Buitenland. voorbereiding van de later in het noordelijk gedeelte der Zuiderzee te verrichten grondboringen. Deze verkenningstocht zal plaats hebben met een door het departement van marine te verstrekken loodsvaartuig. Bepaling van de plaats, de inrichting, de constructie, de afmetingen en de kosten van den afsluitdijk in verband met de reeds bestaande bedijkingen. Onderzoek betreffende de hoogte van den waterspiegel op het afgesloten gedeelte der Zuiderzee: a. wenschelijk peil, dat op het meer doorgaande moet bestaanb. sluis- ruimte, die daartoe wordt noodig geacht; c. hoogste standen, die op het afgesloten gedeelte der Zuiderzee zullen voorkomen, veroorzaakt door: 1. stormvloeden en daardoor belette loozing van het meer2. opzetting van het meer door hoog opperwater en grooten regenval3. vereenigde werking van beide invloeden onder '1 en 2 vermeld; cl. geschiktheid van het meer tot waterinlating der omringende provinciëne. lage standen van het peil van het meer, en hoe daarin ten behoeve der scheepvaart en der afwatering (te droog leggen der landerijen) voorziening te brengen. Kunst, Wetenschap eu Letteren. Het bericht van de Haarl. Ct. aangaande een Hongaarsch handschrift, in de bibliotheek te Leiden gevonden door een «Hongaar, die, gelijk vroeger niet ongewoon was, hier te lande in de theologie heeft gestudeerd", wordt thans als volgt toegelicht: Nog altijd is het iets zeer gewoons, dat hier te lande Hongaren in de theologie studeeren. Jaarlijks kan men, namelijk aan de rijks-universiteit te Utrecht, twee, drie of vier Hongaarsche studenten in de theologie aantreffen. Dit getal zou grooter zijn, indien slechts het Bernardijnsche fonds, waaruit hunne studiën be kostigd worden, het toeliet. Aan een grooter aantal verzoekschriften ontbreekt het jaarlijks niet, want nog altijd wordt in Hongarije hooge prijs gesteld op het »in Holland gestudeerd hebben." De rijks-universiteit te Utrecht bezocht te hebben, blijft daar een bijzondere aanbeveling. Meer dan één Hongaarsch student heeft hier ook zijn doctoraal examen willen doen, om dan te promoveeren, maar, zooals ieder weet, moeten vooraf (volgens de wet op het H. O.) andere eximana afgelegd zijn, waartegen de Hongaren natuurlijk groot bezwaar hebben. Het genoemde Bernardijnsche fonds bestaat te Utrecht sedert de helft der vorige eeuw en is voor Paltzische en Hongaarsche studenten in de theologie bestemd. Een bezoek door den voorzitter der regelingscommissie van het taal- en letterkundig congres aan verscheidene steden van Zuid-Nederland gebracht, heeft tengevolge gehad dat een groot aantal Vlamingen zich reeds als leden hebben aangemeld. De heer Jan van Beers, Julius Vuylsteke, Max Rooses, Paul Fredericq, de Gey ter, Benoit, Jan van Rijswijck en veertig andere Vlaamsche letterkundigen en kunstenaars worden van 14 tot 17 September te Amsterdam verwacht. Hans Herrig's Luther-Festspiel zal ook te Leipzig een aantal opvoeringen beleven in een bijzonder daartoe ingerichte zaal. Den 10 November zal de eerste voor stelling plaats hebben en de rollen zullen uitsluitend door studenten van de Leipziger hoogeschool worden vervuld. De netto-opbrengst is voor een weldadig doel bestemd. Om eenigszins het hoofd aan deze onder neming te bieden, zal de directie van het Leipziger Stadttheater het reeds vroeger opgevoerde stuk »Luther", van Henzen, eveneens als Festspiel voor het voetlicht brengen. Bij deze voorstellingen moeten niet minder dan 600 personen medewerken, terwijl groote Leipziger zangvereenigingen de voorstellingen met haar krachten zullen ondersteunen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Zaterdag beet te Deventer een groote dog het kind van den politie-agent Krooshof in den arm. Het kostte moeite, het dier van het' 7-jarig jongetje af te rukken, en toen bleek het dat het armpje geheel verscheurd was. Een heelkundige naaide de wond dicht. Tegen 11 ure Maandag avond brak te Amsterdam op de scheepstimmerwerf der firma Roolker, aan de Hoogte van den Kadijk tegenover de Kattenburgergracht, brand uit, die in korten tijd een zeer ernstig aanzien verkreeg. De brandweer was weldra ter plaatse met vier stoomspuiten en de noodige handbrandspuiten, en met alle krachten werd het blusschingswerk ter hand genomen, wat niet verhinderde, dat het vuur omstreeks middernacht dreigende afmetingen aannam. Het blusschen werd zeer bemoeilijkt, doordien men van de zijde der gracht langs de scheepshellingen den brand niet kon naderen, zoodat de slangen der spuiten van uit een nabij zijnde dwarsgracht gevoed en door eene smalle steeg naar de plaats van den brand moesten geleid worden. Maar met dubbelen ijver volvoerde de brand weer hare moeielijke taak, zoodat zij te half twee het vuur, dat door de brandbare materialen, die op de werf lagen, gretig voedsel kreeg, voor een groot deel meester werd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. De oorzaak van den brand, welks rossige gloed aan het andere eind van Amsterdam de lucht kleurde, is on bekend. Te Groningen heeft iemand, die wegens dronkenschap voor het Kantongerecht moest verschijnen, zich uit angst van het leven beroofd. Bij het zoeken naar schelpen in de baai van Llandudno werden onlangs een predikant en zijn verloofde door den vloed overvallen en van het vasteland gescheiden, dat zij te vergeefs trachtten te bereiken. Beiden vonden hun dood in de golven en hunne lijken dreven latei- bij de kust aan. Het heeft in de laatste dagen in de staten New-York, New-England en Pennsylvania vreeselijk geregend. Overal werd de oogst zwaar beschadigd. In Massaschusetts heeft men nooit zooveel regen zien vallen als Zaterdag en Zondag. Te Great-Barrington en in de omstreken werden niet minder dan 25 bruggen en talrijke woningen door het overstroomende water verwoest. Volgens de Basl. Nachr. heeft te Obwalden een hevig onweder gewoed, dat groote verwoestingen aan richtte. Door den regen zwol de bergstroom plotseling en overstroomden de schoonste eigendommen met puin, modder en groote steenblokken, waaronder van 100 kub. M. Verscheidene huizen zijn vernield, en veel klein vee is omgekomen. Het kerkhof werd ook bedolven en de kerk werd onveilig, zoodat zij, die de noodklok luidden, moesten vluchten. Van het kerkhof werd een stuk weggespoeld, zoodat de doodkisten tusschen het steenpuin ronddreven. In den geheelen omtrek werd door hagelslag de oogst grootendeels vernield. De Brüningweg is op verscheidene plaatsen doorgebroken, maar zal, door tal van handen, wel spoedig weder in orde gebracht worden. De Eybach, die nu de grootste verwoestingen aan richtte. is indertijd met medewerking van den staat verbeterd en was dan ook gedurende 30 jaren niet weder buiten hare oevers getreden. Eene verschrikkelijke misdaad is te Mechelen aan het licht gekomen. Een echtpaar had vier kinderen, waarvan drie sedert maanden niet meer gezien waren. Dit leidde tot kwade vermoedens, en de politie deed onverwacht eene huiszoeking. Op den zolder bood zich een vreeselijk schouwspel aan. De drie kinderen, slechts met eenige vodden bedekt, lagen op verrot stroo en geleken meer op geraamten dan op levende wezens. Zij konden geen van allen meer spreken. Een gaf geen teeken van leven meer. Nauwelijks was dit afschuwelijk feit bekend geworden, of het verontwaardigde volk wilde zich op de ontaarde ouders wreken. Met moeite werd het wgf, dat den schoonen moedernaam onteerd had, in veiligheid naar het politie-bureel overgebracht. De man werd later in hechtenis genomen. öixitsohland. Het is nu vastgesteld dat de samenkomst van keizer Wilhelm met den keizer van Oostenrijk te Gastein zal plaats hebben. Keizer Franz Joseph zal den 6 of 7 Augustus aldaar aankomen en denkt twee dagen bij zijn keizerlijken bondgenoot te blijven. Dat de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken, graaf Kalnoky, zijn vorstelijken gebieder ver gezellen zal, zooals dezer dagen Weener bladen mede deelden, is te Berlijn niet bekend, maar men zegt dat de graaf in het midden der volgende maand vorst Bismarck te Kissingen een bezoek zal brengen. Ook de Beiersche minister Von Crailsheim en dr. Von Lutz moeten het voornemen te kennen hebben gegeven den kanselier te Kissingen te bezoeken. De afgevaardigde van den rijksdag, de heer Grad, is Maandag door het gerechtshof te Colmar tot een boete van 500 mark veroordeeld, omdat hij in een redevoering, die hij den 21sten Februari op een kiesvergadering hield, de sergeants-majoor van het Duitsche leger beleedigd heeft. Het wordt bevestigd, dat het geheime sociaal democratische centraal-comité te Berlijn is gearresteerd. Het bestaat uit acht leden, die thans allen gevangen zijn, als: een werkman op een naaimachine-fabriek, een boekbinder, twee schrijnwerkers, een slotenmaker, een metselaar, een kleermaker en een wiens beroep niet nader wordt aangeduid. Zij zijn van middelbaren leeftijd en behooren tot de buitengewoon ontwikkelde handwerkslieden; vooral wordt dat van Schmidt, den arbeider, wiens beroep niet wordt opgegeven, getuigd. Hunne gevangenneming is niet het gevolg van verraad; dat is reeds onmogelijk, dewijl ieder lid van de partij slechts de deelgenooten van zijne afdeeling kent. De politie is door langdurige navorschingen de centranl- bestuurders zelve op het spoor gekomen. Men vermoedt, dat het onderzoek tot nieuwe ontdekkingen aanleiding zal geven, zoodat eene spoedige afloop er van niet te wachten is. De sociaal-democraten volgen hunne ge wone tactiek, van deze vangst der politie weder als iets zeer onbeduidens voor te doen komen; maar de politie zelve verzekert, dat zij met de geheele geheime inrichting der partij in bijzonderheden nauwkeurig bekend is. Zij weet dan ook zeer goed, dat met het gevangen nemen van het centraal-comité geenszins de geheele organisatie gebroken is. De acht andere geheime comité's, welke te Berlijn nog bestaan, hebben waarschijnlijk reeds een nieuw centraal-bestuur ge kozen. Volgens de Dëbats wordt te St. Petersburg druk gesproken over pogingen, door vorst Bismarck in het werk gesteld, om een toenadering tusschen Duitschland en Rusland te bewerken. Men zegt dat keizer Wilhelm den keizer van Rusland zal schrijven ter gelegenheid van het feest der keizerin. De stap van den kanselier, die niet gewoon is zich te buigen, schijnt geheel berekend te zijn, als men ten minste geloof mag slaan aan het volgende bericht uit Ischl, den 26sten dezer verzonden »Een prins van de keizerlijke familie van Rusland houdt hier sedert eenige dagen verblijf en is door keizer Franz Jozef begroet, die hem verscheidene malen in zijn villa heeft ontvangen. In zijn gesprekken met verscheidene hooggeplaatste personen uit het gevolg van den keizer moet de prins gezegd hebben, dat de toon der Duitsche pers en de maatregelen, door de Duitsche rijksbank aangaande de Russische fondsen genomen, den Czaar hebben doen besluiten geen voet in Duitschland te zetten op zijn reis naar Kopenhagen, waar hij den 19den Augustus met de keizerin en zijne kinderen zal komen. Vorst Bismarck moet den wensch hebben uitgedrukt, dat de vorst op de terugreis Koningsbergen zou aandoen, ten einde een ontmoeting met keizer Wilhelm te doen plaats hebben. De Czaar heeft geantwoord dat hij over zee naar Kroonstad zou terugkeeren. Volgens particuliere berichten uit Londen heeft de Duitsche kroonprins aan boord van de «Victoria and Albert" bij de revue te Spithead keizerin Eugenie ontmoet, die eveneens als gast van koningin Victoria op genoemd schip dit grootsche schouwspel bijwoonde. Vergissen wij ons niet, zegt de Köln. Ztgdan heeft de kroonprins keizerin Eugenie het laatst bij de feestelijke opening van het Suezkanaal in 1869 ontmoet. JB e 1 g- i e. Volgens de Indépendance zijn er tusschen Brussel en Antwerpen proeven genomen met een draagbaren telephoontoestel, voor het leger te velde, dat haast als de volmaking der uitvinding kan beschouwd worden. Het geluid wordt zoo zuiver en helder overgebracht, dat het gesprek zelfs op verscheiden meters afstand van den ontvangst-toestel verstaan wordt. De proeven zijn dus allerbest gelukt. Vereenigde Staten. De aartsbisschop van Victoria, mgr. Seghers, is aan de oevers van de Yukou-rivier, in den staat Alaska, gedood. De moordenaar is een zendeling, die dezen moord gepleegd heeft in een hevige koorts. Rusland. De Frkf. Ztg. meldt het volgende: «Blijkens alhier ontvangen particuliere berichten uit St. Petersburg, van welke wij inzage hebben gehad, heeft de Czaar de ukase onderteekend, krachtens welke goud mag worden overgebracht uit de kas der staatsbank in de kas voor de crediet-biljetten. Een bedrag van 40 mill, roebel (gelijk aan 160 millioen francs), zal uit de Bank genomen en in de kas voor de crediet-biljetten worden gestort. Aangezien zich in de laatstgenoemde reeds een bedrag van 177 millioen roebel goud bevindt, zal het garantie-fonds voor de uitgegeven staatsnoten stijgen tot 217 millioen goudroebel, waarbij dan later nog de bijdragen uit andere afdeelingen der Bank zullen komen." Oostenrrj k. De Neue Freie Presse somt de diplomatieke over winningen op, die Rusland in de laatste jaren behaald heeft. Men denke aan het verscheuren van het Parijsche tractaat in 1870, aan de uitbreiding van Ruslands gebied en invloed in Azië, aan de Russische vloot in de Zwarte Zee, aan Batoem enz. Zelfs op het Balkan schier-eiland, waar de Russische diplomatie na de zending van generaal Kaulbars meer dan ooit in dis- crediet scheen te zijn, herleeft haar invloed; getuige het ministerie Ristics in Servië en de onmacht der Bulgaren om hunne wenschen bevredigd te zien. En nu nog de nederlaag van Engeland met de Egyptische conventie! De Neue Freie Presse beschouwt die als eene nederlaag ook voor Duitschland, omdat «vorst Bismarck er niet in geslaagd is Frankrijk en Rusland van elkander te scheiden", die door hun vereenigd optreden te Konstantinopel de ratificatie van die con ventie verhinderd hebben.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2