Buitenland. In de nabijheid van de De Grey-rivier lag den 22 April op de Noordwestkust van West-Australië, een vloot schepen van paarlvisschers voor anker, toen eensklaps een orkaan opstak, die niet enkel alle vaartuigen zwaar beschadigde, maar ook meer dan veertig er van in open zee dreef. Naar de berichten, die tot nog toe ontvangen zijn, te oordeelen, is het grootste deel der vaartuigen dadelijk gezonken, terwijl sommige van masten beroofd in zee ronddrevendaar de bemanningen hoegenaamd geen voedsel bij zich hadden, vreesde men het ergste. Het aantal der inenschen, die door het onheil zijn omgekomen, wordt op vijf honderd vijftig aangegeven. Van het strand af kon men de op het water drijvende lijken der ongelukkigen duidelijk onderscheiden. Vele dooden en ook vele wrakken spoelden aan. Stoombooten werden afgezonden om de paarlvisschers op te zoeken en de regeering van West-Australië heeft het stoomschip Australian" gehuurd, dat onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk vertrok. In eene blauwververij te Seelowitz wilden twee arbeidsters onbemerkt een weinig uitrusten in de kleine dampkamer. Ze werden evenwel door eene mede arbeidster gezien, die de kamer van buiten afsloot en den machinist zeide, dat hij stoom in de kamer moest laten, aan welk verzoek deze dadelijk voldeed. De beide vrouwen hieven een jammergeschrei aan, waarop de machinist wel dadelijk den stoom afsloot, maar ver zuimde den grendel van de deur der dampkamer af te schuiven. Toen hij dit eindelijk deed, hadden de beide vrouwen reeds gevaarlijke brandwonden gekregen een harer overleed na een verschrikkelijk lijden. De andere kan misschien in het leven gehouden worden. Tengevolge van de voortdurende droogte in een groot gedeelte van Klein-Azië, is alles daar zoo dor, dat men het ergste voor den oogst vreest. De provincie Adana is er het slechts aan toe. Alles wat te velde stond is verdord en verschrompeld, zoodat er een doodelijke hongersnood heerscht. Geen enkel korenveld ziet men meer, en de droogte heeft niet alleen den graanoogst vernield, maar heeft ook de weiden ver schroeid, zoodat een groot deel van het vee bij gebrek aan voedsel sterft. Ook de katoenoogst, die een voor name bron van inkomsten voor de bevolking uitmaakt, is verwoest, terwijl de wijnbergen braak liggen. Er is gebrek aan geld en daardoor ook aan werk. Bijna 'i 00000 daglooners, die anders bij den graanoogst werk vonden, zijn zonder verdiensten. Vanwege de Turksche regeering is eene commissie naar Adana gezonden om te trachten zooveel mogelijk den nood te lenigen. Over de verschrikkelijke aardbeving van 'Wernijl wordt aan het N. W. Tcigbl. het volgende bericht Meer dan 8000 personen werden zwaar gewond; de gouverneur en zijn gezin behooren tot deze gewonden. Wernijl, de hoofdstad der provincie Semeritschenshaja, bestaat sedert 9 Juni niet meer. De puinhoopen, op de plaats waar vroeger de stad gelegen was, worden bewaakt door twee regimenten infanterie en 300 Ko zakken. Duizenden menschen, meest soldaten, zijn bezig met het opzoeken van de lijken en van de have en kostbaarheden van onder de puinhoopen. Van tijd tot tijd komen de aardbevingen terug, maar niet zoo hevig als die in den morgen van 9 Juni, waardoor de stad Wernijl en de naburige plaatsen Iioshelen en Pischpele geheel verwoest werden. Op een afstand van 50 mijlen rondom Wernijl zijn tallooze breede en diepe scheuren in de aarde ontstaan. De bevolking vlucht, in een verschrikkelijke paniek, doelloos naar alle kanten. Velen zijn tengevolge van den schrik krankzinnig geworden. In de eerste vijf dagen werden uit de puinhoopen van Wernijl 900 lijken opgegraven. Dit is evenwel slechts een gedeelte van de slachtoffers. Het verlies aan menschenlevens wordt op 6000 a 8000 geschat, daar van de 30000 inwoners der stad tot nog toe een derde deel wordt vermist. In 't geheel stortten 3260 gebouwen in, waaronder zes Russische kerken, twee Turksche moskeeën en een Israëlitische tempel. Hoe onaangenaam het ook is bestolen te worden, toch moet het in sommige gevallen eenige vroolijkheid wekken, wanneer men staat tegenover spitsboeven, die hun handwerk tot op de hoogte eener kunst hebben gebracht. De politie te Marseille moet in dit geval wel zeer eigenaardige gewaarwordingen hebben, nu zij zich machteloos bevindt tegenover eenige systematische dieven van klokken. Nadat binnen korten tijd de staande klokken uit de burgemeesterszaal van het raadhuis, uit het vertrek van den president der rechtbank, in het paleis van justitie, en uit de voorkamer van den prefect gestolen zijn, is die uit het huis van den commissaris van politie hare voorgangsters gevolgd, zonder dat men een spoor van de daders heeft kunnen ontdekken. Voor een paar dagen werd te Berlijn een jong mensch in hechtenis genomen, wiens gevangenneming waarschijnlijk een onschuldig ter dood veroordeelden man de vrijheid zal geven. Vier jaren geleden vond men te Elberfeld de vrouw van een welgesteld koopman, Albert Ziethen, met verbrijzelden schedel, stervende in hare woonkamer liggen. Deze ontdekking werd gedaan door haar echtgenoot, die juist van eene reis terugkeerde. Aan eene poging tot moord kon niet gedacht worden, want eene som van negentienduizend mark in eene cassette geborgen, was niet aangeraakt. Men moest dus maar naar andere beweegredenen zoeken, en deze werden naar men meende, gemakkelijk ge vonden in het ongelukkig huwelijksleven van Ziethen. Verschil van humeur en karalUer en voortdurend getwist over den godsdienst hadden het huwelijk ongelukkig gemaakt. De vrouw had, toen zij reeds op sterven lag, op de vragen, die men haar deed, geantwoord, dat zij ook wel eens door haar man was geslagen. Een 'lSjarig jongmensch, August Wilhelm, die bij Ziethen in de leer was, getuigde evenwel dat hij gezien had, hoe Ziethen zijne vrouw vijf slagen op het hoofd gegeven had. Daarop volgde het ter dood veroordeelen van Ziethen, welk vonnis evenwel door den keizer in levenslange gevangenisstraf werd veranderd. Sedert vier jaren is hij in de ge vangenis te Elberfeld opgesloten. De bloedverwanten van den veroordeelde konden echter maar niet aan diens schuld gelooven. Zijn vader vooral heeft sedert vier jaren alle middelen beproefd om den waren dader te ontdekken. Door een toeval kwam hij op de gedachte, dat August Wilhelm, de voornaamste beschuldiger, de moordenaar zou zijn. 'Onafgebroken liet hij dezen toen bespieden en volgen, en om zijne gangen na te gaan, heeft hij groote reizen ondernomen en duizenden uitgegeven. Dikwijls verloor hij hem uit 't gezicht. Eindelijk, nu ongeveer zes weken geleden, kwam er een bericht, dat Wilhelm te Berlijn in een barbierswinkel werkzaam was. Dadelijk werd hij nauwkeurig in alles nagegaan. De eigenaar van de zaak werd met het geheim bekend gemaakt, de politie met de zaak in kennis gesteld, hij zelf door vragen dikwijls zoo in 't nauw gebracht dat hij zich zeiven tegensprak, totdat hij eindelijk eerst aan zijn baas, toen aan de politie en eindelijk aan zijn broeder bekende, de vrouw te hebben vermoord. Eene volledige verklaring, hoe alles zich op den dag van den moord heeft toegedragen, ontbreekt nog. Met. groote belangstelling ziet men de behandeling van deze zaak voor het gerechtshof tegemoet. Een afgrijselijke agrarische moord werd Maandag avond in een boerderij te Furrangore, tusschen Tralee en Killarney, gepleegd. Een bende Moonlighters drong de woning binnen, terwijl de vrouw des huizes en haar gezin reeds in slaap waren. Alleen de knecht, op wien het gemunt was, zekere Hurley, was nog niet te rust gegaan. Hij was juist bezig zich uit te kleeden, toen een half dozijn gewapende, vermomde kerels de buitendeur openbraken en regelrecht naar het kamertje van den knecht liepen. Hurley, een flinke kerel, liep hen te gemoet. Hij greep den eersten man en ontrukte hem zijn revolver. Te oordeelen naar de sporen van bloed in de keuken, schijnt hij gevuurd en een zijner aanvallers gekwetst te hebben. Hij moest echter voor de overmacht zwichten. Terwijl een der booswichten een lucifer aanstreek, schoot een ander op Hurley. Het schot trof, maar de zwaar gebouwde knecht viel daardoor niet op den grond. Weder werd een lucifer ontstoken en een tweede en derde schot op hem gelost, die den jongen man ter aarde velden. Er volgden nu nog negen schoten van de moordenaars, die toen eerst hun wraaklust voor voldaan rekenden en aftrokken. Toen men den vreeselijk verminkten jongen man vond liggen, was hij nog niet dood. Na alle bijzonderheden van den moord verhaald te hebben, bezweek de ongelukkige. Men vermoedt, dat Hurley eenigen tijd geleden inlichtingen heeft gegeven omtrent den moord op zekeren Burke, die bij de woning van zijn meesteres dood gevonden is, en dat men zich aldus op hem heeft willen wreken. De professor in de dierkunde aan de universiteit en directeur van het museum te Pest, de heer Oerleg, heeft zich een kogel door het hoofd gejaagd. Over spannen door de voltooiing van een groot werk over rupsen, leed hij sedert langen tijd aan vreeselijke hoofdpijn. De vrees waanzinnig te zullen worden, deed den 31 jarigen man dit noodlottig besluit nemen. Frankrijk. In de Kamer vestigde de heer Delattre de aandacht op het kanaal tot verbinding van de Oostzee met de Noordzee, dat grooten invloed kan hebben op den Franschen handel. Bovendien, zeide hij, heeft de Duitsche regeering den St. Gothard-spoorweg, die Hamburg met Genua verbindt, ruim met geld gesteund, waardoor Frankrijks handel zwaar is benadeeld. Hij wenschte nu te vernemen, of de regeering uitvoering wil geven aan het plan ter verbinding van den Atlantischen Oceaan niet de Middellandsche Zee door middel van een kanaal, uitgaande van Bordeaux. Zulk een kanaal is thans noodzakelijk. De heer Hérédia, minister van openbare werken, antwoordde, dat de zaak niet vol doende onderzocht is. Het is eene onderneming, die 4 milliard zal kosten niet kunnen goedmaken. Er is ook gesproken van het graven van een kanaal ter verbinding van Parijs met de zee. De regeering kan in den tegenwoordigen toestand van 's lands financiën niet denken aan zulke groote uitgaven. Het zijn werken, die aan den particulieren ondernemingsgeest moeten worden overgelaten, indien deze zonder onder steuning van den Staat er toe wil overgaan. De heer Delattre merkte op, dat alle regeeringen sedert twintig jaren aldus gesproken hebben, en Frankrijk blijft verstoken van de middelen tot zijne ontwikkeling. Egypte. Voor het gerechtshof te Kaïro heeft het proces een aanvang genomen tegen Hassan Bey, beschuldigd generaal Gordon verraden te hebben en Kartoum aan een Mahdi in handen te hebben gespeeld. Het is hierbij gebleken dat de hoofdofficieren van Gordon hebben deelgenomen in het verraadverscheidene Egyptenaren van hoogen rang zijn in deze zaak betrokken. Grr oot-Brittan j e. Uit Londen wordt gemeld: Sir Charles Warren, de chef der politie te Londen, heeft bevolen dat er ambulances zullen worden geplaatst op verschillende punten van den weg, door den jubi leumstoet Dinsdag te volgen. Het geneeskundige corps zal ook worden in functie gesteld. Vrijwilligers en verscheidene politie-agenten, die vroeger dienden in het corps der militaire hospitalen, zijn gekozen voor dezen bijzonderen dienst. Men neemt deze maatregelen met het oog op ongelukken, die in de drukte en het gedrang licht kunnen voorkomen, zoo zeggen de autoriteiten. Het volk denkt dat men de ware oorzaak moet zoeken in de vrees, dat dynamiet-aanslagen zullen worden gepleegd. De toevloed van vreemdelingen te Londen is enorme. Het programma der feestelijkheden wordt steeds uit gebreider en de voorbereidende maatregelen worden met ijver voortgezet. Naast de koningin zal de kroon prins van Duitschland plaats nemen, en tegenover haar de prinses van Wales. De prinsen zullen allen in gala den stoet te paard vergezellen. Spanje. Te Madrid is de instructie in zake den aanslag van Hillairaud op maarschalk Bazaine afgeloopen. Het open baar ministerie beschouwt de zaak als poging tot moord met voorbedachten rade en hinderlaag, en eischt, met deze verzwarende omstandigheden, vijftien jaar dwangarbeid. Over drie weken zal de openbare be handeling plaats hebben. De zoon van markies Figueras, die als advokaat voor Hillairaud optreedt, zal ontoereken baarheid pleiten, en in allen gevalle volhouden, dat er slechts een delict is van verwonding, waardoor zelfs geen beletsel om te werken gedurende 2 maal 24 uur is ontstaan. Gemengd lïuiteulandsch Nieuws. Voor de slachtoffers van den brand der »Opéra- Comique" te Parijs is circa 1 millioen frs. bijeen en nog vloeien giften toe. De Duitsche komiek Beckmann had te Karlsbad de kuur ondergaan. Kort vóór zijn vertrek bezocht de bronarts hem en vroeg: »Hoe gevoelt gij u, mijnheer Beckmann, hoe is de kuur u bevallen?" »Dank u, dokter", antwoordde Beckmann met zijn eigenaardige fijne stem, »niets mankeert me, hoe genaamd niets!" En toen de dokter zich daarover in de hoogste mage verheugd betoonde, ging Beckmann voort: »Ziet ge, dokter, toen ik hier kwam, had ik oor suizingen, en die heb ik nog; ik had oogpijn, en die heb ik nog; ik had maagpijn, en die heb ik ook nog; dus mankeert mij werkelijk niets." Volgens de Japan Weekly Mail is in Japan eene vereeniging gesticht, om het reizen in 't buitenland te bevorderen. Elk lid betaalt eene maandelijksche toelage, volgens het tarief van een der drie klassen, waarbij hij zich heeft laten inschrijven. Zoodra er geld genoeg bij elkaar verzameld is, wordt er geloot, en de winner van het lot mag op kosten der vereeniging in het buitenland reizen. Is hij ingeschreven bij de eerste klasse, dan mag hij tien jaar lang reizen, in de tweede klasse kan hij vijf jaren wegblijven, en is hij lid van de derde klasse, dan mag hij eene reis door Europa of Amerika maken.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2