Z1ERIKZEESGHE COURANT voor het uroidis- ^«èrx sement Zierihzee. 1887. No. 58. Zaterdag 30 Juli. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Ule stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 29 Juli 1 8 8 7. Ook te Goes is gebrek aan water. Dinsdag is aldaar voor gemeenterekening een schip met water uit de waterleiding te Dordrecht aangekomen. Er wordt a 2 cent den emmer druk water gehaald. Het vaartuig bevat, zegt men, 4000 emmers. Door dezen verstandigen maatregel van het gemeentebestuur wordt in een dringende behoefte voorzien. Naar het gerucht wil zouden zich bij de vrouw, die te Heinkenszand haar kind vermoordde, kenteekenen van krankzinnigheid hebben geopenbaard. Een later bericht spreekt dit echter weder tegen. Drie obligatiën ten laste van Don Carlos, elk groot f 2400 (nominaal), werden dezer dagen op eene effectenveiling te Dordrecht samen verkocht voor f 0,15. De Nederlandsche regeering heeft den heer J. J. van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, benoemd tot haren vertegenwoordiger op het congres van afgevaar digden van verschillende landen en gedelegeerden van spoorwegmaatschappijen, dat van 17 tot 25 September e.k. te Milaan zal plaats hebben. Tijdens de viering van het 50jarig bestaan der spoorwegen in België werd aldaar het eerste congres van dezen aard gehouden, en toen tevens de grond gelegd voor het houden van meer dergelijke internationale samenkomsten. Alleen regeeringen en spoorwegbesturen kunnen op het Milaneesche congres zich doen vertegen woordigen. 32 vraagpunten, vooraf voldoende voorbereid, zijn aan het oordeel van dit congres onderworpen, be trekking hebbende op de voornaamste vraagstukken, die thans de spoorwegbesturen bezighouden. Behalve Italië en Nederland zullen op dit congres door officieele afgevaardigden of ambtenaren der staats spoorwegen vertegenwoordigd zijn: België, Frankrijk, Rusland, Oostenrijk, Denemarken, Zweden en Noorwegen, Portugal, Turkije, Rumenië, Bulgarije, Servië, Egypte en Brazilië., In zake de voedingstentoonstelling te Amsterdam is een ernstig geschil ontstaan. Het hoofdcomité had aan de heeren Heineken, als houders van de restauratie in het Waaggebouw, de uitsluitende vergunning ver kocht tot den verkoop van sterken drank. In strijd hiermede, maar overeenkomstig de vergunning, die door het gemeentebestuur voor het geheele marktplein is verleend, verkoopen tal van andere restaurateurs, eigenaars van bars, enz. sterke dranken, hetgeen tot verschillende vertoogen van de zijde der firma Heineken aan het adres van het comité heeft aanleiding gegeven. Het comité kan van de restaurateurs op het plein niet verkrijgen, dat zij geen sterken drank meer zouden verkoopen. Thans moet de firma Heineken het comité in rechten aansprakelijk hebben gesteld voor de schade, door het afwijken van de aanvankelijke overeenkomst te lijden. De vereeniging Volksonderwijs, te Oostburg, heeft de heeren Buteux en Smit opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Door een 20-tal kiezers te Heel is eene klacht in gediend bij de justitie over onregelmatigheden, die bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen zouden hebben plaats gehad. Door tusschenkomst van de burgemeesters zijn aan alle gemeente-ambtenaren in Nederland toegezonden de door de heeren F. van der Marck en Edra. H. Meelis, te Tilburg, ontworpen hoofdpunten voor de statuten van een op te richten pensioen-, weduwen- en weezenfonds, met uitnoodiging varj hun voornemen tot toetreding volgens dat ontwerp (hetzij al dan niet gewijzigd) kenbaar te willen maken. De inkomsten van het op te richten fonds zullen bestaan uit: eene jaarlijksche bijdrage van ongeveer 6 pet. van de jaarwedde der deelnemers, terwijl recht op pensioen hebben zij, die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, met 30 dienstjaren en 10 jaren bijdrage in het fonds; voorts zij, die ongeschikt worden voor de verdere waarneming hunner betrekking, na 10 jaren bijgedragen te hebben, en weduwen na minstens 5 jaar bijgedragen te hebben en meer dan 3 jaar gehuwd geweest te zijn, alsmede weezen beneden den leeftijd van 16 jaar. Te Arnhem is na eene korte ongesteldheid overleden de heer B. A. Jansen, postdirecteur aldaar. In de Kamer der De Witten boven de Gevangenpoort te 's Gravenhage, zijn ter hunner nagedachtenis hun Ievensgroote portretten opgehangen. Beide portretten, kniestukken, zijn afkomstig uit de collectie-Oudegijn en onlangs voor rekening van het rijk gekocht op de auctie van Frederik Muller te Amsterdam. Vad. Het Sociaal Weekblad vësiigt de aandacht op hetgeen door de Köln. Ztg. is meegedeeld over de uitkomsten, die de verzekering tegen ziekte thans reeds, nu zij nauwelijks drie jaren heeft bestaan, te Berlijn opleverde. De gezamenlijke Berlijnsche ziekenkassen toch telden aan het einde van het jaar 1884 ongeveer 98,000 leden en hadden 681,000 mark in kas. Aan het einde van het jaar 1886 echter was haar ledental gestegen tot 231,000 (een zesde van de bevolking), terwijl haar vermogen was gegroeid tot ruim anderhalf millioen mark, en in het laatste jaar de inkomsten de uitgaven met een half millioen mark hebben overtroffen. De werkzaamheid dezer klassen strekte zich in het jaar 1886 uit over 70,967 ziektegevallen met '1,641,599 ziektedagen en 2635 sterftegevallen. De uitgaven be droegen aan toelagen bij ziekte (van 1,20 tot 2,40 mark per dag) ongeveer anderhalf millioen markaan uitkeeringen bij overlijden (van 48 tot 180 mark voor elk geval) 175,702 mark; aan geneesmiddelen 455,000 mark en aan verpleegkosten in ziekenhuizen 559,000 mark. De leden betalen contributiën, die van 22 tot 75 fennig (f 0,13 tot f 0,45) per week afwisselen. Het lijdt geen twijfel, dat deze gunstige ontwikkeling zal aanhouden, nu de eerste moeielijke tijden achter den rug zijn en de kosten betrekkelijk geringer worden. De IV. Zutph. Ct. schrijft over de pogingen, die men aanwendt om Domela Nieuwenhuis gratie te be zorgen, zonder dat deze zelf daarvoor een vinger uitsteekt: De veroordeelde zelf vraagt niet, voor zoover men weet, wat dan ook in strijd zou wezen met zijne positie als sociaal martelaar en hem de eerekroon zou doen verliezen. Maar wat wel geschiedt is, dat, terwijl niemand voor hem genade vraagt, telkens en telkens groepen van geestverwanten in allerlei vormen zijn recht op invrijheidstelling komen bepleiten en hem voorstellen als een slachtoffer van klassenhaat. Daaraan nu mag een minister inderdaad geen voet geven. Hetzij eenige hoogleeraren of andere rechts geleerden, door wetenschappelijke dogma's blind geworden voor het practische leven, dat zoogenaamde recht be pleiten, hetzij de volgelingen van den volksleider met grove woorden schier dreigend komen eischen, in elk geval mag onder die pressie de genade niet worden toegestaan. Want het verleenen van de gratie moet de rechtvaardigheid van 's rechters vonnis onaangetast latende gratie wordt niet toegekend omdat het vonnis onrechtvaardig, maar niettegenstaande het rechtvaardig was; dat moet erkend worden en blijven. In het Friesch Volksblad lezen wij de volgende Beursnoteering TurnersVlug van de hand. SchuttersLusteloos. KolonialenVergeefs geboden, prijzen zeer vast. BankiersToestand onzeker, wij raden voorzichtigheid. GefailleerdenVeel verscheping. CuratorenTraag. DeurwaardersWillig, sterke neiging tot verkoopen. Betaling over termijn. Hoofden van Scholen Markt onzeker. Aspirant-hoofdenLevering over één a twee maanden, stemming ge drukt. Vrouwelijke ditoSpanning groot. HulponderwijzersVeel aanvoer, prijzen da lende. Hulponderwijzeressen Iets meer gewild. KruiersVeel vraag. DominésAanvoer gering. Synodaal Orthodoxen Prijshoudend. EvangelischenKoershoudend. ModernenStille markt. DoleerendenHandel levendig, prijzen niet vast. Tweede KamerOpende vast, sloot zwakker. De veldwachter van Oostzaan, A. A. Heinhuis, die nu ongeveer een maand geleden daar ter plaatse den visscher Hottentot doodschoot, terwijl deze bezig was fuiken te lichten, is benoemd tot rijks-veldwachter der 3e klasse en in verband daarmede overgeplaatst naar Schoonhoven. De vorige week Zaterdag bevonden zich aan boord van het stoomschip »Edam" (hetwelk uit Amsterdam vertrok) twee broeders, die naar Amerika zouden vertrekken, de een met vrouw en kinderen, de ander ongehuwd. De derde, een jongere ongehuwde broer, bracht even voor het vertrek der boot afscheid aan de beide broeders. Hij bleef alleen in Nederland achter. Het afscheid scheen den jongen man dan ook te machtig, zoodat hij zijn ongehuwden broeder smeekte bij hem te blijven en hem niet alleen te laten. De vertrekkende broer had niet veel zin aan dat smeeken gehoor te geven en weigerde. »Welnu", zei de jongste, »ga dan, doch eer ge voorbij den steiger zijt, zult ge met de boot over mijn lijk varen." Tegen deze bedreiging was de broer niet bestand en hij besloot dus maar van zijn reisplan af te zien en bij zijn broer te blijven, zoodat de gehuwde alleen vertrok. De goederen van den achtergeblevene konden niet meer van de boot teruggehaald worden, daar deze op het punt van vertrekken was. De werkzaamheden van het technisch bureau der Zuiderzee-vereeniging zullen gedurende de tweede helft van het jaar 1887, voor zooverre de omstandig heden zulks toelaten, bestaan in Het doen van eenen verkenningstocht in het noordelijk gedeelte der Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee, alsmede op de eilanden, ten einde met den plaatselijken toestand aldaar bekend te worden, en tevens tot

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1