Z1ERIKZEESCHE (MRWT. voor het arroodis- sement Zierikzee. 1887. No. 57. Woensdag 27 Juli. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEfflM. Binnenland. ZIERIKZEE, 26 Juli 1 8 8 7. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer D. H. Ezerman, Organist aan de Nieuwe Kerk en Muziek-Directeur alhier, op Donderdag 28 dezer des namiddags 2 uur precies een Orgel-Concert geven, ten voordeele van een nieuw te stichten orgel in de Kleine Kerk. Het zal wel onnoodig zijn tot een druk bezoek op te wekken. Immers de naam van den heer Ezerman is aanbeveling genoeg, terwijl bovendien het goede doel dat er mede beoogd wordt nog te meer aanleiding zal geven de onderneming van den concertgever te steunen. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid wordt met ingang van 1 October de opzichter van den Rijks-Waterstaat H. Boeree verplaatst van Zierikzee naar Meppel en de opzichter P. de Ronde van Meppel naar Zierikzee. Naar wij vernemen, bestaat er, in geval van vol doende belangstelling van den kant van het publiek, kans, dat het tooneelgezelschap der Nieuwe Rotterd. Schouwburg-Maatschappij, directeur Alex. Faassen, alhier in de maand September a.s. eene opvoering zal geven van een der meest geliefde tooneelspelen van den populairen schrijver Justus van Maurik Jr. »S of Z" getiteld, waarin de beste krachten van dit gezelschap, n.l. de dames ICley, van Korlaar, Heyblom, Bruyn-Sablairolles, en de heeren Chrispijn, van Nieuw- land, Faassen, Wagemans, Ruysbroek enz. optreden. Het vervalschen van levensmiddelen neemt bij den dag grooter afmetingen aan, zoodat niet ten onrechte herhaaldelijk op beter toezicht van Staatswege op dit misdrijf wordt aangedrongen, te meer wanneer men de vervalsching gaat toepassen op de grondstoffen der dagelijksche behoeften, zooals te Antwerpen is ontdekt. Het Antwerpsche blad VEscaut kwam verleden week met het bericht, dat door de Belgische justitie her haaldelijk een onderzoek is ingesteld in de fabriek der »Société anonyme Anversoise des Moulins a Merxem- lez-Anvers", en er zou gebleken zijn dat zich in het voorhanden zijnde meel aluin bevond. Het gevolg dezer ontdekking is, dat de fabriek enkele dagen heeft stil gestaan. De directie der fabriek verontschuldigt zich met de bewering, dat zij het slachtoffer is van hare concurrenten, die geknoeid hebben met werklieden, welke de Maatschappij uit haar dienst heeft ontslagen. Naar men mededeelt, wordt het meel uit deze fabriek ook bij belangrijke partijen in ons land in gevoerd, en vindt het hier veel aftrek, doordat de prijs gewoonlijk iets lager is dan 'van het meel der binnenlandsche molens. Wij achten het dientengevolge niet ondienstig de aandacht der bakkers op bovenstaand feit te vestigen en meenen hen te moeten aanraden scherp toe te zien op het meel, dat van over de grenzen wordt aangevoerd. Meel van bovengenoemde Belgische fabriek wordt ook hier door scheikundigen onderzocht, en naar aan leiding van den uitslag van dat onderzoek zullen stappen bij de regeering gedaan worden om van Staats wege scherper toezicht te verkrijgen op de producten, die uit het buitenland over onze grenzen komen. Het kapitaal, benoodigd voor een hoogdrukwater leiding te Oud-Beierland, waarvoor aan den heer W. Bottenberg aldaar concessie is verleend, is geheel geplaatst, zoodat met de uitvoering spoedig begonnen zal worden. De grond wetsverslagen van de afdeelingen der Eerste Kamer zijn verschenen. Sommige leden ontkenden de behoefte aan herziening der grondwet. De uitbreiding van het kiesrecht werd niet algemeen gewenscht en ook omtrent onderwijs bestond tot her ziening geen aandrang. Anderen achtten de herziening noodig om een be lemmering in de afdoening van zaken weg te ruimen. Verreweg de meerderheid achtte verandering in het kiesrecht gewenscht. Een aantal had de voorkeur gegeven aan eene meer beperkte herziening, maar verklaarde zich nu bereid tot medewerking. Onderscheiden leden keurden af, dat er te veel aan de wet wordt overgelaten, vooral wat den krijgsdienst en het kiesrecht betreft; een aantal anderen weer spraken dit. Blijkens het eindverslag over hoofdstuk X, had de meerderheid der leden in de nagenoeg voltallige af deelingen overwegende bezwaren tegen de voorgestelde wijziging van artikel 194. Een minderheid verklaarde met meer of minder ingenomenheid er zich mede te kunnen vereenigen. Eenige leden wenschten, in afwach ting van het licht, dat verdere gedachtenwisselingen nog over onzekere punten zou kunnen doen opgaan, zich hun stem voorbehouden. De vorige week, zoo meldt het weekblad Ons belang, werd de residentie bezocht door een vertegenwoordiger van de Fransche regeering, den heer G. de la Mar- nierre, behoorende tot de Fransche militaire intendance en bestuurslid van de Cercle militaire te Parijs. Genoemde heer was door zijne regeering belast met een onderzoek naar de werken van de militaire coöperatieve vereenigingen in Nederland. Nergens is drukker gestemd dan te Stoppeldijk. Het aantal kiezers bedraagt daar 53, en er waren 54 briefjes ingeleverd. De Stoppeldijkers zijn in de gelegenheid nogmaals als één man op te komen, want er moet, ook al ten gevolge van het op mysterieuse wijze in de bus ge komen briefje, eene nieuwe stemming plaats hebben. Voor de Voedings-Tentoonstellingsloterij is als eerste prijs aangekocht het door de heeren Vos en Legrand tentoongestelde eetkamer-ameublement. Het bestaat uit een buffet, een eettafel met inlegbladen, een sofa, een bijzettafel en zes stoelen. Eenige dagen geleden meende iemand te Goes tusschen ander geld een valschen rijksdaalder te zien, doch hij wist niet van wien dezen te hebben ontvangen. Ten einde nu dat muntstuk niet in verderen omloop te brengen, bracht de eigenaar het bij den commissaris van politie, in de meening, dat wanneer het werkelijk valsch was, hij daarvoor door diens tusschenkomst een echt stuk zou ontvangen. De commissaris zond den bewusten rijksdaalder naar de Munt te Utrecht, die hem Vrijdag terugzond met verklaring dat het stuk wel echt was, maar dat er zilver van afgenomen en dus niet meer in omloop mocht worden gebracht. Om dit nu te voorkomen ontving de eigenaar den rijksdaalder doorgeknipt terug, waardoor deze een schade lijdt van f 1. Aan oud zilver toch zijn de twee halve maar f 1,50 waard! In de afgeloopen week is van Maastricht slechts één wagen met vee naar België verzonden. Vóór de heffing der inkomende rechten werden wekelijks van 5 tot 10 wagens verladen. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft besloten voor eigen rekening tot een bedrag van hoogstens f 5500 de zoogenaamde beneden-Molenkom tot vlucht- haven in te richten. Op 8 Aug. a.s. heeft reeds de eerste aanbesteding plaats ten dienste der staats-spoorwegen ter Sumatra's Westkust. De broodbakkersvereeniging de Voorzorg te Amsterdam heeft besloten, in een adres aan de Tweede Kamer verzet aan te teekenen tegen de pogingen, die worden gedaan om rechten te doen heffen op den invoer van meel en graan. De algemeene vergadering der Vereeniging van burgerlijke ingenieurs zal op 27 Augustus a.s. te Amsterdam worden gehouden. Volgens besluit der Vereeniging voor den Effecten handel le Amsterdam zijn als derden en vierden beursvacantiedag vastgesteld Zaterdag 30 Juli en Zater dag 13 Augustus, zoodat op die dagen geen noteering der fondsen zal worden uitgegeven. Mr. T. M. Verster wijst in het Hbl. op eene uit stekende inrichting, die te Londen gevonden wordt, »the commissioners of Patents Library", eene openbare bibliotheek, die betrekking heeft op alles wat mot uitvindingen in verband staat. Men vindt er o. a. de voornaamste Europeesche industrieele bladen en het is zeker dat de ijverige werklieden, die men daar vaak 's avonds ziet studeeren, menig frisch denkbeeld krijgen door de lectuur van de uitvindingen, door anderen op allerlei gebied gedaan. Een dergelijke inrichting kan op vrij bescheiden voet worden ingericht en tevens voor andere doeleinden worden dienstbaar gemaakt, schrijft mr. V. »M. i. lijdt bijvoorbeeld onze wet, houdende bepa lingen op de handels- en fabriek-merken, aan de gebreken van geen voldoende publiciteit te verschaffen en het deponeeren der merken te duur te maken. (In Engeland bedragen de kosten slechts enkele shillings.) Zulk eene kleine bibliotheek, waar men gemakkelijk kan nagaan, welke merken al of niet gedeponeerd zijn en wanneer dit is geschied, zou die publiciteit zeer kunnen bevorderen en kunnen leiden tot terzijdestelling van de kosten, die het deponeeren van handelsmerken thans bezwaren. Genoemde wet zou dan tevens van een ander gebrek kunnen worden gezuiverd. Die wet kent nl. aan de vreemdelingen een voordeel toe, dat zij den Nederlanders onthoudt. Zij bepaalt o. a., dat het merk niet uitsluitend bestaan mag in gewone letters, cijfers of woorden, maar tevens dat dit verbod niet geldt vcor merken, ingezonden krachtens art. 6 der inter nationale overeenkomst tot bescherming van den industrieelen eigendom, 20 Maart 1883 te Parijs gesloten voor zoover die verbods-bepaling niet bestaat in het land van oorsprong, gelijk dit in genoemd artikel der overeenkomst is omschreven en die merken in dat land regelmatig zijn gedeponeerd. »Dit is m. i. eene bevoordeeling van vreemdelingen boven Nederlanders, waaraan de wetgever zoo spoedig mogelijk een einde behoort te maken. Het is, zooals de heer Beelaerts in de Kamer gezegd heeft»op schro melijke wijze wordt aldus het grondbeginsel der wet van 1880, te weten gelijkheid van recht voor binnen- en buitenlanders miskend." Kunst, Wetenschap en Letteren. Te Leiden wordt thans voor rekening van den Hongaarschen Staat een handschrift gedrukt, in de bibliotheek aldaar aangetroffen door een Hongaar, die hier te lande in de theologie heeft gestudeerd en thans professor in de philosophie aan de universiteit van Pest is. Van dit handschrift, eene geschiedenis behelzende der vervolgingen van de Protestanten in Hongarije in de 17e eeuw, waren daar te lande slechts eenige brokstukken van afschriften bekend, daar alle

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1