ZlERiKZEESCIiE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 64. Zaterdag 20 Augustus. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AA7OND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, yelieve men iiUerl ik een dl? voar de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMIAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 19 Augustus 1 88 7. Voor de vacature, door het overlijden van jhr. J. L. de Jonge ontstaan in het hoofdbestuur der Unie, »een school met den Bijbel'', zijn als candidaten tegen de algemeene vergadering, in October te Utrecht te honden, alphabetisch aanbevolen de heeren: M. de Jonge Jzn., raadslid te Goes en D. Mulder, hoofd der Christ, schooi te Zierikzee. Zaterdag den 2 Juli 11. had, op uitnoodiging van het Gemeentebestuur te Apeldoorn, in het Oranjepark een publieke wedstrijd met brandspuiten plaats. Daaraan namen deel een brandspuit van den heer Beider te Amsterdam en een van den heer van Bergen te Heiiigerlee. De proefnemingen bestonden eerst als aanjager en daarna als zuig- en persspuit met een eri twee stralen werkende. Ofschoon de cylinders der brandspuit van den heer Beider 16 c.M. en die van den heer van Bergen 14 c.M. en eerste dus 2 c.M. grooter in diameter waren bleek toch dat de brandspuit van den heer van Bergen als aanjager meer water gaf en als zuig- en persspuit grootere straal op verderen afstand kon werpen met minder krachtaanwending. De heer Beider gaf de prijs van zijn spuit op voor f 650 met toebehooren en de heer van Bergen idem met toebehooren voor f 1000. In de Raadsvergadering van 5 Juli (zie Apoldoornsche Courant van 9 Juli II.) sprak een Lid van den Raad, dat het verschil van beide spuiten kolossaal was en dat een zoo goede spuit als die van den heer A. H. van Bergen hier vroeger nog nooit geweest of gezien was, de constructie uiterst solide, van zwelling of krimping geen sprake, het schoonmaken uiterst gemakkelijk, de luchtket.el van gegoten koper van zeer solide qualiteit bij den heer Beider is die rnaar van geslagen koper, alles is bij de eerste zwaar en goed afgewerkt en daarbij werkt de spuit zeer gemakkelijk. De duurste is de allerbeste en adviseert deze spuit te nemen. Dit voorstel in stemming gebracht werd met meerderheid van stemmen aangenomen, zoodat de nieuwe constructie brandspuit met toebehooren van den heer van Bergen te Heiiigerlee voor f 1000 werd aangekocht. In Maas en Waal zijn veel landbouwers wegens de langdurige droogte genoodzaakt hun vee in de weiden met brood te voeren en van drinkwater te voorzien. Tarwe en rogge zijn reeds binnengehaald en van uit stekende hoedanigheid. De tabak lijdt veel van de droogte, de bladeren worden rijp eer ze geheel uit gegroeid zijn. Ook de haver is op veel plaatsen aan 't nood-rijpen. De aandeelen in het «Amstelhotel" stegen ten beurze van Amsterdam tot 100 pCt., doordien het vrij zeker is dat dr. Mezger zich aldaar blijft vestigen. Van Zuidbroek zijn een 25tal jeugdige landsver dedigers naar hun corps vertrokken, om weder in den wapenhandel te worden geoefend. Ze namen samen plaats in een waggon, voorzien van een noodrem. Dat ding werd natuurlijk bezien, besproken, eri 't eind van 't lied was, dat het beproefd werd ook en met goed gevolg, want de trein bleef staan. Natuurlijk had niemand het gedaan. De hoofdconducteur wilde bij aankomst van zijne bevoegdheid gebruik maken, om, wanneer de dader niet genoemd werd, den ge- heelen waggon te doen ontruimen, duch de chef, beducht voor een »huirie", zorgde er voor. dat de reis weid voortgezet. Wordt de dader niet aangewezen, dan zal tegen allen proces-verbaal worden opgemaakt. De proef, op de tentoonstelling genomen, zal ver moedelijk aanleiding zijn, dat bij het leger de cacao als ochtenddrank de koffie zal vervangen, Men berekent dat, daargelaten andere voordeelen, een gewone kop chocolade, van cacao bereid, op nog niet 2 y2 cent komt te staan. De vereeniging van inrichtingen tot bevordering der koepokinenting in Nederland, vestigt in een aanplakbiljet de aandacht op de volgende punten 1. De koepokinenting is, zooals de ervaring leert, het heilzaamste middel om zich zooveel mogelijk tegen de pokken te vrijwaren. 2. Aangezien jonge kinderen het meest vatbaar zijn voor de pokken (kinderziekte), zoo behoort de inenting plaats te hebben in de eerste levensmaanden, liefst vóór het tandenkrijgen. 3. De inenting slaagt evengoed in den winter als in den zomer. 4. Daar inenting niet altijd gedurende het geheele leven beschut, zoo geschiede herinenting bij het dreigen der pokziekte. 5. Voor eene deugdelijke inenting wordt aan bevolen de stof onmiddellijk van het rund (kalf) op den mensch of van arm op arm over te brengen. 6. De ervaring leert, dat de vatbaarheid voor de pokken afneemt, naarmate het aantal inentings-litteekens grooter is. Men verzette zich daarom niet tegen het aanbrengen van een tiental steekjes bij de inenting. 7. Het uitenten van kinderen schaadt niet aan hunne gezondheid, noch aan het goed gevolg dei- inenting, omdat de laatste hare werking dan reeds heeft volbracht, en de stof anders als korst afvalt. Uit Domburg wordt aan het Hbl. bericht, dat Woensdag aldaar weder een commissie uit Wiesbaden is gekomen om bij dr. Mezger nogmaals de belangen van het aldaar op te richten sanatorium te bepleiten. De volgende kennisgeving is te Amsterdam verspreid: Wert bekent gemaeckt. (lat tot Amsteldam op liet Mercktpleyn by Gebroeders Cibils, daer de Bison uythangt ende Cibils boven de deur geschreefven staet, daegelycx, uytgeseyt des Sondaghs, van tyen uur tot twee uur nae noen het, kostelycke door haerluyden geïnventeerde ende tot vastigheyt gebraghte vleysnat door mans, vrouwspaisonen ende kynderen can werden geproelft sonder betalinge. Eilieve compt in, ende Segt het voirt. De Stand, zet uiteen, dat, «hoever men onzerzijds ook de inschikkelijkheid drijve, toch niemand van ons vergen kan, dat de nu voorgelegde grondwetsrevisie door ons aanvaard wordt als voldoening schenkend aan den eisch, gesteld in art. 7 van ons antirevolu tionair program." «Wat thans op de tafel ligt is noch de onzerzijds bedoelde revisie, noch ook de reformbi.il, die naar recht en reden mocht worden gewacht. Vooral nu art. 194 buiten het geding raakt, blijft voor ons derhalve de revisie duurzaam aan de orde; en is het voorshands alleen de vraag, wat raadzamer zij: Of om met deze reforrnbill mee te gaan, of wel om, na verwerping van reforrnbill en revisie bei, eerst nogmaals uit te gaan op censusverlaging en op een betere tabel. Voor beiden is veel voor. Maar ook tegen beiden rijst even ernstige bedenking. En niet in de pers. maar op de Deputat-en-verga- dering zal beslist dienen te worden, voor welke gedragslijn onze partij als partij zich verklaart. Er gingen stemmen van gewicht op voor het ééne, stemmen van niet minder beteekenis voor het tweede standpunt. Moge dan tus.sclien deze beide zienswijzen na rijp debat, en met broederlijken toeleg om ten slotte saam één weg te loopen, door de Deputaten-vergadering worden gekozen." De 12e algemeene vergadering der Vereeniging voor lijkverbranding zal '17 September te Rotterdam gehouden worden. Alsdan moeten zes leden van het hoofdbestuur gekozen worden, en wel: a. Twee loden uit de te 's-Gravenhage woonachtige leden der vereeniging, wegens de periodieke aftreding van de heeren Arnold Ising (niet terstond herkiesbaar) en Corns, de Groot van Embden; b. Vier uit alle leden der vereeniging, wegens de periodieke aftreding van de heeren prof. dr. S. Hoogewerff te Delft, dr. L. J: Egeling te 's-Hage (beiden niet terstond her kiesbaar), dr. Justus de Vrij en M Syrnons, te Rotterdam. De vereeniging telde ultimo December 295 leden. Wederom heeft een lid f 200 in het fonds voor lijkovens gestort, welke gelden recht geven op crematie op kosten van het fonds. Zes leden hebben die storting gedaan. De Stand, onthield zich met opzet van veel inmenging in de quaestie-Domela Nieuwenhuis. «Zeker voorgevoel zei ons schrijft het blad, dat zijn lot er niet door zou worden verbeterd. Nu echter de beslissing viel, komen we er voor uit, dat ze ons leed doet. Ze is niet wijs en niet vroed, vooral niet van de zijde der regeering. Immers door D. N. te gratieeren, had ze een zedelijk obligo op hem gelegd, en zou juist de verleende gratie hem tot soberder taal gedwongen hebben. De publieke consciëntie zou dat van hem hebben geëischt, en hij zou voor de stern dier consciëntie bezweken zijn. Nu daarentegen, nu men hem ten volle boeten laat, nu is er iets in de publieke consciëntie, dat omgekeerd tegen de regeering en voor D. N. partij kiest, wat verbitteren zal en zekere mate van bitterheid zal verontschuldigen en als vrucht van justitieele onhandigheid ons nieuwe pijnlijkheden wachten doet. In niets moest de Kroon guller met gratie wezen, dan juist waar het de Kroon zelve gold. Niet in strafheid, maar juist in begenadiging schittert alsdan de koninklijke majesteit. En waar dit reeds op zichzelf als regel geldt, gold het hier nog zooveel sterker, waar ook over de juridische zij van het vonnis uit meer dan één oogpunt verschil van meening liep. We mengen ons in dit geschil niet. We willen zelfs aannemen, dat de eritiek ongelijk had. Maar ook al had ze ongelijk, zelfs de minste zweem van wat niet recht ten voeten uit was, diende vooral in zulk een dioef geval uit den weg te zijn geruimd." De Nederlandsche Juristenvereniging zal, zooals reeds medegedeeld is, van 25 tot 27 Augustus hare gewone jaai lijksche vergadering houden te 's Hage. Hare bijeenkomsten zullen in het gebouw van den Hoogen Raad plaats hebben. Woensdag den 24 Aug. zullen de leden der ver eeniging des avonds om tien uur een reünie houden in de Witte Sociëteit. Op vertoon van hun diploma hebben de leden vrijen toegang tot het concert, dat op den avond van den 25 Aug. aan het Kurhaus te Scheveningen door Manstadts-kapel wordt gegeven. Hetzelfde is het geval met de muziekuitvoering, die den vulgenden dag door de kapel der Gienadiers in den dierentuin wordt gegeven Zaterdag zal, na afloop der werkzaamheden, een gemeenschappelijke maaltijd in het Kurhaus tc Sche veningen, plaat» hebben.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1