Buitenland. genomen, bedroegen Y4 pet. over liet vroeger aanwezig verzekerd kapitaal en 4,77 pet. over liet nieuw ge- slotene. Na de afschrijvingen bleef er een winstsaldo over van 22/162,0'1 XJ1. Commissarissen deelden mede, dat de reserve-bereke ning is opgemaakt door de directie, terwijl zij dooi den wiskundigen adviseur en wiskundigen commissaris werd geverifieerd, dat zij zich overtuigd hebben, dat de opgegeven cijfers overeenkomen met de boeken dei- maatschappij en dat de als actief opgenomen waarden werkelijk aanwezig zijn. Het heeft bij commissarissen een punt van ernstige overweging uitgemaakt, of zij dit jaar eenige uitkeering aan de verzekerden met aandeel in de winst zouden voorsteilen. Daar eene dergelijke uitkeering echter volgens de statuten niet kan plaats hebben zonder eene gelijktijdige uitkeering van extra-dividenden aan aandeelhouders en van tan tièmes aan de verschillende dignitarissen en zij daartoe vooralsnog meenen niet te mogen overgaanen daar de zeer groote uitbreiding van zaken in het afgeloopen jaar het consolideeren van de basis der maatschappij noodzakelijk maakt, stelden commissarissen voor, dat men zich nog dit jaar zou bepalen bij de gewone rente-betaling en dus: '1°. De balans en de rekening en verantwoording goed te keuren en aan directeuren décharge te ver- leenen van het door hen gevoerd beheer over het afgeloopen boekjaar. 2°. Het dividend over het boekjaar iSSG vast te stellen op 5 pet. of f 50 per aandeel, waarop 20 pet. gestoi't, en 4 pCt. over het bedrag der volstorting van de volgestorte aandeelen 3°. Het overblijvende winst-saldo, zijnde f 6402,01 in de onkosten-reserve te storten. Dit voorstel werd door de vergadering zonder dis cussie aangenomen, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. Kunst, Wetenschap en Letteren. Onder de beeldhouwwerken, die de tentoonstelling bij het aanstaand jubilé van den paus zullen sieren, mag, naar het Vacl. uit Rome wordt gemeld, vooral voor ons, Nederlanders, genoemd worden een standbeeld van den wereldberoemden Petrus Canisius, den burge meesterszoon van Nijmegen. De beeldhouwer Weber, te Freiburg, heeft het onderhanden, op kosten van een comité van katholieken aldaar. De Nijmegenaar wordt voorgesteld in het leeraarsgewaad van zijn tijd, staande voor den senaat der stad, op 't oogenblik dat hij aan de «beschreven vaderen" zijn wijd vermaard Catechismusboek aanbiedt. Onder de geschenken, welke het Haarlemsche sub comité voor die tentoonstelling zal aanbieden, behoort het bronzen beeld van Paus Adriaan op groen marmeren voetstuk, versierd met drie koperen reliefs, voor stellende: paus Leo X, keizer Karei V en den schilder Jan van Schorel. De heer Joh. Th. Stracké, directeur der koninklijke school te 's Bosch, zal zich met de uitvoering belasten. Door de firma Ch. Champigneulle fils de Parijs et Cie., glasschilders te Parijs (rue Notre Dame des Champs 96), zijn aan het rijksmuseum te Amsterdam eenige in de Staats-Ct. nader omschreven voorwerpen ten geschenke aangeboden. Eenige dagen geleden maakte de ingenieur Franz Hofer te Weenen in den Donau eene goed geslaagde proefneming met het model van een toestel, dat dooi den druk van het stroomende water, stroomopwaarts gedreven wordt. Men vraagt zich nu af voor hoever dit in de practijk kan worden aangewend. Iemand stelde voor om het bij wijze van sleepvaartuig te gebruiken voor geladen schepen, die de rivier op moeten varen. In elk geval verdient de nieuwe uit vinding de aandacht van werktuigkundigen en in- dustriëelen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Oostzaan is Zaterdagmorgen een 70jarig man doodgeschoten door een veldwachter, door wien hij op heeterdaad werd betrapt op eene overtreding der visscherijwet. Toen de veldwachter in de boot van den overtreder sprong om het vischtuig in beslag te nemen, werd hij door hem dadelijk aangegrepen en op den grond geworpen; daarop zette hij zijne knie op de borst van den veldwachter en greep hem met beide handen bij de keel. In zijn angst haalde de veldwachter zijn revolver te voorschijn en schoot zijn tegenstander dood. De justitie, vergezeld van twee doctoren, is derwaarts vertrokken, om de zaak nader te onder zoeken. Onder de gemeente St. Laurens heeft zich de «ziekte" in de aardappelen vertoond. De betrokken landbouwer heeft terstond de aangetaste akkers gerooid. Uit New-York wordt een brutale spoorwegdiefstal bericht. Een trein van den Zuidelijken Pacificspoorweg was juist aan het station Schulenburg aangekomen, toen een bende van '12 kerels op den trein aanviel, de passagiers aangrepen, hen mishandelden en met revolvers bedreigden, indien ze tegenstand boden. Vervolgens werd het post rijtuig geplunderd, waarop de dieven zich met een som van ongeveer '15,000 dollars en verscheiden geroofde kostbaarheden uit de voeten maakten. Bij een schermconcoursdat dezer dagen te Havre gehouden werd, brak een der schermers zijn floret, met het ongelukkig gevolg, dat zijn tegenstander dooi- de afgebroken kling in het hart werd getroffen, en kort daarop den geest gaf. In het Italiaansche stadje Massolombarda is een bloedig gevecht geleverd tusschen eenige bandieten en de politie. Des nachts drong namelijk een bende van zeven roovers in de villa van den heer Carina. De familie werd gebonden en daarna begonnen de kerels de brandkast open te breken. Ondertusschen was een bediende in allerijl naar het stadje gesneld en had daar het bericht van den overval gebracht. Het geheele stadje begaf zich nn onder aanvoering van de politie-agenten naar het huis, dat vervolgens omsingeld werd. De strijd die nu volgde duurde lang. Nadat twee der roovers waren neergeschoten, wisten de overigen zich door de aanvallers heen te slaan. Verscheidene gendarmen en burgers werden er gewond. Alle eerbied voor de dapperen van Massolombarda, die vijf bandieten niet de baas konden worden. In de chemische fabriek van Roberts, Dale en Co. te Manchester heeft een hevige ontploffing plaats gehad. Een groot retort met pikrinzuur, dat tot het samenstellen van ontploffings-materiaal moest dienen, ontplofte met vreeselijk geweld en in een oogenblik stond alles in lichter laaie. Een aantal fabrieksgebouwen werd in de asch gelegd en in den geheelen omtrek bleef geen ruit heel. Ook een uitspanningszaal, zooals het Crystal-palace in Londen, is aanzienlijk beschadigd. De arbeiders zijn allen het gevaar ontkomen, maar een brandweerman verloor zijn leven, terwijl andere brandweermannen brandwonden bekwamen. De knal was zóó sterk, dat velen dachten dat er een aardbeving plaats had. Op de reis van den koning en den kroonprins van Griekenland naar Londen, had er aan het station te Parijs een onaangenaam voorval plaats, dat een pijnlijken indruk op de aanwezigen maakte. De Grieksche consul, baron van Erlanger, was gekomen om den koning te begroeten. Nauwelijks was hij op het perron, toen de overste Noireton, die tegen Erlanger een proces verloren had, op den koning toetrad en hem toeriep: »Sire, ge hebt hier als consul een van de grootste schurken, die de aarde draagt! Hij heeft mij bestolen, en ik heb hem beloofd, dat, telkens wanneer ik hem zag, ik hem zou tuchtigen!" De overste had de woorden nog niet gesproken, of hij ging den consul te lijf, sloeg en schopte hem, en trachtte hem zijne ridderorden af te rukken. De politie nam den aanvaller dadelijk in hechtenis. F r a n k r ij li. De nieuwbenoemde nuntius heeft zijn geloofsbrieven aan den President der republiek overhandigd. De heer Mollard, introducteur des ambassadeurs, was Mgr. Rotelli en zijn personeel met drie galakoetsen van het hótel der nuntiatuur gaan afhalen. Bij de overhandiging hield de nuntius een toespraak, waarin hij in de eerste plaats op het teedere en verantwoordelijke van zijn zending wees. «De Koning-Hoogepriester", zeide Z. Em. o. a. «heeft mij opgedragen, u heden de openbare en plechtige getuigenis zijner Vaderlijke toegenegenheid jegens u en dit zeer edele en edel moedige volk aan te bieden, alsmede zijn oprechte wenschen voor uw voorspoed en het welzijn en de glorie van uw vaderland." De nuntius verzekerde al het mogelijke te zullen doen om de goede verstandhouding tusschen Frankrijk en den H. Stoel te bestendigen. President Grévy verzocht hem in zijn antwoord de betuiging zijner groote dankbaarheid aan den Paus te willen overbrengen, en gaf de verzekering, dat de nuntius in het vervullen zijner zending op de hartelijke medewerking en het verheven rechtvaardigheidsgevoel der Fransche regeering zal kunnen rekenen. In de Kamer hebben de heeren Dreyfus en Wickers- heimer het volgend wetsvoorstel ingediend: «Ieder in Frankrijk wonende buitenlander, die Jid is van eene in het buitenland bestaande vereeniging, welke een aanval op het gebied of de belangen van Frankrijk beoogt, wordt gestraft met een gevangenzetting van drie maanden tot twee jaren en met eene boete van 50 tot '1000 fr. Nadat de straftijd verstreken is, zal hij het land uitgezet en bij terugkeer in Frankrijk in eene vesting opgesloten worden. Volgens de Intransicjeant moeten te Mont-de-Marsan twee Duitschers gearresteerd zijn, onder beschuldiging van spionnage en zijn zij ter beschikking van het parket gesteld. Te Montbéliant heeft na afloop van een concert een incident plaats gehad. Het gerucht liep dat een Duitsch ambtenaar, vóór '1870 Fransch ambtenaar in den Elzas, het concert bijwoonde en de verontwaardiging nam steeds toe, tot het concert ten einde was en de persoon in quaestie, de lieer Kuss, ex-hypotheek bewaarder te Schlestadt, in Pruisischen dienst, werd opgemerkt. Er werd gefloten en geschreeuwd en slechts met moeite kon de heer Kuss zich redden door in zijn hotel te vluchten, waar het geschreeuw «Renegaat" hem nog lang in de ooren klonk. Per rijtuig vertrok hij later naar Belfort om van daar den Elzas te bereiken. Sommige bladen meenen te weten, dat onderhan delingen door de Fransche regeering te Berlijn zijn aangeknoopt naar aanleiding van de veroordeeling der EJzassers te Leipzig, en dat de Duitsche regeering, die eerst zeer tot verzoening geneigd was, van meening veranderde tegenvolge van de heftige artikelen in de Intransigeant en de houding der Ligue des Patiiotes. Daarom werden de voorloopige besprekingen door den heer Herbette gestaakt. Niettemin, verzekert La Paix, een der officieuse organen van het Elysée, dat de Fransche regeering goede hoop heeft de invrijheid stelling van Köchlin-Claudon te bewerken, De familie Köchlin verzocht het bestuur der Ligue geen bijeenkomst ten gunste van den veroordeelde te houden, maar de heeren Deroulè en Sansboeuf stoorden zich niet aan dit verzoek en belegden toch eene openbare meeting, waarin zij tegen het vonnis protesteerden. Engeland. De wapenschouwing te Alderschot had Vrijdag plaats. Er waren ongeveer '14,500 man onder de wapens, waarvan '12,000 man infanterie en 2500 ruiters. Zij leverden een schilderachtige» aanblik op. Kwart na elven werd de aankomst der koninklijke familie aan gekondigd. De koningin was, tengevolge van" de vermoeienissen der vorige dagen, te Londen gebleven en daarmeê was ook eene van de aantrekkelijkheden der revue verloren. Op het oogenblik, dat de opper bevelhebber der Engelsche troepen, de hertog van Cambridge, omgeven door koningen, prinsen en be roemde veldheeren, op het plein verscheen, werd door al de muziekkorpsen te gelijk het volkslied aangeheven. De generale staf, waarbij generaals, als lord Wolseley. sir R. Biddulph, Harmann, reed vooruit. Onmiddellijk daarna kwam de oude hertog van Cambridge nevens de koningen van Denemarken en Griekenland. De prins van Wales, in uniform van veldmaarschalk, reed tusschen den kroonprins van Duitschland en den groothertog van Hessen. Daarna volgden de kroonprins van Portugal in een prachtigen uniform met groote gele pluimenbos; prins Wilhelm van Pruisen als ulhaan, prins George van Wales als marine-luitenant en talrijke andere prinsen, Indische vorsten en vreemde militairen. Na de manoeuvres gaf de Hertog van Cambridge een luncheon in Queens-Pavillion aan de hoogere officieren en verdere genoodigden, en te 4 ure vertrok de vorstelijke stoet terug naar de hoofdstad. Duitschland. Het derde en laatste deel is versdienen van de «resultaten van hét onderzoek omtrent Zondagsarbeid." Met betrekking tot de groote fabrieken en bedrijven wordt daarvan door een aantal vereenigingen en kamers van koophandel in hoofdzaak geconstateerd, dat er des Zondags alleen wordt gewerkt onder de omstan digheden: 1. Om te zorgen, dat het bedrijf op den volgenden werkdag geregeld kan worden voortgezet tot deze bezigheden op Zondag behoorenreparatie, onderzoekingen, schoonmaken van machinerieën, het stoken voor stoomketels en voor sommige ovens, als bijv. bij de ijzer-industriealsook zekere voorbereidende werkzaamheden bij mijnwerken. 2. Ter verrichting van werkzaamheden om grondstof of ander materieel tegen bederf te behoeden. 3. Wanneer het werk om technische redenen niet mag stilstaan, zooals bijv. bij hoog- of andere smeltovens, in gasfabrieken, steen bakkerijen en verscheiden andere bedrijven, inzonderheid ook bij de chemische industrie. 4. Alleen voor zoover het voor de productie noodig is in dringende en onvoorziene gevallendit geschiedt deels onregelmatig en tijdelijk, deels geregeld gedurende zeker seizoen of campagne. Herhaaldelijk wordt betuigd, dat er des Zondags alleen wordt gewerkt waar dit onvoorwaardelijk noodig is. Ten opzichte van Zondagsarbeid bij de handwerksnijverheid blijkt uit de stukken van kamers van koophandel, nijverheids- en vakvereenigingen, alsook van ziekenfondsen, dat bij verschillende beroepen een regelmatig Zondagswerk plaats heeft, meest alleen om redenen van technischen aard, of gelijk bij bakkers, slachters, enz., wegens bijzondere behoeften van het pubiiek, terwijl er overigens slechts op bijzondere gezette tijden, of ingeval van bijzondere behoefte des Zondags wordt gewerkt. Sommige vereenigingen, meest

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2