Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 53. Woensdag 13 Juli. 90ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 12 Juli 1 8 8 7. In de klokkengieterij van den heer A. H. van Bergen te Heiligerlee, werden j.l. Vrijdag twee metalen torenklokken gegoten, welke gieterij zuiver en goed gelukte. De eene klok, bestemd voor een plaats in Gelderland, bevat o. a. het opschrift: »'k Roep ten gebede, 'k Vermaan tot vrede" van N. Beets. Ter aanvulling van ons bericht omtrent de komst hier te lande van den jeugdigen Krüger, zoon van den Transvaalschen president, ontleenen wij aan het D. v. Z.-H. het volgende Op 1 Juli zijn uit de Transvaal te 'sGravenhage aangekomen jhr. C. Beelaerts van Blokland, zoon van het bekende kamerlid, met een kleinzoon van den president Krüger, den jongenheer Eloff, oud 17 jaar, die de christelijk gereformeerde school te Kampen zal bezoeken, en voorts met een neef van den vechtgeneraal" Smit, een jongeling van ongeveer 14 jaren oud. De twee kaffers die met hen gekomen zijn, zijn zoons van onder Transvaalsch bestuur staande kaffer- hoofden, en zullen te Delft hunne opvoeding ontvangen. Hoe oud zij zijn kunnen zij niet juist opgeven. In het D. v. Z.-H. komt H. G. S. er tegen op, dat aan buitenlandsche photografen zoo menigmaal wordt toegestaan, de schilderijen uit de Nederlandsche musea te halen en die in een tent te dragen, nabij een museum opgesteld, om er photographieën van te maken. Eerst heeft b.v. Hanfstangl, en toen Braun, verlof daartoe gekregen te Amsterdam, en nu staat voor het Haagsche museum weder eene leelijke loods van een vreemden photograaf, wien toegestaan wordt, »de schilderijen uit en in te dragen en ze aan het verschroeiend licht bloot te stellen." Aan een Amster- damschen photograaf werd dit met betrekking tot »De Nachtwacht" geweigerd, omdat de schilderij er te veel door zou lijden. Het bevreemd G. H. S. nu, dat de buitenlanders wel verlof kunnen bekomen. Een brigade civiel-ingenieurs zal, vermoedelijk reeds den 27 Juli naar Zuid-Afrika vertrekken, om onder de leiding van den ingenieur R. A. I. Snethlage een aanvang te maken met de nadere terrein-opnemingen voor den spoorweg in de Transvaal. Deze brigade be staat uit de heeren C. Grol en J. E. van IJsendijk, als ingenieurs en A. van Lennep, Th. L. W. Steinmetz en G. H. van der Meulen, als adjunct-ingeneurs. Naar wij vernemen vindt luit. Metelerkamp zeer veel baat bij de behandeling van dr. Mezger, die op hem een waar wonder verricht. 8 dagen geleden werd hij op een sofa het hotel binnengedragen en na '14 behandelingen is hij reeds in staat met een stok te loopen. Hoe jammer dat door vertrek van dr. Mezger naar zijn buitenverblijf de kuur na 16 Juli niet voortgezet kan worden, daar wij anders, zeker tot verbazing van iedereen, den patiënt in Clingendaal zijn paarden zelf naar alle waarschijnlijkheid zouden hebben zien rijden. Sport. De vergadering der Liberale unie is Zaterdag ochtend 101/, uur te Amsterdam geopend door den voorzitter van het bestuur, prof. van Hamel. De vergadering is druk bezocht; 42 vereenigingen zijn bij het begin vertegenwoordigd; uit het uiterste noorden en zuiden waren de meeste afgevaardigden nog niet aanwezig. De vergadering ving hare werkzaamheden aan met de afdoening van eenige huishoudelijke aangelegenheden. Naar wij vernemen, heeft het onlangs vermelde wetsontwerp tot herziening van de wet op de koninklijke militaire academie bij den Raad van State een zóó ongunstig onthaal gevonden, dat er de eerste jaren wel niets van zal komen." N. H. Ct. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de besturen der departementen een schrijven gericht, waarin het volgende voorkomt Zooals u bekend is, heeft de jongste algemeene vergadering der maatschappij aan het hoofdbestuur opgedragen, onder voorlichting van deskundigen een onderzoek in te stellen naar hetgeen in verschillende gemeenten des lands ter verkrijging van verbeterde arbeiderswoningen is geschied, en hierover een berede neerd verslag saam te stellen. »Aan die opdracht gevolg gevende, veroorlooft zich het hoofdbestuur in de eerste plaats uwe medewerking in te roepen door het vragen van eenige inlichtingen. Zijn in uwe gemeente door particulieren of door ver eenigingen, in de aangeduide richting pogingen gedaan, die bijzondere aandacht verdienen? Indien door par ticulieren, dan zou het hoofdbestuur gaarne het adres van dezen ontvangen, met eene omschrijving van hetgeen door hen werd tot stand gebracht. Voorzoover door vereenigingen, houdt het hooofdbestuur zich aanbevolen voor de toezending van statuten en reglementen, als mede van een exemplaar van het laatste jaarverslag. »Het hoofdbestuur zal u erkentelijk zijn, indien gij vóór 4 September e. k. aan zijn verzoek wilt voldoen, terwijl het later wellicht aanleiding zal vinden, in verband daarmede, u nogmaals lastig te vallen." Aan de tentoonstelling van voedingsmiddelen zal een verloting worden verbonden. De commissie is voornemens eene eerste serie van 25000 loten uit te geven wanneer deze geplaatst zijn, geeft zij een tweede serie uit en zoo vervolgens naarmate het debiet grooter wordt. De prijs van ieder lot is bepaald op vijf-en-twintig cents; aan ieder serie zal een hoofdprijs worden verbonden, terwijl alle prijzen zooveel mogelijk bruikbare zaken zullen zijn. Door het Koninkl. Nederl. Handelsmuseum te Am sterdam, zal van 15 Nov. tot 31 Dec. 1887, in het gebouw keizersgracht 133, eene nationale tentoonstelling van toilet-, rook-, bureau- en zakartikelen gehouden worden. Inschrijvingen voor deze tentoonstelling worden in gewacht aan het Koninklijk Nederl. handelsmuseum vóór 1 Augustus 1887. Binnen 14 dagen na dezen termijn zal door de directie aan de inschrijvers worden kennis gegeven of de tentoonstelling in zijn geheel of voor enkele onderdeelen al dan niet zal doorgaan. Het bestuur der Ned. vereeniging van meelfabrikanten levert eene repliek op het betoog van mr. M. Mees in de N. R. Ct., die de vraag: moeten de meelfabri kanten ondersteund worden door een inkomend recht op meel? ontkennend beantwoordde, op grond, dat de heffing van een inkomend recht ad f 0,90 per 100 kilogram, het geheele volk zal treffen met eene meerdere uitgave van 4% millioen gulden. Daartegen weegt z. i. niet op het voordeel, dat de instandhouding der meelindustrie meebrengt, door mr. Mees niet hooger geschat dan het werkloon uitbetaald aan 1500 arbeiders. Dit zou inderdaad met een uitgave van 4V2 millioen te duur betaald zijn. Maar de meelindustrie verschaft veel grooter voordeelen. Geen molenaar kan een last graan verwerken voor minder dan f 25. Daaronder zijn begrepen alle onkostenarbeidsloon, vracht, onder houd gebouwen, belasting, kapitaalrente. Voor 300,000 last dus 7% millioen gulden, die jaarlijks hier verdiend worden. Ondergang der maalindustrie beteekent dus een verlies aan productie-vermogen, grooter dan de besparing, die het gevolg is van lager meelprijzen. Na den ondergang der maalindustrie wordt ons volk voor zijn voornaamste voedingsmiddel afhankelijk van het buitenland. Dan kan het gebeuren, dat door inter nationale verwikkelingen de aanvoer van meel wordt belemmerd en dus broodsgebrek zal heerschen in ons vaderland. Daar is nog een ander argument, dat pleit voor de instandhouding der maalindustrie. Haar ondergang zal demoraliseerend werken op allen, die bij de vaderlandsche nijverheid zijn betrokken. Want, indien zij vernietigd wordt, kan dit niet worden toegeschreven noch aan eigen achterlijkheid, noch aan den natuurlijken loop der dingen, maar uitsluitend daaraan, dat zij niet was opgewassen tegen industrieën, die door vreemde regee ringen worden ondersteund. Het schijnt een plicht der regeering, om hare hulp te verleenen aan eigen onderdaan tegen den vreemden aanvaller. De hulp onder zulke omstandigheden verleend, komt ten goede aan alle nijveren. Zij schenkt hun den waarborg, dat, indien straks ook hunne industrie door den vreemde mocht bedreigd worden, zij niet te vergeefs de hulp der regeering zullen inroepen. Het bestuur der Ned. vereeniging van meelfabrikanten releveert ten slotte het besluit dd. 20 Juni jl. van de National Association of British and Irish Millers, om eene petitie in te dienen bij de regeering, ten einde te verkrijgen de heffing van verdedigingsrechten. Nood breekt wet, ook op het gebied der staat huishoudkunde. En hooger dan de nood der Engelsche is gestegen, is de nood der Nederlandsch molenaars, want zij hebben bovendien het ongeluk de dichtste naburen te zijn van het beschermende Duitschland. Naar uit de Betuwe geschreven wordt gaat het met den handel in Meikersen zeer slap in Engeland. Op de hoofdmarkten te Londen, Hull en Newcastle, waarheen deze week duizenden mandjes verzonden werden, kon niet meer bedongen worden dan van f 1 tot 1,30 per mandje van 6 kilo. Voor een deel zijn die lage prijzen daaraan te wijten, dat een menigte kersen in bedorven toestand op de markt aankwamen. Kruis bessen golden het hoogst f 5 per kamper van 51 kilo netto. Nieuwe aardappelen f 2,25 per kinnetje en Walbessen f 1,65 per vaatje. In zwarte bessen is de handel in 't laatst der vorige week begonnen. Opkoopers be steedden 10 ets. per kilo. Uit Mr. Cornelis schrijft men aan de N. R. Ct., dat op den 1 Juni de heer Pekelharing, gevolgd door de militaire autoriteiten, ten tweeden male een inspectie heeft gehouden over de militaire gebouwen in dat garnizoen. De professor moet zich ten stelligste hebben uit gelaten over de wenschelijk eener geheele ontsmetting en wil daartoe bijv. de kazernes, geoccupeerd door het le depót-bataillon, geheel doen ontruimen. De berichten van Soestdijk blijven gunstig. Z. M. de Koning bevindt zich bijzonder wel; waarschijnlijk keert de vorstelijke familie in September naar den Haag terug, wanneer Z. M. persoonlijk de zitting der nieuwe Kamers zal openen. Uit de residentie schrijft men aan de Zw. Ct.: Belangstellend zien wij den naderenden arbeid der Eerste Kamer tegemoet. Brandend evenwel is mijne belangstelling niet, omdat ik geloof u te mogen melden, dat de verwerping van het onder wijs-hoofdstuk eigenlijk reeds vaststaat. Of mr. Heemskerk de parle mentaire kaart van 't land ook kent! Hij heeft wel voorzien, dat eene aanneming der wijziging door de Tweede Kamer de meesten in rep en roer zou brengen.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1