ZÏËÏÏÏKZEESCBE COI K WT. voor het arrondis- xdkrx sement Zierikzee. 1887. No. 59. Woensdag 3 Augustus. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post ƒ4,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl ik een da? voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMA1V. ZIERIKZEE, 2 Augustus 488 7. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering zijn onderzocht en goedbevonden, de geloofsbrieven der herkozen raadsleden, Mr. J. Moolenburgh, H. G. Mulock Houwer, D. B. P. Zuurdeeg, Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerth en Mr. A. J. F. Fokker. Aan den heer M. Couvée Jr. werd op verzoek eervol ontslag verleend als marktmeester, in te gaan 4 Oc tober 4887. Een verzoekschrift van de Vereeniging »de Ambachts school", om het haar door de gemeente toegekende jaarlijksch subsidie van 200 voor 5 jaar te verlengen en een verzoekschrift van den heer E. VF. Mus om eene toelage ter tegemoetkoming in de huur van het locaal voor zijne Ambachts- en Industrieschool, wordt gesteld in handen van Burgem. en Weth. om prae-advies. De rekening der gemeente over 4886, door Burgem. en Weth. aangeboden, wordt tot onderzoek en verslag gesteld in handen van de heeren Zuurdeeg, W. A. Ochtman en de Crane. Een voorstel van Burgem. en Weth. tot het leggen van Engelsche ijzeraardbuizen in de Korte St. Jansstraat, de Poststraat en het Paternosterstraatje, waarvan de kosten zijn geraamd op 4000, wordt aangenomen. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing op 30 Aug. a.s. van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, worden benoemd de heeren Mulock Houwer en Schuurbeque Boeije en tot plaats vervangers de overige raadsleden. Medegedeeld wordt, dat de Tienden over den oogst van dit jaar hebben opgebracht 4696,30. Afschrijving van hoofd, omslag wordt verleend, wegens vertrek naar elders, aan R. van Meerendonk voor 4,40 en C. Hack voor 5,60. Door Burgem. en Weth. wordt voorgesteld, aan de heeren D. Q. Mulock Houwer te Zierikzee en C. H. Hummelinck te Vlaardingen, in beschikking op hun verzoek, voorloopige concessie te verleenen tot den aan leg en de exploitatie eener drinkwaterleiding, onder voorwaarde, dat zij zich binnen een jaar tot den Raad wenden, met hunne aanvraag om eene definitieve consessie. Na bespreking van dit voorstel wordt aangenomen de volgende door den heer van Manen voorgestelde motie. De Raad noodigt Burgem. en Weth. uit, aan adres santen te kennen te geven, dat zij zich met een nieuw verzoekschrift, houdende hun gewijzigd verzoek, zullen wenden tot den Raad en dat Buig. en Weth. vervolgens bij schriftelijk verslag hun gevoelen over dat verzoek aan den Raad zullen mededeeien. Met eene extra-boot van de Harwichlijn, het stoom schip «Cambridge", gezagvoerder Nicholson, kwam Zondag ochtend te ruim half zeven van Cowes (eiland Wight) te Vlissingen aan, H. M. de keizerin van Oostenrijk, met gevolg en tal van bedienden. De keizerin, als gewoonlijk incognito reizende onder den titel van gravin Von Hohenembs, kwam oorspronke lijk van Cromo, eene Engelsche badplaats, waar zij gedurende eenige weken vertoefde, maar was met de «Cambridge" Zaterdag van Harwich naar het eiland Wight gestoomd. Bij aankomst in de buitenhaven te Vlissingen, werd de «Cambridge" gemeerd aan de Zuiderponton, de gewone ligplaats der dagmailbooteh van de maat schappij Zeeland. De keizerin, gekleed in wandeltoilet en met een waaier in de hand, bevond zich met eene hofdame op het bovendek van de «Cambridge" en bleef aldaar wandelen tot de groote hoeveelheid bagage was over geladen. Te acht ure verliet zij de boot en begaf zich naar den onder de pontonhal tot vertrek gereedstaanden extra-trein, waarmede zij te 8 u. 40 m. over Keulen en München rechtstreeks naar Kreth (Beieren) vertrok. De extra-trein bestond uit een zestal waggons, n.l. een salonrijtuig der staatsspoorwegen, een salonrijtuig voor de keizerin, verdeeld in slaap- en zitsalon, een salonrijtuig voor het gevolg, twee gewone eerste klasse waggons en een keukenwaggon, allen van de Oosten- rijksche Staatsspoorwegen. De heeren M. Engeringh, chef van dienst, en K. Mieling, districts-inspecteur der Staatsspoorwegen, ge leidden den trein op Nederlandsch grondgebied, terwijl de heer E. Ossvvald, generaal-agent der Harwichlijn, de reis tot Keulen medemaakte. De commissie van enquête uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal maakt bekend, dat zij van hare verrichtingen een verslag heeft opgemaakt, hetwelk binrren enkele dagen in druk verschijnen zal. Voor colleges, ambtenaren, vereenigingen en parti culieren, die bouwstoffen tot de enquête hebben ge leverd, is dat verslag kosteloos verkrijgbaar, mits daartoe door hen vóór den 45 Augustus a.s. aanvrage gedaan worde. De aanvrage moet geschieden onder het adres: «Tweede Kamer der Staten-Generaal, commissie van enquête, 's Gravenhage", en eene nauwkeurige opgave bevatten van het adres, waaraan men het verlangde exemplaar wenscht te hebben gezonden. St. Ct. De heer W. Bakker, eenig lid der bekende boek handelaars-firma Schalekamp, van de Grampel en Bakker, is Vrijdag te Amsterdam in den ouderdom van ruim 48 jaren overleden. In eene vergadering van de afdeeling Breda van den «Bond voor algemeen kies- en stemrecht", ge houden 28 Juli j.l., werd met algemeene stemmen besloten tot het indienen van een request aan de Eerste Kamer, houdende verzoek, het tiende hoofdstuk van het ontwerp-grondwet (onderwijs) te willen aan nemen; en een request aan den minister van justitie, houdende het verzoek, den lieer F. Domela Nieuwen- huis aan den Koning te willen voordragen tot kwijt schelding van den nog te vervullen straftijd. Voor de in 4888 te 's Gravenhage te houden tentoon stelling van Nederlandsehe oude en nieuwe kunst nijverheid wordt een waarborgfonds verlangd van 70.000. Hiervan is reeds voor 50,000 geteekend, doch 4 September is de uiterste termijn, waarbinnen het fonds moet volteekend zijn. Er zijn derhalve nog 400 aandeelen te plaatsen. De houders van elk waarborg-aandeel hebben toegang zonder eenige kosten, elk met een dame. tot de tentoonstelling, en bij alle feestelijkheden in de Koekamp. Bovendien, zegt het Dbl f is de gang van zaken goed, hetgeen zonder onverwachte onheilen bijna zeker het geval zal zijn, dan zullen bij de eenvoudige inrichting, die men volgen wil, alle onkosten zeker worden gedekt en zal het waarborgfonds volstrekt niet behoeven te worden aan gesproken. En is de uitslag middelmatig, dan behoeft van het waarborgfonds slechts 2/5, d. i. 28,000, te worden gebruikt. Het vijftiende jaarverslag der Algemeene Neder landsehe Vrouwenvereniging Tesselschade, loopende van 4 April 4886 tot uit. Maart 4887, toont aan dat de vereeniging in kracht en grootte is toegenomen. Zij telt 3200 leden, d. i. 84 meer dan verleden jaar, verdeeld over 25 afdeelingen en 9 correspondent schappen. Amsterdam alleen heeft 500 leden en dona teurs en 478 werksters. Door deze afdeelingen en correspondentschappen samen is, voor zoover opgegeven, 47950,70 zuiver werkloon uitbetaald, behalve het salaris der depót- houdsters, die voor een groot deel uit den beschaafden stand zijn, en met wier verdiensten er bij gerekend het werlkoon op meer dan 24,000 komen zal. Aan grondstof en werkloon samen werd, zoover de opgaven strekken (maar lang niet alle afdeelingen gaven de grondstof nanwkeurig op) f 32,300 uitgegeven. De Amst. kan met zekerheid mededeeien, dat, indien dr. Mezger de hem aangeboden betrekking te Wies- baden aanneemt, het gevolg daarvan zal zijn, dat hij Amsterdam voor goed zal verlaten. Wij ontvingen wederom het programma voor de Rijkslandbouwschool te Wageningen. Een overzicht van den inhoud te geven kan weinig baten, daar belangstellenden van den inhoud in zijn geheel kennis dienen te nemen. Alleen wijzen wij er op, omdat dit wellicht van minder algemeene bekend heid is, dat er een bijzondere cursus in de houtteelt gegeven wordt door den heer G. E. H. Tutein Nol- thenius. Die cursus, aanvankelijk buiten de gewone lesuren, loopt over boschbouw, houtmeetkunde en aangroeiingsleer, boschrenterekening, leer der maat regelen tegen boschschade, bosch-technologie en exploi- tatieleer, boschbedrijfsregeling en administratieleer. De in de nabijheid van Wageningen en Ede gelegen uitgestrekte bosschen bieden ruimschoots gelegenheid tot het maken van excursiën, zoodat de leerlingen de voornaamste werkzaam lieden, zooals het aanleggen van bosschen, het vellen van opgaand hout met verschil lende werktuigen, het schillen van akkermaalshout, het branden van houtskool, het impregneeren van hout, enz. enz., 'door eigen aanschouwing kunnen leeren kennen. Door de betrokken spoorweg- en stoomboot-maat schappijen worden van nu af gedurende den zomer goedkoope retourbiljetten van Londen via Vlissingen naar Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, enz. en terug uitgegeven, en hoopt men daardoor de Engelsche excuisionisten meer naar Nederland te trekken. De gemeente Bocholtz (Limburg) is sedert de vorige week in rep en roer, daar de dochter van een rijken pachter, den heer J., met den zwijnenhoeder op den loop is. Het vluchtende paar werd jl. Dinsdag ontdekt te Carthils (Wittum), alwaar het zijn intrek had genomen bij de ouders van den schaker. De burgemeesters van Bucholtz en Wittem, vergezeld van de maréchaussees uit Gulpen, verschenen weldra ter plaatse en eischten het meisje op, dat echter hardnekkig weigerde mede te gaan. Niet dan met moeite slaagde men er in, haar in het rijtuig te doen plaats nemen, hetwelk haar naar de ouderlijke woning zou terugbrengen. Zij ver klaarde evenwel spoedig te zullen terugkeeren, en zij heeft woord gehouden, want eergister was zij wederom bij haren geliefde. De jongen is 49, het meisje 22 jaren oud. Het Hbl. maakt naar aanleiding van het bericht, dat de regeering voornemens is het tijdstip voor. de verkiezingen tot geheele vernieuwing van de Staten- Generaal in September te doen vallen en de zitting der nieuwe Kamers op 3 October te openen, de op merking, dat dit zeker kan geschieden. Maar is het wel noodig? De grondwet laat voor de verkiezing der nieuwe Kamers een tijdperk van 40 dagen, maar deze termijn kan thans aanmerkelijk korter worden genomen, omdat het voorbereidende werk ten deele reeds is geschied, en omdat dan niet behoeft te worden afge weken van het grondwettige voorschrift om op den 3en Maandag in Septemder, d. i. thans 49 September, de zitting te openen.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1