ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seinen! Merikzee. 1887. No. 48. Zaterdag 25 Juni. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AYOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 4 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEIVMAN. ZIERIKZEE, 2 4 Juni 488 7. De Dinsdag alhier gehouden Collecte ten behoeve van het »Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden", heeft opgebracht de som van f 53,27 yr De heer C. W. Bal, geb. te Zierikzee, is te Utrecht geslaagd bij het eerste Natuurk. examen. De rijkscommissie te Rotterdam heeft het diploma van 4 ste stuurman groote zeilvaart A uitgereikt aan A, Ribbens van Zierikzee. Bij de op 23 Juni 4887 door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden aanbesteding van het leveren en verwerken van 7975 scheepston stortsteen voor de oeververdediging aan het District Borrendamme, in drie perceelen, volgens bestek No. 423 dd. 34 Mei 4887, zijn aan nemers geworden Eerste perceel. 4375 scheepston steen, Marinus van den Hoek te Terneuzen, voor f 3490. Tweede perceel. 3300 scheepston steen, Marinus van den Hoek te Terneuzen, voor 7500. Derde perceel. 3300 scheepston steen, Cornelis Bolier Cz. te Bruinisse, voor f 7300. Alle perceelen dadelijk toegewezen. Programma van het Eerste Zomer-Concert in Parklust, op Dinsdag den 28 Juni 4887, 's avunds 8 uur precies. 4. Croix et bannières. Marche de procession. Baudonck. 2. La Bohémienne. Ouverture. Balfe. 3. Fantaisie »Carmen"Bizet. 4. A l'opéra comique! MosaiqueKessels. 5. Marche triomphale «Tannhauser" Wagner. 6. Souvenir »Romeo et Juliette"Bellini. 7. Venise la belle. Fantaisie Italienne Pivet. 8. Appèl a la joie. Polonaise de concertHamm. De St.-Ct. bevat de statuten der naamlooze vennoot schap: «Bruinisser Oestermaatschappij" te Bruinisse. De vennootschap stelt zich ten doel de teelt, zoo voor eigen rekening als voor die van derden, van oesters en andere schelpdieren, den handel in dezelve, het pachten en weder verpachten van gronden voor de teelt van schelpdieren bestemd en verder het verrichten van alle handelingen, welke met haar bedrijf in verband staan. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 85000, verdeeld in 40 aandeelen, ieder groot f 8500. Voor de eerste maal worden benoemd tot directeur boekhouder de heer J. van den Berg Mz. te Bruinisse en tot commissarissen de lieeren H. W. Veth te Dordrecht en J. Korevaar P.Az. te Rotterdam. Uit Hollandsch Limburg wordt aan de Gazette de Liège geschreven, dat ook hier te lande quaestie is van het aanleggen van versterkingen langs de Maas. Onze generale staf zou besloten hebben tot het oprichten van een fort boven de bosschen van St. Geertruid en van de grensgemeente Eijsden. Ook zou er sprake zijn van een fort in de omstreken van Maastricht. De krieken-verpachtingen zijn te Oud-Beierland in vollen gang, de prijzen zijn 40 a 42 cent per kilo aan den boom. Ofschoon de boomen prachtig gebloeid hebben, zal de opbrengst slechts middelmatig zijn, daar de vrucht door het droge weer te vroeg rood wordt en afvalt. Aan het Groot Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfare-Gezelschappen, te houden te Nijmegen in het Sociëteitsgebouw »de Vereeni- ging" op 2, 3 en 4 Juli a.s., zullen deelnemen de volgende Vereenigingen Eijsden Harmonie Oude Harmonie. Gilze St. Cecilia. Horst Kon. Harmonie. Kaatsheuvel Apollo. Kaatsheuvel Euphonia. Leerdam Kunst, Liefde en Vriendschap. Oirschot Arti et Amicitiae. Prinsenhagen i> Cecilia. Rheden Harmonie. Rotterdam Muziekkorps van het korps Kon. Scherpschutters. Schagen Harmoniekapel. Thorn St. Michiel. Tilburg N. Kon. Harmonie. Tilburg Orpheus. Vlijmen Concordia. Waalwijk l'Espérance. Wageningen Harmonie-Gezelschap. Zierikzee Kunst en Eer. Bladel Fanfare l'Union. Goirle Oefening en Uitspanning. Helden Concordia. Loon op Zand Sophia's Vereeniging. Purmerend Sted. Muziekkorps. Svvalmen St. Cecilia. Tegelen St. Cecilia. Ulestraten Concoi aia. Venlo Fanfare. Venraij Euterpe. Vucht Kunst en Vriendschap. Het volgende Programma zal worden gevolgd: Zaterdagmorgen 2 Juli ontvangst van de Gezel schappen. 12'/2 Uur optocht der Vereenigingen met hunne banieren door de stad. 2 Uur aanvang van het Concours beginnende met de 3de Afdeeling Sectie A. Tusschen Sectie A en B een uur rust. Des avonds ongeveer 10 uur gezellige bijeenkomst der Deelnemers, opgeluisterd door een Concert van het Stafmuziekkorps van het ode Regiment Infanterie, directeur G. K. G. van Aken. Entree voor Vreemdelingen van 's nam. 2 uur tot de rust f 0,49. Entrée voor Vreemde lingen bij den aanvang van Sectie B f 0,99. Zondag 3 Juli des namiddags 1 lj2 uur voortzetting van het Concours, beginnende met de 2de Afdeeling Sectie A. Tusschen Sectie A en B der 4ste Afdeeling een uur rust. Na afloop van de Afdeeling »Lecture a Vue" groot Concert door het Stafmuziekk. van het 5de Reg. Inf. in den a giorno verlichten tuin. Entrée voor Vreemdelingen van 's nam. l1/^ uur tot de rust f 0,49. Entrée voor Vreemde lingen bij den aanvang Afd. 4 Sectie B f 0,99. Maandag 4 Juli des namiddags 2>/2 uur Matinée, aangeboden aan de bekroonde Vereenigingen door het Staf muziekk. van het 5de Reg. Inf. Entrée voor Vreemdelingen f 0,49. Des avonds ö1/^ uur precies Grand Festival en Buitengewoon Concert, wadrop de bekroonde Vereenigingen zullen worden uitgenoodigd eenige nummers ten beste te geven. In de pauze uitdeeling der bekroningen. Na afloop Bal Cliampêtre in den a giorno verlichten tuin. Te 12 uur precies Groot Vuurwerk. Daarna voortzetting van het Bal in de zaal of in den tuin. Entrée voor Vreemdelingen 's avonds te 6*/2 uur f 4,49. De Feestgids, alle bijzonderheden bevattende, wordt, tegen inzending van 30 Cent in postzegels aan de Sociëteit »de Vereeniging", franco toegezonden. De heer Meertens, schoolhoofd te Bunde en onderwijzer in de landbouwkunde aan de rijkskweekschool te Maastricht, heeft ten vorigen jare eene proef genomen met den verbouw van een soort tabak, die in het zuiden van België bekend is onder den naam van »le grant Grammont", eene variëteit van Obourg-tabak. De proef slaagde naar wensch, de tabak was goed van smaak en geur en de cultuur voordeelig. Aangemoedigd door deze uitkomst, heeft de heer Meertens zijne ambt- genooten in den omtrek van Maastricht uitgenoodigd, dit jaar die proef te herhalen, en daarvoor het noodige zaad kosteloos te hunner beschikking gesteld. Reeds is door vele onderwijzers en belangstellenden van dit aanbod gebruik gemaakt en de verbouw in meer dan twintig gemeenten ingevoerd. Naar aanleiding van de (nog niet aangenomen) benoeming van den Amsterdamschen hoogleeraar dr. J. A. van 't Hoff tot professor te Leipzig zegt het HU.: »De hoogleeraar vertegenwoordigt in de chemie eene richting, welke voor de naaste toekomst dezer wetenschap de schoonste vruchten belooft, en hetgeen zij reeds bepaaldelijk in den persoon van dezen geleerde heeft voortgebracht, strekt daarvoor tot een duidelijk en welsprekend getuigenis. Het is de richting, welke de scheikundige werkingen in physische voor de mathematische bearbeiding vatbare werkingen tracht op te lossen, en daardoor te gemoet komt aan het hoofdgebrek der chemie, dat zij vaste grondslagen voor hare theorieën mist. Zoo is om althans eene poging te wagen ter verduidelijking van deze zaak nog zeer onlangs de overgang tusschen twee ver schillende chemische toestanden van een mengsel door prof. van 't Hoff tot dezelfde physische begrippen teruggebracht als waartoe de overgang van een vast lichaam in den vloeibaren staat door smelting behoort. Prof. van 't Hoff is van deze richting in Nederland bijna de eenige en zeker de meest bekwame en meest werkzame vertegenwoordiger, en heeft ook reeds leerlingen gevormd, die met goed gevolg zelfstandig daarin zijn opgetreden. Dat men in het buitenland een begeerig oog op hem slaat, en wel voor eene der eerste universiteiten in Duitschland, waar hij o. a. door het uitgeven van een eigen tijdschrift voor die richting, in vereeniging met prof. Ostwald, bekend is, bewijst, dat hij algemeen als een waardig en veel belovend voorganger op dit gebied wordt erkend." Uit den Haag wordt aan de N. R. Ct. gemeld: «Er wordt ernstig over gedacht om, indien de minister van waterstaat, de heer "Van den Bergh, blijft bij zijn voornemen om wegens gezondheids redenen af te treden, den minister van marine, den heer Tromp, thans tijdelijk met de functiën van minister van waterstaat belast, definitief aan het hoofd van dat departement te plaatsen. «Thans zou het minder moeite kosten, uit het corps zeeofficieren een minister van marine te be noemen." Naar wij vernemen is aan den heer J. N. Bastert, oud-lid der Tweede Kamer, de portefeuille van waterstaat aangebodenomtrent diens beslissing moet echter nog niets bekend zijn. Het Vad. verneemt, dat de heer Bastert de porte feuille van waterstaat waarschijnlijk zal aanvaarden. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 442,740 pikols. Hoe men er in kan loopen Het lid eener jury op de voedingstentoonstelling, iets willende onderzoeken en daartoe een mes behoevende, nam er een dat in zijn nabijheid lag, zonder te weten dat dit tot de inzending van het departement van oorlog behoorde. Dat zou nu wel niet erg geweest zijn, maar het mes gleed hem ongelukkig uit de handen en verdween door de reten, die overal in den vloer zijn. Nu zat er niets anders op dan proces-verbaal tegen hem op te maken, wegens nu, laten we zeggen, om het niet te erg te maken; «verduistering van oorlogsmaterieel." Het vlas staat in Zeeuwsch-Vlaanderen dit jaar weer uitnemend schoon en belooft van uitstekende kwaliteit te zijn. 't Heeft een aanzienlijke lengte en zal weldra in bloei gaan. Reeds worden verscheiden kooplieden gezien, die weer een aanzienlijken prijs willen besteden.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1