ziekenhuizen twee dooden en een honderdtal gewonden en zieken binnengebracht. Omtrent de illuminatie van Dinsdagavond wordt geseind, dat zij schitterend was, en dat een ontzaglijke menschen massa zich in de straten bewoog. Voor het bureau van de Times, dat schitterend verlicht was, hadden samenscholingen plaats en begon men te roepen Leve Parnell!" Ernstige rustverstoringen vonden niet plaats. Onder de geschenken aan de Koningin worden o. a. vermeld Van den Keizer van Duitschland een prachtig servies in geel Saksisch porcelein van 600 stuks, opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigd; - van Keizerin Augusta haar portret in relief, door den beeldhouwer Kopf; - van den Keizer van Oostenrijk eene kostbare mand in filigraan met 50 fïesschen Tokayer wijn van de vermaarde keizerlijke wijngaarden; - van den Paus een mozaïek naar een fresco van Rafaël; - van den Koning en de Koningin van België eene vaas van geciseleerd goud en zilver, ter hoogte van '160 c.M.- van den Koning van Saksen oud- Saksisch porcelein- van den Onderkoning van Egypte een halssnoer, met edelgesteenten uit den tijd der Pharaonen- van de Prinses van Wales eene schilderij van den Italiaanschen schilder Corrodi- van de hof dames een zilveren garnituur, ter waarde van f 50,000; - van het leger beeldjes van Prins Albert, den Prins van Wales, den Hertog van Cambridge en den Hertog van Counaught, waarvoor de kosten door bijdragen van 10 en 30 cents zijn samengebracht; - van de marine twee modellen in zilver van een schip van 1837 en een pantserschip van 1887- van de Engelsche dames een beeld van den prins-gemaal; - van 160,000 Iersche dames, echtgenooten van ambtenaren en voorts uit de protestantsche streken, een groote gebeeldhouwde eikenhouten kist, met Iersche popeiine gevoerd, en waarin eene rol met de namen der schenksters; - van de vrijmetselaarsloges een met fluweel bekleed kistje met massief gouden beslag, de koninklijke kroon en de kenteekenen der orde in goud, waarin een adres van gelukwensching- eindelijk van de banketbakkers een jubilékoek van 3 meters hoogte en 2.8 M. omvang, voorstellende de koninklijke kroon, door leeuwen be waakt, waarboven de roem en de faam de bazuin blazen. Het gewicht van dit kunstgewrocht is 250 kilogram. Adressen van gelukwensching waren Zaterdag avond te half vijf reeds 4-613 ontvangen. Oostenr ij k-Ho agarij e„ Vechten en doodslaan bij de verkiezingen wordt in Hongarije gewoonlijk door de vingers gezien, maar de barbaarsche brandstichtingen schijnt de regeering toch niet ongestraft te willen laten. Te Pressburg staken de anti-semieten het ver- kiezingslokaal in brand, omdat zij in de minderheid bleven; te Dunaszerdahely staken zij Zondagavond de jodenwijk in brand om hunne overwinning te vieren. Door die heldendaad" hebben 120 familiën alles wat zij bezaten verloren. De overheden in Hongarije maken zich zeer ongerust over de woelige en woeste scènes, die zich bij de verkiezingen hebben voorgedaan en nog meer over de anti-semitische beweging. Zondagavond hield een opgewonden drijver, Szabo genaamd, te Dunaszerdahely een verbitterde rede voering tegen de joden en midden op de straat neer knielende, zwoer hij de joden te zullen vermoorden; hij werd hierop toegejuicht en dadelijk richtte de menigte zich naar de jodenwijk onder geschreeuw en gejoel. Aan vier hoeken werd deze wijk in brand gestoken en spoedig waren 80 huizen door het woedende element vernield, terwijl de joodsche bevol king de vlucht nam en de belhamels aan het plunderen gingen. Er werd naar Pressburg geseind en twee compagnieën pontonniers zijn dadelijk naar Dunaszerdahely ver trokken. Spanje. In Spanje meent men weder reden te hebben om eene revolutionaire beweging te duchten. De noorder- grenzen worden streng bewaakt, en het Fransche gouvernement heeft, op een verzoek uit Madrid, voorzorgsmaatregelen genomen met betrekking tot de Spaansche uitgewekenen en verderen onderstand ge weigerd aan diegenen onder hen, die onder de termen vallen der onlangs afgekondigde amnestie. Belgie. De Belgische regeering heeft bij de Kamer twee wetsontwerpen ingediend, waarvan het eene dient tot regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen in mijnen en fabrieken en het andere tot bescherming van jeugdige acrobaten. Servië. De Wiener Allgemeine Zeitung bevat uit Belgrado eene bevestiging van het bericht, dat de voornaamste taak van het Servische kabinet-Ristitch, bestaan zal in het tot stand brengen eener echtscheiding tusschen den koning en de koningin. De scheiding zou volstrekt niet op verlangen der koningin plaats hebben, zooals bet tot hiertoe werd beweerd, maar op aandringen van den koning. Gelijktijdig loopen geruchten, dat koning Milan ernstig ziek zou zijn, tengevolge van eene poging om hem te vergiftigen. Zelfs wordt reeds gesproken van de mogelijkheid van het instellen van een regentschap. Het optreden van het kabinet-Ristitch moet aan financieele redenen worden toegeschreven. De heer Garaschanine wilde de civiele lijst des konings ver meerderen en. een nieuw oorlogsbudget door de Skoupt- china doen stemmen. Er was toen geld noodig en alle pogingen bleven vruchteloos. De heer Ristitch deed moeite om een leening in Rusland te doen slagen en werd door den koning met de vorming van een nieuw kabinet belast. Ristitch is niet door de koningin ondersteund, die integendeel in hem een persoonlijken vijand ziet, besloten haar te doen vallen indien de koning wilde scheiden, zooals hij reeds als zijn plan heeft kenbaar gemaakt. Duitschlancl. Met de werkzaamheden aan het Noord-Oostzeekanaal kan voor November a. s. geen aanvang worden gemaakt. Voor werkeloozen is dit van groot belang, daar het aantal werkzoekenden aan het kanaal steeds toeneemt. In 1886 werden 10,077 personen, deels arbeidzoekende, deels arbeidschuwende personen, wegens landlooperij gevangen genomen alleen in de provincie Slees wijk- Holstein. Gemeurd lSuitenlandsch Nieuws. Geen toegang. - Eenige jaren geleden huwde de rijke Portugeesche grondbezitter, Juan Menaro, met een zeer schoon doch arm meisje van oude aristocra tische familie. Voor een der hofbals ontving mevrouw Menaro, als geboren gravin Z***, eene uitnoodiging, maar haar echtgenoot, de burgerlijke Menaro, kwam volstrekt niet in aanmerking. Op den avond van het hofbal verzocht Juan Menaro zijne vrouw thuis te blijven, dewijl zij toch onmogelijk alleen op het feest kon verschijnen. Maar de jonge vrouw volhardde in den wensch om den rijkdom van haar echtgenoot, in den vorm van een schitterend toilet en halssnoeren van paarlen en diamanten hoofdsiersels, aan het hof ten toon te spreiden. Zij sloeg dus het voorzeker alleszins billijk verzoek van haar echtgenoot af en ging alleen naar het hofbal, waar hare schoon heid en haar toilet algemeen bewonderd werden. Tegen middernacht kwam zij thuis; maar niet tegenstaande haar herhaald kloppen en schellen bleef de deur gesloten. Nu reed mevrouw Menaro naar een dame, met wie zij goed bekend was, om bij haar te overnachten. De dame ontving haar dadelijk en over handigde haar een briefje van haar echtgenoot, waarin hij schreef Mevrouw- Ik heb geen toegang aan het hof van onzen Koning; maar in mijn huis heb ik te gebieden en bij mij hebt gij geen toegang. Ik ver maak u een jaarlijksche rente van 200,000 francs en zeg u voor altijd vaarwel Den volgenden ochtend wist heel Lissabon, dat de op het hofbal zoo bewonderende mevrouw Menaro door een enkele pennestreek ex-millionnaire geworden was. Een nijverheidstentoonstelling zal in 1889 te Ham burg worden gehouden. De vorming van een groote regelings-com missie heeft reeds plaats gevonden. Te Bombay verwekte het bericht van den dood van een der meest beroemde tijgerjagers veel opzien en groote deelneming. Gedurende zijn leven heeft de overledene meer dan honderd tijgers gedood en zijne behendigheid in 't jagen was zoo groot, dat hij bij die gevaarlijke jachten nooit gewond werd. Verleden jaar vereerden zijne jachtgezellen hem een prachtig geweer als eeregeschenk. In een gevecht met een reusachtige luipaard kreeg de koene jager onlangs zulke hevige wonden, dat hij aan de gevolgen daarvan overleed. Het verlangen zich en zijne familie vereeuwigd te zien, deed een lid van een familie te Weenen, tot de geld-aristocratie behoorende, het besluit nemen aan den Oostenrijkschen consul in Japan het verzoek te richten of deze het adellijke wapen in Japansch schilder werk op een kostbaar porceleinen servies zou willen doen vervaardigen. De noodige teekeningen waren bij den brief gevoegd en met groote letters had hij er onder gezet »Mijn wapen en het wapen mijner vrouw". Nu onlangs kwam het vurig verlangde aan. Met groote nieuwsgierigheid werd de kist geopend, het eene stuk na het andere er uitgenomen en toen werd de geheele uitgebreide familie bijeengeroepen om de onthulling van het schoone servies met de adelijke wapens, bij te wonen. Het schilderwerk was prachtig, üe wapens waren op Japansche wijze keurig fijn uit gevoerd, maar o, schrik! Op ieder bordje, ieder kopje, ieder schoteltje enz., in één woord op ieder stuk van het kostbare servies stonden in flinke letters in het Duitsch de woorden: »Mijn wapen en het wapen mijner vrouw". Men begrijpt dat het kostbare porcelein naar het land werd gewenscht waar de peper groeit en de hoop, zich aldus te vereeuwigen, is nu voor- loopig vervlogen. Over de schouwburgen in Europa schrijft een Engelsche reiziger het volgende: Daar ik de meeste Europeesche schouwburgen be zocht heb, ben ik vrij wel met aller toestand bekend. Met alle moeiten en kosten blijft het onmogelijk zulke gebouwen onbrandbaar te maken, maar het ligt in ieders macht met zekerheid het brandende gebouw te ontvluchten. Ten eerste moest iedere schouwburg ovaal zijn en geheel afgescheiden, ten tweede moest hij in twee deelen verdeeld zijn, het auditorium en het tooneel, afgescheiden door een ijzeren gordijn, daar de brand meestal op het tooneel en zelden in de zaal ontstaat. Het ijzeren gordijn moet iederen avond bij de voorstelling minstens eens vallen ten aanschouwe der aanwezigen. Iedere schouwburg moest een breede, rondloopende, aan vele zijden open galerij hebben rond de zitplaatsen en een tweede daaromheen met ver scheidene naar buiten opengaande deuren, volkomen aan het publiek bekend. Op een gegeven teeken zouden al de aanwezigen ook van de galerijen in die gangen zijn en drie minuten later buiten. De gevaarlijkste schouwburgen zijn het Palais Royal en de Bouffes Parisiennes te Parijs. De veiligste is die te Dresden. De Duitsche schouwburgen zijn afgescheiden. Bouwt de schouwburgen degelijk met ijzeren daken, verlicht ze door electriciteit, hebt overal reservoirs met water gevuld en handel dan alsof er volstrekt geen voorzorgs maatregelen zijn of als gij ze wantrouwt. Met de in- en uitwendige maatregelen, die ik heb opgegeven, zal iedereen spoedig in veiligheid zijnlaat de harde les van de ramp der Opera Comique niet door verloop van tijd in het geheugen verflauwen, want wij zullen ons zeiven brandstapels hebben opgericht, gereed om door een enkelen spaander vele slachtoffers te maken. De hofpoëet van de koningin van Engeland, lord Tennyson, heeft van de uitgevers-firma Macmillan en Co. als honorarium voor de jubileumbode 700 pd. st. gekregen, dat is ongeveer 10 pd. st. of 120 gulden voor eiken versregel. Als poet laureate" of hofdichter, welke betrekking uit den tijd van Karei II dagteekent, geniet lord Tennyson een jaarlijksch inkomen van slechts 100 pd. st., maar sedert jaren hebben zijne uitgevers hem voor eiken versregel een som van 5 tot 10 pd. st. betaald. Zoo kreeg hij b.v. voor het vrij zwakke gedicht »Sea-dreams", dat 313 regels lang is, 3130 pd. st. Over het algemeen betalen de Engelsche uitgevers hunne schrijvers goed, zoodat velen met gemak een jaarlijksch inkomen van 3000 pd. st. kunnen ver dienen. Wilkie Collins krijgt voor zijne romans gemiddeld 3000 tot 5000 pd. Naast lord Tennyson hebben sir Walter Scott, lord Macaulay en Charles Dickens de grootste sommen van hunne uitgevers gekregen. Voor »Lara" kreeg Byron 700 pd. st., voor den vierden zang van Child Harold" den hoogsten prijs, dien hij ooit voor zijne werken ontvangen heeft, nl. 2100 pd. st., terwijl de geheele som, die hij van zijne werken, met inbegrip van zijne brieven en dagboeken maakte, 23,545 pd. st. bedroeg. Thomas Moore kreeg voor zijn schoon gedicht »Lalla Rookh" 8000 pd. st. Voor de laatste gezamenlijke uitgave zijner werken, eene uitgave in 70 banden, ontving Bulwer-Litton 70,000 pd. st. Miiton moest daarentegen voor de eerste uitgave van zijn Paradise Lost", in 1667, met 5 pd. st. tevreden zijn. Eenigen tijd geleden overleed te Constantinopel in den harera van den sultan eene slavin, die den hoogen ouderdom van 110 jaren bereikt had. Onder de re geering van Abdul Haraid I was zij in 1792 op vijftienjarigen leeftijd in den keizerlijken harem gekomen, en heeft hare plaats meer dan negentig jaren behouden, gedurende welken tijd zij niet minder dan zes Padischahs zag. Op bevel van den tegenwoordigen werd deze getrouwe slavin in den hof van het Mausoleum begraven. Reeds sedert langen tijd waren de Chineezen van plan hun muntstelsel te verbeteren, maar de regeering wilde niets weten van eene verandering van de oude vormen, zoodat het vervangen van de oude gegoten munten door gemunt geld te kampen had met de grootste moeilijkheden. Meer dan 20 jaren geleden knoopte eene firma te Birmingham onderhandelingen aan met het Chineesche gezantschap, en nu eerst is men het eens kunnen worden. De firma heeft de ver plichting op zich genomen, om binnen den tijd van een jaar negentig muntpersen te leveren benevens alle machinerieën, die er noodig zijn voor eene munt in China. Dit is de grootste bestelling van dien aard, die ooit is gemaakt, hetgeen wel blijkt, wanneer men nagaat, dat de koninklijke munt te Londen niet meer dan zestien persen bezit, van dezelfde grootte en soort als die thans naar China zullen gezonden worden. Het zijn automatische persen, die zonder eenig

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3