België 322, in Denemarken 312, in Zwitserland 297. Het cijfer der jaarlijksche vermeerdering is in Duitsch land 14 op de 1000, in Engeland 12, in Oostenrijk 8, in Italië 7, in HongarijeZweden en Frankrijk 5. Van 18801884 nam de bevolking in Frankrijk jaarlijks met 88,600, in Duitschland daarentegen met 499,000 toe. Als voornaamste oorzaak van dit verschijnsel beschouwt markies De Nadaillac de ver mindering van het aantal huwelijken, die in 1869 nog 8.2 op de 1000 inwoners, in 1884 slechts 7.5 bedroeg. In andere landen bleef die verhouding ongeveer tusschen 8.46 en 8.11. De toenemende weelde in het dagelijksch leven en de politieke woelingen in Frankrijk doen velen voor het huwelijk terugschrikken. Als de zorg voor de toekomst minder drukkend wordt en het leven voor ieder gemakkelijker, dan zou ook dit treurig verschijnsel verdwijnen. Maar men moet van de republiek niet te veel vergen! zegt de Fransche staathuishoudkundige. Weder is een ernstige werkstaking uitgebroken, nu in de ijzerwerken te Montataire (Oise). 1200 man hebben het werk gestaakt. Een ingenieur werd mis handeld. De eisch is '15°/0 loonsverhooging. De minister van oorlog heeft aan de duiven-ver- eenigingen 400 duiven gevraagd voor den dienst in het armeecorps, dat gemobiliseerd wordt. N oord-Amerika* Het honderdjarig feest van de constitutie der Ver- eenigde Staten, dat van 15 tot 17 September zal duren, zal met groote plechtigheid gevierd worden. Het «Centennial program" is het volgmde: 15 Sept. optocht, waarin de sociale en industrieele toestanden

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2