ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- aAsk sement Zierikzee. 1887. No. 52. Zaterdag 9 Juli. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f '1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 8 Juli 188 7. In de heden gehouden vergadering van den Ge meenteraad is benoemd tot afslager en keurmeester der vischmarkt, A. J. Ribbens met 6 stemmen. C. Paterik verkreeg 3 stemmen; '1 briefje was in blanco. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van 5 raadsleden op 19 Juli e.k. werden benoemd de HIT. W. A. Ochtman en de Crane. Goedgekeurd werden, de rekening van het Burg. Armbestuur, het Harmoniegezelschap «Kunst en Eer" en de bewaarschool voor minvermogenden over 1886, alsmede eene gewijzigde begrooting van het Burger weeshuis voor hetzelfde jaar. Ter verkiezing van een hoofddirecteur van het instituut voor doofstommen te Groningen zijn voor gedragen de hh. H. R. Roelfsema, A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en O. Q. van Svvinderen. De heer L. Oldenhuis Gratama, oud-lid der Tweede Kanier, is Dinsdag te Assen in den ouderdom van 72 jaren overleden. In 1815 geboren, studeerde de overledene in de rechten aan de Groningsche universiteit, vestigde zich eerst als advocaat te Assen en bekleedde daar vervolgens verschillende rechterlijke betrekkingen. In 1867 werd hij door de vrijzinnige kiezers van Assen naar de Tweede Kamer afgevaardigd, en onafgebroken vervulde hij met grooten ijver dit ambt tot in het begin des vorigen jaars, toen redenen van gezondheid hem nood zaakten, zijn ontslag te nemen. Hij was een ijverige beoefenaar der geschiedenis van Drente en een der oprichters van het oudheidkundig museum te Assen. Ilij bewerkte, dat de Nederlandsche regeering de zorg voor Hunnebedden, welke zeer verwaarloosd werden, op zich nam. Hij was ridder van den Nederlandschen Leeuw, en een algemeen geacht man. Het D. v. Z.-H. verneemt, dat nog vóór 1 Augustus a. s. vijf Hollandsche ingenieurs, met de noodige gereed schappen, naar de Transvaal zullen vertrekken, om de voorbereidende werkzaamheden te verrichten voor den spoorweg Pretoria-Portugeesche grens. Het daghet reeds in het Oosten - roept de heer W. J. N. Landré te Vlijmen uit, aan het slot van een uitgebreid artikel over de Landbouw-crisis, in de Prov. Noordbr. en 's Hertogenb. Ct. - Het daghet in het Oosten, want de verschijnselen voor een beteren toestand zijn, dunkt mij, duidelijk aanwezig. De land lieden klagen niet meer zooals in beide vorige jaren er ontstaat een betere verhouding tusschen de waarde van het land, de huren en de arbeidsloonen, zoodat tegen de bestaande lagere prijzen reeds met voordeel kan worden afgezet en wanneer nu slechts wordt gezorgd voor verlichting in materiëelen en intellectueelen zin, dan kan de Nederlandsche landbouw in eenige jaren weder tot den ouden bloei en welvaart geraken en zich doen gelden als zenuw van den Staat. Men schrijft uit Kampen; De heer Paul Kriiger, staatspresident van de Transvaalsche republiek, heeft het besluit opgevat een zijner kinderen een Hollandsche opvoeding te doen geven. De vijftienjarige knaap is, begeleid door twee Kaffers, reeds op weg naar Nederland en zal zijn intrek nemen bij professor II. de Cock, docent aan de theologische school te Kampen. Het plan bestaat, den jeugdigen Rrüger te plaatsen als leerling op het gymnasium aldaar. Het saldo van 's rijks schatkist op 2 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 25,913,840,68, en bij de betaalmeesters ƒ1,694,619,94; samen 27,608,460,62. Het Nieuwsbl. voor Ned. geeft als bijvoegsel voor zijne geabonneerden eenige welgeslaagde afbeeldingen, betrekking hebbende op de Tentoonstelling van Voedings middelen te Amsterdam. De slachtplaats en veemarkt in de Rietlanden te Amsterdam zijn Maandag in jgebruik genomen. Te Dordrecht verspreidde gich Maandagavond, om streeks 9 uur, het gerucht $at de toren der Groote Kerk in brand stond. Een i aantal belangstellenden spoedden zich naar de plaats des onheils, en inderdaad zag men ook een vrij dikke rookwolk uit den toren opstijgen. Bij onderzoek bleek echter gelukkig, dat alles gezichtsbedrog was. De waim, dien men voor rook had gehouden, bestond slechts uit een ontzaglijk grooten zwerm muggen, welke zich om den toren In het N. v. d. D. behandelt G. (Dr. IC. W. van Gorkum te Baarn) de vraag: wat kan en moet de regeering, ter verzekering van Indië's ontwikkeling, doen? Voor hen, die Indië kennen en er de ontwikkelings historie volgden, valt het z. i. niet moeielijk, die vraag op te lossen. »Dan dient de regeering zich te interesseeren voor de particuliere nijverheid, die de slagader van hare Indische gewesten werd, en die belangstelling ook ernstig en streng op te wekken bij al hare dienaren, op straffe van anders, als niet voor hun taak berekend, uit 's lands dienst verwijderd te worden. »Dan moet de regeering geen heil zoeken in nieuwe belastingen en de opdrijving van bestaande, maar veeleer en zoodra en zooveel mogelijk terugkomen van dezen vicieusen weg, die de goede kiemen doodde en levens vatbare ondernemingen reeds in hare wording krach teloos maakt. Het velerlei en veel heffen, alsnu ge bruikelijk, van jeugdige, zwaar belaste ondernemingen, staat gelijk met het slachten van de kip om de gouden eieren. Men moet blind zijn, zoo men dat niet inziet." Ligt Indië's toekomst in Indië's landbouw - en wie zou het durven ontkennen - dan moet die landbouw worden aangemoedigd en bevorderd, niet belast voordat hij de lasten dragen kan en gaarne dragen zal. Dan moet de aanleg van spoorwegen worden beschouwd, niet als middel van speculatie, maar als vruchtbaar- makende kracht, een rationeele bemesting, - waarvoor het land zich erkentelijk betoont in verspreiding en ontwikkeling van welvaart, die de draagkracht, ook van het volk, onderhoudt en verhoogt. De gemeenteraad van Middelburg heeft tot haven meester benoemd den heer A. J. de Blinde, gezagvoerder bij de N.-I. stoomvaartmaatschappij, thans met verlof te 's Gravenhage, en tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium den heer G. F. G. de Bruijn, leeraar aan het gymnasium te Amersfoort. Het Nuts-departement Oude Tonge heeft besloten, zich tot den heer ICerdijk te wenden om hem te ver zoeken zijn besluit tot nederlegging van zijne betrekking van algemeen secretaris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in te trekken, en alle departementen uit te noodigen, zich bij dat verzoek aan te sluiten. Inhoud van No. 12 van het Maandblad tegen de Vervalsching van Levensmiddelen en Handelsartikelen. «Sterke drank" in den vorm van portwijn. - Onder zoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen ge durende de maand Juni. - Uittreksel van het overzicht van de Inspecteurs voor keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam (Maand Mei). - Is vermenging van levensmiddelen met onschadelijke stoffen strafbaar? - Keuring van levensmiddelen in vorige eeuwen. - Koper houdend brood. - Honig knoeierijen. - Schadelijke kleurstoffen voor koek, banket,' enz. - Een uitnemend adres. - Korte Berichten. - Hygiëne en Industrie. - Trichinose in België. - Kwakzalverij met kamferpillen. - Een nieuw raelkonderzoeker. - (Feuiiliton. Een onder zoeker uit den ouden tijd). - Iets over Spuitwatersoorten, «Limonades" gazeuses en hare vervalschingen. - Nieuwe proefnemingen in zake het onbrandbaarmaken van theatercoulissen te Parijs. - Schadelijkheid van salicylzuur. - Boekbeschouwing. - Bericht. Multatuli maakt het heel wel. «Zijne godloochening vindt in de geestenwereld blijk baar een minder scherpe veroordeeling, wellicht omdat zij voortsproot uit een overdreven gevoel van recht vaardigheid ten opzichte van den kwalijk behandelden Javaan." Het is de heer W. J. Van Gulik uit Utrecht, de voorzitter van het spiritistisch genootschap «Veritas", die het zegt en wiens eigen woorden wij hier aanhaalden. Te Utrecht moet sedert eenige weken een paard met 4 koppen te zien zijnhet beest heeft slechts twee ooren. De eigenaar, die in Rotterdam woont, meent ter gelegenheid der Utrechtsche kermis goede zaakjes met zijn 4 hoofdig monster te kunnen doen. Het eerste nummer is verschenen van De Hollandsche Lelie, weekblad voor jonge dames, onder hoofdredactie van Cath. Alberdingk Thijm. Als nuttige uitspannings- lectuur beveelt dit eerste nummer zich reeds zeer aan. De Vlaamsche Kleine Gazet verzekert, dat prof. Beets, die verleden week een paar dagen te Antwerpen doorbracht, een boek onderhanden heeft over zijn «Camera Obscura." Daarin zal hij een verklaring geven van alles wat in dat hooggeschatte werk minder ge makkelijk te verstaan is voor lezers van den tegen- woordigen tyd. Hildebrand - aldus verklaart het blad deze uitgave - ontving honderden brieven met verzoek om zulke ophelderingen, en besloot die vragen op deze wijze te beantwoorden. Namens de afd. Neder-Veluwe der Geldersch-Over- ijselsche Maatschappij van Landbouw, zal in 1888 te Wageningen een tentoonstelling van zaaigranen worden gehouden. In de te Arnhem op te richten vleeschhal zal het rundvleesch minstens 20, het kalfsvleesch minstens 30 cent per kilo minder kosten dan bij solide slagers. Van een ijverig, maar min of meer verstrooid ambtenaar bij de rechterlijke macht wordt het volgende verteld: Zijn oudste meisje was jarig en vroeg hem, wat zij wel van hem voor haar verjaardag zou krijgen. Het antwoordt luidde: 10 of drie dagen. Woensdagmorgen liep een vrouw langs de vleescli- kraampjes te Rotterdam en vroeg aan een der slagers hoeveel het stukje vleesch kostte, dat zij hem aanwees. «Voor jou 10 centen 't pond", antwoordt de vleesch- houwer, wel vermoedende dat de vrouw, wier schamele plunje haar armoede verried, geen vleesch koopen zou. Juist passeerde een eenvoudig oud heer, die, den goedkoopen prijs van het vleesch vernemende, het arme vrouwtje een wenk gaf om te blijven staan. Hij verzocht den vleeschhouwer het aangeduide stukje vleesch te wegen, dat ruim drie-en-een half pond zwaar blijkt te zijn. De vreemde heer reikte het vleesch aan de vrouw over, die er zich snel mee verwijdert, terwijl hij den vleeschhouwer 4 dubbeltjes overhandigt, zeggende;

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1