Buitenland. land misschien nog wel zoo gevaarlijk is, zulke ver warring in de hoofden van vele warme en oprechte volksvrienden, dat zij het een democratischen eisch wanen, de illusiën van een Nederlandschen Victor Jacobs te helpen verwezenlijken! Kunst, Wetenschapen Letteren. Door den abt van Nótre Dame de Lérins (Ordre de Citeaux) was aan de »Imprimerie Nationale" te Parijs de druk opgedragen van het »Ave Maria" in het Makassaarsch en Boegineesch, naar de vertaling van dr. B. F. Matthes te 's Hage. Bij de drukproef bleek echter, dat de «Imprimerie Nationale" voor dien arbeid te eenenmale ongeschikt is, zoodat nu, op aanbeveling van dr. B. F. Matthes, de uitvoering met vol vertrouwen is opgedragen aan de firma C. A. Spin Zoon te Amsterdam. Voor het land van Laurens Janszoon Koster is deze onderscheiding weder van beteekcnis. De Belgische schilder de Keiser is in den nacht van Zaterdag op Zondag overleden. Hij was geboren te Santvliet, den 26 Juli 1813. Zijn vader, een der voornaamste landbouwers dezer gemeente, zond hem naar de akademie van Antwerpen. Op zijn 14e of '15e jaar verdiende hij reeds genoeg om in zijn levens onderhoud te voorzien. Toen hij 23 jaar oud was, opende hij een atelier in het oude vleeschhuis te Ant werpen en daar vormden zich de kunstenaars, die nu nog den roem der Belgische school zijn: Verlat, Lies, Wittkamp, Guffens, Swarts, Hainan en anderen. De bekende Sporenslag dagteekent van '1836. Na dit prachtig tafereel verscheen de slag van Woeringen. Later trad hij op met den slag van Nieuwpoort, die voor Willem II geschilderd werd, evenals de slag van Seneffe. De kunstenaar schilderde portretten van vele vorstelijke en beroemde personen. In het vrouwenportret heeft hij altijd uitgemunt. Inmiddels maakte hij een groot getal historische schilderijenLorenzo de Medicis, van Dijck en Rubens, het strooien hoedje, de school van Raphael enz. Zijn groot werk is de muurschilde ring in het voorportaal van het Museum te Antwerpen. Vier en twintig jaar stond de Keiser aan 't hoofd der Antwerpsche Akademie. Hij leefde, sedert zijn aftreden als directeur der Akademie, zeer afgezonderd in zijne villa, nabij de Warande, doch werkte immer voort, tot weinige dagen voor zijn dood. De negenjarige pianist Joseph Hofmann heeft te Londen een gevaarlijke concurrente gekregen in een elfjarige dochter Albion's, wier pianospel zich gerust met het zijne kan meten. Pauline Ellice is de naam van dit wonderkind, dat in St. James Hall met buitengewoon veel geestdrift werd toegejuicht. Zij speelde met orkestbegeleiding Beethoven's Concert in C-moll, Liszt's fantaise op Weber's Polonaise in E, als ook Mendelssohn's Capriccio in B-moll; alles uit het hoofd en met een techniek en volheid van toon, die allerwege bewondering wekten. Liszt, Rubinstein en Moszkowski hebben bij hun laatste verblijf in Londen de kleine Pauline hooren spelen en spraken als hun vaste overtuiging uit, dat zij eens onder de meest gevierde klavierspeelsters zal te rekenen zijn. Zij is een leerlinge van den bekenden hof-pianist Leon hard Emill Bach te Berlijn. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een vader, die Dinsdagavond op de Prinsegracht te 's Hage zijn zoon, wegens verregaande straatschenderij, een vermaning wilde geven, werd door een zestal van diens makkers, welke zich de vermaning aantrokken, aangevallen, waardoor hij een bloedende wond aan het hoofd bekwam. Zondagavond viel op den straatweg bij Diemen een man flauw. Later bleek, dat geeuwhonger daarvan oorzaak was. Toen hem door inmiddels toegesnelde lieden brood werd gegeven, hapte hij zoo gretig, dat hij tegelijk in den vinger van zijn weldoener beet. Verscheidene boterhammen at hij nog op, doch men moest ze hem toereiken tusschen de stokken van twee parapluies. Een jong meisje, dochter eener weduwe, is Dinsdag avond te Leeuwarden door een 17jarigen arbeider, die beschonken was en met haar in liefdesbetrekking stond, in hare woning opgezocht, waarna hij haar met een scheermes verscheidene diepe wonden in het aangezicht en den hals toebracht. Ook de tante van het meisje, die haar wilde beschermen, ontving eenige sneden in het aangezicht. De woesteling, bij wien ook nog een gedeelte van een sabel werd gevonden, is terstond door de politie gearresteerd. De beide ver wonde vrouwen zijn in het stadsziekenhuis opgenomen. Aan de verschillende politie-bureaux te Amsterdam werden in den laatsten tijd veel guldenstukken gede poneerd alle valsch. Door slapte der werkzaamheden, heeft de firma Beynes, de bekende rijtuig-, spoorwaggons- en tram makers te Haarlem, zich genoodzaakt gezien, een gedeelte hunner werklieden te ontslaan. Zij zijn Zaterdag begonnen, met zich te ontdoen van de werklieden tot de sociaal-democratische partij behoorende. Een linnenfabrikant te Bokstel heeft, naar gemeld wordt, dezer dagen met een gehuwde vrouw uit de gegoede klasse aldaar de wijk naar Amerika genomen, zonder zijn zaken te regelen. Terwijl haar man naar de feesten te Nijmegen was, is het lang te voren beraamde plan uitgevoerd. De dame heeft, naar men zegt, een som van f 75,000 aan effecten uit den boedel medegenomen. Haar jongste kind is bij haar, terwijl zij drie andere kinderen heeft achtergelaten. Uit het door de justitie ingestelde onderzoek is gebleken, dat de dame met haar kind den weg BokstelVenlooRoermondAntwerpen gevolgd heeft. Te Roermond heeft haar reisgezel haar opgewacht, en te zamen zijn zij daarop te Antwerpen scheepgegaan. Haar man is haar met een advocaat nagereisd. Van een Franschen ter dood veroordeelde de man had zijn vader en moeder vermoord wordt verhaald, dat hij op den morgen van de terechtstelling op de vraag, of men hem nog met iets genoegen doen kon, antwoordde met het verzoek dat men hem mosselen zou voorzetten. Aan dat verzoek werd gevolg gegeven. Terwijl de man bezig was het gerecht te verorberen, vroeg de directeur van de gevangenis waarom hij juist mosselen had gekozen. »Ik houd veel van mosselen", antwoordde de ter dood veroordeelde. Maar gewoonlijk eet ik die niet, omdat ik er koliek van krijg. Vandaag echter, dat begrijpt u, doet dat er niets toe! Twee aanzienlijke dames zijn in het magazijn «du Louvre", te Parijs op heeterdaad betrapt, terwijl zij, behalve de gekochte waren, ook nog andere zaken wilden medenemen. Zij werden door de politie onder zocht, maar er werd niets bij haar gevonden. Bij een onderzoek in het huis, door haar bewoond, bleek, dat zij in verschillende winkels voor meer dan 15,000 fr. aan goederen gestolen hadden. De zaak zal waar schijnlijk geschikt worden. De eene dame is een vorstin en de andere haar gezelschapsdame, die eveneens van voorname familie is. Een bericht uit de Russische stad Werny, die dezer dagen door eenp aardbeving geteisterd werd, meldt daaromtrent nog de volgende bijzonderheden De bewoners van de stad verkeeren in eene zenuw achtige overspanning. De dokter in het hospitaal verklaarde, dat men in de eerste dagen voortdurend meer of minder zwaar gewonde personen bij hem bracht, maar dat hij nu patiënten behandelde, die half waanzinnig van schrik waren geworden. De veranderingen, die er in het gebergte hebben plaats gegrepen, zijn zeer groot, verscheidene menschen werden door afschuivingen en instortingen gedood. Een gezin, dat in het gebergte woonde, werd door de aardbeving gewekt, snelde uit het huis en vluchtte naar de stad. Toen de verschrikte menschen een eind weegs geloopen hadden, werden zij tot hun grooten angst gewaar, dat een groote berg van leem, van ongeveer 300 vademen breedte en '15 vademen hoogte, snel op hen toekwam. Zij snelden terug, maar te laat, allen werden onder den berg bedolven, behalve de schoon dochter, die met een klein kind op den arm niet geheel onder den leemberg begraven werd, zoodat zij later, tot aan het middel in de leem, met het kind, door een kozak kon worden gered. Volgens de verhalen der Kirghizen, vermissen zij meer dan '1000 der hunnen. Niemand waagt zich nog buiten de stad, wegens de groote scheuren, die in den bodem zijn ontstaan. De menschen, die zich uit het gebergte redden, deelen mede dat zich ook daar groote en diepe scheuren hebben gevormd en dat vele vluchtelingen daarin gestort en omgekomen zijn. De oppasser van een klein zomerverblijf in de bergen werd door zijn paard gered, die hem met ontzettende sprongen over de breede scheuren bracht. De 1 Sjarige Herman Schmidt was als klerk werkzaam in de zaak van den heer N., te Breslau. He heer N. bemerkte, dat in den laatsten tijd de dagelijksche ontvangsten veel geringer waren dan vroeger. Hij liet zijn klerk Schmidt bewaken en beschuldigde hem bovendien openlijk van diefstal. Schmidt bekende, dat hij gestolen had, en op de vraag waar hij het geld gelaten had, antwoordde hij: »dat heb ik in mijn koffer geborgen." Deze koffer stond in de slaapkamer van den jeugdigen boosdoener, en de heer N. begaf zich daar met Schmidt heen. Deze zocht een tijdlang in den koffer. Toen hij zich plotseling oprichtte, hield hij een revolver in de hand, richtte den loop tegen zijn slaap en met de woorden: «Binnen de minuut ben ik een lijk!" drukte hij af. Het schot weigerde. De heer N. wierp zich cp den jongeling om hem het wapen te ontweldigen; eene worsteling volgde en weldra lag N. op den grond, niet in staat om eenigen tegenstand te bieden. Hierop richtte Schmidt het vuurwapen op zijn principaal en zeideNu dan, eerst gij en dan ik." Voor de tweede maal ketste de revolver. De heer N. riep om hulp, en weldra kwamen de huisgenooten aansnellen, die Schmidt zijn wapen ontrukten en zijn ongelukkig slachtoffer bevrijdden. De dader, die naar zijne ouders vluchtte, werd door deze aan de politie overgeleverd. Rusland. De veepest breidt zich in het zuiden van Rusland meer en meer uit. Zij heerscht bijna in de geheele provincie Cherson en is thans ook voorgekomen in de districten Perekop en Symferopel van de proviccie Taurië, waar zij ingevoerd is uit Bessarabië en het district Bachmuth in het gouvernement Jekaterinoslaff. In de provincie Woronesh lijden de boeren erg onder het gebrek aan vee, waarvan het grootste gedeelte het slachtoffer der veeziekte is geworden. Volgens de opgaven van het statistisch bureau der provincie Woronesh, zijn aldaar in 1885 meer dan 50,000 stuks vee 'gestorven, hetgeen een verlies vertegenwoordigt van meer dan twee millioen roebels. De bladen zeggen, dat de Russische regeering maatregelen zal nemen om de opneming van studenten aan de Russische universiteiten aan zekere beperkende bepalingen te onderwerpen. De voor de Petersburger universiteit bereids uitgevaardigde verordening eischt van de nieuw in te schrijven studenten een verklaring omtrent hun politieke «rechtzinnigheid", stelt als grens voor de opneming van Israëlietische studenten een cijfer van 3 pCt. vast en verhoogt de universiteits- gelden, met uitsluiting van de college-gelden, van 5 op 25 roebels voor het halfjaar. De keizer heeft het verlangen te kennen gegeven dat de dames, die bij de keizerin in dienst zijn, het Russische kostuum dragen. De officieren van het paleis, die gedurende twee honderd jaren Duitsche titels droegen, zullen voortaan Russische benamingen bekomen. X.>tiitsclilaiacl. Onlangs noemde de Amerikaansche Illinois Staats- Zeitung alle Duitschers, die naar Frankrijk gaan, «zwakhoofden", die een flink pak slaag ten volle ver dienen. «Waarom vraagt het blad trekken zoovele Duitsche winkeljongens, ambachtslieden en bier tappers naar een land, waar zij evenzeer worden gehaat en veracht, als hier in Amerika Slovaken en Chineezen? Iedere Duitscher, die naar Frankrijk gaat, versterkt de Franschen in den waan, dat Duitschland een land van bedelaars is, waaruit de menschen naar Frankrijk moeten trekken, ten einde eens volop te kunnen eten. Het groote aantal der in Frankrijk wonende Duitschers (vooral groot in vergelijking met het geringe aantal Franschen in Duitschland) is een onloochenbaar bewijs van de zwakheid van het nationaal gevoel der Duit schers. De Kolnische Zeitung noemt deze berisping «hard, maar verdiend", en de Nordd. Allgem. Zeit. voegt er bij: «wij zijn het volkomen hiermede eens en hopen tevens, dat het aantal Duitschers steeds moge verminderen, wier nationaal gevoel zoo gering is, dat zij voor hun pleizier verhuizen naar een land, waar zij worden beschimpt en mishandeld". Italië. Op het katholiek congres te Lucca is dezer dagen met goedkeuring van Leo XIII het besluit genomen, in geheel Italië eene beweging te organiseeren voor een petitionnement, waarbij den koning van Italië verzocht wordt, een einde te maken aan den on- houdbaren toestand van den paus. De petitie is reeds geteekend door alle comités, die op het congres te Lucca vertegenwoordigd waren, en het voornemen bestaat, haar bij het Parlement in te dienen, zoodra het in November weder bijeen komt. De Daily Neivs deelt een telegram mede uit Napels, meldende dat de cholera zich op Cicilië uitbreidt. Er zijn 42 nieuwe gevallen te Catania, waarvan 25 met doodelijken afloop. Van de 117 aangetaste soldaten zijn er 62 gestorven. Er heerscht eene groote paniek onder de bevolking. Luxemburg. Dezer dagen had op de Belgisch-Luxemburgsche grens een gevecht plaats tusschen Belgische en Luxem- burgsche werklieden, die aan den nieuwen spoorweg arbeidden, 's Zaterdags had de betaling van het werkloon plaats gehad, en 's Zondags werd veel ge dronken. 's Maandags begonnen eenige mannen een huisje af te breken, dat als cantine was ingericht, en de werklieden, die zich er binnen bevonden, af te ranselen. De strijd werd hevig en de politie werd geroepen om de orde te herstellen. Toen deze verscheen waren deuren en vensters reeds uitgerukt, de kleeren verscheurd, de hoofden bebloed en neuzen en oogen bont en blauw geslagen. Op het zien der gendarmen,

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2