Buitenland. exemplaren zooveel mogelijk door de heerschende partij waren vernietigd. De ontdekking van dit stuk, het oorspronkelijk handschrift van den schrijver, die zelf eenigen tijd te Leiden heeft gewoond, is voor de ge schiedenis der Hongaarsche Protestanten van veel belang. De uitgave zal tevens de dissertatie vormen van den uitgever, om daarmede den in zijn land nog altijd zeer gewaardeerden titel van doctor in de theo logie aan de Leidsche hoogeschool te verwerven. Ongelukken, Kaïnpen, Nisdaden, enz. In de omstreken van Hoogeveen heerscht in hevigen graad een ziekte onder de varkens. Verscheidene hokken zijn reeds geheel leeg gestorven. De landbouwer J. Dekker verloor op één dag 6 stuks. Voor een paar dagen had men te Napels gebrek aan water ten gevolge van het springen van de hoofd buis der waterleiding. Het gemeentebestuur liet onder militair geleide het water uitdeelen van de oude water leiding, welk water indertijd als nadeelig voor de gezondheid werd afgekeurd. Voor het kantoor van de maatschappij der waterleiding en op verschillende andere plaatsen hadden kloppartijen plaats. In de armenwijken was de bevolking zoo oproerig, dat zij door geweld van wapenen moest worden onderdrukt. Met het herstellen van de buis wordt de grootste haast gemaakt. Op verscheidene plaatsen in Italië zijn verleden week aardschokken gevoeld. Te Savona begon de aarde te beven tijdens de schouwburg vol was. Het publiek werd door een paniek bevangen en stormde naar de uitgangen. Een onbeschrijfelijke wanorde heerschte, maar gelukkig werden slechts weinig personen gewond. De inwoners liepen de huizen uit en, wat hierbij vreemd klinkt, den geheelen nacht waren de koffiehuizen vol. Uit Louisville wordt het volgende gemeld omtrent eene toepassing van de lynchwet. Te Lalem (Indiania) verschenen des nachts om 2 uur een aantal gemaskerde mannen voor de gevangenis en verlangden van den directeur de sleutels van het gebouw. De directeur weigerde dit, waarop hij met nog een paar gevangen bewaarders werd aangegrepen en opgesloten. Met een smidshamer baanden de lieden zich nu een weg tot de cel van een moordenaar. Deze had gemerkt wat er gaande was en had zich voorbereid op een wanhopigen strijd tegen de woestelingen die hem kwamen lynchen. Men wist, dat de eerste die de cel binnentrad een kind des dood zou zijn en de voorsten begonnen een weinig te aarzelen. Daar schenen eenige der kerels op een goed denk beeld gekomen te zijnmen wierp brandende stukken katoen, die in de terpentijn en petroleum gedrenkt waren, in de cel. Nadat deze daardoor verlicht was, begon de bende op den gevangene te schieten. Een kogel trof den ongelukkige ir. den arm, zoodat hij de stoel niet meer kon vasthouden, die hij tot zijne ver dediging gegrepen had. Daarna viel hij, door een steen aanjj't hoofd getroffen, op den grond; voordat hij tot bezinning gekomen was, werd hij gegrepen, gebonden en uit de gevangenis gesleurd. Hij werd dadelijk naar een spoorwegbrug in de nabijheid van de gevangenis gebracht, een strik werd hem om den hals gelegd, het uiteinde aan een der balken van den brug bevestigd en daarna werd het slachtoffer naar beneden geworpen. Zoodra hij dood was, keerden de lynchers naar de gevangenis terug, bevrijdden den directeur en de cipiers en verstrooiden zich vervolgens naar alle richtingen. De nihilisten schijnen weer gebrek aan geld te hebben, ten minste een hunner medeleden pleegde te Petersburg eene brutale diefstal bij ,een bankier. Op klaarlichten dag verscheen nl. in het kantoor van den bankier Krugloff een 25- a 27-jarig, krachtig, net gekleed man, die obligaties tot eene waarde van iOOO roebels wilde koopen. De obligaties waren niet bij de hand. De kassier liet dus den onbekende plaats nemen, terwijl hij den eenigen klerk, die in het kantoor aanwezig was, heenzond om de obligaties te gaan halen. Toen de vreemdeling zag, dat de kassier alleen was, verzocht hij hem, ondertusschen de kwitantie te schrijven. De kassier wilde aan dit verzoek voldoen en uit eene lade een papier halen. Op dit oogenblik stortte de vreemdeling zich op den niets vermoedenden kassier en gaf hem met een geplombeerden stok zulk een hevige slag op het hoofd, dat de getroffene bewusteloos op den grond stortte. Nu nam de aanvaller zooveel geldswaardig papier als hij kon grijpen en maakte zich snel uit de» voeten. Gelukkig kwam de kassier spoedig weer tot zijn bewustzijn en riep om hulpverscheidene voor bijgangers en politie-agenten zetten nu den dief na en haalden hem spoedig in. Het bleek, dat de man nihilist was en dat hij dezelfde was, die verleden jaar een som van 2500 roebels had gestolen. In de gevangenis wilde hij zich twee malen door ophanging het leven benemen, maar hij werd hierin door de gevangen bewaarders verhinderd. Een zevental steenbakkers te Mariakerke in België zijn op een vreeselijke wijze om het leven gekomen. Een steenoven is ingestort en de zeven aanwezige werklieden zijn onder de brandende puinhoopen begraven en aldus gestikt. De Parijsche beau-monde schijnt zich op diefstal en bedriegerij te gaan toeleggen. Vermeldden wij dezer dagen dat een tweetal voorname dames verscheidene diefstallen hadden gepleegd, nu is weder een zekere graaf De L., 30 jaar oud en aan verscheidene groote families verwant, wegens diefstal gearresteerd. Genoemde heer zou juist met een rijke erfdochter gaan huwen, die hem een fortuin van 4 millioen francs aanbracht. Om cadeaux aan zijn meisje te geven stal de graaf in groote magazijneneen kostbaren zilveren vischlepel, een zilveren zoutvat, een bronzen beeld, haarpennen van allen vorm en soort, enz. De graaf, die op heeterdaad betrapt werd, was enkele uren te voren wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Er is eveneens een onderzoek ingesteld tegen markies De X. en baron De S., die wegens misbruik van vertrouwen zijn aangeklaagd. Turk ij e In de voorstad Pera, zoo wordt uit Constantinopel aan le Moniteur Universel geschreven, loopt een zonderling praatje. Sedert de vorige week Maandag zouden de Duitsche reservisten, die te Constantinopel woonachtig zijn, bevel ontvangen hebben hun juist adres aan den Consul- generaal op te geven en zich steeds gereed te houden om binnen 24 uren, als het noodig is, te vertrekken. Deze tijding heeft in de Duitsche kolonie groote ontroering verwekt. Bulgarije. De redacteur van de Neue Pester Ztg. heeft bij den doortocht van de Bulgaarsche deputatie te Pest een gesprek gehad met Stoïanoff, die hem het volgende mededeelde »Wij hebben ons geheel vergist. Volgens alles wat de vei kiezing van prins Ferdinand voorafging, volgens zijn verzekeringen toen er nog slechts onderhandeld werd over zijn candidatuur, hadden wij het recht te veronderstellen dat hij de verkiezing zonder voorbehoud of voorwaarden zou aannemen. Met groote verbazing hebben wij uit zijn mond gehoord, dat hij eenige voorwaarden stelde, waarvan bij de onderhandelingen nooit sprake is geweest, die maandenlang tusschen den prins, de regeering en het regentschap zijn gevoerd." Op de aanmerking van den interviewer, dat de prins den troon niet bepaald heeft geweigerd, zeide Stoïanoff: Alles wel, maar wij zijn overtuigd dat hij niet zal komen. Na zijn eerste woorden, waren wij daarvan reeds zeker." Italië. Napels is zonder drinkbaar water. In eenige wijken begon men in de laatste dagen gebrek aan water te krijgen', maar sedert een viertal dagen is in de geheele stad gebrek aan water. Men heeft bemerkt dat de groote buizen, die te Napels het water van de Serino brengen, op verschillende plaatsen open gebarsten waren. De bevolking is geheel ter neer gedrukt, armen en rijken lijden evenzeer. De Carmignano voorziet niet meer in de behoeften van 600,000 menschen en men is de putten gaan aanspreken, twee jaar geleden bij de cholera-epidemie afgekeurd. Het water daaruit is onzuiver, met modder en zeker ongezond. Te Montecalvino moesten de karabiniers tusschen- beiden komen om een ernstigen opstand te bedwingen. Dag en nacht laat het gemeentebestuur 1-50 karretjes met 500 ton water van den Carmignano komen. Een vat bronwater kostte Dinsdag 5 francs en sneeuw 50 centimes de kilo. Napels is in denzelfden toestand als in 1528, toen het zich aan Lautrec moest overgeven, die den water toevoer had afgesneden. Duitschland. De Post vestigt de aandacht op een werk, »Dans l'atente de la guerre", dat een Russisch officier wordt toegeschreven en te Parijs is uitgekomen. In het boek wordt o. a. gezegd, dat Rusland terstond den oorlog moet beginnen, wanneer «het zoogenaamde Europa" nog langer weigert, Ruslands aanspraken op het Balkan schiereiland te laten gelden. Rusland toch heeft reeds tweemaal eene Europeesche coalitie weerstaan, in 1812 en bij het begin van den Krimoorlog. Maar ditmaal zou de overwinning ontwijfelbaar zijn, want Rusland heeft een machtigen bondgenoot, Frankrijk. Na deze inhoudsopgave zegt de PostHet verderfelijke, van het Duitsche Rijk en de slechtheid van zijn leidenden staatsman zijn zelden met zooveel fantasie geschilderd als thans. De schrijver vertegenwoordigt echter eene geheele groep invloedrijke lieden, die misschien aan den loop der Europeesche zaken een krachtigen, nood- lottigen stoot kunnen geven. Het slot van het artikel luidt: «Moeten wij voor zulke artikelen de Russische regeering verantwoordelijk maken? Maar al te dikwijls wordt een gewoon persoon als traagheid of onwil ten laste gelegd, wat enkel krachteloosheid of een organisch gebrek is. Wij kunnen niet nagaan, hoe machtig de Russische regeering in het binnenland is, maar naar buiten laat zij ongehinderd de lieden hun gang gaan, die met eene fantasie, voor welke ieder spoor van recht of waarheid verdwenen is, het rijk liever heden dan morgen tot eene katastrophe zouden willen drijven." Weldra zal bij den bondsraad worden ingediend een gewijzigd wetsontwerp, betreffende de verplichte verzekering van arbeiders voor den ouden dag en voor ongeschiktheid tot den arbeid. De wettelijke regeling van weduwen- en weezenpensioenen zal later volgen. Daar op dit gebied reeds veel gedaan wordt door openbare en bijzondere philantropische bemoeiingen, kan de eigenlijke levensverzekering der arbeiders (voor den dood), vooralsnog aan particuliere maatschappijen overgelaten blijven. Ook zal, naar de zienswijze der regeering, voor weduwen en weezen zooveel te beter zorg gedragen kunnen worden, dewijl de uitgaven der gemeenten voor armenzorg minder zullen worden, dank zij de wettelijk geregelde verzekering van oude en invalide werklieden. Het wetsontwerp bepaalt, dat de premie voor de verzekering in gelijke verhouding betaald zal worden door den staat, den werkgever en den werkman. Ieders aandeel zal ongeveer een ten honderd van het loon bedragen. De verzekering zal bezorgd worden door de beroeps-vereenigingen (Berufs- genossenschaften,) Ieder arbeider krijgt een livret, waaruit te zien is, hoe lang hij in zijn beroep werk zaam is geweest, of hij meer dan een beroep heeft uitgeoefend en hoe lang. Over de ongeschiktheid tot den arbeid beslist de beroepsvereeniging, van welke de verzekerde deel uitmaakt. Een arbeider, die reeds ondersteuning ontvangt door zijne verzekering voor ongelukken bij den arbeid, ontvangt uit de kas voor ouderdom en invaliditeit slechts zóóveel als de verzeke ringssom bij deze laatste hooger is dan bij eerstgenoemde. De wettelijk vastgestelde rente zal binnen matige grenzen moeten blijven, ten einde de drie factoren, door welke de verzekering betaald wordt, niet te zwaar te belasten. De ervaring zal moeten leeren, of eene meer volledige verzorging in aanmerking genomen kan worden. De beroepsvereenigingen zullen, bij hare be slissingen over de aanspraak op onderstand, voornamelijk op de certificaten van geneeskundigen moeten afgaan. De welwillende medewerking van allen, die bij de zaak betrokken zijn, zal derhalve noodig wezen om goede uitkomsten te verkrijgen. JEngfelan el- De groote manoeuvres door de Engelsche oorlogsvloot te Spithead zijn zeer ongelukkig begonnen. Eenige dagen geleden zijn twee groote pantserschepen, de Devastation en de Ajax, tegen elkander geloopen, met het gevolg, dat het eerstgenoemde een groot gat, door de pantsering, in de zijde heeft gekregenen Donderdag had een nieuw ongeval plaats. De Black Prince, een ander der groote pantserschepen, wilde een weinig voor de Agincourt, die te dichtbij lag, uitwijken, maar werd daarvoor bij het wisselen der ankerplaats door de Agincourt beloond met een stoot, die zijne gepant serde zijde indrukte, en zijne machine in het ongereede bracht. De prins van Wales is ter gelegenheid dezer manoeuvres tot den hoogsten post in de Engelsche marine, dien van admiraal der vloot benoemd; zijn broeder de hertog van Edinburg, is slechts admiraal. Japan. In Japan is een wet uitgevaardigd tot regeling van de oprichting van beurzen, die van belangrijken invloed zal zijn op de ontwikkeling van handels ondernemingen in dat rijk. Tot dusverre waren de eenige inrichtingen van dien aard de rijstbeurzen, maar de artikelen die op de nieuwe beurzen zullen worden verhandeld, zijn stapelartikelen, Staats- en andere fondsen, toegelaten door den minister voor landbouw en handel, op aanvragen door de oprichters der beurzen. Het sterkst uitkomende punt in de nieuwe bepalingen is het strenge toezicht door de Regeering uit te oefenen. Het dobbelen in fondsen en aandeelen van allerlei soort is in de laatste jaren zoo zeer toegenomen, dat het de tusschenkomst der Regeering noodzakelijk heeft gemaakt. IP r a> n li x' ij k. Nadat de Kamer van afgevaardigden het ontwerp tot aanleg van den stadsspoorweg te Parijs heeft verworpen, is door den Parijschen gemeenteraad het volgend voorstel van den heer Léon Donnat aange nomen: 1. de prefect wordt uitgenoodigd aan de re geering ten behoeve der stad Parijs concessie te vragen tot aanleg van den stadsspoorweg, als «eene zaak van plaatselijk belang", en 2. eene commissie van 12 leden zal worden benoemd, om de technische en economische voorwaarden na te gaan, waarop die onderneming tot stand zal komen. De raad zal in eene volgende zitting de commissie van twaalf leden benoemen.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2