I T) f r M jK I zegt een blad, beslaan een uitgestrektheid van twee kilometers breed en eene lengte, die nog niet te be rekenen is. Het vuur, in Duitschland begonnen, woedt sedert 48 uren voort en heeft reeds liet grondgebied der gmeenten Rubinette en llasebusche aangetast, liet breidt zich nog steeds uit naar Yalhuy en Drouart, in de prov. Luik, een streelt, welke bij de reizigers bijzonder wel bekend is. Het tooneel lever t een grootsch en aangrijpend schouwspel op. Niets houdt liet vuur tegen en eene beek van verscheidene nieters breedte stelde er geen beletsel aan. De hoogte van den grond is aldaar omtrent 700 meters boven den zeespiegel, wat de oorzaak is dat de wind het vuur aanhoudend aanwakkert. De vlammen bereiken een hoogt.e van verscheidene meters en vernielden de boomen tot aan den wortel, zoodat men reden heeft om te vreezen, dat de nabij gelegen turfveenen zullen aangetast worden. Indien deze ramp niet te keer gegaan wordt, zijn duizenden hectaren aan vernieling blootgesteld. 500 man werden uit Luik ontboden om hulp te verleenen, doch zij zijn op dit oogenblik nog niet aangekomen. Men meldt ook nog dat het indruk wekkende van het tooneel vergroot wordt door het geschreeuw van het vluchtend wild, en den rook, die geheel de streek, als bij eene ontzagwekkende zons verduistering omgeeft. Gelukkig werd tot heden toe nog geene enkele woning aangetast. Omtrent den boschbrand in het beroemde Hertogenwald op de Duitsch-Belgische grens, deelt de Indépendance nog het volgende mede. De eerste vlammen werden gezien aan den kant van Menbach, op de giens, en aanstonds vertoonde zich het vuur op verscheidene andere punten, namelijk bij Herbofaie, bij Robinette en vooral bij de Baraque St.-Michel. Eu nog altijd nam de brand in hevigheid toe. Het schouwspel is aangrijpend, zegt de briefschrijver, 400 hektaren zijn op dit oogenblik (Maandagavond) reeds aangetast en de zwakke pogingen, ter bestrijding van het vuur aangewend, blijven zonder uitwerksel. De wind, die aanhoudend heviger wordt, doet het vuur steeds in kracht winnen. De hitte is onverdragelijk en de lucht is daarenboven beladen met rook en gas, die uit die onmetelijke vuurzee ontsnappen. Vonken vliegen op grooten afstand voort en stichten soms brand achter degenen, die hem trachten te bestrijden of de nieuws gierigen, zoadat deze zich dan plotseling door het vuur omgeven zien. De grond, die turfachlig is, brandt tengevolge der droogte als zwam. De bueren, die de boschwachters en gendarmen zien werken om het vuur te bestrijden, halen de schouders op bij deze vruclitelooze pogingen en zeggen, dat niets dan zware regenvlagen in staat is, de ramp te doen ophouden. Tegen middernacht, toen de wind nog heviger was, had het vuur in twee uren tijds een verschrikkelijker) voortgang gemaakt. Wegen, rivieren, grachten, niets was in staat de vernieling tegen te houden en men herinnert zich met schrik den brand van 1804, die vijf maanden duurde en slechts in November, bij de eerste sneeuw eindigde. En de oorzaak? Niemand kent die. Men zegt, dat de boeren, woedend omdat de regeering hen verboden had het gras af te maaien, de turfgromlen hebben in brand gestoken, zonder de gevolgen te berekenen van die laakbare daad. Men zegt ook dat de bliksem den brand heeft gesticht maar sedert Vrijdag had men geen onweer gezien. Kortom, men kent de oorzaak niet. Dinsdagnamiddag zijn de troepen te Dolhain aangekomen. Zij hebben zich naar de meest bedreigde punten begeven, maar de hevigheid van den wind, die dikke rookwolken omlaag sloeg, belette alle reddingswerken, terwijl in dien rook het vuur aanhoudend voortwoekerde. Nieuwe troepen werden gevraagd. De soldaten der genie, te Antwerpen in garnizoen, zijn insgelijks aangekomen. Langs de Duitsche zijde der vuurzee werden evenzeer alle mogelijke pogingen aangewend, om den voortgang van het vuur te beletten. Het schijnt, volgens een later bericht, zeker te zijn, dat aan kwaadwilligheid niet kan worden gedacht. Een laatste bericht der Union libérale meldt dat men den brand meester is. P i* a n k r ij k. Uit Nancy wordt gemeld, dat 38 gezinnen van spoorwegbeambten, te zamen '108 personen tellende, door de Duitschers uit Avricourt zijn verwijderd. Sedert de amnastie woonden deze beambten te Avricourt, omdat het Fransche dorp Idney te klein was om hun huisvesting te verleenen. Tengevolge dezer uitzetting zullen de beambten te LuneviUe gaan wonen, totdat te Idney nieuwe woningen zijn gebouwd. De Parijsche syndicaatskamer van fabrieknijverheid heeft, in overleg met de syndicaatskamers te Saint- Etienne en Lyon, aan de Parijsche Kamer van Koop handel medegedeeld, dat de handelszaken in de beide genoemde steden beter gaan sedert de winkeliers aldaar niet meer van de Duitsche handelsreizigers koopen en hen ook niets meer verkoopen, ten einde te beletten, dat hunne teekeningen en modellen in Duitschland nagemaakt worden. Tengevolge daarvan hebben de Parijsche handelaren in mode-artikelen eene circulaire ontvangen, waarin hun verzocht wordt de handelsbetrekkingen met de Duitsche reizigers af te breken. Gri*oot-13rittan je. De Engelscben zijn niet tevreden over een besluit der koningin. Deze heeft den prins Van Battenberg, broeder van den schoonzoon der koningin, tot officier der Britsche marine benoemd. De Whitehall Review, dat in conservatieven geest wordt geredigeerd, verklaart, dat zij ditmaal gemeene zaak moet maken met de radicalen. Waarom, zegt genoemd orgaan, moeten een aantal Engelsche officieren een man boven zich geplaatst zien, alleen omdat hij de broeder is van den schoonzoon der koningin. Dit is een schandaal, en het is gelukkig in alle opzichten dat de prins van Wales geen vrouw in Duitschland gezocht heeft. Wanneer het stelsel om onze prinsessen aldaar te zoeken nog een geslacht geduurd had, zouden wij genoodzaakt geweest zijn om in de toekomst te voorzien van alle kleine Duitsche potentaten. De fortuin zelfs van Engeland zou daarvoor niet voldoende geweest zijn. Volgens de Observer heeft de regeering nog niet besloten, of zij de artikelen van de Iersche dwangwet omtrent gevaarlijke vereenigingen in toepassing zal brengen. Sedert de goedkeuring der wet zijn namelijk de agrarische misdaden in Ierland verminderd en zoolang deze stand van zaken voortduurt, is toepassing van buitengewone maatregelen onnoodig. Toch is de regeering van meening, dat een openlijk optreden tegen de Liga misschien zou kunnen leiden tot eene vernieuwing der agressieve beweging van die Vereeni- ging en dus een ernstig gevaar voor den vrede in Ierland zou kunnen worden. Mocht de Liga zich tegen de toepassing der vvet verzetten, dan zal het Parlement in de herfst bijeengeroepen worden om maatregelen tegen de Liga te bei-amen. De regeering vertrouwt echter op de vrijheid van beweging, die aan het Iersche bestuur bij deze vvet verleend is en zal dus van hare volmacht tot onderdruk king van gevaarlijke vereenigingen vooreerst geen gebr uik maken. Mocht de toestand in ongunstigen zin veranderen, dan zal de regeering niet aarzelen om bij liet Parlement verlof te vragen voor een krachtig optreden. De werkstaking van de machinisten en stokers aan den Midland spoorweg heeft een ernstiger karakter gekregen. De treinen gaan nog wel, maar komen meestal te laat aan, terwijl het goederenverkeer bijna geheel gestaakt is. Het aantal werkstakers wordt op ongeveer 2000 man geschat. De strike ontstond door het invoeren van een nieuw tarief voor de machinisten en stokers. De quaestie is deze: tot nu toe kregen de machinisten een dagloon van 7 shillings 6 stuivers en de stokers van 3l/2 lot 4'/2, onafhankelijk van het aantal uren, waarop zij in dienst moeten zijn. Thans wil de maatschappij liet vroeger tarief weer invoeren en bovendien deze bepaling maken, dat alleen dan het volle weekloon zal worden uitbetaald, wanneer de machinisten gedurende een geheele week in dienst zijn geweest. Omtrent de expeditie van Stanley wordt nader uit St. Paul de Loanda het volgende bericht: Nadat Stanley bij het punt, waar de Aruwimi en de Congo samen vloeien, was aangekomen, ging hij den 6 Juni met eene keurbende de Aruwimi verder op tot halverwege tusschen Yarnbi en Yambungo, een punt, dat hij ook in '1883 bereikte. De tocht ging zeer langzaam, daar men, behalve den gewonen en nieuwen voorraad van mondbehoeften, nu ook al den proviand en de munitie voor Emin-pacha moest transporteeren. De strooming der rivier was daar zeer sterk, de breedte tusschen 500 en 2000 meter en het watervolumen zeer groot, zoodat de opvaart uiterst moeielijk was. Mocht Stanley bevinden, dat de stroomversnellingen niet bevaarbaar zijn, dan zal de reis 15 dagen langer dan volgen; de oorspronkelijke berekening, duren. Toen hij Bongales voorbijkwam, berekende Stanley, dat hij in het begin van Augustus te Wadelaï zou kunnen aankomen. De stammen aan de Aruwimi behandelden de expeditie zeer vriendelijk, zoodat men in staat was een grooten voorraad van versche levensmiddelen in te slaan. Waarschijnlijk zal hij bij dezen gunstigen toestand den tocht over de Aiuwimi wagen. Stanley heelt den gouverneur-generaal Janssen een verslag van zijn reis gezonden. De hongersnood bij Stanley-pool is nagenoeg geëindigd. De heer Alexander M. Mackay te Uganda heeft aan het zendelingen-genootschap te Londen be richt, dat de huizen van koning Mwanja verbrand zijn en dat de Arabieren hem verzocht hebben te bevelen, dat alle jongelingen den Koran moeten lezen, welke beide gebeurtenissen een ongunstigen invloed uitoefenen op de bekeerde inboorlingen. Een christen is gevat en zal, naar men gelooft, worden terecht gesteld. (üemengtl Biiitenlaiidscli Nieuws. Door een Engelschman is in Nieuw-Zeeland een lichtende mug ontdekt. Dit insect komt daar zeer veelvuldig voor en houdt zich voornamelijk aan de oevers op, waar het in een lichtgevend net hangt' Nu en dan wordt het licht plotseling verduisterd en blijft dan soms uren achtereen weg. Men vermoedt dat liet insect, door het plotseling verduisteren van het licht, zijn vijand kan verblinden en zoodoende des te zekerder tot zijn prooi kan maken. Met de publiciteit is het in Arabië nog zeer primitief gesteld. Abdul Farij, sultan van Lahadsch, niet ver van Aden, is een man, die gaarne op de hoogte blijft van hetgeen er op de wereld belangrijks voorvalt. Daar er nu over zijn geheel te lijk geen enkele courant wordt uitgegeven en hij niet geabonneerd is op de Engelsche bladen, om de eenvoudigste reden, dat hij ze niet lezen kan, heeft hij zijn zaakgelastigde te Aden opgedragenhem twee of driemaal in de week door kooplieden, die van de markt te Aden naar Lahadsch terugkeeren, een vertaald uittreksel uit de Engelsche couranten te doen toekomen. Dit wordt, nadat de sultan het heeft gelezen, den minister van buitenlandsche zaken, tevens huiskapelaan, secretaris, dokter, apotheker en gouverneur aan des sultans hof, ter hand gesteld, die er terstond zooveel afschriften van laat nemen als er moskeeën in het rijk zijn. In elke moskee wordt een afschrift aangeplakt, opdat alle geloovige onderdanen des sultans weten wat er in de wereld omgaat. Te Warschau kwam deze week een Perzisch edelman, Hassan Dshenedei. aan, die te voet uit Teheran ge komen was. Het geldt hier een groote weddenschap. De jonge Pers heelt n.l. aangenomen in acht maanden van Teheran naar Parijs te wandelen; bij is geheel alleen, doch heeft plechtig gezworen geen paaiden, spoorwegen of andere vervoermiddelen te zullen ge bruiken. Van Teheran over Moskau naar Warschau liep hij zes en een halve maand. Na een dag rust te Warschau vervolgde hij welgemoed den tucht naar Parijs. Behalve zijn moedertaal spreekt hij vloeiend Russisch en Fransch. Het onlangs door het Chineesch Gouvernement genomen besluit tut uitbreiding der telegraaflijnen in het binnenland heelt in vele provinciën groote tegen werking ondervonden. De stations weiden herhaaldelijk aangevallen en de werkzaamheden moesten gestaakt worden. De bewoners beweren dat de draden hun ongeluk aanbrengen en hen des nachts verhinderen te slapen. Prof. dr. R. Koch geeft thans zijn volledig verslag uit over de reis, die hij 4 jaren geleden, op last der Regeering gedaan heeft om de oorzaken der cholera in Egypte en Indië na te sporen en die tot ontdekking van den comma-bacilles leidde. Zijn oudste assistent en tochtgenoot op deze reis, de regeeringsraad dr. Galfky, heeft de bewerking van het verslag op zich genomen. Het zal vei schijnen bij Julius Springer te Munchen. De minister Maybach heeft verleden jaar in Berlijn eene inrichting in liet leven geroepen, waarvan nu vooral, in het jaargetijde der reizen, zeer veel gebruik gemaakt wordt, een instelling namelijk tot het ver strekken van inlichtingen betreffende de spoorwegen. Zij is dagelijks geopend en het talrijk personeel ver schaft kosteloos alle mogelijke verlangde inlichtingen over iederen te volgen weg, over de vracht, den duur der reis, enz. De zalen staan meestal vol met vragers en bovendien tingelt onophoudelijk de telephoon, want ook langs dien weg kan men inlichtingen bekomen, De Fransche sportsman Aumont heeft alleen in dit jaar met zijn paarden aan prijzen de aanzienlijke som van 509,152 francs gewonnen. Bij de voornaamste wedstrijden behaalden zijn paarden de overwinning. Een horloge zonder wijzers is het nieuwste op het gebied der Schwarzwalder industrie. Dit horloge heeft den vorm van een tambourijn, waarvan de perkamenten oppervlakte de wijzerplaat vormt. Daarop zijn twaalf bloemengroepen op gelijke afstanden geschilderd en met nummers voorzien. Doorboord is het perkament nergens. Twee bijen, een groote en een kleine, loopen van bloem tot bloem en wijzen den tijd aan. De kleine doorloopt de gansche wijzerplaat éénmaal per uur, de groote gaat twaalfmaal langzamer. Als drijfkracht werken achter het perkamenten blad twee magneeten, die zich met bepaalde snelheid rond hun assen draaien. Daar de bijen van ijzer zijn, moeten zij de magneet naald aanhoudend volgen. Het geheel, dat in Furt- wangen (Baden) tentoongesteld is, ziet er zeer aardig uit en het samenstel is hoogst eenvoudig. De beroemde Spaansche stierenvechter Frascuelo, die eenige dagen geleden bij een stierengevecht te Marseille werd gewond, zal vier voorstellingen te Mexico geven. Hij krijgt daarvoor 400,000 frs. en een benefiet. En dan zegt men nog dat tenors zoo veeleischend zijn-

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3