voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 51. Woensdag 6 Juli. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 7; s /H iiik/i iscm courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJD AG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f I,-. Franco per post f Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENDIAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 5 Juli 1 8 8 7. Bij de verkiezing voor een Hoofd-Ingeland van het Waterschap Schouwen waren uitgebracht 122 st. hiervan verkregen de HH. M. Iloogenboom J.Jz. te Noordwelle 74, M. A. Vis te Haamstede 24, D. Q. Mulock Houwer te Zierikzee 13 en F. v. d. Bout Az. te Noordgouwe 6 st.; terwijl op 5 verschillende personen 1 stem was uitgebracht; zoodat eerstgenoemde is verkozen. Met genoegen vernemen wij dat het Harmonie gezelschap »Kunst en Eer", onder directie van den Heer D. H. Ezerman alhier, bij den te Nijmegen gehouden Wedstrijd voor Instrumentaal Muziek heeft behaaldin de 2de afd. sectie A (verplichte stukken) een eere-diploma en in de 4de afd. sectie A (Lecture a Vue) een bronzen medaille, zijnde de 3de prijs. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is afwijzend beschikt op het request van den Nederlandschen Uitgeversbond, waarbij verlaging van het posttarief tusschen België en Nederland was Te Leeuwarden vierde Vrijdag een der werklieden bij de Stadswaag zijn 50-jarigen dienst als zoodanig. Iets eigenaardigs bij dezen persoon is, dat als men zijn naam van achteren af leest, hij eveneens is: «Folkerfc Treklof". Als nee plus ultra van boerenbedrog bericht het D. v. Z.-H., dat een fabrikant van kunstboter in ons land als handelsmerk heeft aangenomen de afbeelding eener lachende Hollandsche weide met grazend melkvee, eene boerenwoning en - om het landelijke te vol maken - nog eene afzonderlijke voorstelling van eene Hollandsche boerin voor een karnmolen l Inhoud van No. 7 van den Zevenden Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. Het middel tegen zenuwziekten en beroerte van Roman Weissmann. Retau's zelfbewaring, ook een schandelijk boek. Het bericht van Simpson aan de dooven. Scheilenberg's Jichttinctuur. BoekbeoordeelingIngezonden stukken. Correspon dentie. Herhaalde waarschuwingen: Quina Laroche of Kinawijn. Maagpoeder uit Meppel. De fistelpot van Klaas Ursera. Holloway's zalf. Schertsblad No. 4. of hoe een Courant van en voor kwakzalvers er zou kunnen uitzien. In eene vergadering van aandeelhouders in de vennootschap Groninger Weekblad (radicale courant voor Nederland), is tot directeur benoemd de heer Joan A. Nieuwenhuis, hoofdopzichter der gemeente werken te Groningen. In dezelfde vergadering werden tot commissarissen gekozen de heeren D. R. Mansholt, dr. J. C. Schönfeld en B. L. Tijdens. De heer M. L. C. Staring, gepensionneerd majoor der veld-artillerie, zal eerlang als medewerker aan de JDordrechtsche Courant optreden, ter vervanging van wijlen mr. P. Blussé van Oud-Alblas. Onder de mededeelingen van den geneeskundigen adjunct-inspecteur in Limburg aan den Geneeskundigen Raad, komen er voor over een onderzoek, op verzoek der enquête-commissie ingesteld naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen te Maastricht. Een 14-tal fabrieken met een gezamenlijke arbeiders-be vol king van 7000 zielen werden door hem bezocht. In de meeste fabrieken waren over het algemeen de werk zaamheden geëvenredigd aan de krachten en ont wikkeling der jeugdige arbeiders. Uitzonderingen komen speciaal voor in de aardewerk-fabrieken, waar het verblijf der jeugdige arbeiders in de vormzalen, vooral van jongens van 12-14 jaren, op den duur moet leiden tot schade voor de gezondheid. Absoluut verbod om te werken voor kinderen van dien leeftijd, be perking van den arbeid tot 5 a 6 uren daags, voor jongelieden van 14-16 jaar, zijn voor dezen tak van nijverheid gewenschte en gewettigde maatregelen. In de aardewerk-fabrieken kwamen ziekten, als gevolg van loodvergiftiging, menigvuldiger voor dan maag- en darm-catharrhe bij de glasblazers. In de laatste twee jaren werden te Calvariënberg '18 patiënten, lijdende aan die ziekte, behandeld. In de papierfabriek moet als eene weinig geschikte bezigheid beschouwd worden de arbeid van vrouwen (en het zijn meerendeels gehuwden) in de sorteer- kamer der lompen; hoe ruim en luchtig deze zaal ook gebouwd zij, zoo is eene merkbare stofontwikkeling niet te ontgaan. Het onderzoek omtrent overwerk, Zondags- en nacht arbeid, en het welzijn der werklieden, ook in die mededeelingen nedergelega, bevat vele nuttige wenken. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deelt mede, dat aan de gehouden ver kiezing voor twee plaatsen in zijn midden is deel genomen door 189 departementen, te zamen uitbrengende 642 stemmen. De uitslag is als volgt: 1. mr. A. Bloembergen Ezn., te Leeuwarden, verkreeg 619 stemmendr. W. P. Ruijsch, te 's Gravenhage, verkreeg 23 stemmen; 2. mr. G. A. van Hamel, te Amsterdam, verkreeg 566 stemmen, mr. W. H. K. Mouthaan te Amsterdam, 76 stemmen, zoodat de heeren Bloembergen en van Hamel met groote meerderheid zijn gekozen. - Beiden hebben zich de op hen gevallen keuze laten welgevallen. Mr. A. Kerdijk schrijft in het Sociaal Weekblad: »Ons voornemen was het niet, openbaarheid te geven aan het feit, dat in de maand Mei door enkelen met ons, ten behoeve van den heer Domela Nieuwenhuis, tot den Koning een verzoekschrift is gericht, waarop intusschen, zonder opgaaf van redenen, afwijzend werd beschikt. »Nu echter door andere bladen dit feit is mede gedeeld, en daarbij de namen der onderteekenaars onjuist zijn vermeld, worde deze onjuistheid hier hersteld. Het stuk droeg, behalve onze handteekening, die der heeren mr. H. ter Haar Bzn., dr. Ph. R. Hugenholtz Jr., prof. dr. A. D. Loman en prof. J. P. Moltzer, allen te Amsterdam. Prof. van 't Hof heeft voor het hem te Leipzig aangeboden professoraat bedankt en blijft dus voor de Amsterdamsche universiteit behouden. De door hem gestelde voorwaarde van den bouw van een nieuw scheikundig laboratorium schijnt te zijn ingewilligd; althans Burgem. en Weth. hebben den raad de op dracht verzocht, om de noodige voorstellen voor dien bouw in te dienen. Het bericht betreffende den hoogleeraar Van 't Hoff, te Amsterdam, hierboven vermeld, behoort, naar het Hbl. bericht, in dien zin te worden opgevat, dat officieel nog niets met zekerheid is te melden. In de aanstaande zitting van den Amsterdamschen gemeen teraad zal de zaak behandeld worden. De heer mr. J. W. J. De Vos heeft te kennen gegeven, dat hij bij eventueele ontbinding der Kamer zich niet weer herkiesbaar wenscht te stellen, en anders bij de periodieke verkiezing in Augustus zijn ontslag zal nemen. Het Hellegat! Een paar maanden geleden was werkelijk eenige verbetering waar te nemen, zoowel door verdieping als door verbetering der richting van het vaarwater. Voor het tegenwoordige gaat het weer erg achteruit. Verleden week werd er in het vaarwater ruim 21 d.M. (7 voet) gepeild, zonder dat het nog bepaald laag water was. Het gevolg is dan ook geweest, dat weder eenige schepen in de laatste 10 dagen aan den grond hebben gezeten. Ofschoon hier nu wel geen schip breuken uit zijn voortgevloeid, behoeft het toch geen betoog, dat zulk een toestand voor een zoo druk bezocht vaarwater onhoudbaar is. Zeer weinig behoeft er meer te gebeuren, om dat rivierwater gedurende het lage getij onbruikbaar te maken. Bij wijze van bedevaart bracht Vrijdag een schaar van ongeveer 250 personen, mannen en vrouwen, onder geleide van predikanten uit Oud-Beierland en omstreken, een bezoek aan de Weesinrichting te Neerbosch, waartoe zij per extra-stoom boot naar Nijmegen waren gekomen. In een 25-tal rijtuigen begaven zij zich van daar naar het einddoel van hun tocht. Vele giften in geld werden door de opgekomenen het altaar der liefde geofferd. Hij, die te Bath in Zeeland als hoofd der school komt, vindt in zijn woning reeds eenige, vaak onmisbare meubelstukken, o. a. een wieg en een vuurmand. Wellicht werkt dit mee om menig trouwlustig onderwijzer te doen solliciteeren. Naar men verneemt, heeft de heer J. F. W. Conrad, inspecteur van den waterstaat, opnieuw bedankt voor de hem aangeboden betrekking van minister van waterstaat, handel en nijverheid. Uit den Haag wordt aan het Handelsblad gemeld De minister Heemskerk wendde zich ten tweeden male tot den heer Bastert, ten einde hem te bewegen de portefeuille voor handel, nijverheid en waterstaat te aanvaarden. De heer Bastert liet zich overhalen en besloot als opvolger van den heer Van den Bergh op te treden. Wanneer ik goed ben ingelicht, heeft de nieuwe Minister te Soestdijk reeds den eed in handen des Konings afgelegd. Onze landgenoote, de gunstig bekende zangeres Mej. Van Zanten uit Dordrecht, zal a. s. Donderdag van haar rondreis uit Amerika hier te lande terug komen, en een half jaar rust nemen. Een villa buiten Dordrecht, reeds gehuurd en in orde gebracht, wordt door haar betrokken. Sedert een paar dagen vertoonen zich donderkoppen aan den hemel, als blijde voorboden van den naderenden regen. Daartoe gaat ook de barometer gunstiger staan. Steeds grooter afmeting neemt het gebrek aan goed drinkwater aan. Zoo moeten in en om Sneek velen niets te drinken hebben dan hoogst onzuiver sloot water. Onnoodig te zeggen, dat bij de grooto hitte der laatste dagen, bij voortduring, zulk een toestand wel op velerlei ziekten moet uitloopen. Met veie veldvruchten is het, door de droogte, ook ellendig gesteld, hopen wij, dat spoedig een milde regen, raensch en dier en vrucht verkwikken zal Het goudschip »De Lutine". De schelpzuigers »de Tijd" en »Friesland" zijn op de Lutinebank werkzaam geweest en hebben een groote hoeveelheid grond verzet, tot op een diepte van 50 voet. Onder de bewerking zijn opgezogen i' i' 4

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1