Z1ERJKZEESCHE COURANT. voor het arroudis- sement Zierihee. 1887. No. 62. Zaterdag 13 Augustus. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f iFranco per post f T Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Ule stukken, de reductie betreffende, gelieve men nitcrl ik een diig voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEA'MAX. ZIERIKZEE, 12 Augustus 1 8 8 7. Het D. v. Z.-H. meldt, dat omtrent het tijdstip der Kamerontbinding door de regeering nog geen beslissing is genomen. Het Hbl. ziet geen noodzakelijkheid tot het uit stellen der verkiezingen voor de nieuwe Staten-Generaal tot 13 September, waartoe de regeering het voor nemen schijnt te hebben. De verkiezingen moeten zoo spoedig mogelijk afloopen: in de eerste plaats omdat dan de grondwettige bepaling kan worden nageleefd, die voorschrijft dat de gewone zitting der Staten- Generaal wordt geopend op den derden Maandag in September; in de tweede plaats omdat de nieuw te kiezen Kamers slechts een voorloopige vertegenwooidi- ging des volks zullen vormen, die na de einduitspraak over de grondwetsherziening voor eene volgens een ruimer stelsel samengestelde Staten Generaal moet plaats maken. Het voortbestaan van Kamers, die wel feitelijk, maar niet in werkelijkheid de natie vertegen woordigen, behoort zooveel mogelijk te worden verkort. Elke week, die gewonnen wordt, is winst voor het land. Het Geïllustreerd Politienieuws is overgegaan in een naamlooze vennootschap; commissarissen zijn de heeren mrs. H. R. Goudsmit, II. Pouw en Th. M. Venster, directeur mr. C. F. Vreede, allen advocaten te Amsterdam. De heer J. C. Van Leeuwen, tegenwoordig hoofd redacteur, heeft zich bereid verklaard de hoofdredactie te blijven waarnemen. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning de ontwerpen van wet, vaststellende de in overweging te nemen veranderingen in de grondwet, zooals ze door de beide Kamers der Staten-Generaal zijn aan genomen, reeds bekrachtigd. De wetten zullen zooveel doenlijk nog deze week worden afgekondigd. De Wereldburger heeft zich na de tegenspraak, die zijn opzienbarend bericht had uitgelokt, op telegra- phische raadgeving van zijn correspondent te Pretoria tot het Belgische Syndicaat om inlichtingen gericht. De verkregen inlichtingen bevatten het volgende: Sedert Februari 1885 is tusschen dat syndicaat, gesteund door de Belgische Société Générale, met de Nederl. concessionarissen onderhandeld over den ge- zamenlijken aanleg en de exploitatie van den spoorweg, rnaar die onderhandelingen zijn in het begin dezes jaars afgebroken «door de schuld der Hollanders". Tengevolge daarvan heeft de Zuid-Afrikaansche regeering dien concessionarissen een uitersten termijn gesteld, die op 31 Aug. e.k. verstrijkt. Intusschen is namens de Société Générale zoowel aan de regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek als aan die van den Oranje-Vrijstaat een aanbod gedaan, waarvan een geheim tractaat tusschen beide regeeringen het uit vloeisel is geweest. Het is nog de vraag, of die over eenkomst zal worden bekrachtigd. Uit deze mededeelingen blijkt dus, dat de concessie aan de Nederlandsche combinatie nog niet is vervallen, zoodat nog altijd mogelijkheid bestaat, dat zij voortgang heeft. De Wereldburger beweert, dat de concessie alleen kan worden behouden «door te buigen voor Macmurdo", en dat de Nederl. deelnemers daarom wel opening van zaken mogen eischen. Hoe dit zij, voor het oogeriblik is, blijkens het bovenstaande, nog geene beslissing genomen en hebben de Nederl. con cessionarissen nog deze geheele maand den tijd om zich te verklaren. Wij vernemen, dat de aftredende burgemeester van 's Hage, de heer Mr. J. G. Patijn, tot Commandeur van de Eikenkroon is benoemd. Een landbouwer te Hornhuizen maakte met den verbouw van karwtj uit de hectare de kolossale som van f 760. De hoeveelheid vrucht bedroeg niet minder dan 2620 kilo van de hectare. De Ingenieur bevat de uitgebreide omschrijving met een duidelijke afbeelding van het ontwerp tot overbrugging van het Y vóór An.sterdam, naar het plan van mr. G. W. Schimmel, met een toe.ichting van den civiel-ingenieur E. Haverkamp. Blijkens deze verklaring wil de ontwerper een overbrugging tot stand brengen, die, zonder de scheepvaart te belemmeren, de vrije doorvaarthoogte zal 15 M. zyn, zoodat zelfs, wanneer de brug gesloten is, groote schepen kunnen passeeren het vei keer voor trams, rijtuigen en voetgangers gemakkelijk maakt. Daartoe wil hij in het Y twee ronde of langwerpige torens bouwen, waar langs zich schroefsgewijze en langzaam hellend een breede weg, geschikt voor trams enz., slingert en binnen welke ruimte bestaat tot het aanbrengen van lifts, trappen of hellende vlakken, om ook aan de f behoefte van het snellere verkeer te voldoen. Tevens zullen de torens inwendig ruimte genoeg aanbieden voor kantoorlokalen, winkels, koffiehuizen enz. Tusschen beide torens bevindt zich de groote draaibrug, terwijl twee breede toegangsbruggen het bereiken van de torens van de landzijde gemakkelijk maken. De meest gewensclite plaats voor de brug acht hij recht achter het midden van het centraalstation, loodrecht op de Ruyterkade. In de afgeloopen week werden uit het goudschip de «Lutine" slechts 9 Spaansche matten opgehaald. I De concessionaris hoopt thans door andere en een wijziging der bestaande werktuigen eerlang betere resultaten te verkrijgen. In het begin der volgende maand zal de jaarlijksche opneming van de verschillende spoorwegen in Nederland door een lid van den raad van toezicht op de spoor wegdiensten aanvangen. De Dfli spoorweg-maatschappij heeft bij de betrokken autoriteiten concessie aangevraagd voor een spoorweglijn, van Medan uitgaande, via Serdang naar Bobongarf. Aan het belang dat de planters in die streken hebben in een betere verbinding, zal dus worden te gemoet gekomen. De sultan van Serdang heeft de gronden voor den aanleg benoodigd kosteloos afgestaan. Op het internationaal spoorweg-congres te Milaan zal de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij vertegen woordigd worden door de heeren Van Hasselt, admi nistrateur, en mr. Van der Vliet, lid van den raad van administratie; de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen door de heeren Kalft', chef van dienst van weg en werken, en Engeringh, chef van dienst van handelszaken. Een min of meer comische mededeeling wordt uit Breda gedaan, wat betreft de jongste gemeenteraads zitting Een der raadsleden deed namelijk opmerken, dat een persoon, die wel in staat is champagne te schenken en- champagne te drinken, gedurende drie achtereen volgende jaren verzuimd heeft gevolg te geven aan zijn verplichting tot het betalen van hoofdelijken omslag, wat noodzakelijk een wanverhouding in het leven roept ten opzichte van den armen burger, die bij het minste verzuim van dien aard bedreigd wordt met den vet koop zijner goederen en daardoor dikwerf genoodzaakt wordt zijn toevlucht te nemen tot de bank van leening. Het raadslid kwam daardoor tot de conclusie, dat er gemeente-ambtenaren zijn, die hun plicht verzaken, zoodat hij het raadzaam oordeelde hierop de aandacht van burg. en weth. te vestigen. De voorzitter antwoordde den spreker, dat hij hier omtrent de noodige inlichtingen zou inwinnen, doch hij deed ter loops opmerken, dat de gemeente-ambtenaren niet almachtig zijn en de geregelde invordering der belastingen niet zelden met groote moeilijkheden ge paard gaat. Een ander lid vulde deze opmerkingen aan met de mededeeling dat de persoon, over wien gesproken werd, niemand anders was dan de heer J. F. De Booy, pas tot lid van den raad gekozendoch dat hij juist des morgens ten kantore van den gemeente-ontvariger zich van zijne verplichting gekweten had. Inhoud van No. 8 van den Zevenden Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging legen de Kwak zalverij Berichten. Besluit van den Geneeskundigen Raad van Noord-Brabant en Limburg. Het zenuwmiddel van Roman Weismann. Het adverteeren in de nieuwsbladen. Uit Rotterdam. Uit Berlijn. Van een «slaapster." Rechtszaken: Een kwakzalveroplichter. De knijp dokter te Rotterdam. Grootere artikelenEene ontdekking. Het Keizer lijk tandengeneeswater van Goldmann. Naar aan leiding van een ingezonden stuk. Correspondentie. Schertsblad no. 5 of hoe een Courant van en voor kwakzalvers er zou kunnen uitzien. De Liberale Kiesvereeniging op het eiland Overflakkee en Goedereede hield Maandag in Hotel Spee, te Sommels- dijk, een vergadering. Nadat in de voorafgaande Bestuurs vergadering de heer P. Van Weel G.Gz,, Burgemeester van Den Bommel en Ooltgensplaat, was verkozen, werd in deze vergadering, na eenige kleine Reglements wijzigingen, tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, met algemeene stemmen geprocla meerd, de heer J. J. Van Kerkwijk, aftredend lid. Jn de Maandag gehouden vergadering van den Sociaal-Democratischen Bond deelde v. d. Stadt het volgende mede omtrent den toestand van F. Domela Nieüwenhuis. De gevangene is sedert eenigen tijd in een toestand van melancholie vervallen, waaronder zijn gezondheid blijkbaar lijdt. Zijn uiterlijk toch draagt de sporen van zielelijden, terwijl zijn lichamelijke gesteldheid den invloed onder vindt van het gevangenisvoedsel. Het Dinsdag 11. aan hem afgezonden telegram, behelzende mededeelingen omtrent de Maandagavond in Maison Stroucken gehouden meeting, is hein niet geworden. Echter wenscht hij niet, dat te zijnen behoeve om «gratie" wordt gevraagd. Alleen als «recht" geschiedt zal hij er van gediend zijn. Hij blijft goeden moed houden en zal als «een verwoede leeuw" uit de cel terugkeeren. Het bestuur der Unie te Amsterdam heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gericht, tot kwijting van de opdracht naar aanleiding van de Maandag j.l. aangenomen motie in zake de invrijheid stelling van Domela Nieuwenhuis. Afschriften van dit verzoek zijn aan de beide Kamers der Staten-Generaal toegezonden.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1