i t Commandiet Kas, ADVERTENTIEN. DOET TE WETEN: VISITEKAARTJES. Solide Agenten gevraagd. jMarsan Niging parket Jbert een iDuitsch jn Elzas, f n steeds ■soon in refer te j remerkt. t moeite hotel te em nog j om van derhan- 'lijn zijn filing der Keering, meening in in de 'atiiotes. [door den la Pciicc, dat de vrijheid familie lenkomst f maar de iniet aan ■meeting, g plaats, wapens, (ters. Zij wart na lilie aan- 1 vaiU de gebleven lijkheden Ie opper- Jtog van en be- perd door |igeheven. Volseley, middellijk nevens j De prins tusschen Jmothertog I Portugal imenbos; George andere iren. Na idge een officieren rtrok de van de ;sarbeid." bedrijven n kamers dat er omstan- f op den ortgezet reparatie, ieën, het vens, als ereidende errichting materieel werk om bijv. bij [n, steen- pnderheid >r zoover rencle en ïgelmatig Seizoen of it er des /aardel ijk |d bij de Jn kamers en, alsook iepen een aJJeen om bakkers, i van het bijzondere ïoefte des fen, meest op kleine plaatsen in Wurtenberg en Hessen, hebben bericht ingezonden, dat aldaar bij de handwerksstand op Zondag niet wordt gewerkt. B e 1 g- i e. De Kamer heelt eindelijk het eerste sociaal politiek wetsontwerp in behandeling genomen, hetwelk door de regeering als uitvloeisel van de arbeiders-enquete is ingediend, n.l. dat waarbij het loon van den werkman verklaard wordt slechts voor een gering gedeelte het voorwerp van gerechtelijk beslag of cessie te kunnen zijn. De heer Bara achtte het ontwerp in strijd met het belang van den werkman. Terwijl hij over on gelijkheid van rechten op staatkundig en maatschappelijk gebied klaagt, wil men hem door deze wet tot een onzelfstandig en onbekwaam man verklaren, over wiens bezit de staat toezicht moet oefenen. De kleine handelaars en schuldeischers zullen er het slachtoüer van zijngeringe loonen worden toch nooit in beslag genomen, omdat een gerechtelijk beslag, behalve het salaris van den advocaat, '100 fr. gerechtskosten eischt. Het is der regeering alleen te doen om den schijn te hebben, dat zij iets voor den werkman doet. Waarom gaat men niet verder? Hebben b.v. grijsaards, die niet meer werken kunnen, minder aanspraak op belangstelling? Waarom ook de pensioenen en spaarbank inlagen niet tegen gerechtelijk beslag beschermd, en den kleinen landbouwer, die zijne pacht niet betalen kan, tegen het in beslag nemen van zijne eenige koe door den landheer? De maatschappij bestaat voor verreweg het grootste gedeelte uit menschen, die van hunne karige inkomsten niets missen kunnen, en dan is er geen reden, waarom alleen de inkomsten van den fabrieksarbeider van gerechtelijk beslag moeten worden vrijgesteld. Bovendien is het eene groote onbillijkheid, dat men den werkman vereeniging en coöperatie aanbeveelt en hem het eenige kapitaal, n.l. zijne arbeidskracht in geldswaarde omgezet, ontneemt, althans het terugbrengt tot het y5 der waarde, omdat hij feitelijk daarover slechts de volle en vrije beschikking zal hebben. De arbeiders stellen een aantal eischen en vragen eene menigte hervormingen, maar dit is geen reden hun juist iets te geven, dat eer in hun nadeel dan in hun voordeel is, en dat zij volstrekt niet verlangen. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Volgens een brief van Stanley, van den 26 April, die door de Koln. Ztg. medegedeeld wordt, had hij de grootste moeielijkheid bij het station van de Living- stone-zendingsvereeniging, waar men hem de stoomboot Henry Reed'' niet voor eenigen tijd wilde afstaan, omdat de zendeling Billington spoedig in het huwelijk zou treden, en daarvoor de stoomboot opnieuw wilde laten opverven. Herhaalde verzoeken waren tevergeefs, daar de zendeling in den bijbel een tekst gevonden had, die hem verbood hulp te bieden. Intusschen begon men gebrek aan levensmiddelen te krijgen, en bij Stanley Pool was nauwelijks voor een derde gedeelte der expeditie voedsel genoeg, zoodat Stanley zich tot eene daad van geweld gerechtigd achtte. Hij liet de stoomboot door zijne Soedaneezen bezetten en eindelijk werd men het er met elkander over eens, om de boot voor '100 pd. st. in de maand te verhuren. «Ondankbaar volk"roept Stanley aan het slot van zijn brief uit, «geloof mogen ze wellicht in overvloed bezitten en steeds in blijde hope leven, maar van liefde en hulp vaardigheid geen spoor"! In het jaar 1880 werd een koetsier te Weenen veroordeeld tot een arrest van- twaalf uren. Op het uur dat hij zijn straf zou ondergaan, was hij niet te vinden, zoodat, zooals in dergelijke gevallen gebruikelijk is, eene oproeping in de Polizei-Anzeiger werd ge plaatst. De man bleef echter ook toen nog weg, en eerst nu, na zeven jaren, werd hij door de politie opgespoord. «Mijnheer de rechter", zeide hij, «ik vraag om een uitstel van de straf". - Rechter: «Ge hebt u zeiven reeds een uitstel van zeven jaren verschaft. Dat was toch lang genoeg zou ik denken". De koetsier, die zich dit nu eerst scheen te herinneren, dacht hier langen tijd diepzinnig over na; eindelijk erkende hij de juistheid dezer bewering, maar verzocht een uitstel van slechts zeven dagen, wat hepo dan ook werd toegestaan. Hasardspelen op Helgoland. Op de meest bezochte punten van Helgoland was dezer dagen het volgende aangeplakt. «Openbare bekendmaking. Daar eenige personen tegen de wettelijke bepalingen in deze kolonie hasardspelen hebben gehouden, zijn die personen ieder tot f 600 boeten veroordeeld met uitzondering van den eigenaar van het huis, die tot f 1200 boete is veroordeeld. Het aanwezige geld is verbeurd verklaard en den genoemden personen is het verblijf op het eiland ontzegd. De gevonden speelbenoodigdheden zullen Zater dag a. s. te 2 ure n. m. aan het strand in het openbaar worden verbrand. Uit naam van den gouver neur, Ladke, Secretaris." De verbranding had onder grooten toeloop van badgasten plaats. Aan het strand was een brandstapel opgericht, waarop alle voorwerpen, bij het spel in gebruik, ten vure werden ^gedoemd. Onder deze voorwerpen was een roulette met toebe- hooren, prachtig ingelegd, die zeker een waarde van 200 thaler vertegenwoordigde. Een Belgisch soldaat was in 1878 gedeserteerd en was door het aannemen van valsche namen en gedurig verhuizen er in geslaagd de politie tot nog toe om den tuin te leiden. De man was ongelukkig gehuwd en had nu de gewoonte van tijd tot tijd zijn vrouw eens op een pak slaag te onthalen, wat haar echter maar niet wilde bevallen. Herhaaldelijk had zij hem gedreigd zich te wreken en nu haar dierbare wederhelft dezer dagen weder met zijn strafoefening aanving, liep zij naar het politiebureau (het stuk speelt te Brussel) en stelde de politie met de verblijfplaats van haar man in kennis, met het gevolg dat hij spoedig werd ingerekend en de vrouw dus eenigen tijd van den tiran is verlost. Kanker. In de Transkei is, volgens de Umtata Herald, eene vrouw geheel genezen van kanker in het aange zicht door het gebruik van Euphorbia (Melkboom)-sap, nadat zij verscheiden andere middelen had aangewend. Op de grenzen - zegt de Transvaalsche Volksstem - is Euphorbiamelk reeds jaren bekend als een genees middel voor kanker. Hoe huwelijken op Groenland gesloten worden. Een Deensch zendeling op Groenland zegt dat sedert zij, de zendelingen, het vertrouwen der bevolking hebben gewonnen, verschillende dure en soms vrij zware plichten hun door de Groenlanders opgelegd worden. De predikant is niet alleen de geestelijke herder, maar wordt zoowel door jonge mannen als cïoor meisjes als huwelijks-agent gebruikt. De jonkman komt bij den zendeling en vertelt hem zeer omslachtig dat hij lust heeft te gaan trouwen, maar dat het meisje in quaestie geen zin heeft en zijn huwelijksvoorslag van de hand heeft gewezen. De zendeling troost hem en zegt dat de meisjes altijd zoo doen (de Noordelijke schoonen schijnen dus in dit opzicht haar meer beschaafde zuidelijke zusters vrij wel te evenaren) maar dat hij alles wel in het reine zal brengen. Hij zendt nu om het meisje, dat wel weet waartoe zij geroepen wordt. De huwelijks-agent tegen wil en dank zegt haar dat zij aan een huwelijk moet gaan denken, en dat hij een goed echtgenoot voor haar weet. Zij zegt dat zij geen lust heeft ooit te huwen, maar de nieuwsgierigheid behaalt de overhand en niet zonder belangstelling vraagt zij «Wie is het?" hoewel zij wel kan denken wie de candidaat is. Nu geeft de zendeling een résumé van 's mans bekwaamheden en verdiensten, maar zonder gevolg, want zij blijft bij haar besluit, zoodat de zende ling zegt «nu ik zal wel een andere vrouw voor hem vinden." Zij aarzelt nog een oogenblik en zegt dan: «Nu als het uw wensch is, ik houd wel niet van hem, maar Het huwelijk heeft dan, zonderling genoeg, reeds denzelfden dag plaats dat de bruid zich met kracht tegen een huwelijk verzette en krachtig van haar mannenhaat blijk gaf. Op een goeden morgen bemerkten eenige Parijsche douaniers, dat van een schip, dat de Seine afzakte, twee touwen afhingen, die een zwaren last schenen mede te slepen. Misschien waren het wel smokkelwaren, Het schip werd aangehouden en tot grenzelooze ver bazing haalden de achterdochtige douaniers twee lijken op, die, zooals de schipper berouwvol mededeelde, door hen in een naburig dorpje voor vijf francs het stuk gekocht waren. En waarom dan? Omdat de commissaris van politie te Parijs voor elk lijk dat binnen het gebied der hoofdstad uit de Seine wordt opgevischt '15 francs betaalt. Ze zouden dus den schipper samen 20 francs opbrengen. Natuurlijk gaf hij de eerste de beste plaats in de rivier op als die waar hij de lijken had opgevischt, zonder er zich veel om te bekommeren of hij de politie daardoor de handen vol werk gaf of niet. Victoria op den Mont-Blanc. Twee Engelsche geeste lijken hebben den 14n dezer, voor de eerste maal in het tegenwoordig seizoen, den top van den Mont Blanc bereikt, begeleid door twee gidsen uit Chamouny. Als echte Britten uitten zij hunne hooge voldoening door op die verhevenheid, ter eere van het jubileum der Engelsche Koningin, hare gezondheid te drinken en het Engelsche volkslied te zingen. Een Fransch statisticus, dr. Leon Bacher, hield op een congres te Rome een zeer belangwekkende voordracht over de vermindering van het sterftecijfer en het langer worden van den gemiddelden levensduur sedert het einde der vorige eeuw. Hij leidde dit gedeelte van zijn voordracht in door een rede waarin hij sprak over den plicht van den staat om de ge zondheid der inwoners door sanitaire maatregelen te bevorderen en te behoeden. Het gevolg van dergelijke maatregelen ziet men het duidelijkst daaraan, dat het sterftecijfer in die landen het geringste is, waar de gezondheidsmaatregelen het meest algemeen worden toegepast. Zoo heeft Spanje, waar de regeering in dit opzicht het minst doet, het hoogste sterftecijfer (30 op elke 1000). In Engeland is dit cijfer in de laatste halve eeuw op 19.5 gedaald. Met het afnemen van het sterftecijfer is de gemiddelde levensduur met 7 tot 12 jaar vermeerderd. Op grond van de mede- deelingen van dr. W. Ogle te Londen, is dit te danken aan de vermeerdering van 't getal van hen wier leeftijd tusschen 1 en 87 jaar gelegen is. Het aantal personen die ouder worden dan 87 jaren is daarentegen verminderd. Als oorzaken voor deze gunstige verandering moeten in de eerste plaats nog genoemd worden, het uitvinden van de koepokinenting en de zeldzaamheid van hongersnood, dat een gevolg is van de verbeterde middelen van verkeer en vervoer. In een kunstig vervaardigde reddingsboot heeft zekere Carlisle Graham het gewaagd, zich van den Niagara-waterval neder te storten. Het bericht was overal verspreid, dat hij bovenop het vaartuig zou zitten, hetwelk den vorm van een vat heeft. Daar men hem dit dolle waagstuk evenwel ten zeerste afraadde, liet hij zich bewegen, de vaart binnen in het vat te ondernemen. De toeschouwers konden zien hoe het vat den kokenden maalstroom voorbij ging, waar kapitein Webb den dood vond, en hoe het daarin rondgeslingerd werd. Eindelijk kwam het vaartuig weer aan land; de heer Graham kwam zoo gezond als een visch te voorschijnalleen klaagde hij een weinig over duizeligheid, die waarschijnlijk veroorzaakt was door de snelle ronddraaiende beweging waarmede het vaartuig voor een groot gedeelte zijn weg had afgelegd. Het DAGELIJKSCH BESTUÜR van het Waterschap SCHOUWEN; Gelet op Artt. 33 en 35 van het Reglement op het Bestuur; 1°. dat door overlijden van den heer J. M. DE GLOPPER, eene vacature in het College van Hoofd-Ingelanden is ontstaanter welker ver vulling de verkiezing van één Hoofd-Ingeland zal plaats hebben te Zierikzee in het Water schapslokaal op Donderdag den 30 Juni 1888* en te Noordwelle op Vrijdag den 1 Juli 1888, telkens van des voormiddags te 41 tot des namiddags te 2 ure; 2°. dat de opening der stembiljetten zal plaats hebben in het Waterschapslokaal te Zierikzee op Zaterdag den 3 Juli 1888, des voormiddags te 10 ure. Zierikzee, 20 Juni 1887. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd J. L. DE JONGE, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz.Ontv.-Griffier 100 stuks voor 50, 60, 80 cent en één g'ulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd ter Snelpers- drukkerij van H. LAKENMAN te Zierikzee, alsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOII. Artikel zonder concurrentie. Vakkennis onnoodig. Eerlijkheid hoofdvereischte. Gemakkelijk f 6'.- per week mede te verdienen. Adres franco NI J GEL <f VAN D1T- MAR, letters IIR Z, Rotterdam. De ZierilEzeescüe Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden a deposito. 1 jaar dato 4 6 maanden 3ya 3 «3 dagen zicht 3 maand 3'/2 KOOPT cn VERKOOPT EffectenCouponsbuiten- landsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 10 tot 2 uur. f i l

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3