ORGEL-CONCERT ADVERTENTIEN. Eerste Nederlandsche Veeverzekering- Maatschappij, gevestigd te Geldermalsen VISITE Kt AR TJES. HEEREN-MODETELEGRAAF, Gemengd Baitenlandsch Nieuws. De officiëele uitnoodigingen voor de groote inter nationale tentoonstelling van Wetenschappen en Nijver heid te Brussel in 1888 zullen binnenkort door de regeering aan al de mogendheden gezonden worden. Voor elk land heeft het Uitvoerend Comité een af gevaardigde benoemd, welke het bureel zal besturen, dat de briefwisseling met dat land voert. Al die bureelen zullen gevestigd worden in de hoofdgebouwen; elk der afgevaardigden zal een zeker getal vertegen woordigers hebben, die rechtstreeks met de industrieelen onderhandelen. Het Uitvoerend Comité laat alle documenten, be treffende de tentoonstelling, overzetten in het Duitsch, Italiaansch, Engelsch, Spaansch, Portugeesch en Russisch. Reeds zijn de stukken betreffende den internationalen prijskamp van kunstenaars en bouwkundigen, voor de gebouwen in den tuin der tentoonstelling, verzonden. De gevraagde plannen voor teekeningen en voor beelden van diploma's en medailles moeten vóór 15 Sept. a.s. ingezonden worden en die van gebouwen vóór 9 Aug. a.s. Tot heden zijn het Frankrijk, Italië en Engeland die den meesten ijver toonen tot deelneming. Reeds nu kan men verzekeren dat de afdeelingen dezer drie landen schitterend zullen zijn. Bij een dezer dagen voltrokken huwelijk te Frankfort, deed de bruidegom nog voor het sluiten van den huwelijksband onderzoek naar de formaliteiten, die men in acht moet nemen om zich te kunnen Jaten scheiden. In tegenwoordigheid der bruid kreeg hij inlichtingen daarover en nu had de trouwplechtigheid plaats. Oogenblikkelijk vroeg de bruidegom een uit treksel uit het huwelijksregister om de scheiding te bewerkstelligen en wel omdat het huwelijk was gesloten onder den druk van een gerechtelijken erkende belofte, waardoor hij tot het huwelijk of lot betaling van 10,000 mark was gedwongen. Van twee kwaden koos hij het minst slechte. Voorzorgsmaatregelen bij het uitbreken van onweder zijn wel reeds genoegzaam bekend gemaakt, maar worden niet altijd nauwkeurig opgevolgd, waarom het Leipz. Tagebl. zijn lezers de volgende raadgevingen doet, die wij in het belang van onze lezers hier laten volgen. 1. Buiten vermijde men alleenstaande boomen, korenschuren en de nabijheid van water en dieren. De natuurkundige Lichterberg wilde dat men aan iederen alleenstaanden boom een bordje zou vast maken met de waarschuwing: «Hier wordt de mensch door den bliksem gedood!" Men zorge er voor in een grooten omtrek niet het hoogste voorwerp te zijn want dan is men natuurlijk het dichtst bij de onweers wolken. 2. In de stad houde men liever het midden van de straat dan den huizenkant; vooral vermijde men de plaatsen waar het water door goten van het dak stroomt. 3. In gebouwen hoede men zich aan het eind van een electriciteitsgeleider te gaan staan, zooals onder gaskronen, die aan metalen kettingen hangen of in de keuken onder den schoorsteen, omdat het roet een goede geleider is voor den bliksem. Het best is het midden van de kamer. De nabijheid van kachels, spiegels, piano's, ijzeren vensterroeden moet men vermijden. In ieder geval is men beneden veiliger dan in de bovenverdiepingen. De vensters gedurende het onweder dicht te houden is niet noodig; bepaald openhouden moet men ze als een vertrek met menschen gevuld is, omdat anders de warmte en benauwdheid nog toenemen en het gevaar van verstikken, als werkelijk een bliksemstraal in de kamer dringt, zeer groot is. Het is zeer raadzaam bij een hevig onweder het vuur in den kachel uit te laten gaan, omdat de opstijgende rook een goede electriciteitsgeleider is. 4. Metalen voorwerpen moet men gedurende een onweder, dat dicht bij is, zooveel mogelijk van zich afhouden. Voor gebouwen is de bliksemafleider de beste beschutting, maar de toestel moet dikwijls onderzocht en nagezien worden of alles in goeden staat is. De keizerin van Oostenrijk, die op het oogenblik in de Engelsche badplaats Cromer de baden gebruikt, zal zich weldra populair maken. De Engelsche bladen verhalen het volgende. Toen keizerin Elisabeth dezer dagen geheel alleen een wandeling langs het strand maakte, zag zij plotseling een troep menschen op één punt bijeen. Zij trad nader en hoorde nu dat een werkman, Moules genaamd, bij het baden was verdronken. De keizerin verwijderde zich en begaf zich naar de woning van den ongelukkige, wiens vrouw met de kinderen koffie zat te drinken, van niets kwaads bewust. De keizerin trad binnen en zeide: Goede vrouw er is u een groot ongeluk overkomen, dat gij misschien beter uit den mond van de keizerin van Oostenrijk kunt vernemen, flan dat uw buren het u ruw mededeelen. Uw arme man is verdronken, bid voor hem en zorg voor uw kinderen." De keizerin ging snel heen, want de dragers kwamen met het lijk aan. 's Avonds bracht een bediende aan de ongelukkige weduwe eene portefeuille met f 4800 als geschenk van keizerin Elisabeth. Een Fransch ingenieur heeft het volgende middel bedacht om tusschen Frankrijk en Engeland een snel brievenvervoer te hebben. Hij wil daartoe over het Kanaal een buis leggen, die door lichte, hooge pijlers gedragen wordt. Hij verheelt de bezwaren niet, die er verbonden zijn aan het bouwen van pijlers in zulk diep vaarwater, maar hij wijst met recht op het voor beeld van de onlangs gebouwde Taybrug, waar derge lijke bezwaren gelukkig werden overwonnen, en meent overigens dat de zee gedurende het leggen der fondamenten, door middel van olie, spiegelglad kan worden gemaakt. Vier groote buizen, elk met een middellijn van een meter, zijn door hem ontworpen. Een klein buisje op den bodem van deze groote wordt met saamgeperste lucht gevuld. Door deze lucht wordt een zuiger voortbewogen, die door een stang ver bonden is met de wagentjes, die langs ijzeren sporen loopen. De groote buizen zullen verder dienen, om er telegraaf- en telefoonleidingen in aan te brengen. Hij zou wagentjes, elk van 500 kilogram zwaarte, willen laten rijden, die de geheele Engelsch-Fransche post, kleine pakjes en zelfs reizigers zouden kunnen ver voeren de reizigers moeten dan evenwel de reis in liggende houding medemaken. De snelheid, waarmede deze wagentjes zouden loopen, schat de ingenieur op 120-130 K.M. in het uur, zoodat de reis slechts 15 minuten duren zou. De kosten van dit werk worden op 12 millioen gulden geschat. Op eene kweekschool voor onderwijzers te Neuwied zijn dezer dagen bedriegerijen op groote schaal ont dekt. De stand van zaken is als volgtDe zoon van den directeur meende, toen hij des nachts de kamer van zijn vader voorbijkwam, daar een verdacht geluid te hooren. Dadelyk ging hij zijn vader roepen en deelde hem het voorgevallene mede. De directeur begaf zich naar zijn studeervertrek, doch kon daar niets verdachts ontdekken. Den volgenden morgen vond de directeur op de t.rap een geschreven stuk, dat, zooals hij zeker wist, nog daags te voren in zijn schrijftafel geborgen was geweest. Het was dus duidelijk, dat het des nachts weggenomen moest zijn. Bij een nader onderzoek kwamen de bijzonderheden aan het licht. In de vol gende week zou n.l. het eind-examen gehouden worden. Om nu te weten welk schriftelijk werk zij op het examen zouden krijgen, begaven zich vijf scholieren naar het studeervertrek van den directeur, openden de deur met een nagemaakten sleutel en snuffelden in alle papieren, die zij daar vonden. Toen zij de op gaven niet vonden, openden zij de schrijftafel. Zij meenden eindelijk het gezochte stuk gevonden te hebben. Daar hoorden zij plotseling schreden en in hun schrik en verwarring verwisselden zij het gewichtige papier met een voor hen waardeloos stuk, en slopen daarna in alle stilte weer naar de slaapzaal. Toen zij het gevaar geweken achtten, onderzochten zij het mede gebrachte papier en zagen tot hun schrik, dat ze een verkeerd stuk hadden medegebracht, dat voor den direc teur van groot gewicht was. Daar zij nu vreesden, dat de directeur achterdocht zou krijgen, wanneer hij het vermiste, kreeg een hunner de opdracht om het nood lottige stuk weer op zijn plaats te leggen. De leerling, die dit zou doen, beging evenwel de domheid, het papier op de trap neer te leggen. Hierdoor was natuurlijk alles verraden. Door het onderzoek kwam verder nog aan het licht, dat de drie nagemaakte sleutels reeds sedert langen tijd van het eene jaar in het andere op de hoogste klasse waren overgegaan. De uitslag van deze onderzoekingen werden mede gedeeld aan den inspecteur van het onderwijs, die de inbrekers bestrafte, door ze voor altijd te verbieden in Pruisen eene onderwijzersbetrekking te bekleeden. De overige leerlingen der hoogste klasse, die allen in 't geheim waren ingewijd, werden een jaar achteruit Door bemiddeling van den Oostenrijkschen keizer is de benoodigde grond voor het bouwen van een nieuw volkstheater te Weenen door het bestuur van het fonds tot uitbreiding der stad afgestaan voor 20,000 gulden, zijnde nauwelijks één-tiende der werkelijke waarde. De oprichting van bedoelden schouwburg is nu volkomen verzekerd. Een belangwekkend proces, waarbij het litteraire eigendomsrecht van de professoren aan een hoogeschool over hunne voordrachten behandeld werd, is te Londen in derde instantie beslist. Professor Edward Caird, te Glasgow, hield elk jaar voor zijne toehoorders een reeks van voordrachten en verhandelingen. Een der toehoorders schreef door middel der stenografie deze voordrachten letterlijk op, en een uitgever liet ze als brochures drukken. Ze verschenen onder den titel van: «Handboek bij de beoefening der philosophie." De professor kocht eens zoo'n boekje en vond dat het geheel een zijner voordrachten was. Hij stelde een aanklacht in, daar deze brochure afbreuk deed aan zijn goeden naam als letterkundige en zijn eigendomsrecht schond. De uitgever beriep zich op een wet, onder Willem IV tot stand gekomen, waarbij voordrachten als gemeen goed werden verklaard. In de eerste zitting werd de professor in het gelijk gesteld, daar de uitgever hem zijne toe stemming voor het drukken der brochures had moeten vragen. De beschuldigde kwam in hooger beroep, en nu was de meerderheid der rechters van oordeel, dat de voordrachten van professoren niet onder een wette lijke bescherming staan. Professor Caird beriep zich ten slotte op het hoogste hof uit 't land, dat het eerst gevelde vonnis bevestigde, en dus den professor in 't gelijk stelde. De koningin-regentes van Spanje zal weldra met haar zoon, den koning, een reis door de Baskische provinciën maken. Door de directie van de spoorweg maatschappij zal de vorst dan verrast worden met een kinderkamer-waggon, waaraan thans ijverig gewerkt wordt. Midden in den wagen zal men een schommel en ringen aanbrengen; voorts zijn er poppen en hans worsten in van verschillende grootten, groote bouw- doozen en in een der hoeken een groot zandveld voor looden soldaten. Ook bevat de wagen een bibliotheek met de fraaiste kinderprenteboeken op linnen, want de gewone boekjes zouden voor de koninklijke handjes nog niet veilig zijn. Z. M. werd 17 dezer 14 maanden oud ten voordeele van het fonds voor het nieuwe Orgel in de Kleine Kerk te Zierikzee te geven door den Heer D. H. EZERMAN, Organist aan de Nieuwe Kerk en Muziek-Directeur op Donderdag 28 Jfuli 1883, IN DE NIEUWE KEEK. Aanvang precies namiddags 2 uur. Entrée 25 cent per persoon. Toegangsbewijzen zijn te verkrijgen bij den Heer H. LAKENMAN en op den dag van uitvoering aan de Nieuwe Kerk, die te 1% uur zal geopend zijn. VOO» »JE worden in SCHOUWEN, DUIVELAND en THOLJSN AGENTEN g-evraag-cl. Als zoodanig kunnen alleen in aanmerking komen solide landbouwers of zoons van landbouwers, kennis van vee hebbende. Aanvragen vrachtvrij te zenden aan den Hoofd- Agent te ZieriJcseeJ. A. IiECEMAAT. 100 stuks voor 50, 60, 80 cent en één g-ulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd .ter Snelpers drukkerij van H. LAKENMAN te Zierikzeealsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ. Uitgave van N00RDH0FF SMIT te Groningen. H.H. KLEÊRMAKERS Iti de thans verschijnende nummers onzer MODE JOURNALEN vindt men de nieuwe modellen van heeren-kleeding voor het aanstaand seizoen. Alles met duidelijke beschrijving en groote patronen. Op bestelling leveren wij ook uitgeknipte patronen op natuurlijke grootte. maandelijks één groote MODEPLAAT met BESCHRIJ VING en PATRONEN, per kwartaal f franco per post f 1,3£>. IIEEREN-MODEGIDS, maandelijks twee groote MODEPLATEN met BE SCHRIJVING en PATRONEN, per kwartaal f l&S, franco per post f I,90. Men teekent in bij alle BOEKHANDE LAREN en POSTKANTOREN. Uitgave van NOORDHOFF SMIT te Groningen.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3