Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zicrihzee. 1887. No. 49. Woensdag 29 Juni. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl jk ecu dag voor de uitgave in te zenden aau den uitgever II. EAKESMAiV. ZIERIKZEE, 28 Juni 1 8 8 7. Bij de op heden gehouden stemming van een lid voor de Provinciale Staten van Zeeland hebben alhier 147 kiezers hun stembriefje ingeleverd. Het getal kiezers bedraagt 266. De ontvangsten der Stoomboot-Maatschappij «Zeeland" over 1886 bedroegen '1,113,025,35ya, de uitgaven f 664,683,14. batig saldo 448,342,21 ya. Het dividend is vastgesteld op 6 pCt. Ontslag is verleend aan den heer E. L. Van Mervenné te Goesals buitengewoon districts-veearts en is hij benoemd tot plaatsvervanger van den districts veearts te Dordrecht. Tot leden van de Tweede Kamer, die het voornemen hebben zich bij de eerstvolgende aftreding niet meer verkiesbaar te stellen, behoort, naar de N. R. Ct. verneemt, ook de heer Corver Hooft, de laatst over geblevene van de oude conservatieve partij. Het ministerie van koloniën heeft besloten tot het doen aanmaken van ontsmettingsovens voor den dienst in Atjeh en op andere plaatsen. Weldra zullen de eerste ovens, van de firma de Jongh Co. te Oude water, derwaarts worden afge zonden. De Vereeniging voor de statistiek in Nederland zal haar gewone algemeene vergadering houden op Zater dag 2 Juli a.s., des voormiddags te half twaalf ure, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De 25e verjaardag van het bestaan der ver eeniging als rechtspersoon zal tevens herdacht worden. Onder de punten ter behandeling komt voor de benoeming van drie leden in den raad van bijstand van het instituut. 1°. Wegens de periodieke aftreding van Mr. W. baron Roëll en mr. W. A. P; Verkerk Pistorius. Voorgedragen door den Raad de aftredende leden. 2°. Wegens het bedanken van den heer Henry Plate Jr., (aftredende in '1888). Voorgedragen door den Raad de heer B. Heldring. Omstreeks één uur zal worden aangevangen met de voordrachten. a. In hoeverre bestaat er hier te lande grond, om tot versterking van den eigengeërfden boerenstand, bijzondere, van het gemeene privaatrecht afwijkende wettelijke bepalingen wenschelijk te achten («Anerben- rechfc"). In te leiden door prof mr. J. P. Moltzer van Amsterdam. b. Mag de oprichting eener rijkspostspaarbank niet strenger eischeri doen stellen aan het bijzonder spaar bankwezen en leiden tot opheffing van die banken, welke aan de gestelde eischen niet ten volle beant woorden.? In te leiden door den heer A. van Eek te Leiden. Uit verschillende deelen des lands komen berichten, waaruit blijkt dat er gebrek aan drinkwater is en de heerschende droogte een hoogst nadeeligen invloed op de veldvruchten uitoefent. De bijval, welken het ouderwetsche marktplein op de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam bij voortduring ondervindt, heeft het bestuur op den grappigen inval gebracht, het eens te stoffeeren met echte kraampjes en kooplui. Velen is het misschien bekend, hoe vermakelijk het 's Zaterdagsavonds op de Nieuwmarkt kan toegaan. Welnu, de goedlachsche en luidruchtige venters van de Nieuwmarkt hadden Zaterdagavond hun tenten, met walmende olielampen, op het marktplein der tentoonstelling opgeslagen en er op hun snaaksche manier hun waren aan den man gebracht. Een Amsterdamsch schutter moest naar de exercitie. Hij haalde zijn plunje voor den dag, poetste knoopen en geweer en wilde nu ook zijn lederwerk met de befaamde slappe was wat opknappen. Maar hoe hij ook zocht, hij kon zijn patroontasch maar niet vinden. Hij haalde alles om, snuffelde alle kasten en hoeken door niets! Hij kon toch niet zonder patroontasch verschijnen, dan maakte hij zich belachelijkOnze man wist er dus niets beters op dan thuis te blijven en in 's hemels naam de boete te betalen. Toen zijn vrouw 's middags thuis kwam en hij haar zijn nood klaagde, bleek, dat deze jonge dame dit gewichtige deel van haar mans schutterlijke uitrusting droeg als tournure De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. handhaaft het bericht, dat de heer Tromp, minister van marine, als minister van waterstaat zou optreden. Hij zou dan als hoofd van het marine-departement vervangen worden door den kapt. ter zee Guyot, een juist dezer dagen gepensionneerd marine-officier. Naar de Haarl. Ct. verneemt, is, namens drie der veroordeelden ter zake van het zoogenoemde paling oproer te Amsterdam (van Iperen, Snak en Baars), door hun rechtsgeleerden raadsman, mr. A. J. D. D. Enschedé, een verzoek om gratie aan Z. M. den Koning gezonden. Van 1 Juli tot en met 1 September zullen weder langs den Rijnspoorweg Panopticum-treinen loopen, doch in plaats dat de reizigers dit jaar Artis kunnen bezoeken, krijgen zij een entrée voor de voedings tentoonstelling, zoodat men voor 6 le kl. of 5 2e kl. vervoer heeft van den Haag, Gouda, Rotterdam of Utrecht naar Amsterdam en terug, entrees voor de voedings-tentoonstelling, het Panorama en Panop ticum, benevens een diner in het café-restaurant, van het Panopticum met 1Ji flesch wijn. Voorloopig zullen loopen een trein per week van den Haag, Gouda en Utrecht, en twee van Rotterdam. De conferentie der gedelegeerden tot regeling van den winterdienst op de Middel-Europeesche spoorwegen voor 1887-1888 is op den 22 en 23 dezer te Lucern bijeen geweest. Uitgenoodigd waren 102 spoorweg maatschappijen en stoomvaart-inrichtingen, n.l. 43 Duitsche, 26 Oostenrijk-Hongaarsche, 5 Belgische, 6 Nederlandsche, 7 Zwitsersche, 3 Fransche, 3 Engel- sche, 2 ItaJiaansche, 1 Zweedsche, 2 Deensche, 1 Noorsche, '1 Rumeensche, 1 Servische en '1 Poolsche. De directie van de Gothardbaan is met de leiding belast. Voor de beraadslagingen waren aan de orde gesteld, de regeling van het internationale verkeer der sneltreinen. Zoo werd o.a. besproken de inrichting van een nieuwen sneltrein Luik via Venlo en van Wezel naar Hamburg, in aansluiting met den expres- trein Parijs-Luik, terwijl het sneltrein-verkeer van de lijn Neustrelitz-Stralsund den '1 November zal worden geopend. Groote festiviteiten hadden tijdens de conferentie plaats. De eerste bijeenkomst, Woensdag gehouden, werd door 82 afgevaardigden voor 80 Duitsche, Oostenrijksch- Hongaarsche, Zwitsersche, Nederlandsche, Fransche, Engelsche, Deensche en andere spoorwegmaatschappijen, enz. bezocht. Regeerings-commissarissen waren er voor Nederland, Zwitserland, Pruisen, Saksen, Wurtemberg en Oostenrijk-Hongarije aanwezig. De directeur van de Gothardbaan, de heer Zingg, leidde de vergadering. De winterdienst zal den '1 October aanvangen. De conferentie voor den zomerdienst 1888 zal te Frankfort a/Main op den 8 Januari plaats hebben. De Staats-Ct. van 22 Juni bevat de statuten der Malangsche Cultuur-Maatschappij, gevestigd te Amster dam. Haar doel is om de koffielanden Boemie Aijoe en Soember Nongko, gelegen in de residentie Pasoeroean, afdeeling Malang, in exploitatie te houden ofte brengen, hoofdzakelijk ten dienste der koffiecultuur of ter be planting met zoodanige andere boomen of gewassen als met den aard dier gronden het best overeenkomt voorts om de van deze gronden te verkrijgen producten, beginnende met den oogst van 1887, op de best mogelijke wijze aan de markt te bi-engen en te gelde te maken en voorts het verrichten van alle met dit doel in verband staande landbouw- of handels-operatiën. Zij aanvaardt de erfpachtsrechten op genoemde landen met alle daaraan verbonden rechten, verplichtingen, baten en lasten. Het kapitaal der vennootschap is vastgesteld op '100,000. verdeeld in '100 aandeelen van 1000. De directeur moet te Amsterdam zijn gedomicilieerd; voor de eerste maal is als zoodanig benoemd mr. J. N. Bastert; commissarissen zijn de heeren J. N. Bastert te Maarseveen, M. J. Waller te Amsterdam en II. Th. Wurfbain te Arnhem. De boekhouder van den grooten bazar in den Haag (Zeestraat), de vorige week Maandag wegens slechte administratie uit zijn dienst ontslagen, zal zeer waar- schijnlgk op onaangename wijze kennis maken met vrouw Justitia. Men verneemt, dat er belangrijke verduisteringen aan het licht zijn gekomen, die het niet alleen noodig maakten hem te ontslaan, maar ook te vervolgen. Een later bericht meldt, dat genoemde persoon voortvluchtig is. De 6e gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente werd Donderdag 23 Juni j.l. 's namiddags te 3 uur te Amsterdam gehouden ten haren kantore, Nieuwe Spiegelstraat 6, onder de leiding van Mr. W. van der Vliet, pres.-commissaris. Uit het verslag der directie bleek, dat op 31 Dec. '1885 van kracht waren 2342 polissen, met een ver zekerd kapitaal van '11,547,261 - eene verzekerde rente van 96,785,92 en eene jaarlijksche premie van f 457,522,94; dat er in het jaar 1886 aan verzekeringen werd afgesloten een verzekerd kapitaal van 3,933,587, eene verzekerde rente van ƒ32,640,17 en eene jaarpremie van 161,759,02. Deze bedragen werden in den loop des jaars verminderd met 322 verzekeringen, die een verzekerd kapit. van ƒ1,455,755, eene verzekerde rente van f 10,981,53 en eene jaar premie van 51,975.49 vertegenwoordigen, zoodat op 31 December '1886 van kracht was een verzekerd kapitaal van '14,025,093, eene verzekerde rente van 118,444,56 en eene jaarpremie van 567,306,47, of, als de rente tot kapitaal herleid wordt, een ver zekerd kapitaal van ruim 15 millioen gulden. - In een afzonderlijken staat werden de cijfers van de waar genomen verzekerden over 1886 opgegeven, terwijl in een anderen staat alle bijzonderheden van de reserve berekening werden medegedeeld. De ontvangsten aan premiën en interesten hadden bedragen de som van f662,215,95. Aan uitkeeringen bij overlijden en leven, lijfrenten, terugkoop van polissen en herverzekeringspremiën werd 142,935,36 uit gegeven, terwijl voor de verschillende reserven volgens wiskundige berekeningen 353,879,93J/2 moest worden afgezonderd, zoodat deze thans zijn geklommen tot een bedrag van f 1,161,514,51. Alle onkosten bijeen-

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1