ZïlmlZËESCHE COURANT. voor het arroodis- K&x sement Zierikzee. 1887. No. 60. Zaterdag 6 Augustus. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. .S'~ r Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAiY Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIERIKZEE, 5 Augustus 1 8 8 7. Benoemd tot voorz. van het coll. van reg. over het huis van bewaring te Zierikzee, jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, lid van het coll.tot lid van het coll. van reg. over het huis van bew. te Zierikzee, mr. A. J. J. baron van Styrum, rechter in de arr.- rechtb. aldaar. De meeting, door de Unie belegd, om aan te dringen op de invrijheidstelling van den heer F. Domela Nieuwenhuis, heeft Maandagavond plaats gehad. Prof. A. Pierson leidde het onderwerp in. Hij bepleitte de kwijtschelding van straf op grond van billijkheid, omdat Nieuwenhuis naar de mildere bepalingen van het nieuwe strafwetboek vermoedelijk lichter gestraft zou zijn, en van humaniteit. Aan het debat namen deel o. a. Van der Stadt, die namens de socialistische partij protesteerde tegen het vragen van gratie, en Fortuyn, die zeide dat Nieuwenhuis geen gratie wil, en prof. Pierson c. s. verweet, dat zij eerst thans om gratie vragenverder zekere heer Kemman, die deze volksvergadering wilde doen aandringen op onmiddellijke afzetting van den minister van justitie. Naar aanleiding van eene door het bestuur voor gestelde motie werd het woord gevoerd door mrs. Benjamins en Simons, die haar bestreden op grond van hare te verre strekking, omdat zij niet alleen van toepassing zou zijn op de zaak Domela Nieuwenhuis, maar op alle gevangenen, die kort vóór de invoering van het nieuwe strafwetboek veroordeeld waren. Het bestuur wijzigde daarop zijne motie, die in dezen vorm bij acclamatie werd aangenomen: »De vergadering, gehoord de inleiding van den heer Pierson en het debat, noodigt het bestuur van de Unie uit, zich tot de regeering te wenden ten behoeve van de onmiddellijke invrijheidstelling van den heer F. Domela Nieuwenhuis." Er waren omstreeks 1000 menschen ter vergadering opgekomen; de socialisten vormden de overwegende meerderheid. Buiten het gebouw was 't den geheelen avond druk en woelig, maar ongeregeldheden vielen er niet voor. Het Algem. Hbl. zegt: »Iiet is waar, dat een ver ouderde, thans afgeschafte wet op Domela Nieuwenhuis is toegepast; maar het feit, waarvoor hij veroordeeld is, kent het nieuwe strafwetboek óók, en het is vol komen onbewezen en onbewijsbaar, dat het vonnis minder streng zou zijn uitgevallen, indien de nieuwe strafwet ware toegepast." »Ware Domela Nieuwenhuis overeenkomstig het nieuwe Wetboek gevonnisd, dan had de rechter hem, in plaats van één, vijf jaren celstraf kunnen opleggen", doet De Tijd opmerken. Een boer, die op de weekmarkt te Tilburg eene mand kunstboter voor natuurboter wilde aan den man brengen, is deswege bekeurd. Van het praatje, dat de kindermoordenares van Heinkenszand krankzinnig zou zijn, is, volgens de Midd. Ct., niets aan. De rechtbank te Assen veroordeelde den ontslagen verpleegde E. M. uit de werkinrichting te Veenhuizen tot drie jaar gevangenisstraf, wegens het schrijven van een brandbrief aan den burgemeester van Assen. Naar aanleiding van een bericht in den Wereld burger heeft het Hbl. de volgende mededeeling ont vangen van den minister-resident der Zuid-Afrikaansche republiek, jhr. mr. Beelaerts van Blokland: »Het in nieuwspapieren verspreide gerucht, alsof de aan de heeren Van den Wall Bake en Cluysenaer door de Zuidafrikaansche republiek verleende spoor wegconcessie waarschijnlijk binnen korten tijd zou worden ingetrokken, is van allen grond ontbloot. Dit verzinsel behoort tot het rijk der fabelen en onmoge lijkheden. Het officieel bekend gemaakte feit, dat de regeering der Zuidafrikaansche republiek, met machti ging des Volksraads, voor f 600,000 in de door de concessionarissen opgerichte spoorwegmaatschappij heeft deelgenomen, had bij eenig nadenken reeds van de onwaarheid van het gerucht kunnen overtuigen." Zaterdagavond omstreeks acht ure kon men op Scheveningen getuige zijn van een, vooral in onze streken uiterst zeldzaam voorkomend natuurverschijnsel, namelijk een fanta morgana of luchtspiegeling. Boven de zee, eenigszins rechts voor hen, die op het terras stonden, zag men n.l. tegen den hemel een fraai heuvelachtig landschap afgeteekend, waarin men duidelijk eene fabriek met twee schoorsteenen, een groot en verschillende kleinere huizen herkende. Het geheele verschijnsel bleef ongeveer tien minuten zichtbaar. Te Zandvoort is eene dergelijke luchtspiegeling opge merkt als te Scheveningen, echter niet Zaterdag, maar Vrijdag 11. Ook hier zag men een heuvelachtig landschap tegen den hemel afgeteekend, doorsneden door eene rivier of een kanaal, waarin duidelijk een schip te herkennen was. De Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amster dam is van den dag der opening (15 Juni) tot ultimo Juli door 120,472 betalende personen bezocht. Men verzekert, dat na den uitslag der herstemming voor den Haagschen gemeenteraad de burgemeester van 's Gravenhage zijn ontslag heeft aangeboden, en alle leden van het dagelijksch bestuur besloten hebben om af te treden. Het college van burgemeester en wethouders kwam Woensdagmiddag in buitengewone vergadering bijeen. De vereeniging voor handel en nijverheid vergaderde gisteravond. De voorzitter wees op de ^schitterende overwinning", die de vereeniging met hare candidaten voor den gemeenteraad heeft behaald. Tot candidaat voor de verkiezing op 9 dezer werd gesteld mr. W. Stortenbeker, oud-directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Indië, nadat met overgroote meerderheid verworpen was een voorstel om, tot pacificatie van wat men noemde den burgerstrijd, ditmaal geen candidaat aan te bevelen. Mr. W. Six, eveneens voorgesteld, verkreeg 10 stemmen. Jhr. mr. W. Six heeft voor de hem aangeboden candidatuur van de kiesvereeniging »de Grondwet" bedankt. Te Foxwolde is Zaterdag een drijfjacht gehouden op een wild zwijn. Niet minder dan een 70tal personen, allen gewapend met vorken, pieken en allerhande moordtuig, nam daaraan deel. Met trompetgeschal en een geschreeuw, alsof de geheele wereld vergaan zoude, trok de expeditie uit, maar 't scheen alsof het dier begreep, dat het op zijn leven gemunt was; het liet zich niet zien, hoewel het overal zijn spoor had nagelaten. Op de tentoonstellingsterreinen te Amsterdam is Dinsdagavond het verjaringsfeest der Koningin recht schitterend gevierd. Bijna alle geveltjes waren gelijnd met lichtdaaronder muntte het Raadhuis uit. Op de beide terreinen was muziekuitvoering; met de doorloopende kaarten was het getal bezoekers niet ver van de 9000. De op het Marktplein" uitgegeven Oprechte Haer- lemse Dingsdaegse Courant uit 1667 is een-zeer flink uitgevoerde navolging van 17de-eeuwsch drukwerk. De inhoud is deels werkelijk, deels gefantaseerd, en dan vaak geestig gefantaseerd, b. v. een bericht uit Amsterdam omtrent het afscheuren van een proclamatie, waarin door een sterrenwichelaar voorspeld wordt hoe in '1887 in de Vereenigde Nederlanden het Huis van Nassau-Oranje zal gekomen zijn de «Graefflyckheyt", en »gedeckt zal syn met den Conincks Croone" en hoe men daar alsdan den verjaardag zal vieren van »eene Hooghloffelycke Edele Vrouwe, uyt Hoog Duytslant gebooren, edoch den Nederduytsen landen met groote lijefïde toegedaen." Dat men uitstekende zwemmers niet uitsluitend heeft te zoeken onder de personen, wier dagelijksche bezigheden zich meer bijzonder tot het water bepalen, bewezen deze week twee kleermakers, A. Ruurman en A. Verwoerdt, die zich 10 minuten vóór 6 achter de sociëteit de Harmonie te Dordrecht in de Oude Maas te water begaven, om precies te 7 uur, alzoo in 70 minuten, zwemmende het 's Gravendeelsche veer te bereiken. Zekere R. D., te Kampen, had zich in het voorjaar verbonden, om als plaatsvervanger in dienst te treden. Nadat hij door den militieraad als zoodanig was goed gekeurd, gaf hij den ambtenaar van den burgerlijken stand zijn voornemen te kennen om een huwelijk aan te gaan, hetwelk nog voor zijne indiensttreding werd voltrokken. Nadat D. was in dienst getreden, vroeg zijne vrouw aan den minister van oorlog hem te ont slaan, uithoofde volgens de militiewet geen gehuwd plaatsvervanger in dienst mocht treden. Genoemde persoon is thans werkelijk, op grond van art. 68 der militiewet, uit den dienst ontslagen. In de vergadering der kiesvereenigingen te Veendam werd door een der afgevaardigden medegedeeld, dat Mr. Smidt, gouverneur van Suriname te Paramaribo, bereid zou zijn een plaats in de Tweede Kamer te komen innemen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Een zeer jeugdig meisje van zekeren B. in de Kaiserstraat te Leiden had het ongeluk, doordien haar broertje het hekje, hetwelk boven aan de trap was bevestigd, even had laten openstaan, van boven neer te vallen, met het gevolg dat het kind bewusteloos werd opgenomen. Daar het kind kort daarna ongesteld werd, hetgeen men beschouwde als een teeken van hersenschudding, werd terstond geneeskundige hulp ingeroepen. Op raad van den dokter werd het hoofd nog met ijs verkoeld, doch er bestond weinig hoop het kind in het leven te behouden. Des avonds is het dan ook, na een vreeselijk lijden, aan de gevolgen overleden. Uit Gouda wordt aan de N. R. Ct. gemeld: »In den nacht van Zaterdag op Zondag was hier een buitengewoon hooge waterstand op te merken, zonder dat de aanleiding daartoe bekend was. Vele huizen liepen onder, en de bewoners werden in hunne nachtrust gestoord. De schrik was te grooter, daar men bij geen mogelijkheid kon nagaan wat de reden daarvan was. Bij onderzoek bleek, dat de persoon, belast met den dienst op Rijnland's stoomgemaal, verzuimd had de man was in slaap gevallen de ringketting tijdig te sluiten, waardoor het water vrij kon doorstroomen. Behalve den schrik, hadden

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1