ZIERIKffiESCHE 4 0 RA M voor het arrondis- juètK sement Zierikzee. 1887. No. 56. Zaterdag 23 Juli. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 22 Juli 1 8 8 7. Benoemd tot burgemeester van Eikerzee en Ellemeet, de heer M. Schalkwijk; Aan jhr. A. C. Röell is, op zijn daartoe verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Sliedrecht. De heer Dominicus, burgemeester van Kruiningen en lid der commissie voor de visscherij op de Zeeuwsche stroomen. is overleden. Sinds Laurens Jansz. Koster de boekdrukkunst uitvond, heeft Tessel, dat zeven dorpen en vele ge huchten telt, nog nooit een drukkerij binnen zijn grenzen gehad. Nu eindelijk zal men aan den Burg een drukkerij oprichten. De ster der Wijzen uit het Oosten De heer U. P. G. te Scheemda uit in de Omme landen Ct. de meening, dat de heldere ster, die volgens Amerikaansche bladen op de sterrewacht te Louisiana is waargenomen, dezelfde ster is, die de Oostersche wijzen naar den stal van Bethlehem leidde. Hij is tot deze meening gekomen door 't lezen van Kaiser's Sterrenhemel." Het trof hem indertijd dat er in de jaren 945, '1260 en 1572 onverwacht een heldere ster aan het luchtruim is verschenen, die gedurende een of twee jaren zichtbaar bleef en alle andere sterren verre in helderheid overtrof. Er bestaat met het oog op de cijfers grond om aan te nemen dat zij zich telkens om de 314 of 315 jaren vertoonen zal, en achteruit- tellende kwam hij tot het jaar der geboorte van Christus, terwijl in 1887 of 1888 weder de tijd der verschijning zou zijn gekomen. Een opmerking dien aangaande tot prof. Kaiser gericht, werd door dezen welwillend beantwoord. De hoogleeraar erkende de juistheid der onderstelling. In verband met het in 1889 vervallend octrooi der Nederlandsche Bank, verschijnt eerstdaags van de hand des heeren C. V. Gerritsen uit Amsterdam een werk, het verleden en de toekomst dier Bank behandelende. Zondagmiddag heeft in de Kloosterkerk te 's Gravenhage de waardige, ruim 80-jarige hofprediker dr. C. E. Van Koetsveld, zijn achter-kleinzoon den Heiligen Doop toegediend. Voor den Evangeliedienaar was deze groote zeldzaamheid niet slechts een bijzonder voorrecht, maar ook de gemeente was van een zoo indrukwekkende doopsbediening nooit getuige. Als gerucht kwam aan het Nbl. v. Ned. een vreemd voorval ter oore. Een kruier te Amsterdam had in last een dienstmeid, dienende op de Brouwersgracht aldaar, te helpen ver huizen naar de Oude Schans. De gewone equipement- stukken waren reeds op de kar geladen, toen als laatste vrachtje de latafel zou afgedragen worden. Waarom meldt men niet, maar een der kruiers vond dat verhuizen niet pluis en werd achterdochtig. Na een praatje over en weer wenschte de dienstmeid zich te doen verhuizen door een ander. Toen het afladen niet zoo vlot plaats had en men wat scherper was geworden, kwam het hooge woord er uit en men tartte de meid om de lade te openen. Inmiddels was politie aangekomenmen maakte het uitgesproken vermoeden tot zekerheid en vond in een der laden een behoorlijk gekleed meisje, gezond en frisch. De dienstmeid verloor bij het ontdekken niets van haar bedaardheid. In verband met de uitstedigheid van dr. Mezger hebben een aantal voorname vreemdelingen insgelijks Amsterdam verlaten. De Russische generaal Scalon met familie is naar Rusland teruggekeerdde Itali- aansche prins en prinses Bagnaro zijn eenige dagen te 's Hage gaan doorbrengenprins en prinses Aremberg hebben de terugreis naar België aanvaard. Te Zutfen overleed Zaterdag de heer R. A. Hissink, oud-voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken, die als industrieel door zijne werkkracht de belangen dier plaats in verschillende opzichten heeft bevorderd. De Haagsche correspondent van de Zaanl. Ct. heeft in de vorige week medegedeeld, dat op het verzoek om gratie van een der bij het palingoproer veroordeelden afwijzend was beschikt. Het Vaderland verklaarde toen die mededeeling voor onjuist en gaf den naam op van een veroordeelde, die wel gratie had gekregen. De correspondent van de Zaanl. Ct. komt hiertegen op: Het door mij medegedeelde feit is waar, zegt hij, de officieuse tegenspraak is slechts «officieele waarheid." »Ik herhaal u, dat op het ingediend verzoek van Klaas Lodewijks, veroordeeld bij de tweede groep der paling oproerlingen, afwijzend is beslikt." Wel behoort deze persoon niet tot de bij de interpellatie in de Tweede Kamer met name genoemde veroordeelden, maar in het stelsel van den minister van justitie, die de gratie heeft onderzocht, afgescheiden van het arrest van den Hoogen Raad, doet een klein feitelijk verschil in de omstandigheden weinig ter zake. Het voornemen bestaat, de Eerste Kamer bijeen te roepen op 3 Augustus a.s., ter behandeling der Grond wetsherziening. De waardeering, welke de cursussen in de kook kunst hebben mogen ondervinden heeft de hoofd commissie der Tentoonstelling van Voedingsmiddelen doen besluiten dit onderwijs voort te zetten en mitsdien een nieuwen cursus te openen van 16 Juli16 Aug., zoomede van 16 Augustus16 September. De cursussen zullen weder zijn gericht op de practische behoeften in ons vaderland, en geschoeid op de leest der best bekende buitenlandsche kookscholen. In de deze week gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de stoomvaart-maatschappij »Java", deelde de voorzitter, de heer J. Louis Kuinders, mede, dat wegens de opzegging van het contract tusschen de maatschappij en de stoomvaart-maatschappij «Nederland", welke overeenkomst in September a.s. ten einde loopt, het bestuur deze vergadering heeft belegd ter behandeling van het voorstel, om tot alge- heele ontbinding over te gaan. Het denkbeeld om de exploitatie voort te zetten, heeft men na ernstig overleg moeten opgeven. De »Soenda" en «Koningin Emma" gaan aan de Maatschappij «Nederland" voor een koopsom van f 689,000 over. Voor de «Madura" kon deze maat schappij geen bod doen. Zonder debat, werd op voorstel van Mr. Asser besloten, om de Maatschappij op '1 Oct. a.s. te ont binden, wanneer vóór dien datum de verkoop der beide genoemde schepen aan de Maatschappij «Nederland" heeft plaats gehad en daardoor een bedrag van f '10 op ieder aandeel kan worden uitgekeerd. Als een bewijs, dat men aan het departement van oorlog op de kleintjes past, kan dienen, dat den land bouwer H. R. te Leusden, op zijn verzoek om in het genot te worden gesteld van de premie van 10 voor het aanbrengen van C. v. d. II., onlangs aangenomen voor den kolonialen militairen dienst, door den minister van oorlog, bij beschikking van '18 dezer, 3e afd., personeel, No. 82, is te kennen gegeven, dat bedoelde v. d. IJ. een vonnis wegens diefstal te zijnen laste had en uit dien hoofde aan hem, II. R., geen aan brengpremie kan worden toegekend. Wel werd de som van f 300 handgeld uitbetaald. Op een der eerste dagen van dit jaar heeft men, zooals destijds gemeld is, te Hoorn feestelijk den dag herdacht, waarop Jan Pietersz. Koen vóór 300 jaren daar ter stede werd geboren. Tevens werd toen het plan gevormd om een standbeeld voor den stichter van Batavia, den grondvester onzer heerschappij in Oost- Indië, op te richten. De te Hoorn ingestelde commissie is onverwijld ijverig aan het werk getogen, en thans hebben vele Nederlanders van verschillenden rang en stand zich tot hunne landgenooten gewend met eene circulaire, bevattende de uitnoodiging, om hen bij de verdere uitvoering van hun plan geldelijken steun te willen verleenen. Het Volksblad, orgaan van Volksonderwijs, deelt de volgende opgaven mede uit eene officiëele statistiek, die over de Belgische volksbeschaving openbaar is ge maakt. Van 1872-1884 traden 151830 jongelieden in den krijgdienst. Van deze jonge mannen konden 23694 lezen noch schrijven, 4678 konden lezen, maar niet schrijven; 72866 schreven slechts met moeite hunne namenvan 50592 kon men zeggen, dat zij eenige beschaving bezaten. Zoo behoort dus 16 pet. der mannelijke bevolking in België tot de analphabeten. Eerst goed kan men zich dezen toestand voorstellen, als men verneemt, dat België slechts even boven Spanje en Rusland in volksbeschaving staat. Wie beweert dat eene wijziging van art. 194 der grondwet, zooals eene kleine meerderheid in de Tweede Kamer heeft aangenomen, er toe zou kunnen leiden, dat Nederland op het hierboven aangeduide peil van België zinkt, wordt halsstarrig behoudend geheeten Het Volksblad meent, dat het nuttig kan zijn hier tegenover de volgende herinnering te plaatsen, welke tegenwoordig voor velen geheel schijnt te zijn uitge- wischt. Tegen het einde van 1884 verscheen van de hand van het Kamerlid dr. Schaepman eene brochure, getiteld: «Grondwetsherziening. Een woord over onzen politieleen toestand." Daarin werd voorgesteld art. 194 der grondwet te vervangen door een drieledig voorschrift: 1. Het onderwijs is vrij; 2. elk onderwijs voor on- en minvermogenden wordt geheel of gedeel telijk bekostigd uit de openbare kas, en 3. vereenigingen, welke scholen oprichten en onderhouden, hebben »eo ipso" rechtspersoonlijkheid en genieten vrijdom van belastingen. Naast dit grondwetsartikel stonden in dr. Schaepman's voorstel eenige overgangsbepalingen, in 't kort inhoudende: 1°. na verloop van 3 jaar draagt het rijk aan lagere scholen (niet voor on- en minvermogenden) niets meer bij en wordt het rijks-schooltoezicht opgeheven2°. na verloop van 10 jaar houdt voor die scholen ook elke bijdrage uit de gemeentekas op en wordt het plaatselijk toezicht eervol ontslagen, en 3°. wachtgelden, pensioenen, enz. worden door de wet geregeld. Dit voorstel drukt de gedachten uit van denzelfden man die, volgens sommige liberalen, thans de verzoening op het gebied van het onderwijs brengt! Volgens de 3e alinea van het door dr. Schaepman's slim overleg aangenomen art. 192 wordt de inrichting van het openbaar onderwijs door de wet geregeld; men lette echter wel opniet openbaar lager onderwijsVolgens zijne brochure van 1884 gunde hij dit een uitersten termijn van 10 jaren om weg te kwijnen; in de be hoefte aan lager onderwijs konden de kerk en andere geprivilegieerde vereenigingen voorzien, voorzien op eene wijze als België te aanschouwen geeft. De schoolstrijd in Nederland bederft niet slechts de politiekhij sticht ook, wat voor de toekomst van ons

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1