plan van den heet' Stieltjes wordt door hemzelf wel een groot werk, maar geen grootsch werk genoemd, waarmee prof. v, Bemmelen gaarne instemt, die nu de plannen tot droogmaking nader beschreef; ook dat van den heer Barna, die het zwaartepunt verplaatst en niet de landwinning als hoofdzaak beschouwt, maar meer de bescherming van het bestaande beoogt, waar door de bedijking veel verlicht wordt. Dit plan werd in bijzonderheden uiteengezet, waaruit zou blijken, dat de kust beschermd is tegen doorbraak en over strooming. In welken toestand bevindt zich nu het Zuiderzee- vraagstuk? Voor droogmaking worden 160 millioen kosten berekend. Dit wordt tegen f 1000 per bunder te winnen kleigrond niet goed gemaakt. Spreker her innerde hoeveel ontzaglijke landvlakten in Australië en Amerika nog onbebouwd zijn. De afsluiting dan? Dat moet nog voortdurend een onderwerp van ernstige studie zijn. Ongelukken, Hampen, Misdaden, enz. Een vijfjarig knaapje te Finsterwold heeft dezer dagen, om aan zijn makkers te toonen dat hij wat durfde, twaalf griffels en een soldatenknoop doorgeslikt. Het kind werd natuurlijk doodsbenauwd. Eerst nadat alles uitgebraakt was, gevoelde het zich iets beter. Tien jaren geleden werd in het dorp Zechlin bij Rheinsberg 'het lijk van een meisje gevonden in een meertje, dat in den omtrek van dat dorp lag. Men geloofde eerst, dat zij vermoord was door haar vrijer, een boerenzoon, Mahnke genaamd; deze werd evenwel vrijgesproken. Vier jaren later trad eene vroegere dienstbode van Mahnke's ouders tegen den vrij gesproken© als getuige op en verklaarde, dat hij met zijn zwager het meisje had vermoord. Beide werden daarop ter dood veroordeeld, welk vonnis evenwel in levenslange gevangenisstraf veranderd werd. Nu zou dezer dagen de genoemde dienstbode weer verklaard hebben, dat hare getuigenis valsch geweest was, en dat zij die had afgelegd op aansporing van een commissaris van politie, zekeren W., die daartoe opzettelijk naar Zechlin was overgekomen. De geheele zaak klinkt zeer geheimzinnig. De rechtbank, aan wie het voorval ter oore is gekomen, heeft reeds een onderzoek ingesteld. in een uitgestrekt meer veranderd. Al de huizen hebben schade bekomeneen groot aantal zijn ge durende den orkaan ingestort, terwijl vele ieder oogen- blik dreigen in te storten. Talrijke bewoners zijn gedood en velen denken dat de dag des ooordeels is aangebroken. Een tweetal maanden geleden werd dezelfde stad door een vreeselijken brand geteisterd, zooals men weet, waardoor velen tot den bedelstaf gebracht werden. Na afloop eener vo.orstelling is het theater te Gaceres, in Spanje, geheel afgebrand. De beambten, die in het gebouw woonden, konden zich met de hunnen redden, maar bij het wegruimen van de puinhoopen vond men in eene loge het verkoolde lijk van den ouden souffleur. De voorstelling was met een ballet geëindigd, en waarschijnlijk was de man gedurende de opvoering daarvan in slaap gevallen, en is hij zoo om het leven gekomen. Er is weder een schouwburg verbrand. Het Alcazar Theatre in de stad Harley, in.de Vereenigde Staten (Wisconsin), werd vernield door de vlammen. Het publiek ontkwam, doch elf der tooneelspelers en speelsters verloren het leven. Het vuur tastte andere huizen aan het geheele deel der stad, waar de mannen van zaken woonden, verbrandde, en daarbij kwamen nog eens zeventien menschen om. De schouwburg was van hout Te Chemnitz stond eene vrouw voor de rechtbank, die zich had te verantwoorden over zware mishandelingen welke zij op haar vierjarig dochtertje had gepleegd. Zooals bij de behandeling bewezen werd, beeft de vrouw verscheiden malen het hoofd van haar kind door de deur van een gloeienden oven geduwd en heeft, afgezien van nog vele andere mishandelingen, het handje van de kleine op de sterk verhitte plaat van den oven gedrukt. Het meisje kreeg verschrikke lijke brandwonden, en hoewel zij behouden bleef, zal zij voor haar leven verminkt zijn. De ontaarde moeder werd vrijgesproken van poging tot moord, doch wegens gevaarlijke verwonding werd zij tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Buitenland. door dezen meerder gevorderde, en met compensatie der kosten, op beide instantiën gevallen, in dier voege, j dat ieder der procedeer en de partijen hare eigen ge rechtskosten dragen moet. Dr. Mess bericht aan het Dcigbl. v. Z.-H. het volgende: Heden steeg te 2 ure de therm, in de schaduw 88 F. of 31 C., terwijl hij op den water spiegel tot 110 F. of 43 C. klom. Deze ongemeene hitte deed mij aan hen, die zich baden wilden, den raad geven om daarvan in den middag tusschen twee en vijf uren af te zien. Reeds waren twee personen in het bad ongesteld geworden. Badende bij zulk eene hitte, stelt men zich aan zonnesteek of hersenen- congestie bloot. Naar men verneemt, wordt door de politie te 's Hage een onderzoek ingesteld in zake levering van 35,000 kilogram steenkolen ten behoeve van het departement van marine. Zijn wij goed ingelicht, dan loopt dit onderzoek over het feit, dat van genoemde hoeveelheid brandstof slechts de helft in de bergplaats van het ministerie is terechtgekomen. Utr. Dagbl. Woensdag is te Purmerend het congres gehouden, dat verbonden is aan de algemeene vergadering van de Maatschappij ter bevordering van nijverheid. In de eerste afdeeling werd het onderwerp dei- droogmaking van de Zuiderzee behandeld. Prof. I. M. van Bemmelen, van Leiden, leidde dit onderwerp in met een overzicht van de gesteldheid der Zuiderzee en de voorgestelde ontwerpen tot droogmaking. Spreker begon met eene teekening van den ver moedelijk oorspronkelijken toestand en vorm der Zuider zee als meer, afgeleid uit geologische onderzoekingen, althans zooals het geweest is in den tijd der Romeinen langzamerhand zijn de zandgronden der kust afge schuurd het is dezelfde geschiedenis als met het Haarlemmermeer en den Dollard. Gedurende 4300 jaren is dit voortgegaan, totdat de dijken de verdere uitbreiding beletten. Op eene tweede kaart wees de spreker aan wat er teruggewonnen is, de Zijpe, de Wieringerwaard, de Anna-Paulownapolder enz. enz., Vermoedelijk is door aanspoeling ook land gewonnen als alluvium, vooral door slib, dat de IJsel meevoert, zooals 't Kampereiland is ontstaan. Eene andere kaart liet de oude kleistukken zien, die tegen de veenlagen afsteken. Onder de nieuwe klei ligt een laagje veen en daaronder weer oude of zoogenaamde blauwe klei, op vier meter ongeveer be neden A. P. - Het slib, dat de Zuiderzee aanvoert, heeft de Lauwerzee en den Dollard gevulder is eene vaste berekening te maken van aanvoer. Nu is de vraag: neemt de zee toe? Er is altoos neiging van het water om de kust door te breken. (Callantsoog en Huisduinen waren eilanden.) De eilanden (20 in getal) die de Romeinen gezien hebben, zijn er niet meer; nu zijn er andere, als Rottum en Borkurn, die zij niet hebben gekend. Ameland dreigt aan de oostzijde te vergaan, waartegen maatregelen worden genomen. Dus, er is nog voortdurend verandering. Nu er plannen van droogmaking werden gemaakt, is het de vraag: wat zal men vinden? Eene teekening schetste de verschillende diepten der Zuiderzee op onderscheiden plaatsende grootsde diepte is wel 20 meters; andere plaatsen zijn soms droog. Die kaart toonde de vroegere landen met hunne steden en dorpen. Eene andere afbeelding gaf een denkbeeld van hetgeen er waarschijnlijk zal gevonden worden zand, veen, klei. Het laatste vooral aan cle oostkust van Noord-Holland (Urk is een diluviale heuvel); het zuidelijk deel der zee, tot 200,000 bunders, is van verschillende waarde. Spreker deelde omtrent een stuk eenige nadere bij zonderheden mee, naar de nauwkeurige onderzoekingen onder de leiding van den heer de Leeuw, burgemeester van Anna-Paulowna. Het noordelijk deel zal zeker bestaan uit groote zandbanken, waartusschen kleigronden, 100,000 bunders in het geheel. De kennis van dit deel is nog gering, in vergelijking van die van het zuidelijk deel. Spreker behandelde nu de afleiding van brak- en zoutwater, een vijand, die niet gevaarlijk blijkt. Het giftige ijzer-vitriool (zure gronden) is van meer belang. Maar men weet waar dat moet gevonden worden in den bodem, langs de kust of om de randen der verdwenen eilanden, een gevolg der rietvegetatie. Andere bezwaren werden behandeld, vooral het door zakken van bet zand. Daarvoor verwees spreker naar eene verhandeling, die spoedig het licht zal zien, door den heer Bosscha en spreker uit te geven. En nu de droogmaking. Eerst het plan van den heer van Diggelen, dat alleen als eerste denkbeeld waarde heeft. Dan het gewijzigd plan van den heer Beijerinck. Verder dat van den heer Stieltjes, waarbij gelet is op de diepte van het water. Spreker onder wierp die plannen aan een nader onderzoek en kwam tot het besluit, dat 25 bunders land op één bunder water zou komen. Verder is gezorgd voor een groot kanaal, dat geen gebrek aan water zou hebben. Het Een vreeselijke misdaad is dezer dagen in een der zwemscholen der aristocratie te Parijs gepleegd. Onder de geregelde bezoekers behoorde ook een zekere mevrouw D., een pasgehuwde schoonheid en haar driejarig stief dochtertje Mathilda, De dame bleef langer in het water dan gewoonlijk en eensklaps begon zij om hulp te roepen, daar baar dochtertje verdronken was. Men stelde alle middelen in het werk om het kind te redden en men vond het lijkje met dichtgeknepen vuistjes op het diepste gedeelte. Zooals talrijke blauwe plekken aantoonen heeft de ontaarde vrouw het kind met ge weld onder water gehouden in de hoop op deze wijze aan een ongeluk te doen gelooven. De ontploffing te Jasz-Bereng in Hongarije heeft zich aldus toegedragen Des morgens te half twaalf leidde de eerste luitenant Szekacs vijftig pionniers naar de exercitieplaats om hen met de werking van de Pickfordlont op dynamiet- patronen bekend te maken. Op een tafel waren twee patronen geplaatst, een geheel afgewerkt en de andere in bewerking. De luitenant stak een lont aan, maar brandde zich daarbij de hand en liet haar vallen. Op hetzelfde oogenblik ontplofte de eene patroon en dadelijk daarna de andere met een vreeselijken knal. De vijftig omstanders werden allen vreeselijk gewond. Het hoofd van den luitenant werd uiteengeslagen en hij was oogenblikkelijk een lijkde officier van gezondheid, dr. Roller, verloor eveneens het leven en luitenant Htibner werd het linkerbeen opengespleten. Later werd het been geamputeerd, waarbij hij een groote koel bloedigheid toonde, daar hij bedaard een sigaret zat te rooken - maar het was de laatste van zijn leven, want een uur later was hij een lijk. Op een veertig schreden van de plaats des onheils reed een huzaar te paard de plaats der kazerne binnen. Door de vreese lijke kracht werd hij met zijn paard in de lucht ge slingerd, het paard bekwam eenige lichte kwetsuren, maar de berijder viel dood op den grond. Zeven huzaren, die den cursus bijwoonden, bleven op de plaats dood, tien anderen stierven eenige uren later aan de bekomen wonden. Een 42-tal huzaren, waaronder vele onder officieren, werden zoodanig gekwetst, dat men weinig hoop heeft hen in het leven te behouden. De meesten zijn vreeselijk misvormd. Aan een tweetal lijken is uitwendig niets zichtbaar; zij zijn waarschijnlijk door de hevige luchtdrukking dood gedrukt. Op 200 meter afstand werd de muur van een stal vaneen gespleten. De hoeveelheid dynamiet bedroeg een half kilogram. Eene nieuwe catastrophe in Hongarije. In Karoly heeft een hevige waterhoos plaats gehad. In minder dan een uur was de geheele stad en de geheele omtrek JOixit sclil sx n cl ;>De dwaasheden, welke te Parijs bij gelegenheid van het vertrek van generaal Boulanger zijn voor gevallen en die Frankrijks redder'.' zich niet geschaamd heeft te aanvaarden, zegt de ICölnische Zeitung, hebben Frankrijks aanzien in de pogen van kalme beoordeelaars meer benadeeld dan de tegenspoed in Tongkin of wat ook sedert den Duitschen oorlog is voorgevallen. Een volk, dat een pomade-generaal, wiens schitterende daden voor den spiegel worden voorbereid, werkelijk zou verafgoden, zou niet meer ernstig be handeld kunnen worden, al had het nog zulk een schitterend verleden. En als de Parijsche boulevards, gelijk het dikwijls schijnt, Frankrijk waren, dan zou men van dat land tot de orde van den dag kunnen overgaan. Maar nog voordat de heer Boulanger in zijne nieuwe garnizoensstad den eersten paraderit ondernomen heeft, wendt zich de fatsoenlijke en verstandige Fransc.he pers zij, die een werkelijk diepgaand algemeen oordeel vertegenwoordigt niet alleen onverschillig af van den voormaligen minister van oorlog, maar richt zij zich ook vol verachting tegen hem, noemt hem een clown en verbreker van zijn eerewoord, den spot en de schande van Frankrijk. Ja, zij gaat nog een stap verder en erkent, dat hij nog meer geweest is, als hij het niet nog iseen gevaar voor Frankrijk en de Fransche republiek. Heden gelooft men het nu men beleefd heeft, hoever generaal Boulanger de ijdèlheid dreef, alle militaire waardigheid op zijde schuivende dat er geene groote verzoeking noodig geweest was om den vrpegeren minister tot een coup d'etat te verleiden.'' Eng; elan el- De groote revue over de troepen te Aldershot leverde een grootsch militair schouwspel op. Niet minder dan 60,000 man geregelde troepen en vrijwilligers van alle wapens waren onder het bevel van den hertog van Cambridge opgesteld. De troepen waren nauwelijks verzameld, toen de hooge gasten uit Londen verschenen* Daar kwamen de prins van Wales met zijne beide zonen, de koning van Griekenland en de Grieksche kroonprins, de koning van Saksen, de kroonprins van Portugal en de Perzische troonsopvolger met talrijk en schitterend gevolg. De prinses van Wales met hare dochters en de hertogin van Teek volgden hen in open rijtuigen. Spoedig daarna verkondigde het kanongebulder, dat de koningin het paviljoen, waar zij den nacht had doorgebracht, verliet. De vorstin zat in een door vier schimmels getrokken rijtuig en was door de prinsessen Christiaan van Slees wij k-IIolstein en Hendrik van Battenberg vergezeld. De Indische

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2