CARWIJZAAD. 1 I US ADVERTENTIEN. C. L. SCHEPP ZOON, Zaadhandelaars te ROTTERDAM, -Jf'MF at, onder r gerucht aanhield, je slijterij, etgeen zij Kennedy, een zeer daglooner vader vele 'listig een 30 dollars vroot mes, i rug stak, oude man oonde niet koopman, w in den Italië, uit leef zwaar nde in het zelfmoord ;t hij haar mden. een dorp i. r het eten larmede de oi zaak der bek bracht was. Door 'ergiftigden de correcti- 100 mark gadering te 0 Februari n sprekend, jldaten zijn, ten betalen, men zoolang t uw zonen de knapzak het grootste ldwebel is." beleediging ?lf verdedigd as de Feld- humoristisch ddwebel zag iet feit ver- De Rijks- het instellen devandaar zitting, op tot de ver- ij zich laten vizier aan te redenen van 'etraehfc, hem nen, door te undige zaken at hij noodig eringen af te •erd de sultan d schandelijk, an den staat ■n. De sultan egeeringswerk gswetsvoorstel ersche polilie- de niet in de vet te moeten reden, komen olitiebeambten ■raagd, gaf in len inspecteur- t' ik deze wet ten beschouw, trekken, liever 'elling in mijn nshire), in da l jaren geleden is onthoofd op last van koningin Elisabeth, heeft een tentoonstelling georganiseerd van voorwerpen, die aan Maria Stuart behoord hebben of op haar leven, haar gevangenschap of haar dood betrekking hebben. F r a n k r ij li- De Agence Fournier geeft eene opheldering van de verklaring der 94 generaals, die (gelijk de afgevaardigde Laur geschreven heeft) aan generaal Boulanger, toen deze minister van oorlog was, hadden verzekerd, dat zij tot alles bereid waren. In de maand Januari 11., wij meenen den 6 dezer, schrijft genoemd agentschap, beraadslaagde de Duitsche Rijksdag over het militaire Septennaat. In den loop der discussie liet Bismarck zich vooral tegen Frankrijk geducht uit. Dit wekte hier te lande eene levendige agitatie, inzonderheid te Parijs. Generaal Boulanger, hoewel dagelijks onderricht aangaande den toestand van elk legerkorps, telegrafeerde aan den kommandarit van ieder legerkorps om hem binnen 24 uren verslag te doen van de wezenlijke sterkte van iedere brigade en divisie, en hem tevens te melden, of elk dier legerafdeelingen klaar was om op te rukken. Vier dagen later kwamen de rapporten bij den minister in. 94 generaals verklaarden, dat zij klaar waren om dadelijk aan het hoofd hunner troepen op te rukken tegen den vijand. De andere generaals, hoewel hetzelfde te kennen gevende, opperden eenige bezwaren, die onmiddellijk uit den weg geruimd werdent De heer Molinari heeft den Parijschen correspondent van den Times zijn denkbeeld medegedeeld van een vereeniging tot stichting van een verbond van neutrale staten, liet doel dezer vereeniging zou zijn de vrede te verzekeren tusschen de beschaafde natiën, en het bewerken van een algemeene ontwapening door de legers nutteloos te maken. Toestemmende dat de neutralen altijd door den geesel des oorlogs lijden en dus het recht hebben den oorlog te verhoeden, zouden zij een rechterlijke macht samenstellen, ten einde de twisten tusschen die staten te beslechten, welke voldoende krachten te harer beschikking moest hebben om van de uitvoering van haar vonnis zeker te zijn. Dit tribunaal zou zijn samengesteld uit Engeland, dat de belangrijkste handelsbelangen heeft en de kleine Euro- peesche staten: Nederland, België, Zwitserland, Dene marken, die in het algemeen nadeel hebben bij de twisten van hun machtige buren. De bond zou over de volgende militaire krachten kunnen beschikken In vredestijd zou het leger der vijf staten 453,432 man bedragen, waarvan 200,785 door Engeland en 252,647 door Nederland, België, Zwitserland en Dene marken te verschaffen. In oorlogstijd zou dit leger 1,095,223 man bedragen. Hierbij zouden nog komen de oorlogsvloten van Engeland, Nederland en Denemarken, die op het oogenblik de grootste zeemacht vormen. De bekende staathuishoudkundige Paul Leroy Beaulieu, in de Débats een breedvoerig artikel wijdende aan de financiën van Parijs, komt tot de slotsom, dat de bevolking steeds zwaarder belast wordt. Die onderdeelen van het bestuur, zegt hij, welke aan de meerderheid van den raad het ruimst gelegenheid geven om hare min of meer sectarisch-revolutionaire denkbeelden toe te passen, worden steeds milder van geld voorzien; de andere daarentegen, waardoor de gezondheidstoestand der hoofdstad zou kunnen worden verbeterd, blijven verwaarloosd en zijn een zoo groote stad onwaardig. Bulgarije. Te Rutschuk heeft, volgens telegrafische berichten aan het Berliner Tageblatt, in den nacht van Maandag op Dinsdag een voorval plaats gehad, hetwelk, hoewel op kleinere schaal, herinnert aan het bekende militaire oproer te Rutschuk. Omstreeks middernacht beproefde, onder zeer stormachtig weer, vergezeld van plasregen, eene gewapende bende eenen aanval op het gebouw der staatskas, welke echter door de militaire wacht en door te hulp komende politie en soldaten der hoofd wacht werd afgeslagen. Het gebouw, gelegen aan een plein, is een groot en in Renaissance-stijl nieuw ge bouwd huis met hoogen ingang, niet meer dan 80 passen verwijderd van de prefectuur, waar ook een politiepost is. De aanval geschiedde aan de achterzijde. Door de schildwacht is de volgende verklaring afgelegd: »Kort vóór middernacht, toen storm en regen het hevigst woedden, hoorde ik gerucht achter den afsluitings muur van den hof, waarna ik terstond gestalten zich bewegen zag. Ik riep: »Werda!" Maar in plaats van een antwoord, vielen er verscheiden geweerschoten, waarop ik terug schoot. Door den tweeden, aan den anderen hoek staanden schildwacht, die mij ter hulp snelde, werd ook vuur gegeven. Wij hadden acht malen achtereen geschoten, toen er een oogenblik van volkomen stilte volgde; daarop vielen er weer eenige schoten, waardoor er ruiten in het gebouw vernield werden. Inmiddels zag ik de soldaten der wacht aanrukken, die wegens de duisternis zich van lantaarns voorzien hadden. De aanvallers hadden echter reeds, door de duisternis begunstigd, de vlucht genomen. De geheele zaak duurde slechts drie of vijt minuten. Van de aan vallers is niemand gevangen, en bij de duisternis was eene vervolging onmogelijk. Men vermoedt, dat de aanvallers in de nabijliggende huizen een veiligen toe vlucht gevonden hebben. Bloed schijnt er weinig of niet gevloeid te hebben. De eenige schade zijn eenige stuk geschoten vensters in het gebouw." Men gelooft dat prins Ferdinand van Saksen-Coburg toch naar Sofia zal gaan. Volgens berichten uit Weenen is het reisplan aldus vastgesteld. Op '1 of 2 Augustus zou de prins uit Weenen naar Hongarije vertrekken en heimelijk de grenzen overschrijden, zoodat hij den 6den Augustus te Tirnova wordt verwacht om daar den eed af te leggen, 's Prinsen vrienden vleien zich met de hoop, dat de mogendheden later zijne benoeming zullen bekrachtigen evenals indertijd geschiedde met prins Karei van Hohenzollern, die den 20sten April 4866 tot vorst van Rumenië gekozenterstond bezit nam van den troon en eerst den 24sten October als vorst werd erkend. Italië. De heer von Schloezer heeft Donderdag aan den paus, ter gelegenheid van zijn jubelfeest, een eigen- handigen brief van den keizer van Duitschland over handigd, benevens eene zeer kostbare tiara. Deze pauselijke kroon is van goud en bezet met edelgesteenten 't is een kunststuk van groote waarde. De Osservatore romano zegt, dat deze gift voorzeker een bewijs is van de goede betrekkingen die tusschen den H. Stoel en Duitschland bestaan. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Voor de jaarlijksche schilderijen-tentoonstelling te Berlijn had eene kunstenares uit München, Hermine von Preuschen, voornamelijk bekend door hare stillevens, een stuk ingezonden, getiteld: »Mors inperator." Het stelde een gekroond geraamte in keizersgewaad voor, dat een troon omverstoot. Op de artistieke uitvoering viel niets aan te merken, doch de jury vreesde, dat zulk eene voorstelling den keizer, onder wiens be schermheerschap de tentoonstelling gehouden wordt, onaangenaam zou kunnen aandoen. Zij wees daarom het stuk af. Keizer Wilhelm, hiervan onderricht, heeft door een telegram den voorzitter der kunstacademie, prof. Carl Becker, doen weten, dat indien alleen het onderwerp der schilderij aanleiding tot de afwijzing gegeven heeft, dit onderwerp den keizer geen aanstoot geeft. De jury is nu nader bijeengeroepen, om de zaak nader in overweging te nemen. Te Londen wordt in de groote wereld veel gesproken over de opvoering van Shakespeare's »Midsummernights Dream" op het buiten van het parlementslid Henry Labouchere, aan den oever der Theems bij Twickenham. De volle maan speelt in dat stuk een niet onbelang rijke rol, maar op dien acteur is dikwijls weinig te rekenen. Men had hem daarom nu vervangen door electrisch licht, wat in het boomrijke park een wonder- schoonen indruk maakte en oorzaak was dat de voor stelling geheel met de werkelijkheid overeenkomstig mocht heeten. De verdeeling der rollen had plaats door mevrouw Labouchere, eene vroegere tooneelspeeister. De vertooners waren óf beroemde acteurs en actrices óf geoefende liefhebbers. In de kleine stad Ummerowitz in Moravië leeft eene bevolking, die voor het meerendeel van Zweedsche herkomst is. Van gestalte zijn de bewoners lang, stevig gebouwd en blondzij spreken een eigenaardig dialect en dragen eene kleeding, die aan de Zweedsche doet denken. In 1648, toen tijdens de belegering der stad door de Zweden het bericht van den vrede kwam, verkoos het grootste gedeelte der Zweedsche krijgs lieden aldaar te blijven en door het aangaan van huwelijken met Ummerowitsche schoonen legden zij den grond voor eene Zweedsche nakomelingschap. De hertog van Sutherland heeft acht van zijne honden, die aan jicht lijden, naar het zeebad Treport gezonden, om daar de kuur te ondergaan. Op de vreemdelingenlijst leest men: »Killa, Bianca enz., honden van den hooggeboren heer hertog van Sutherland, met gevolg en bedienden." Voor den Duitschen keizer is gedurende zijn verblijf te Gastein een bijzondere postdienst ingesteld over München. De koeriers, oude en vertrouwde postbe ambten, reizen in volle uniform en dragen de documenten en brieven voor den keizer in dubbel gesloten zwart lederen tasschen, die zij aan een riem over den schouder dragen en gedurende de reis geen enkel oogenblik mogen afleggen. Zij vertrekken 's avonds te 8 uur per sneltrein uit Berlijn naar München, waar zij den volgenden dag in den voormiddag aankomen om tegen den avond de reis te vervolgen. Zij zijn steeds met een revolver gewapend. De keizer opent eigenhandig alle aan hem gerichte brieven, zoowel de particuliere brieven als de staatsstukken, die een bijzonder formaat hebben en verzegeld zijn. Heeft de keizer zulk een acte gelezen, dan maakt hij met inkt of blauw potlood zijn aanmerking op den rand. Zoo waren bij de documenten, die de verdere voltooiing van de haven van Kiel behandelden, niet minder dan 16 bladzijden randteekeningen gevoegd. De keizer sluit de stukken zelf weder met lak en zegel en verandert het woordje »aan" van het adres »Aan Zijne Majesteit den keizer en koning" in »van." De koerier krijgt nu zijn tasch weder terug en neemt onmiddellijk de terugreis aan, De Keizer weet precies het uur van aankomst en is het een weinig over den tijd, dan stelt hij naar de oorzaak daarvan on middellijk een onderzoek in. De spoorweg tusschen Corinthe en Aegium is thans geheel voltooid en zal weldra geopend wordende lijn AegiumPatras zal over drie maanden gereed zijn en indien er dan een stoomvaartlijn tusschen Patras en Brindisi komt, zal men in 4 dagen van Londen naar Athene kunnen gaan. De bekende Fransche luchtreiziger Jonis is voor nemens in October in een ballon den Atlantischen Oceaan over te steken. Hij gelooft dat October het best geschikt is voor een dergelijke tocht, maar hij is nog niet besloten of hij uit Amerika dan wel uit Europa zal opstijgen. Hij denkt de reis te kunnen volbrengen in twee en een halven dag! Hij wil trachten in een gunstigen luchtstroom te komen en daarin te blijven. De armen te Londen. Volgens statistieke opgaven bedroeg het aantal armen te Londen in de tweede week der loopende maand 87,304, waarvan 52,520, die een onderkomen hadden en 34,784, die volstrekt geen onderkomen hadden. Dit is een vermeerdering van 1,410 in vergelijking met hetzelfde tijdvak van 1886, 3,745 over hetzelfde tijdvak van 4885 en 2,096 over 4884. Het aantal landloopers, als zonder middel van bestaan zijnde gearresteerd, bedroeg in dezelfde week 534, waarvan 358 mannen, 439 vrouwen en 37 kinderen beneden de 16 jaar. De modistes en naaisters te Parijs. In een corres pondentie aan de Daily Telegraph uit Pai-ijs komt o. a. het volgende voor. De stand der modistes is volgens haar zeiven zeer verschillend van dien van onderwijzeressen, die geen leerlingen kunnen krijgen, dochters van tooneelspelers die hun kinderen niet aan de gevai'en van het tooneel willen blootstellen en pei'sonen wier ouders zijn achteruitgegaan. De Parijsche naaister is beleedigd als men haar ouvrière zou durven noemenzij is een demoiselle en de armste dier demoiselles zou zich schamen, ja liever sterven dan als een werkmeisje zonder hoed en handschoenen over straat te loopen. In groote zaken wordt de trap, die naar de werkplaatsen leidt, »escalier des artistes" genoemd. De leerlinge, die betaalt, mag ijzerdraad rond hoedenvormen naaien en krijgt wat oud werk, terwijl de niet-betalende leerlinge de spelden van den vloer kan oprapen en boodschappen moet doen voor de »artistes" en verder met pakjes enz. moet loopen. Na bijna twee jaar wordt de modiste in knop »appréteuse" en verdient f 24 per maand en ziet nu haar ideaal den rang van »garnisseuse" te be reiken. Deze laatsten vindt men bij iedere première, waar zij teekeningen maken van de costumes der actrices van naam. Zij zijn tegenwoordig bij de huwelijken der haute volée, terwijl ook oude platen en teekeningen van costumes niet veilig voor haar zijn. Minder goed betaald worden de »vendeuses", die veel tact moeten hebben, ja zelfs een soort redenaars talent, en wanneer zij Engelsch spreken in groote zaken f '1400 a f 4500 per jaar verdienen. De naaisters of modistes worden in twee klassen verdeeld, die welke een winkel hebben en die welke alleen op haar aatelier" wej'ken voor haar bepaalde klanten. De eersten zijn meestal niet zoozeer bekwaam voor haar vak als de laatsten en zenden dan een harer helpsters, die het meest aristocratische voor komen heeft, als verspiedster naar de ateliers" der toongevende modisten om daar om het nieuwste te vragen van het seizoen. Soms wordt de streek ontdekt en dan wordt op wraak gezonnen met al de vrouwelijke slimheid. belasten zich met den VERKOOP van Op Zaad dat men ons ten verkoop zendtgeven wij dadelijk de helft der marktwaarde voorschot.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3