ZIIJÏIkZI KSrili: COÖtANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 50. Zaterdag 2 Juli. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD '4 f Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 1 Juli 1 8 8 7. Bij het openen der stembusson op Woensdag j.l., ter verkiezing van een lid voor de Prov. Staten, is gebleken, dat van de 850 kiezers 528 van hun recht hadden gebruik gemaakt, waaronder 10 van onwaarde. Gekozen is de heer M. Bolle Lz. te Haamstede met 304 stemmen. Voorts verkregen de heeren D. tlocke Dz. 105, Mr. J. P. Cau 73, Mr. J. P. N. Ermerins 20 en F. Bouman 9 stemmen, de overige waren op verschillende personen uitgebracht. Tot directrice der kookschool te 's Gravenhage is benoemd mejuffrouw Manden te Groningen. Niet algemeen bekend is, dat nabij Limburg's Valkenburg, op den Schaesberg, een wezenlijke klui zenaar of heremiet verblyf houdt. Zondag j.l. heerschte daar een buitengewone drukte vanwege den ontzag gelijken toevloed van pelgrims, die reeds in den nacht te voren uit Maastricht en elders opgetrokken waren om in de kleine kapel van den kluizenaar den Heiligen Leonard us te vereeren en na afloop der mis de predikatiën bij te wonen, die op verschillende plaatsen in de open lucht gehouden werden. Na afloop van deze godsdienstige plechtigheden werd kermis gehouden en den dag verder in vroolijkheid doorgebracht. Ook voor de vele vreemdelingen, die thans te Valkenburg en omstreken verblijf houden, was deze kermis met zulk een groote menigte bedevaartgangers een aan gename verrassing. Niet onaardig is te vernemen, dat bedoelde kluizenaar zijn huishouden en zijn moestuin zelf geheel in orde houdt, zelf zijn pot kookt, zijn woning en kleeding rein houdt en overigens bidt en leest. Hij leeft van liefdegiften. Heeft hij gebrek (aldus leest men in Hobbel's werkje »Langs de Geul"), dan luidt hij zijn klok en gedienstige geesten uit het kasteel Schaloen voorzien hem van het noodige. Na zouaaf in Pauselijken dienst geweest te zijn en het Heilige Land bezocht te hebben, leeft hij hier eenzaam op dezen berg. Gewoonlijk verschijnt hij aan zijn bezoekers in een pij; elk bezoek laat hem volmaakt koud. Vroeger vooral riep men zijn hulp in om de honden te branden, waarin men een voorbehoedmiddel tegen hondsdolheid wilde zien. Te Maastricht is door de rijksambtenaren een belangrijke aanhaling gedaan van 434 kilo zeep, die men in drogen toestand als poeder onder de benaming van soda had getracht in te voeren. De zeep is verbeurd verklaard, terwijl de afzender nu een tiendubbel recht zal hebben te betalen. In de eerste vier maanden van dit jaar werden in Midden-Java voor het leger aangeworven 1600 Javanen, of gemiddeld per maand 400 man. Aan de ZwCf. wordt uit 's Gravenhage geschreven, dat de minister Heemskerk opnieuw in overleg is ge treden met den heer Conrad, inspecteur van den waterstaat, over de aanvaarding der portefeuille in plaats van den heer Van den Bergh. Het is nog onzeker, of de heer Conrad aan dien hernieuwden aandrang zal blijven weerstand bieden. Het verslag met de beschouwingen der commissie van enquête uit de Tweede Kamer naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen, alsmede naar de werking der wet op den kinderarbeid, zal binnenkort verschijnen. Het bestuur der Liberale Unie heeft de afgevaardigden opgeroepen tot de gewone algemeene vergadering, welke zal gehouden worden te Amsterdam, Zaterdag 9 Juli a. s. te 10 uur v. m., in het gebouw der Maatschappij van den werkenden stand", Kloveniers burgwal no. 87/89. Er zullen drie bestuursleden benoemd worden in de plaats der, naar een bij loting vastgestelden rooster, periodiek aftredende en niet herkiesbare heeren G. H. van Bolhuis, G. A. van Hamel en J. B. Kan. Verder zal verslag worden uitgebracht omtrent den toestand der Liberale Unie en de werkzaamheden van het bestuur gedurende het jaar 1886, en zal eene bespreking gehouden worden van maatregelen, te nemen met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Voorts zal beraadslaagd worden naar aanleiding van een rondschrijven, dat het bestuur der Unie bij den beschrijvingsbrief heeft gevoegd. Het bevat een advies over de houding, die de Unie zal hebben aan te nemen ten aanzien van de door de Tweede Kamer in eerste lezing aangenomen wetsontwerpen tot herziening der grondwet. Het bestuur adviseert daarover in dezer vroege: «Over het algemeen zal, naar ons oordeel, door de aanneming van de in ontwerp vastgestelde hoofdstukken der herziene grondwet menige verbetering wordeu verkregen: met name mogen de verandering van den grondslag der kiesbevoegdheid en zijne ruime om schrijving, de erkenning, in beginsel, van eene zelf standige administratieve rechtsmacht, de toekenning van grootere vrijheid aan den wetgever in zake de regeling der defensie, de bepaling van een vast aantal leden voor de Tweede Kamer, met gelijktijdige aftreding van allen om de vier jaren, ongetwijfeld belangrijke aanwinsten heeten. Wij geven u dan ook in overweging, om, door uwen arbeid voor de verkiezingen, de aan neming der wijzigingen in de eerste negen hoofdstukken met kracht te bevorderen. Dat de eerste regeling der kiesbevoegdheid, zooals zij nu in de »additioneele artikelen" is neergelegd, niet overeenstemt met wat wij hadden gewenscht, is u bekend. In de gegeven omstandigheden echter aarzelen wij, om u onvoorwaardelijk te adviseeren, de verwerping van die voorstellen uwerzijds te bevorderen. Maar tegenover de wijziging, welke in eerste lezing in het Xe hoofdstuk werd aangebracht, aarzelen wij niet. Het ontworpen artikel, in volgorde thans art. 192, achten wij onaannemelijk. En wij vertrouwen, dat, mocht het onverhoopt mede door de Eerste Kamer worden aangenomen, het, ook door uwe medewerking, in de Tweede Kamer bij de tweede lezing de vereischte meerderheid niet vinde. Wij waren in zake de onderwijs-questie steeds ver zoeningsgezind, en meenden een open oog te hebben voor de gegronde wenschen van anderen. Wij hebben dit standpunt ook geen oogenblik verlaten, en zijn nog steeds van oordeel, dat in wet en practijk aan deugdelijke grieven wel kan worden te gemoet gekomen dat ook aannemelijke tegemoetkoming in de grondwet mogelijk ware geweest. Maar, naar onze vaste overtuiging mag in de grond wet niet worden gemist de waarborg voor zoodanige inrichting van het openbaar lager onderwijs, «dat ouders, voogden en verzorgers de gelegenheid niet ontbreke, om de kinderen, die onder hunne macht zijn of aan hunne zorg zijn toevertrouwd, in het genot te stellen van voldoend lager onderwijs, waarbij hunne godsdienstige overtuigingen niet worden gekrenkt." Dit is een waarborg voor ieder, die deugdelijk onder wijs verlangt en voor ieder, die op eerbiediging van godsdienstige overtuigingen prijs stelt, onverschillig tot welke partij hij behoore; een waarborg inderdaad voor alle minderheden. Aan dien waarborg heeft de liberale partij altijd de allerhoogste waarde gehecht en gij hebt u zeer na drukkelijk daarover uitgesproken. Onze overtuiging op dit punt is geen andere dan de uwe, en reeds in ons advies van 9 October 1885 stond ze met zooveel woorden neergeschreven. Nu het thans alleen de vraag geldt, of het nieuwe artikel betreffende het onderwijs definitief moet worden aangenomen, of dus de zooeven omschreven waarborg uit de grondwet moet vervallen, geven wij een beslist ontkennend antwoord, dus een votum tot verwerping van dat artikel zeer nadrukkelijk in overweging. Vinden bovenstaande beschouwingen weerklank bij u, dan zult ge wellicht eene uitspraak willen geven als deze: «De vergadering, zich vereenigende met de denk beelden, neergelegd in het rondschrijven van het bestuur, spreekt uitdrukkelijk den wensch uit, dat het reeds door de Tweede Kamer in eerste lezing aangenomen voorstel tot wijziging van hoofdstuk X der grondwet bij de verdere behandeling moge worden verworpen." Naar het Vad. verneemt, heeft de Nederlandsch- Indische Stoomvaartmaatschappij, haar contracten van doorvoer met, de «Nederland" en de »Lloyd" opgezegd, welke opzegging ingaat over 6 maanden. Van betrouw bare zijde meldt men aan het blad, dat dit besluit in verband staat met een plan tot oprichting eener nieuwe stoomvaartmaatschappij te Amsterdam voor een geregelden dienst rechtstreeks tusschen Nederland en de verschillende Indische havens, die de Ned.-Indische Stoomvaartmaatschappij bedient. Aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld, dat de minister van waterstaat afwijzend beschikt heeft op een verzoek van eenige particulieren te Amsterdam, om kosteloos alle benoodigde graaf- en baggerwerken aan de gepro jecteerde visschershaven en de toeJeidingskanalen voor de nieuwe sluiswerkeri te IJmuiden uit te voeren. De weigering is gegrond op den wensch der regeering, om ook de bedoelde werken - waarvan alleen de uit voering verscheiden tonnen kosten zal - onder beheer van het rijk" tot stand te brengen. Maandagavond is het 40ste Nederl. landhuishoudkundig congres te Haarlem geopend. De bureaux der afdeelingen zijn aldus samengesteld: Van de eerste afdeeling (landbouw) werd tot eersten voorzitter benoemd de heer C. F. Cremertot tweeden voorzitter de heer Broekema, directeur aan de Rijks landbouwschooltot secretarissen de heeren J. Nagel jr. en K. R. Veldhuis. Het bestuur der tweede afdeeling (volkshuishoudkunde, natuurkunde enz.) werd volgenderwijs samengesteld: D. Fontein de Jong, eerste voorzitter; H. F. Bultman, tweede voorzitter: A. J. C. Daamen en A. Van Rossum, secretarissen. De heer E. A. uit Den Bosch, die aan de noodrem van een spoortrein had getrokken, omdat hij meende vonken op den wagen te zien en door het piepen en sissen van het rijtuig ongerust was geworden, is door het kantongerecht van Tilburg veroordeeld tot f 75 boete of '10 dagen hechtenis. Op een nieuw adres om gratie voor Domela Nieuwenhuis is door den Minister van Justitie afwijzend beschikt. De Zwólsche Ct. deelt mede, dat het adres aan den Koning, waarvan wij reeds gewag maakten, en waarin op gronden van billijkheid en wet wordt aangedrongen op het verleenen van gratie aan den heer Domela Nieuwenhuis, uitgaat van de heeren mr. A. Kerdijk, mrs. G. A. van Hamel, en J. P. Moltzer, hoogleeraren aan de Amsterdamsche universiteit, alsmede van de heeren P. H. Hugenholtz Junior en Senior, in Amster dam en den Haag.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1