TlËiflRHlinm Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. VERGADERING Zierikzeesche Liberale Kiesvereeniging op Maandag 11 Juli 1887, 325ste Staatsloterij VISITEKAARTJES. moet het dus inlichten. De zaak is eenvoudig: In geheel Frankrijk moet elke Duitscher van zijn verblijf aangifte doen aan de mairie. alsmede ieder die een of meer Duitschers in dienst heeft. Met dat doel wordt aan de mairie een register aangelegd en een afschrift van dat register, naar alphabetische volgorde, op eene in het oog vallende plek aan de mairie aangeplakt. (De plaatselijke dagbladen zullen het zich zeker tot een vaderlandslievenden plicht rekenen van tijd tot tijd hunne lezers met die aangiften bekend te maken). Deze lieden moeten gedwongen worden aan de voor zijde van hunnen winkel, aan de deur hunner woning en op hunne rekeningen een voorgeschreven herken- ningsteeken te plaatsen, dat voor allen gelijk is. Op die wjjze zullen de personen, die zich tot de Duitschers wenden, zich niet meer op hunne onwetendheid kunnen beroepen. In geval van oorlog moeten alle Duitschers, die men door bovengenoemde maatregelen nauwkeurig kent, dadelijk gevangen worden genomen, en wel onder verantwoordelijkheid der huiseigenaren, der patroons, enz. Deze zullen, onder aanklacht van verraad jegens Frankrijk, voor een krijgsraad gebracht moeten worden, als zij niet tijdig de voorgeschreven bepalingen nakomen en daardoor aan de bedoelde lieden (Duitschers) ge legenheid hebben gegeven om te ontsnappen. Rusland. Verschillende bladen maken melding van een bijna ongelooflijk gerucht, namelijk dat de keizer aller Russen voornemens zou zijn een deel van de schatten der Russische kerken te nemen om de schulden van het rijk af te doen. Men weet, dat de financiën van het land allerongunstigst zijn en dat Rusland leening op leening heeft moeten sluiten om de renten der reeds aangegane leeningen te kunnen dekken. De Czaar zou het met zijn eersten minister eens zijn over een ge dwongen leening ten laste van de geestelijkheid, waarbij deze al de niet dagelijks gebruikte kostbaarheden zou moeten ruilen voor 3 percents obligatiën. In de Rus sische kerken en kloosters zijn in den loop der tijden verbazende schatten opgehoopt, door vorsten en andere rijke lieden geschonken de kelders zijn er vol kost baarheden. De hemelvaartskerk van het Kremlin heeft eene geschilderde voorstelling van de Heilige Maagd, waarvan de lijst alleen ver boven een half millioen guldens waard is. De groote bijbel van Peter den Groote aldaar is zoo zwaar van smaragden en andere edelgesteenten, dat hij, telkens als hij gebruikt wordt, door twee mannen gedragen moet worden. liet staatsie kleed van den patriarch staat letterlijk stijf van de kostbare steenenhet weegt 54 pond, en ieder pond vertegenwoordigt een koninklijk inkomen. In de groote kerk van Troitsa is een bijbel, door Czaar Michaël geschonken, welke moeielijk te openen is door de zwaarte van het kruis van robijnen, dat zijn band versiert; kortom, de kostbaarheden doen denken aan de schatkamers uit tooververtellingen. Gemeugd Buitenlandscli Nieuws. Des winters worden de staatsmisdadigers afzonderlijk in sleden naar Schlüsselburg gebracht. Dit transport heeft op de volgende wijze plaats. De gevangene zit tusschen twee gendarmes in, een derde neemt plaats naast den koetsier, en in eene andere slede volgen nog twee gendarmes, allen tot de tanden toe gewapend. Deze uitgebreide voorzorgsmaatregelen worden genomen, omdat het wel eens voorgekomen is, dat nihilisten hunne gevangen partijgenooten met geweld trachtten te bevrijden. Overtreding tegen de tucht en de bevelen wordt zeer streng gestraft, somtijds met den dood. De doodstraf wordt gewoonlijk door middel van den strop of door den kogel voltrokken. Militairen worden gewoonlijk op de laatst genoemde wijze gedood. Dit jaar waren er verscheiden militairen van alle wapens onder de veroordeelden, wier vonnissen tot nog toe door soldaten werden voltrokkenin het vervolg zullen evenwel tot dit treurig doel uitsluitend gendarmes gebruikt worden, daar deze onverschilliger en dus zekerder zijn van hun schot, en, wat de hoofdzaak is, terughoudender zijn dan de gewone veldsoldaten. Ten gevolge van dit besluit oefenen zich de gendarmes op Schlüsselburg eiken dag in het schieten. Het Berl. Tagébl. bespreekt de belangrijke vraag, hoe een kreeft toch wel groeit, daar de harde schaal van het dier zich onmogelijk kan uitbreiden. Klaar blijkelijk kan dus het dier slechts groeien, wanneer het oude pantser te klein is en dit geschiedt ook inderdaad. Deze kunstbewerking is lang geen eenvoudige zaak, maar kost het dier groote moeite en lichamelijke inspanning. Wanneer de kreeft gevoelt, dat zijn schaal eens vernieuwd moet worden, dan bereidt hij zich uren lang op deze gebeurtenis voor. Het dier strekt de pooten uit, kruipt heen en weder, wentelt zich op den rug en maakt allerlei turnoefeningen, die alle dienen om de verschillende lichaamsdeelen uit hun pantser los te maken. Eindelijk gelukt het aan 't dier om het kop-borststuk los te maken en is dat eenmaal met groote moeite gebeurd, dan gaat het afwerpen van de overige harde huid gemakkelijker. De nieuwe huid blijft gedurende drie of vier dagen geheel week en deze korte tijd moet de kreeft zich ten nutte maken om te groeien, zoodat dit merkwaardige schaaldier bij horten en stooten in afmeting toeneemt. Volgens de opmerkingen van betrouwbare natuurvorschers werpt de jonge kreeft gedurende zijn eerste levensjaar, twee- tot driemaal zijn huid af. Later doet hij dit slechts eenmaal per jaar. De tijd, die hiervoor noodig is, bedraagt voor sterke dieren 40 tot 15 minuten, bij zwakkere soms uren. Verder is het nog eigenaardig, dat bij dit proces niet alleen de buitenste harde huid wordt vernieuwd, maar ook de wand van de maag, de tanden en de zoogenaamde kreeftsoogen. Wanneer hierbij door een toeval de kreeft een zijner scharen verliest, dan vormt zich al spoedig weer een nieuwe. Het vrijwillig afwerpen van pooten en scharen heeft men meermalen bij kreeften opgemerkt, wanneer de dieren zich anders niet uit een gevaarlijke of moeielijken toestand kunnen bevrijden. Om een einde te maken aan de mode van het dragen van «manillahoeden" zijn eenige modistes te Weenen op het vernuftig denkbeeld gekomen, om een groot aantal dergelijke hoeden op te koppen en die om niet uit te deelen aan straatvegers en dergelijke lieden, die gewoonlijk niet als de toongevers worden beschouwd. Dezer dagen nu had de uitdeeling plaats, en in lange rijen kwamen de begiftigden opdagen om hunne hoofddeksels in ontvangst te nemen. De toeloop was zoo groot, dat er versterking van politie moest komen om te zorgen, dat het verkeer niet werd gestremd. Door een luid gejuich werd elke straatveger begroet, die met zijn breed geranden hoed, zeer in zijn schik, het huis verliet. Een daglooner, George Ezermak, die den 17 Januari door de gezworenen van de rechtbank te Weenen, wegens moord met voorbedachten rade, ter dood werd veroordeeld, werd dezer dagen bij eene tweede be handeling zijner zaak, door het hof van cassatie met algemeene stemmen vrijgesproken. Ongeveer 60 werst van Petersburg verwijderd, zoo verhaalt de Münchener Anzeiger, ligt, op de plaats waar de Newa uit het Ladogameer stroomt, de vesting Schlüsselburg. Deze vesting wordt tegen woordig gebruikt tot gevangenis voor veroordeelde politieke misdadigers, die hetzij ter dood veroordeeld, hier de voltrekking van hun vonnis afwachten, hetzij tot eene minder wreede straf veroordeeld, gedoemd zijn hun leven lang door te brengen in de kazematten van het fort. Behalve aan de bezetting is het ieder verboden de vesting te bezoeken. Van Petersburg worden de gevangenen in den zomer over het water en 's winters langs den landweg vervoerd. De reis over het water geschiedt in eene zwart geverfde boot, die in verschillende cellen verdeeld is. Dit vaartuig voert eene bloedroode vlag, het gewone teeken voor andere schepen om op een bepaalden afstand te blijven. Dezer dagen kreeg de politie van een Duitsch plaatsje een telegram uit een andere plaats, waarin bericht werd, dat wanneer twee reizigers, wier uiterlijk nauwkeurig omschreven werd, zich in de plaats ver toonden, men die moest aanhouden, want dat het een paar kerels waren, die zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt. De politie ontdekte al spoedig de aangekon digde gasten, die vermoedelijk in een café hun bier zaten te drinken en over hunne gevangenneming niet weinig verbaasd opkeken. Voor den commissaris van politie gebracht, verzekerden zij bij hoog en laag dat zij eerlijke menschen warenmen behoefde slechts naar E. terug te seinen, het moest eene vergissing zijn. Uit E. kwam er dien avond geen telegram aan, en de verdachten moesten in verzekerde bewaring blijven. Eerst den volgenden morgen kwam het vurig verlangde antwoord, waaruit bleek dat de beide ge vangenen rustige burgers waren en dadelijk moesten worden vrijgelatenhet eerste telegram was een aardigheid van een »goeden vriend." Hardloopers en hardrijders gaan zoo zachtjes aan uit de mode, maar nu krijgen we hardeters. Een man te Effingham (Engeland) ging een weddenschap aan dat hij in 15 minuten tijd een kuiken zou dooden, plukken, braden en opeten. Hij zette een pot met kokend water en een met koud water gereed, een warme kookpan en een heet platijzer. Toen het juiste oogenblik was aangebroken, sneed hij het kuiken den kop af, dompelde het in een pot met kokend water, plukte het en maakte het verder schoon, legde het daarna in de pan met het platijzer er op, om zoo de bovenzijde te braden. Na verloop van elf en een halve minuut was er van het dier niets anders over dan de beentjes. De luchtballon »Météore", bestuurd door den lucht reiziger Lhoste, was Zondag te 4 ure van Duinkerken vertrokken op reis naar Engeland. Te middernacht zweefde hij ter hoogte van 2800 M. boven de monding van de Theems, toen de veiligheidsklep in het onge- reede geraakte. Ofschoon Lhoste 90 kilo's ballast uitwierp, stortte de ballon in zee, en de luchtreiziger had zijn leven slechts te danken aan de tegenwoordig heid van eene Engelsche stoomboot, die hem aan boord nam en naar Havre bracht. Van 1-8 Juli 1887. Geboren: Een dochter van P. Coumou en A. van der Kouwe. F. B. Stroobant en M. de Lange. zoon A. Rodoe en H. Verboven. Gehuwd: G. M. ten Iloope, 22 j., j.m. en W. Eijke, 25 j., j.d. Overleden: M. Boogerd, 23 j., j.d. L. Bokstal, 53 j., vrouw van G. Paterik. J. de Bruijne, 76 j., weduwn. van D. A. de Ligny. Mr. P. Paulus, 76 j., man van A. E Mauritsz Gan- derheijden. De familie DE BRUIJNE maken bekend dat hun geliefde vaderbehuwd- en grootvader de Heer JACOB DE BRUIJNE Jz.in den ouderdom van ruim 76 jaar is overleden. A. J. DE BRUIJNE Jz. E. C. DE BRUIJNE. Zierikzee W. J. DE BRUIJNE Jz. 5 Juli 1887. A. DE BRUIJNE—Bartels. E. A. DE BRUIJNE Jz. DER des avonds te half negen uur ten huize van den heer W. KANAAR. Punten van behandeling: 1°. Ingekomen brief der Liberale Unie. 2°. Verkiezing van 5 candidaten voor den Gemeente raad. 3°. Beraadslaging en stemming over candidaten voor de in Augustus te houden verkiezing van een lid der Tweede Kamer. 4°. Benoeming van 8 afgevaardigden naar de alsdan te houden algemeene vergadering der C. L. K. Namens het Bestuur C. VAN DER VLIET, Voorzitter. Mr. A. J. F. FOKKERSecretaris. Dinsdag 19 Juli 188?, DUIVEL AND. Woensdag SO Juli 1887, BOMMEN EDE, ZONNEMAIRE, DREISCHOR, NOORDGOUWE. Donderdag 31 Juli 1887 ZIERIKZEE en SCHOUWEN. Dnandag 35 Juli 1887, S TA VENISSE c. a. Jtar. W. 19. D. DE JONDE. Zierikzee, 7 Juli 1887. VOOR DE zijn weder Geheele en &edeeltcn van IjOTXRV te bekomen, bij ML R. JOMCtMAHTSKorte GroenendaalGed. der Staatsloterij. 100 stuks voor 50, 60, 80 cent en één gulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd ter Snelpers drukkerij van H. LAKENMAN te Zierikzeealsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOII.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3