m h Z1ËRIKZËËSCHE COURANT. i IS, r- jL. T~ i 1887. No. 63. Woensdag 17 Augustus. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- >«ètx sement Zierikzee. Binnenland. I jrk. TIV. [r litis zich 'c/teid '.ee, ftn repa- iz. I MADE, HAAR- ÏR/.EEP .'Ut'ER- iLBOR- JDEUR, SÏOF- M "3/s 563/1s 101'/, 83'/, 82'5/„ 130 '/4 92 3/, 67=/, 30'/, 1143/s 56"/,, 973,, 615/lu 1,03 - 2,47'/, 7,50 w -iff}" Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 4,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVÏIA!*. ZIERIKZEE, 4 C Augustus 4 8 8 7. Dr. Mezger is naar Wiesbaden vertrokken om de zaak haar beslag te geven. Naar wij uit goede bron vernemen, zal zijn jaarwedde 150,000 mark (ƒ90,000) bedragen, terwijl hem bij wijze van welkomstgroet een prachtige villa zal worden aangeboden. Een later bericht meldt thans met zekerheid, dat Amsterdam Dr. Mezger niet zal verliezen. Een treurig geval, waarvan nauwelijks een tweede voorbeeld zal aan te wijzen zijn, heeft te Grauwendijk plaats gehad. Een landbouwer ontwaarde in een zijner ooren een vreeselrjk gekriel, dat, zooals weldra bleek, veroorzaakt werd door zulke maden, als waarvan de schapen vaak zooveel te lijden hebben. Hij spoedde zich naar den geneesheer, die met spuiten ruim 20 dezer dieren uit het oor wist te krijgen. Hopende, dat de man nu van deze plaag verlost was. begaf hij zich weder naar huis, maar weldra gevoelde hij, dat het leven nog niet uit het hoofd verdwenen was. De dokter, weder te hulp geroepen, spoot nog een vijftal maden uit het oor. Doch toen hij des anderen daags nog meer van deze beestjes voelde, werd hij bijna radeloos en ging men met hem naar Groningen. De professor, aan wien de verdere behandeling van dit zeldzame geval werd opgedragen, maakte het oor verder schoon, en moet verklaard hebben nooit zoo iets te hebben gezien of gehoord. Sedert heeft de man geen last van de maden gehad, zoodat het te verwachten is, dat de laatste verdreven zijn. Naar men verneemt, moet de patiënt thans doof aan dat oor zijn geworden, doch geen ander letsel hebben overgehouden. Nu vraagt men: Hoe kwamen deze maden op die plaats? De bedoelde persoon meent zich te kunnen herinneren, dat hij een vlieg, die hem in het oor wilde kruipen, terwijl hij zich op het veld bevond, daar heeft doodgedrukt. Wellicht was deze juist voorzien van r'ype eieren, die nu in het oor terecht kwamen, waaruit zich de maden na korten tijd ont wikkelden. Hoe het zij, dit voorbeeld zal menigeen voorzichtig doen zijn bij de vliegen en maden, die onze schapen zoo vreeselijk doen lijden. In de vorige week had te Amsterdam ten kantore van de »Zuid-Afrikaansche maatschappij tot bereiding van Leder", de inschrijving plaats voor de eerste partij huiden, afkomstig uit de Zuid-Afrikaansche Republiek (Transvaal). Er hadden 25 ingeschreven, iets wat bijna nog nooit is voorgekomen, wanneer er voor het eerst uit een bijna onbekend land huiden werden aangevoerd. In dat opzicht verdient het bestuur der Maatschappij een gelukwensch met een zoo verrassende uitkomst. Er moet reeds een tweede, veel grootere bezending onderweg zijn. P" In de te Amsterdam gehouden vergadering der Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg-maatschappij werd de heer D. Cordes met algemeene stemmen benoemd tot commissaris en de bezoldiging der directeuren vastgesteld; de directie gaf eenige inlichtingen aan gaande de bekende sensatie-berichten. De Amsterdamsche correspondent van het D. v. Z.-H. meldt, dat ten kantore van de Transvaal-spoorweg- maatschappij de berichten van de Wereldburger om trent dien spoorweg als onzinnig worden gequalificeerd. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Ncd. Zuid-Afr. Spoorweg-Maatschappij is, zooals reeds gemeld is, gesproken over de berichten van de Wereldburger. Een aandeelhouder vroeg hoe de dwaze berichten omtrent een Belgisch syndicaat voor den aanleg van spoorwegen in de Zuid-Afrikaansche Republiek in de wereld konden gekomen zijn. De directie deelde mede, dat de bron er van vermoedelijk te zoeken was in Brussel, zooals ook uit de verdere stukken, welke na het sensatiebericht zijn gepubliceerd, is af te leiden. Na de officieele tegenspraak door den minister resident jhr. rar. Beelaerts van Blokland behoefde de directie niet te verzekeren, dat die berichten ten eenenmale onwaar zijn, terwijl de conceseie der maatschappij vrijwaart voor de mogelijkheid van concessie-verleening aan anderen, zonder dat eerst aan de maatschappij de voorkeur is aangeboden. Deze mededeeling gaf tot geen verdere bespreking aanleiding. Een politieke zelfmoord zou het zijn, volgens het Venl. Weekblwanneer de katholieke afgevaardigden nu nog voor de grondwetsherziening gingen stemmen, nu, nadat de Eerste Kamer hoofdstuk X er uit geworpen heeft. »Ieder, die nog een greintje gevoel heeft, gevoelt dit. «Het gewijzigd art. 194 was het eenig mogelijke pretext om er nog voor te stemmen. Hoe weinig dan ook, wij kregen ten minste iets, tegenover het vele dat wij verloren. Thans niets, niets hoegenaamd, geen sikkepitje. Meer dan ooii is de grondwetsherziening voor ons tot een pasquil geworden. En daar zouden onze afgevaardigden voor stemmen »De hemel beware hen voor zulk eene zelfvernedering. Men durft er bijna niet aan denken. »Zij waren voor altijd verloren. "Verloven in de oogen hunner kiezers, verloren in de oogen der liberalen, verloren (wat het ergst is) in hun eigen oogen." De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans alle havens van Sicilië met cholera besmet verklaard. Op een dorp in Noord-Brabant, gelegen aan de rivier de Merwede, vlak tegenover Gorinchem, heeft zich bij den veldwachter een persoon aangemeld, 20 jaar oud, om een patent te erlangen, in hoofdsom 60 cents, om vrij en ongehinderd in Nederland te mogen vrijen of verkeeren! In sommige streken van Gelderland is het vette vee buitengewoon goedkoop. Men kan thans voor denzelfden prijs, waarvoor men vroeger een J/2 kilo kocht, juist de helft 'meer koopen. De hoogste prijs, die o. a. Vrijdag te Arnhem besteed werd, was 45 ct. per kilo voor 4e soort vette runderen. De pogingen, welke men aanwendt tot het stichten van een monument te Hoorn voor Jati Pietersz. Coen, worden thans ook bevorderd door een commissie te Helder. Voorzitter is de schout-bij-nacht De Jousselin de Jong. Toen Zaterdag de cricketters in de Maliebaan te 'sGravenhage kwamen, waar de Bond een wedstrijd had uitgeschreven, werd hen door groote borden aangeduid, dat het Cricket en Foot-ball spel wegens den slechten toestand van het gras verboden is. Deze borden waren er dooi' den ontvanger der domeinen geplaatst, ondanks het verlof tot gebruik van de Maliebaan aan de cricketters door de Ministers van Oorlog en Financiën. Baron Van Brienen heeft nu Clingendael afgestaan, waar de Bondwedstrijd gehouden zal worden. De »Vereenigde Bakkers" zijn met een Berlijnschen, een Weener en een Dresdener bakker uitgenoodigd op de Tentoonstelling te Dresden te komen bakken in een der 5 volledige Bakkerijen, welke er zijn opge richt. Dien ten gevolge zijn de heeren Niemöller en Albert derwaarts vertrokken. Zij zijn vergezeld van een Hollandsclie bakkersdochter, die er als winkel juffrouw zal optreden. Reeds een paar dagen geleden vertrokken een broodbakkers- en een kweekbakkers- gezel om in de bakkerij werkzaam te zijn. Van de 5 Bakkerijen op de Tentoonstelling komen 4 in werking; de 5e blijft een reservebakkerij. Ook de heeren Van Houten Zoon van Weesp nemen deel aan de Tentoonstelling. Een drietal meisjes, aan de fabriek verbonden, vertrokken een paar dagen geleden naar Dresden om de bediening waar te nemen in het rijke salon, dat de firma er heeft laten inrichten. De rivier voor Grave heeft den ongekend lagen waterstand bereikt van 4,79 A. P., tengevolge waarvan de scheepvaart voor een groot deel is gestremd. De booten zijn verplicht lichters mede te nemen en de pont werkt slechts met groote moeite. Op ver scheidene plaatsen kan men de rivier geheel doorwaden en is men genoodzaakt geweest, de weiden tot ver in de Maas af te heinen, ten einde het vee te beletten van de eene in de andere weide over te loopen. Bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen bestaat het plan om het nieuw uitgebreide en ver bouwde station te Rozendaal eiectrisch te verlichten, zoowel het emplacement als de daarbij behoorende gebouwen. De kosten hiervan worden geraamd op 34,490. In de Staatscourant van Zaterdag zijn opgenomen vijf wetten van 40 Aug. tot het in overweging nemen van veranderingen in de grondwet en wel die betreffende Hoofdstuk IV, V, VII, VIII en IX. De diamant-handelaar M. Bronkhorst Ezn., te Am sterdam, wendt pogingen aan om invoer van den diamant in China te verkrijgen. Hij heeft zich te dien einde in betrekking gesteld met den secretaris van het Ned, consulaat in China, den heer J. Rhein, die eerlang uit 's Gravenhage naar zijn post terugkeert. De heer Bronkhorst, die voornemens is te Amster dam eene fabriek te vestigen, zal zich tegenover de Chineesche regeering bereid verklaren, het vak aan Chineesche werklieden te leeren. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het te Amsterdam van 1547 September a.s. te houden Nederlandsch taal- en letterkundig congres ondervindt van vele zijden warme belangstelling. De groote mannen van de Vlaamsche beweging in België hebben zich op de ledenlijsten doen inschrijven, en hun voorbeeld is door tal van Zuid-Nederlanders gevolgd. En ook in Noord-Nederland bleef men niet achter. Het ledental zal dan ook zeker grooter worden dan van eenig congres uit den laatsten tijd. Als sprekers lieten zich o. a. reeds inschrijven: uit Zuid-Nederland: prof. Fredericq, Peter Benoifc, dr. Max Rooses, mr. Julius Obrie, Victor de Veen, Em. Rosseels, P. J. Scherpenzeeluit Noord-Nederland: prof. Spruyt, dr. Schaepman, prof. Ten Brink, prof. van der Linde, dr. J. te Winkel, dr. E. Laurillard, terwijl mevr. Lina Schneider eene door haar geschreven «Geschichte der Niederlandischen Litteratur" in openbare zitting aan het Nederlandsche volk zal opdragen. Het programma der werkzaamheden en der feestelijk heden staat nog niet vast. Toch kunnen wij er reeds een en ander van mededeelen. Woensdagavond 14 Sept. zullen de congresleden bijeenkomen in een nader aan te wijzen locaal, van waar zij zich waarschijnlijk zullen begeven naar het stadhuis. Het was namelijk bij alle congressen gebruik, dat de leden officieel ten raadhuize begroet werden, hetgeen men verwacht dat ook hier zal geschieden. Donderdag zullen de werkzaamheden beginnen. Als

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1