Buitenland. naar gewoonte zal het congres in afileelingen zijn gesplitst. De afdeelingen vergaderen 's morgensdes namiddags zullen de algemeene vergaderingen gehouden worden, allen in het gebouw Felix Meritis". Donderdag en Vrijdag vergaderen de afdeelingen. Zaterdag zal de laatste algemeene vergadering zijn. Wie voorzitter van het congres zal zijn is natuurlijk vooraf niet te Zeggen, maar men meent dat prof. Quack de aan gewezen man is. De avonden zullen aan feestelijkheden gewijd zijn, Des Donderdags zal de opvoering van dr. Burgersdijk's vertaling van Macbeth" plaats hebben in den Stads schouwburg. Dit stuk is bereids in studie genomen, en den 8 Aug. 1.1. heeft de regie in tegenwoordigheid des vertalers de eerste lezing gehouden. De heer Burgersdijk heeft Macbeth" geheel en al tot de kleinste bijzonderheden voor de opvoering geschikt gemaakt en zich daarbij vooral gehouden aan de Duitsohe toonëelbevverking van Dingelstedt, die proef ondervindelijk goed is gebleken. Toen eenige jaren geleden door de Rotterdamsche tooneellisten Macbeth" werd opgevoerd, werd de tooneelbewerking van Oech- selhauser gevolgd. Des Vrijdagsavonds zal er eene letterkundige en muzikale bijeenkomst zijn, waarin Vondel's »Lucifer" als declamatorium zal ten gehoore worden gebracht. De tekst zal gesproken worden door mr. J. N. van Hall. De kooren worden onder leiding van den heer Daniël de Lange, met medewerking van de Oj'chest- v&reeniging, uitgevoerd. Het koor zal voor deze gelegenheid zijn saamgelezen uit de beste krachten der hoofdstad. Waarschijnlijk zullen nog op dezen avond eenige beroemde letterkundigen optreden. Des Zaterdags zal een groote feestmaaltijd het congres sluiten. Dit zijn slechts de hoofdmomenten der feeste lijkheden. Eenige andere bestaan nog slechts in plan. Zeker is het echter, dat er ook eene plechtigheid in Vondel's eer zal plaats hebben. Tot de zittingen en de feestelijkheden zullen slechts de leden van het congres toegang hebben. Belang stellenden kunnen zich als lid aanmelden bij den secretaris mr. N. de Roever te Amsterdam. Ook dames kunnen lid worden. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een landbouwer onder Tholen heeft al zijn vee op stal moeten halen, wegens totaal gebrek aan voedsel in de weiden, tengevolge van de langdurige droogte. Het is trouwens op dit punt overal treurig gesteld. De omvangrijke veenbrand in de gemeente Schoone- beek heeft niet alleen ongeveer 12 bunders in asch gelegd, maar de bouwakkers hebben zuoveel geleden, dat zij in de eerste jaren onbruikbaar zijn. Van de te veld staande aardappelen is niets, van de rogge een gedeelte behouden gebleven. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft volgens een Vrijdag te Londen ontvangen telegram Donderdag middag te een uur in den staat Illinois plaats gehad door het instorten van de houten brug over de Ver- million-rivier, welke brug door de laatste boschbranden gedeeltelijk verkoold schijnt te zijn. De pleiziertrein, met 960 passagiers, naar de Niagara, bevatte hoofd zakelijk bewoners van Peoria en bestond uit '15 wag gons en twee locomotieven. De val was zoo krachtig, dat de trein letterlijk als ineensluitende buizen in elkander werd geschoven en hij geen twee wagen lengten meer lang was. De brand, die ontstond, was vrij spoedig gebluscht, maar door een stortregen werd het wegbrengen der gewonden zeer vertraagd. Meer dan '100 personen zijn gedood en twee honderd gewond. Vreeselijke tooneelen vielen op de plaats des onheils voor. Volgens nader ontvangen bericht had het vreeselijke ongeluk, het grootste dat men zich te New-York kan herinneren, bij het station Bloomington (Illinois) plaats en was de brug door vonken uit een vroeger gepasseerden trein in brand geraakt. De machinist kon den trein niet meer tijdig tot staan brengen. Het is een wonder dat iemand er het leven heeft afgebrachtmen heeft tot nog toe 118 dooden te voorschijn gebracht en men denkt dat het totaal der dooden wel 200 zal bedragen, benevens een 300 a 400-tal gewonden. De gewonden en stervenden worden in de omliggende plaatsen verpleegd en voortdurend komen personen aan, die hun bloedverwanten zoeken, waarbij zich vreeselijke tooneelen voordoen. Op de plaats des onheils vond men tal van rnenschelijke lichaamsdeelen verspreid en tal van lijken zijn vreeselijk misvormd en geheel onherkenbaar. Een reiziger, die zelf vreeselijk was gewond en aan zijn zijde vrouw en kinderen had zien dooden, haalde zijn revolver uit den zak en schoot zich voor liet hoofd. Door de vreeselijke droogte was men v niet in staat den gewonden lafenis te brengen of hun smarten te verzachten. Een trein met 24 doctoren is nu tot het brengen van hulp aangekomen. Eenige ellendelingen maakten van de vreeselijke verwarring gebruik om de dooden en stervenden van hun horloges en geldswaarden te berooven. Een vreeselijk ongeluk heeft tusschen Leubingen en Dermsdorf in Thuringen plaats gehad. Een grondeigenaar was met zijn knecht bezig met het binnenrijden van de rogge, toen de mannen op een naburig veld eensklaps hulpkreten vernamen. Zij zagen eensklaps den wagen, die reeds gedeeltelijk door den eigenaar beladen was, in den grond wegzinken. Bij het naderbijkomen bleek dat de wagen en de paarden alsook de eigenaar en de knecht in den grond waren verdwenen en op de plaats zelve had zich een gat gevormd van 23 meter in doorsnede, dat steeds grooter werd, waardoor alle pogingen tot redding onmogelijk waren. Uit de om standigheid dat de kuil met vuil, naar zwavel riekend water is gevuld, besluit men dat zich daar ter plaatse een zwavelbron heeft gevormd, zooals voor eenige jaren ook bij Sachenburg voorkwam. Achter den Reiderwolderpolder is tengevolge van de buitengewoon hooge vloeden voor meer dan f 1200 aan kwelder weggedreven. De vloed bereikte bijna den kruin der buitendijken. Menig arbeider heeft hierdoor in één dag tijds van f 50 tot f 200 verloren. In den omtrek van Warschau zon het huwelijk voltrokken worden van twee jongelieden uit den ge goeden stand. Tijdens de inzegening van het jonge paar hielden twee rijtuigen voor de kerk stil en stegen eenige officieren der politie en een aantal politie-soldaten uit, die alle uitgangen der kerk bezetten en den afloop der plechtigheid afwachtten. Toen het huwelijk vol trokken was en de gelukwenschingen begonnen, trad een der officieren op den jongen echtgenoot toe en fluisterde hem een paar woorden in het oor, waarop beiden ter zijde gingen en samen een gesprek voerden. Het optreden der politie deed de bruiloftsgasten natuur lijkerwijze zeer ontstellen. De bruid viel in onmacht en werd bewusteloos in het rijtuig gedragen. De bruidegom werd uit de kerk naar de gevangenis gebracht. De verdenking rust op hem, dat een jong meisje, 't welk kort geleden op zijn goederen gestorven is, door hem vergiftigd zou zijn. Te Tilburg is de groote fabriek van wollen manu facturen van Gebr, Sala door het vuur aangetast. Het gebrek aan water en de snelheid, waarmede het vuur toenam, waren oorzaak dat de fabriek geheel uitbrandde, terwijl ook een groot gedeelte der wol- en goederenloodsen vernield is. De oorzaak is onbekend. Naar men verneemt, is er niets uit het kantoor gered kunnen worden. De hooge zijgevels staan zóó schuin, dat men ieder oogenblik voor het instorten vreest. Alles was tegen brandschade verzekerd. In de laatste tijden brachten zeer brutale inbrekers de bevolkingen der Duitsche steden Ruhrort en Duisburg telkens in groote opschudding. Eigenaars van magazijnen en fabrieken stelden een eigen wachtdienst in en groote geldsommen werden uitgeloofd voor de ontdekking der daders, die klaarblijkelijk steeds dezelfden waren. Ook de politie mark te veel werk van de zaak en arrestatiën en huiszoekingen vonden plaats, die echter tot niets leidden. Thans is men er te Aken in geslaagd de geheele bende te arresteeren, die geheel uit personen schijnt te bestaan, die tot de zoogenaamde betere standen der maatschappij behooren, men vindt kooplieden, werktuigkundigen enz. onder hen. Het is vooralsnog een raadsel hoe de snaken er toe zijn gekomen om van diefstal een beroep te maken en het gerechtelijk onderzoek zal dit aan het licht moeten brengen. Niet minder dan negen dier fijne heertjes zitten te Aken in de gevangenis en een werd in de vorige week te Duisburg in de doos gestopt. Woensdagmiddag leverde de politie der stad Aken drie der dieven, die keurig netjes gekleed waren en in boeien zaten, aan de politie van Duisburg uit. Donderdag vond het eerste verhoor plaats. In Aubach heeft een vreeselijke brand gewoed, wellicht door een kwaadwillige aangestoken, in een logement, waarin een aantal spoorweg-arbeiders nacht verblijf hielden. Het woonhuis, de stal en het logement werden vernield. Daar de vlammen door den pas binnen gereden oogst ruimschoots voedsel vonden, grepen zij zoo schielijk om zich heen, dat de ongelukkige lieden door het vuur ingesloten werden, en eenigen den dood in de vlammen vonden; er worden er 10 vermist; of zij allen verbrand zijn, kon nog niet onderzocht worden. Het blusschingswerk werd zeer belemmerd, door dat een ellendeling van twee spuiten de slangen doorge sneden had. In den omtrek van Arcachon heeft een boschbrand gewoed, die geheele bosschen van pijnboomen over eene uitgestrektheid van 1500 hectaren vernield heeft. Een arme huurkoetsier te Schöneberg had een zoon, die niet wilde deugen. Reeds vele malen gestraft, had hij, uit den krijgsdienst ontslagen, een afkeer van werken. Hij knoopte een liefdesbetrekking aan met een niet onbemiddeld meisje, troggelde haar het geld af, ontstal zijn ouden vader diens laatste pak kleeren en begon toen met een landlooper uit Berlijn een zwervend leven. Zij hadden een ouden pot in bezit, en kookten daarin de aardappelen, die zij op de akkers stalen en rekten zoo hun leven. Zondag gingen zij samen baden. Zij wedden dat een hunner den vijver, waarin zij zich verlustigden, zou overzwemmen. Halverwege ontzonken den zwemmer de krachten; hij zonk, de ander wilde hem helpen, de drenkeling pakte hem beet en beiden kwamen om het leven. Rusland. Het Journal de St. Pétersbourg schrijft, naar aanleiding van prins Ferdinands reis naar Bulgarije, het volgende: »Wij hebben deze reis reeds avontuurlijk genoemd, toen daarvan voor de eerste maal sprake waswij kunnen thans dit oordeel slechts herhalen. De prins heeft bij de ontvangst der Bulgaarsche deputatie de onmisbare voorwaarden genoemd, onder welke de verkiezing praktische resultaten zou kunnen hebben; hij deed dit zoo volledig, dat het onnoodig is, daarop weder terug te komen. Men kan zich thans verbazen t,en het betreuren, in de eerste plaats voor den prins zelf, dat hij deze voorwaarden zoo spoedig heeft vergeten. Maar stellig kan, naar onze meening, Rusland door dit vergeten van alle voorwaarden van wettigheid en van alle overwegingen van eerbied voor bestaande verdragen, niet worden genoopt om zijne zienswijze te veranderen over eene verkiezing, die liet werk is eener vergadering, welker wettigheid Rusland steeds heeft bestreden. Wat de andere groote mogendheden betreft, de onwettigheid en ongeldigheid van het besluit van den prins ligt ook tegenover deze mogendheden zóó voor de hand, dat geen van haar den stap zou kunnen billijken. Het komt ons derhalve voor, dat de pas begonnen reis van den prins een betreurenswaardig incident is, hetgeen moet gevoegd worden bij de vele dergelijke, waaraan de geschiedenis van Bulgarije reeds zoo rijk is. Hoe men dit incident ook beschouwe, eene oplossing der quaestie kan men er niet in zien. Overigens moet men den loop der gebeurtenissen in het zoo zwaar beproefde jand afwachten." De reis van den czaar naar Kopenhagen is uitgesteld. De czaar en zijn gezin zullen eerst nog acht dagen doorbrengen te Krasnoje Selo, waar zij de groote schietoefeningen zullen bijwonen. Zoodra deze manoeuvres zijn geëindigd, zal de keizerlijke familie naar Kopen hagen vertrekken. Belgie. De Werker, het orgaan der Antwerpsche socialisten, bevat de volgende verklaring: »Om aan alle valsche geruchten een einde te maken, vinden de afgevaardigden bij het Antwerpsch midden-comiteit der socialistische werkersvereenigingen goed, in naam hunner respectieve bonden, de volgende verklaringen af te kondigen Aangezien de belangen der werkende klasse volstrekt in strijd zijn met die der heerschende standen, welke leven op de voortbrengst van den arbeid der eerste; aangezien alle politieke partijen haar reden van bestaan maar vinden in het bestendigen of het bewerkstelligen van maatschappelijke grondbeginselenaangezien alle burger-partijen gesteund zijn op het behoud van het persoonlijk bezit, dat noodlottig de uitsluiting van den eenen menschdoor den anderen in zich sluitaan gezien eene rechtvaardige verdeeling der voortbrengst van de natuurlijke rijkdommen en van den arbeid slechts kan verkregen worden door het invoeren van gemeenschappelijk bezit; aangezien de gebeurtenissen der laatste tijden in België zoowel vreedzame betoogingen als gewelddadige volksopstanden genoegzaam bewezen hebben dat langs geleidelijken weg van de heerschende standen, tot uitroeiing der volksarmoede, die alleen politieke vrijmaking voor gevolg hebben kan, niets te verhopen is; besluiten, de ontvoogding der arbeidende klasse kan alleen na voldoende organisatie en genoeg zame verstandelijke ontwikkeling der werklieden en alléén door geweld geschiedenverklaren derhalve elke samenspanning met burger-partijen op politiek gebied in strijd met de ware volksbelangen en keuren slechts in zoover politieke bewegingen goed, als zij kunnen bijdragen om den omwentelingsgeest bij het volk aan te vuren; verklaren verder vast besloten te zijn, met de aanstaande gemeente-verkiezingen werkdadig op te treden, met een lijst van hoostens zes candidaten. Deze kiesbeweging zal geheel afgescheiden van de burger partijen en op zuiver socialistisch terrein gevoerd worden.'» Bulgarije. Prins Ferdinand van Saksen Coburg is bij zijn komst op Bulgaarsch grondgebied met groote geestdrift ont vangen. De eerste welkomstgroet werd hem gebracht aan boord van de stoomboot der Donau-Stoomvaart maatschappij, welke den prins van Orsowa naar VViddin bracht. Vóór Widdin ontmoette de boot het feestelijk getooide Bulgaarsche stoomjacht «Alexander", waarop

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2